TIPS  

Har du fået ny adresse eller skiftet e-mailadresse, bedes du huske at meddele det til DOFbasen. Dette sker via min side og derpå personoplysninger.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 231 fuglearter (og racer), som er registreret fra Trillen, Høruphav. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(1/2)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(319/1440)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(143/654)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(298/1381)
Nordisk Lappedykker(Podiceps auritus)(3/3)
Sorthalset Lappedykker(Podiceps nigricollis)(1/1)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(468/3523)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(2/2)
Sølvhejre(Ardea alba)(1/1)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(433/1810)
Skestork(Platalea leucorodia)(3/9)
Knopsvane(Cygnus olor)(636/2760)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(17/145)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(128/1177)
Blisgås(Anser albifrons)(7/147)
Dværggås(Anser erythropus)(6/6)
Grågås(Anser anser)(343/10389)
Canadagås(Branta canadensis)(35/61)
Bramgås(Branta leucopsis)(18/1310)
Knortegås(Branta bernicla)(5/361)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(2/252)
Gravand(Tadorna tadorna)(377/2351)
Mandarinand(Aix galericulata)(1/1)
Pibeand(Mareca penelope)(184/5275)
Knarand(Mareca strepera)(100/312)
Krikand(Anas crecca)(616/23233)
Gråand(Anas platyrhynchos)(1023/50264)
Spidsand(Anas acuta)(71/181)
Atlingand(Spatula querquedula)(10/14)
Blåvinget And(Spatula discors)(1/1)
Skeand(Spatula clypeata)(143/1407)
Taffeland(Aythya ferina)(299/7074)
Troldand(Aythya fuligula)(758/127063)
Bjergand(Aythya marila)(223/22163)
Ederfugl(Somateria mollissima)(171/7037)
Havlit(Clangula hyemalis)(5/7)
Sortand(Melanitta nigra)(4/8)
Hvinand(Bucephala clangula)(320/3599)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(17/39)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(226/1012)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(492/2532)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(9/291)
Rød Glente(Milvus milvus)(1/1)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(23/23)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(157/203)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(44/48)
Duehøg(Accipiter gentilis)(3/3)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(26/36)
Musvåge(Buteo buteo)(188/393)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(4/4)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(7/8)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(75/83)
Dværgfalk(Falco columbarius)(3/3)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(1/1)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(1/1)
Fasan(Phasianus colchicus)(112/189)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(99/139)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(63/100)
Blishøne(Fulica atra)(618/14284)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(120/304)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(3/5)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(26/70)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(163/523)
Hvidbrystet Præstekrave(Charadrius alexandrinus)(1/1)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(6/3121)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(21/45)
Vibe(Vanellus vanellus)(80/3666)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(12/29)
Dværgryle(Calidris minuta)(9/21)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(2/5)
Sortgrå Ryle(Calidris maritima)(2/2)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(114/896)
Kærløber(Calidris falcinellus)(3/3)
Brushane(Calidris pugnax)(9/24)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(8/15)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(112/691)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(2/2)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(2/2)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(5/15)
Småspove(Numenius phaeopus)(2/2)
Storspove(Numenius arquata)(6/111)
Sortklire(Tringa erythropus)(18/40)
Rødben(Tringa totanus)(77/144)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(1/1)
Rødben, Islandsk (ssp. robusta)(Tringa totanus robusta)(2/3)
Hvidklire(Tringa nebularia)(126/266)
Svaleklire(Tringa ochropus)(30/72)
Tinksmed(Tringa glareola)(24/66)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(124/428)
Stenvender(Arenaria interpres)(2/3)
Thorshane(Phalaropus fulicarius)(1/1)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(2/2)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(535/16678)
Stormmåge(Larus canus)(70/602)
Sildemåge(Larus fuscus)(2/7)
Middelhavssølvmåge(Larus michahellis)(1/1)
Sølvmåge(Larus argentatus)(486/8297)
Sølvmåge, Skandinavisk (ssp. argentatus)(Larus argentatus argentatus)(3/221)
