TIPS  

Har du fået ny adresse eller skiftet e-mailadresse, bedes du huske at meddele det til DOFbasen. Dette sker via min side og derpå personoplysninger.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 350 fuglearter (og racer), som er registreret fra Hammeren. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(598/2713)
Sortstrubet Lom(Gavia arctica)(1044/6822)
Islom(Gavia immer)(25/25)
Hvidnæbbet Lom(Gavia adamsii)(19/23)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(23/49)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(446/1245)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(307/518)
Nordisk Lappedykker(Podiceps auritus)(90/162)
Sule(Morus bassanus)(4/4)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(2197/45368)
Skarv, Mellemskarv (ssp. sinensis)(Phalacrocorax carbo sinensis)(6/366)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(2/2)
Sølvhejre(Ardea alba)(3/4)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(554/1066)
Sort Stork(Ciconia nigra)(3/9)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(2/2)
Knopsvane(Cygnus olor)(721/3557)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(95/1253)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(281/5225)
Tajgasædgås(Anser fabalis)(2/8)
Tundrasædgås(Anser serrirostris)(2/5)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(1/9)
Blisgås(Anser albifrons)(213/15512)
Blisgås (ssp. albifrons)(Anser albifrons albifrons)(1/35)
Dværggås(Anser erythropus)(2/2)
Grågås(Anser anser)(257/1483)
Canadagås(Branta canadensis)(102/1485)
Bramgås(Branta leucopsis)(269/138546)
Knortegås(Branta bernicla)(41/33331)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(273/42337)
Rødhalset Gås(Branta ruficollis)(3/7)
Rustand(Tadorna ferruginea)(1/1)
Gravand(Tadorna tadorna)(410/1431)
Moskusand(Cairina moschata)(1/1)
Pibeand(Mareca penelope)(911/132695)
Knarand(Mareca strepera)(36/136)
Krikand(Anas crecca)(721/23294)
Gråand(Anas platyrhynchos)(1890/43288)
Spidsand(Anas acuta)(414/7291)
Atlingand(Spatula querquedula)(32/73)
Skeand(Spatula clypeata)(282/2460)
Taffeland(Aythya ferina)(172/1062)
Hvidøjet And(Aythya nyroca)(1/1)
Troldand(Aythya fuligula)(791/16827)
Bjergand(Aythya marila)(472/20682)
Ederfugl(Somateria mollissima)(3156/427299)
Kongeederfugl(Somateria spectabilis)(22/31)
Stellersand(Polysticta stelleri)(11/46)
Havlit(Clangula hyemalis)(1624/69859)
Sortand(Melanitta nigra)(1536/115288)
Fløjlsand(Melanitta fusca)(824/7874)
Hvinand(Bucephala clangula)(765/8344)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(39/74)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(2501/31647)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(765/4789)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(208/574)
Sort Glente(Milvus migrans)(18/20)
Rød Glente(Milvus milvus)(250/424)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(43/49)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(197/266)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(182/232)
Steppehøg(Circus macrourus)(9/8)
Hedehøg(Circus pygargus)(24/27)
Duehøg(Accipiter gentilis)(406/1215)
Duehøg, Russisk (ssp. buteoides)(Accipiter gentilis buteoides)(3/3)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(1597/7749)
Musvåge(Buteo buteo)(1359/11006)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(678/2964)
Kongeørn(Aquila chrysaetos)(19/19)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(250/385)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(688/983)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(26/34)
Dværgfalk(Falco columbarius)(145/166)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(171/220)
Eleonorafalk(Falco eleonorae)(1/1)
Jagtfalk(Falco rusticolus)(3/3)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(167/180)
Agerhøne(Perdix perdix)(149/460)
