TIPS  

Det er muligt at følge med i trækfuglenes ankomst fra vinterkvarteret. Vælg fænologi via menuen på hjemmesiden og se de første 10 observationer af hver art.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 259 fuglearter (og racer), som er registreret fra Salthammer. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(9/10)
Sortstrubet Lom(Gavia arctica)(33/45)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(23/28)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(164/2020)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(31/38)
Nordisk Lappedykker(Podiceps auritus)(27/31)
Sorthalset Lappedykker(Podiceps nigricollis)(2/2)
Sule(Morus bassanus)(6/6)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(989/26651)
Sølvhejre(Ardea alba)(13/22)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(220/324)
Knopsvane(Cygnus olor)(1325/19231)
Sortsvane(Cygnus atratus)(7/9)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(4/37)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(53/338)
Tajgasædgås(Anser fabalis)(1/1)
Blisgås(Anser albifrons)(27/3075)
Blisgås (ssp. albifrons)(Anser albifrons albifrons)(3/4)
Grågås(Anser anser)(128/4583)
Canadagås(Branta canadensis)(92/1952)
Bramgås(Branta leucopsis)(75/2284)
Knortegås(Branta bernicla)(45/191)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(67/221)
Rustand(Tadorna ferruginea)(11/11)
Gravand(Tadorna tadorna)(1387/49238)
Mandarinand(Aix galericulata)(1/1)
Pibeand(Mareca penelope)(731/25901)
Knarand(Mareca strepera)(1470/16305)
Krikand(Anas crecca)(741/6709)
Gråand(Anas platyrhynchos)(1025/75004)
Spidsand(Anas acuta)(194/522)
Atlingand(Spatula querquedula)(91/150)
Skeand(Spatula clypeata)(309/1429)
Rødhovedet And(Netta rufina)(16/22)
Taffeland(Aythya ferina)(33/119)
Troldand(Aythya fuligula)(306/23997)
Bjergand(Aythya marila)(183/2112)
Ederfugl(Somateria mollissima)(854/14489)
Havlit(Clangula hyemalis)(241/5278)
Sortand(Melanitta nigra)(32/888)
Fløjlsand(Melanitta fusca)(17/89)
Hvinand(Bucephala clangula)(497/6373)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(30/42)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(786/4237)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(860/4256)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(3/3)
Sort Glente(Milvus migrans)(2/2)
Rød Glente(Milvus milvus)(3/3)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(5/6)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(3/3)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(8/8)
Duehøg(Accipiter gentilis)(2/2)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(85/95)
Musvåge(Buteo buteo)(48/52)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(14/14)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(23/23)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(39/40)
Dværgfalk(Falco columbarius)(4/4)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(10/10)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(7/7)
Fasan(Phasianus colchicus)(55/72)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(2/2)
Blishøne(Fulica atra)(760/52638)
Trane(Grus grus)(15/921)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(749/2184)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(35/44)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(386/614)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(1274/8443)
Stor Præstekrave (ssp. hiaticula)(Charadrius hiaticula hiaticula)(7/68)
Hvidbrystet Præstekrave(Charadrius alexandrinus)(15/14)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(24/135)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(207/315)
Sumpvibe(Vanellus leucurus)(6/6)
Vibe(Vanellus vanellus)(100/356)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(416/1328)
Sandløber(Calidris alba)(116/255)
Dværgryle(Calidris minuta)(445/1508)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(228/353)
Stribet Ryle(Calidris melanotos)(33/33)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(669/2997)
Sortgrå Ryle(Calidris maritima)(104/299)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(1365/40051)
Almindelig Ryle, Engryle (ssp. schinzii)(Calidris alpina schinzii)(1/1)
Almindelig Ryle, Nordlig (ssp. alpina)(Calidris alpina alpina)(168/6522)
Kærløber(Calidris falcinellus)(65/69)
Brushane(Calidris pugnax)(517/1830)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(4/6)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(21/27)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(1/1)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(7/14)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(280/758)
Småspove(Numenius phaeopus)(62/126)
Storspove(Numenius arquata)(72/288)
Sortklire(Tringa erythropus)(158/317)
Rødben(Tringa totanus)(729/1818)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(1/2)
Rødben, Islandsk (ssp. robusta)(Tringa totanus robusta)(13/15)
Damklire(Tringa stagnatilis)(2/2)
Hvidklire(Tringa nebularia)(434/1359)
Svaleklire(Tringa ochropus)(115/177)
Tinksmed(Tringa glareola)(802/4064)
Terekklire(Xenus cinereus)(1/1)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(1158/5706)
Stenvender(Arenaria interpres)(383/756)
Odinshane(Phalaropus lobatus)(88/94)
Thorshane(Phalaropus fulicarius)(36/35)
Almindelig Kjove(Stercorarius parasiticus)(5/5)
Sorthovedet Måge(Ichthyaetus melanocephalus)(1/1)
Lattermåge(Leucophaeus atricilla)(9/9)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(60/122)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(724/41104)
Stormmåge(Larus canus)(202/3048)
Sildemåge(Larus fuscus)(93/225)
Sildemåge, Baltisk (ssp. fuscus)(Larus fuscus fuscus)(103/151)
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)(Larus fuscus intermedius)(33/37)
Middelhavssølvmåge(Larus michahellis)(30/33)
Sølvmåge(Larus argentatus)(724/70286)
Sølvmåge, Skandinavisk (ssp. argentatus)(Larus argentatus argentatus)(9/9)
Kaspisk Måge(Larus cachinnans)(293/539)
Gråmåge(Larus hyperboreus)(13/15)
Svartbag(Larus marinus)(690/8491)
Rovterne(Hydroprogne caspia)(32/44)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(452/1110)
