TIPS  

Hvis du glemmer din obserkode og/eller dit password kan du vælge linket i menuen, indtaste din e-mailadresse (eller obserkode) og få tilsendt en e-glemt password?mail med din obserkode og link til en side, hvor du kan ændre dit password. Den indtastede e-mailadresse skal være den, du er registreret med i DOFbasen. Hvis du ikke har adgang til den længere, skal du kontakte den centrale koordinator for DOFbasen, se på kontaktsiden

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 221 fuglearter (og racer), som er registreret fra Søgård Mose, Åbenrå. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(331/607)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(2/4)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(1/1)
Sorthalset Lappedykker(Podiceps nigricollis)(8/17)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(25/149)
Sølvhejre(Ardea alba)(5/5)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(99/156)
Knopsvane(Cygnus olor)(8/15)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(40/340)
Blisgås(Anser albifrons)(5/187)
Grågås(Anser anser)(352/7353)
Indisk Gås(Anser indicus)(1/2)
Bramgås(Branta leucopsis)(6/846)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(2/4)
Gravand(Tadorna tadorna)(121/294)
Pibeand(Mareca penelope)(6/12)
Knarand(Mareca strepera)(2/4)
Krikand(Anas crecca)(136/844)
Gråand(Anas platyrhynchos)(560/6358)
Atlingand(Spatula querquedula)(3/4)
Skeand(Spatula clypeata)(7/15)
Taffeland(Aythya ferina)(10/20)
Troldand(Aythya fuligula)(430/1766)
Ederfugl(Somateria mollissima)(1/1)
Sortand(Melanitta nigra)(2/3)
Hvinand(Bucephala clangula)(131/288)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(1/1)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(7/25)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(24/27)
Sort Glente(Milvus migrans)(2/4)
Rød Glente(Milvus milvus)(11/12)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(41/56)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(44/48)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(23/24)
Hedehøg(Circus pygargus)(5/5)
Duehøg(Accipiter gentilis)(13/14)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(51/54)
Musvåge(Buteo buteo)(472/925)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(8/8)
Kongeørn(Aquila chrysaetos)(1/0)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(9/9)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(90/107)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(25/29)
Vagtel(Coturnix coturnix)(3/3)
Fasan(Phasianus colchicus)(64/89)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(2/2)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(5/10)
Blishøne(Fulica atra)(120/356)
Trane(Grus grus)(153/323)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(1/2)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(4/4)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(3/3)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(1/8)
Vibe(Vanellus vanellus)(137/661)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(4/54)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(1/2)
Brushane(Calidris pugnax)(1/2)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(1/1)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(112/601)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(6/7)
Småspove(Numenius phaeopus)(1/1)
Storspove(Numenius arquata)(7/13)
Sortklire(Tringa erythropus)(6/11)
Rødben(Tringa totanus)(3/3)
Hvidklire(Tringa nebularia)(14/16)
Svaleklire(Tringa ochropus)(14/20)
Tinksmed(Tringa glareola)(5/7)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(7/9)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(38/1477)
Stormmåge(Larus canus)(26/130)
Sildemåge(Larus fuscus)(5/12)
Sølvmåge(Larus argentatus)(61/441)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(1/1)
Fjordterne(Sterna hirundo)(3/9)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(6/30)
Huldue(Columba oenas)(2/3)
Ringdue(Columba palumbus)(318/9630)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(1/2)
Gøg(Cuculus canorus)(96/151)
Stor Hornugle(Bubo bubo)(2/2)
Skovhornugle(Asio otus)(1/1)
Mosehornugle(Asio flammeus)(2/3)
Mursejler(Apus apus)(66/241)
Grønspætte(Picus viridis)(10/10)
Sortspætte(Dryocopus martius)(23/24)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(111/134)
Stor Flagspætte, Nordlig (ssp. major)(Dendrocopos major major)(1/2)
Stor Flagspætte, Sydlig (ssp. pinetorum)(Dendrocopos major pinetorum)(1/1)
Hedelærke(Lullula arborea)(1/1)
Sanglærke(Alauda arvensis)(203/699)
Digesvale(Riparia riparia)(9/25)
Landsvale(Hirundo rustica)(300/5411)
Bysvale(Delichon urbicum)(99/944)
Skovpiber(Anthus trivialis)(217/496)
Engpiber(Anthus pratensis)(113/509)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(5/30)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(2/7)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(1/1)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(1/1)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(182/461)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(8/24)