Fasan(Phasianus colchicus)(170/328)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(35/42)
Blishøne(Fulica atra)(179/601)
Trane(Grus grus)(325/17022)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(313/2263)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(5/16)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(11/19)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(146/305)
Pomeransfugl(Charadrius morinellus)(1/6)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(137/722)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(193/1497)
Vibe(Vanellus vanellus)(165/1547)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(75/686)
Sandløber(Calidris alba)(42/74)
Dværgryle(Calidris minuta)(21/48)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(9/15)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(34/109)
Sortgrå Ryle(Calidris maritima)(18/34)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(349/9357)
Brushane(Calidris pugnax)(32/124)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(11/11)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(101/206)
Tredækker(Gallinago media)(1/1)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(81/102)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(4/4)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(94/4110)
Småspove(Numenius phaeopus)(243/1215)
Storspove(Numenius arquata)(351/5601)
Sortklire(Tringa erythropus)(29/38)
Rødben(Tringa totanus)(140/302)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(1/2)
Rødben, Islandsk (ssp. robusta)(Tringa totanus robusta)(1/97)
Hvidklire(Tringa nebularia)(153/230)
Svaleklire(Tringa ochropus)(75/108)
Tinksmed(Tringa glareola)(44/78)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(225/604)
Stenvender(Arenaria interpres)(10/17)
Odinshane(Phalaropus lobatus)(3/3)
Thorshane(Phalaropus fulicarius)(3/2)
Mellemkjove(Stercorarius pomarinus)(47/123)
Almindelig Kjove(Stercorarius parasiticus)(155/377)
Lille Kjove(Stercorarius longicaudus)(8/10)
Storkjove(Stercorarius skua)(3/4)
Sorthovedet Måge(Ichthyaetus melanocephalus)(3/3)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(265/2405)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(313/8826)
Stormmåge(Larus canus)(213/7463)
Stormmåge (ssp. canus)(Larus canus canus)(3/21)
Sildemåge(Larus fuscus)(67/215)
Sildemåge, Baltisk (ssp. fuscus)(Larus fuscus fuscus)(51/120)
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)(Larus fuscus intermedius)(16/30)
Sølvmåge(Larus argentatus)(191/26571)
Sølvmåge, Skandinavisk (ssp. argentatus)(Larus argentatus argentatus)(1/155)
Kaspisk Måge(Larus cachinnans)(6/7)
Hvidvinget Måge(Larus glaucoides)(2/2)
Gråmåge(Larus hyperboreus)(30/31)
Svartbag(Larus marinus)(509/6638)
Ride(Rissa tridactyla)(47/94)
Rovterne(Hydroprogne caspia)(30/43)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(422/1598)
Fjordterne(Sterna hirundo)(468/5692)
Havterne(Sterna paradisaea)(342/6658)
Dværgterne(Sternula albifrons)(27/71)
Sortterne(Chlidonias niger)(26/100)
Lomvie(Uria aalge)(984/5469)
Lomvie, Nordlig (ssp. aalge)(Uria aalge aalge)(1/2)
Lomvie, Sydlig (ssp. albionis)(Uria aalge albionis)(1/1)
Alk(Alca torda)(687/7210)
Alk, Nordlig (ssp. torda)(Alca torda torda)(3/53)
Tejst(Cepphus grylle)(617/1309)
Søkonge(Alle alle)(10/12)
Lunde(Fratercula arctica)(1/1)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(14/105)
Huldue(Columba oenas)(429/3539)
Ringdue(Columba palumbus)(875/84955)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(144/668)
Turteldue(Streptopelia turtur)(30/51)
Gøg(Cuculus canorus)(431/852)
Sneugle(Bubo scandiacus)(1/1)
Spurveugle(Glaucidium passerinum)(1/1)
Natugle(Strix aluco)(1/1)
Skovhornugle(Asio otus)(38/43)
Mosehornugle(Asio flammeus)(83/104)
Perleugle(Aegolius funereus)(1/1)
Natravn(Caprimulgus europaeus)(9/11)
Mursejler(Apus apus)(903/143170)