Fjordterne(Sterna hirundo)(242/678)
Havterne(Sterna paradisaea)(127/470)
Dværgterne(Sternula albifrons)(87/174)
Sortterne(Chlidonias niger)(15/21)
Hvidvinget Terne(Chlidonias leucopterus)(1/1)
Lomvie(Uria aalge)(2/3)
Alk(Alca torda)(7/13)
Tejst(Cepphus grylle)(7/9)
Søkonge(Alle alle)(1/1)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(2/2)
Huldue(Columba oenas)(2/3)
Ringdue(Columba palumbus)(242/1058)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(33/69)
Gøg(Cuculus canorus)(14/14)
Mosehornugle(Asio flammeus)(3/3)
Mursejler(Apus apus)(70/443)
Hærfugl(Upupa epops)(1/1)
Vendehals(Jynx torquilla)(1/1)
Sortspætte(Dryocopus martius)(1/1)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(8/8)
Sanglærke(Alauda arvensis)(30/132)
Digesvale(Riparia riparia)(304/8925)
Landsvale(Hirundo rustica)(485/12165)
Landsvale, Libanonlandsvale (ssp. transitiva)(Hirundo rustica transitiva)(1/0)
Rødrygget Svale(Cecropis daurica)(2/2)
Bysvale(Delichon urbicum)(224/3049)
Skovpiber(Anthus trivialis)(14/25)
Engpiber(Anthus pratensis)(287/1474)
Rødstrubet Piber(Anthus cervinus)(14/15)
Skærpiber(Anthus petrosus)(90/120)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(182/1022)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(119/271)
Gul Vipstjert, Gulhovedet (ssp. flavissima)(Motacilla flava flavissima)(4/4)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(77/224)
Citronvipstjert(Motacilla citreola)(3/3)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(32/43)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(1001/11321)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(17/141)
Hvid Vipstjert, Sortrygget Vipstjert (ssp. yarrellii)(Motacilla alba yarrellii)(4/4)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(14/220)
Vandstær(Cinclus cinclus)(3/3)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(97/134)
Jernspurv(Prunella modularis)(9/11)
Rødhals(Erithacus rubecula)(104/166)
Nattergal(Luscinia luscinia)(34/41)
Blåhals(Luscinia svecica)(3/3)
Blåhals, Nordlig (ssp. svecica)(Luscinia svecica svecica)(4/5)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(68/88)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(26/31)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(16/49)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(7/7)
Sortstrubet Bynkefugl, Europæisk (ssp. rubicola)(Saxicola rubicola rubicola)(1/1)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(148/345)
Stenpikker (ssp. oenanthe)(Oenanthe oenanthe oenanthe)(2/6)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(2/2)
Solsort(Turdus merula)(230/837)
Sjagger(Turdus pilaris)(27/115)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(12/15)
Vindrossel(Turdus iliacus)(4/4)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(12/25)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(3/3)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(3/3)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(9/9)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(20/29)
Gulbug(Hippolais icterina)(81/85)
Gærdesanger(Curruca curruca)(59/76)
Tornsanger(Curruca communis)(104/137)
Havesanger(Sylvia borin)(51/61)
Munk(Sylvia atricapilla)(25/35)
Lundsanger(Phylloscopus trochiloides)(1/1)
Hvidbrynet Løvsanger(Phylloscopus inornatus)(1/1)
Himalayasanger(Phylloscopus humei)(17/16)
Brun Løvsanger(Phylloscopus fuscatus)(7/7)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(4/4)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(94/152)
Gransanger, Sibirisk (ssp. tristis)(Phylloscopus collybita tristis)(1/1)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(118/264)
Fuglekonge(Regulus regulus)(28/199)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(12/19)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(2/6)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(1/1)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(2/3)
Sortmejse(Periparus ater)(2/8)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(38/135)
Musvit(Parus major)(87/236)
Træløber(Certhia familiaris)(2/2)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(32/42)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(3/3)
Skovskade(Garrulus glandarius)(7/10)
Husskade(Pica pica)(67/136)
Allike(Coloeus monedula)(126/1078)
Råge(Corvus frugilegus)(40/497)
Sortkrage(Corvus corone)(9/10)
Gråkrage(Corvus cornix)(477/5628)
Ravn(Corvus corax)(9/21)
Stær(Sturnus vulgaris)(698/41617)
Rosenstær(Pastor roseus)(1/1)
Gråspurv(Passer domesticus)(151/2542)
Skovspurv(Passer montanus)(137/1694)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(120/997)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(35/1080)
Gulirisk(Serinus serinus)(12/18)
Kanariefugl(Serinus canaria)(1/1)
Grønirisk(Chloris chloris)(259/1943)
Stillits(Carduelis carduelis)(129/305)
Grønsisken(Spinus spinus)(59/1257)
Tornirisk(Linaria cannabina)(365/2190)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(81/1078)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(24/318)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(10/67)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(10/145)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(1/1)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(16/18)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(2/2)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(5/7)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(3/2)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(28/101)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(118/199)
Hortulan(Emberiza hortulana)(1/1)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(137/409)
(Pieris brassicae)(1/1)
(Pieris rapae)(4/7)
(Anthocharis cardamines)(2/3)
(Inachis io)(1/1)
(Vanessa atalanta)(3/3)
(Vanessa cardui)(1/1)
(Aglais urticae)(1/1)
(Lycaena phlaeas)(1/1)
(Lasiocampa quercus)(1/2)
(Erinaceus europaeus)(1/1)
(Sorex araneus)(1/1)
(Oryctolagus cuniculus)(3/5)
(Halichoerus grypus)(3/3)
(Delphinapterus leucas)(1/6)
(Capreolus capreolus)(1/1)
(Pinnipedia)(1/1)

(1.479 sekunder)