Vandstær(Cinclus cinclus)(1/3)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(118/180)
Jernspurv(Prunella modularis)(7/8)
Rødhals(Erithacus rubecula)(47/61)
Nattergal(Luscinia luscinia)(3/7)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(7/8)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(110/160)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(147/373)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(9/12)
Sortstrubet Bynkefugl, Atlantisk (ssp. hibernans)(Saxicola rubicola hibernans)(1/1)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(41/121)
Stenpikker (ssp. oenanthe)(Oenanthe oenanthe oenanthe)(2/13)
Solsort(Turdus merula)(341/859)
Sjagger(Turdus pilaris)(52/3411)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(136/301)
Vindrossel(Turdus iliacus)(9/56)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(35/70)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(4/5)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(1/1)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(5/6)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(13/28)
Gulbug(Hippolais icterina)(4/4)
Gærdesanger(Sylvia curruca)(21/28)
Tornsanger(Sylvia communis)(94/196)
Havesanger(Sylvia borin)(34/39)
Munk(Sylvia atricapilla)(162/294)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(1/1)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(196/382)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(233/676)
Fuglekonge(Regulus regulus)(9/29)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(2/2)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(1/1)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(14/77)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(1/1)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(4/24)
Sumpmejse(Poecile palustris)(10/16)
Fyrremejse(Poecile montanus)(74/130)
Fyrremejse, Pilemejse (ssp. salicarius)(Poecile montanus salicarius)(2/2)
Topmejse(Lophophanes cristatus)(8/14)
Sortmejse(Periparus ater)(6/7)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(130/318)
Musvit(Parus major)(430/1266)
Spætmejse(Sitta europaea)(3/3)
Korttået Træløber(Certhia brachydactyla)(2/2)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(15/25)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(30/30)
Skovskade(Garrulus glandarius)(193/557)
Husskade(Pica pica)(14/23)
Allike(Coloeus monedula)(39/934)
Allike, Almindelig (ssp. monedula)(Coloeus monedula monedula)(1/5)
Råge(Corvus frugilegus)(8/150)
Sortkrage(Corvus corone)(125/408)
Gråkrage(Corvus cornix)(300/4734)
Ravn(Corvus corax)(167/327)
Stær(Sturnus vulgaris)(201/3815)
Skovspurv(Passer montanus)(10/59)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(316/2243)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(17/659)
Grønirisk(Chloris chloris)(29/90)
Stillits(Carduelis carduelis)(11/100)
Grønsisken(Spinus spinus)(23/345)
Tornirisk(Linaria cannabina)(31/125)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(1/20)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(2/4)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(23/109)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(13/89)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(29/55)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(1/1)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(283/1665)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(181/479)
Bomlærke(Emberiza calandra)(7/8)
(Triturus vulgaris)(3/3)
(Bufo bufo)(2/4)
(Rana temporaria)(6/21)
(Rana arvalis)(8/48)
(Rana temporaria/arvalis/dalmatina sp.)(2/61)
(Pyrgus malvae)(1/2)
(Thymelicus lineola)(3/10)
(Ochlodes faunus)(1/1)
(Pieris brassicae)(29/94)
(Pieris rapae)(6/9)
(Anthocharis cardamines)(14/35)
(Gonepteryx rhamni)(23/45)
(Inachis io)(16/35)
(Vanessa atalanta)(30/67)
(Vanessa cardui)(6/14)
(Aglais urticae)(36/91)
(Araschnia levana)(7/9)
(Issoria lathonia)(5/11)
(Boloria aquilonaris)(11/208)
(Melitaea cinxia)(1/2)
(Maniola jurtina)(42/213)
(Aphantopus hyperantus)(23/129)
(Coenonympha tullia)(6/34)
(Coenonympha pamphilus)(6/14)
(Pararge aegeria)(12/21)
(Neozephyrus quercus)(1/1)
(Callophrys rubi)(11/64)
(Lycaena phlaeas)(28/78)
(Celastrina argiolus)(2/3)
(Polyommatus icarus)(7/13)
(Zygaena filipendulae)(1/2)
(Saturnia pavonia)(1/1)
(Autographa gamma)(1/2)
(Erinaceus europaeus)(1/1)
(Talpa europaea)(1/1)
(Sorex araneus)(1/1)
(Lepus capensis)(32/41)
(Sciurus vulgaris)(1/1)
(Vulpes vulpes)(25/29)
(Meles meles)(2/2)
(Capreolus capreolus)(83/166)
(Soricidae)(2/2)
(Chiroptera)(1/3)
(Lacerta agilis)(2/3)
(Lacerta vivipara)(7/14)
(Anguis fragilis)(3/3)
(Natrix natrix)(7/9)
(Vipera berus)(6/7)
(Lacertidae)(16/26)

(0.152 sekunder)