Alpesejler(Tachymarptis melba)(22/22)
Isfugl(Alcedo atthis)(5/5)
Biæder(Merops apiaster)(4/6)
Ellekrage(Coracias garrulus)(2/2)
Hærfugl(Upupa epops)(17/18)
Vendehals(Jynx torquilla)(93/139)
Sortspætte(Dryocopus martius)(413/501)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(413/712)
Stor Flagspætte, Nordlig (ssp. major)(Dendrocopos major major)(2/2)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(112/126)
Lille Flagspætte, Nordlig (ssp. minor)(Dryobates minor minor)(1/1)
Hedelærke(Lullula arborea)(311/983)
Sanglærke(Alauda arvensis)(881/14024)
Bjerglærke(Eremophila alpestris)(5/24)
Digesvale(Riparia riparia)(609/5883)
Klippesvale(Ptyonoprogne rupestris)(1/1)
Landsvale(Hirundo rustica)(1548/111382)
Bysvale(Delichon urbicum)(1131/110966)
Storpiber(Anthus richardi)(3/3)
Markpiber(Anthus campestris)(35/39)
Skovpiber(Anthus trivialis)(676/7377)
Engpiber(Anthus pratensis)(984/12218)
Rødstrubet Piber(Anthus cervinus)(11/15)
Skærpiber(Anthus petrosus)(119/176)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(216/1936)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(5/16)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(28/472)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(33/37)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(1629/30991)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(18/656)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(232/3797)
Vandstær(Cinclus cinclus)(6/7)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(535/1294)
Jernspurv(Prunella modularis)(503/2045)
Rødhals(Erithacus rubecula)(1153/11912)
Nattergal(Luscinia luscinia)(375/1134)
Sydlig Nattergal(Luscinia megarhynchos)(3/3)
Blåhals(Luscinia svecica)(17/27)
Blåhals, Nordlig (ssp. svecica)(Luscinia svecica svecica)(1/1)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(170/227)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(496/1556)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(283/1465)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(5/6)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(489/2270)
Stenpikker (ssp. oenanthe)(Oenanthe oenanthe oenanthe)(3/11)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(102/176)
Solsort(Turdus merula)(316/3749)
Sjagger(Turdus pilaris)(559/46642)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(847/12481)
Vindrossel(Turdus iliacus)(382/23773)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(782/15280)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(11/11)
Flodsanger(Locustella fluviatilis)(3/3)
Vandsanger(Acrocephalus paludicola)(2/2)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(14/16)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(99/137)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(92/177)
Drosselrørsanger(Acrocephalus arundinaceus)(1/2)
Gulbug(Hippolais icterina)(301/581)
Høgesanger(Sylvia nisoria)(21/23)
Gærdesanger(Sylvia curruca)(960/4210)
Tornsanger(Sylvia communis)(654/2727)
Havesanger(Sylvia borin)(686/6544)
Munk(Sylvia atricapilla)(391/1127)
Lundsanger(Phylloscopus trochiloides)(9/11)
Fuglekongesanger(Phylloscopus proregulus)(3/3)
Hvidbrynet Løvsanger(Phylloscopus inornatus)(4/4)
Brun Løvsanger(Phylloscopus fuscatus)(2/2)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(190/414)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(464/1121)
Gransanger, Sibirisk (ssp. tristis)(Phylloscopus collybita tristis)(1/1)
Gransanger, Skandinavisk (ssp. abietinus)(Phylloscopus collybita abietinus)(1/3)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(1507/30678)
Fuglekonge(Regulus regulus)(825/26851)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(22/18)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(340/1562)
Lille Fluesnapper(Ficedula parva)(28/31)
Hvidhalset Fluesnapper(Ficedula albicollis)(12/18)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(377/2196)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(8/13)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(119/871)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(23/130)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(3/13)
Sortmejse(Periparus ater)(401/7907)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(662/13552)
Musvit(Parus major)(812/24403)
Spætmejse(Sitta europaea)(2/1)
Træløber(Certhia familiaris)(123/229)
Pungmejse(Remiz pendulinus)(2/2)
Pirol(Oriolus oriolus)(32/38)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(417/1862)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(212/261)
Rødhovedet Tornskade(Lanius senator)(7/7)
Skovskade(Garrulus glandarius)(838/3207)
Husskade(Pica pica)(220/850)
Nøddekrige(Nucifraga caryocatactes)(65/150)
Nøddekrige, Tyknæbbet (ssp. caryocatactes)(Nucifraga caryocatactes caryocatactes)(1/1)
Allike(Coloeus monedula)(865/30941)
Råge(Corvus frugilegus)(771/17383)
Sortkrage(Corvus corone)(71/86)
Gråkrage(Corvus cornix)(722/14017)
Ravn(Corvus corax)(278/917)
Stær(Sturnus vulgaris)(1213/57799)
Gråspurv(Passer domesticus)(60/1605)
Skovspurv(Passer montanus)(127/2113)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(1319/87972)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(782/103223)
Gulirisk(Serinus serinus)(28/35)
Grønirisk(Chloris chloris)(878/27656)
Stillits(Carduelis carduelis)(359/1372)
Grønsisken(Spinus spinus)(1210/71837)
Tornirisk(Linaria cannabina)(1481/62721)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(185/3036)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(216/4299)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(13/55)
Hvidsisken(Acanthis hornemanni)(15/65)
Hvidvinget Korsnæb(Loxia leucoptera)(11/13)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(785/19034)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(83/643)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(310/670)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(576/7428)
Dompap, Stor (ssp. pyrrhula)(Pyrrhula pyrrhula pyrrhula)(1/1)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(194/477)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(14/21)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(105/504)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(905/10777)
Hortulan(Emberiza hortulana)(60/129)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(565/3398)
Bomlærke(Emberiza calandra)(1/1)
(Triturus vulgaris)(1/1)
(Bufo viridis)(1/1)
(Rana ridibunda)(1/2)
(Pieris brassicae)(3/18)
(Pieris rapae)(5/128)
(Pieris napi)(1/10)
(Colias hyale)(1/1)
(Gonepteryx rhamni)(16/60)
(Limenitis camilla)(2/2)
(Nymphalis antiopa)(2/2)
(Inachis io)(7/54)
(Vanessa atalanta)(13/81)
(Vanessa cardui)(10/93)
(Aglais urticae)(10/264)
(Argynnis paphia)(3/8)
(Brenthus ino)(1/6)
(Hipparchia semele)(11/250)
(Maniola jurtina)(6/68)
(Aphantopus hyperantus)(3/27)
(Coenonympha pamphilus)(6/18)
(Lasiommata megera)(12/110)
(Thecla betulae)(2/9)
(Neozephyrus quercus)(5/41)
(Lycaena phlaeas)(12/146)
(Lycaena virgaureae)(1/1)
(Celastrina argiolus)(1/2)
(Polyommatus icarus)(6/39)
(Aricia agestis)(1/1)
(Plebeius argus)(2/14)
(Plebeius idas)(6/96)
(Zygaena filipendulae)(1/1)
(Euthrix potatoria)(1/2)
(Autographa gamma)(2/7)
(Lepidoptera)(1/1)
(Sorex araneus)(3/3)
(Nyctalus noctula)(1/1)
(Lepus capensis)(30/71)
(Oryctolagus cuniculus)(33/109)
(Sciurus vulgaris)(4/5)
(Apodemus sylvaticus)(1/1)
(Micromys minutus)(2/2)
(Microtus agrestis)(2/2)
(Clethrionomys glareolus)(1/1)
(Vulpes vulpes)(2/3)
(Martes martes)(1/1)
(Mustela vison)(3/5)
(Felis catus)(1/1)
(Halichoerus grypus)(5/7)
(Capreolus capreolus)(35/56)
(Chiroptera)(1/1)
(Pipistrellus pygmaeus)(2/3)
(Lacerta agilis)(5/14)
(Lacerta vivipara)(4/9)
(Natrix natrix)(4/11)
(Vipera berus)(14/17)
(Lacertidae)(1/2)

(2.002 sekunder)