Kaspisk Måge(Larus cachinnans)(2/2)
Svartbag(Larus marinus)(275/828)
Ride(Rissa tridactyla)(1/1)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(13/29)
Fjordterne(Sterna hirundo)(5/12)
Havterne(Sterna paradisaea)(1/1)
Dværgterne(Sternula albifrons)(2/2)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(6/44)
Huldue(Columba oenas)(26/38)
Ringdue(Columba palumbus)(229/1822)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(1/1)
Gøg(Cuculus canorus)(48/62)
Natugle(Strix aluco)(14/16)
Mursejler(Apus apus)(34/245)
Isfugl(Alcedo atthis)(15/15)
Hærfugl(Upupa epops)(1/1)
Sortspætte(Dryocopus martius)(1/1)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(134/170)
Sanglærke(Alauda arvensis)(33/127)
Digesvale(Riparia riparia)(97/998)
Landsvale(Hirundo rustica)(224/6324)
Bysvale(Delichon urbicum)(74/865)
Skovpiber(Anthus trivialis)(5/7)
Engpiber(Anthus pratensis)(80/216)
Skærpiber(Anthus petrosus)(28/35)
Bjergpiber(Anthus spinoletta)(2/2)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(10/25)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(2/4)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(174/1417)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(7/123)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(230/384)
Jernspurv(Prunella modularis)(57/73)
Rødhals(Erithacus rubecula)(139/255)
Nattergal(Luscinia luscinia)(3/3)
Blåhals(Luscinia svecica)(1/1)
Blåhals, Sydlig (ssp. cyanecula)(Luscinia svecica cyanecula)(2/3)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(19/22)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(3/3)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(1/1)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(11/11)
Solsort(Turdus merula)(348/1275)
Sjagger(Turdus pilaris)(15/2019)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(21/36)
Vindrossel(Turdus iliacus)(10/45)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(5/5)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(12/15)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(12/16)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(133/367)
Gulbug(Hippolais icterina)(12/16)
Gærdesanger(Sylvia curruca)(37/56)
Tornsanger(Sylvia communis)(70/139)
Havesanger(Sylvia borin)(28/38)
Munk(Sylvia atricapilla)(62/141)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(2/2)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(135/276)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(24/63)
Fuglekonge(Regulus regulus)(20/36)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(12/20)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(175/740)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(18/125)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(7/40)
Sumpmejse(Poecile palustris)(42/63)
Topmejse(Lophophanes cristatus)(2/2)
Sortmejse(Periparus ater)(1/3)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(242/726)
Musvit(Parus major)(323/1157)
Spætmejse(Sitta europaea)(154/332)
Spætmejse, Lysbuget (ssp. europaea)(Sitta europaea europaea)(1/1)
Spætmejse, Mørkbuget (ssp. caesia)(Sitta europaea caesia)(2/4)
Træløber(Certhia familiaris)(14/23)
Korttået Træløber(Certhia brachydactyla)(56/80)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(2/3)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(39/39)
Skovskade(Garrulus glandarius)(41/64)
Husskade(Pica pica)(3/4)
Allike(Coloeus monedula)(31/4046)
Råge(Corvus frugilegus)(6/55)
Sortkrage(Corvus corone)(139/345)
Gråkrage(Corvus cornix)(262/1146)
Ravn(Corvus corax)(51/75)
Stær(Sturnus vulgaris)(64/2596)
Gråspurv(Passer domesticus)(26/123)
Skovspurv(Passer montanus)(59/554)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(228/1549)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(24/366)
Gulirisk(Serinus serinus)(1/1)
Grønirisk(Chloris chloris)(120/550)
Stillits(Carduelis carduelis)(60/198)
Grønsisken(Spinus spinus)(11/63)
Tornirisk(Linaria cannabina)(47/177)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(2/20)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(2/3)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(49/108)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(2/2)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(245/694)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(327/1215)
(Bufo bufo)(1/1)
(Hyla arborea)(12/19)
(Rana esculenta)(1/1)
(Ochlodes faunus)(1/1)
(Pieris brassicae)(10/24)
(Pieris rapae)(5/12)
(Pieris napi)(2/14)
(Anthocharis cardamines)(2/3)
(Gonepteryx rhamni)(1/1)
(Limenitis camilla)(1/1)
(Inachis io)(11/88)
(Vanessa atalanta)(14/34)
(Vanessa cardui)(6/10)
(Aglais urticae)(18/65)
(Araschnia levana)(3/4)
(Maniola jurtina)(8/45)
(Aphantopus hyperantus)(4/16)
(Coenonympha pamphilus)(5/10)
(Pararge aegeria)(2/2)
(Lycaena phlaeas)(7/15)
(Polyommatus icarus)(4/18)
(Lepidoptera)(1/1)
(Talpa europaea)(1/1)
(Sorex araneus)(1/1)
(Microtus agrestis/arvalis)(1/1)
(Clethrionomys glareolus)(2/2)
(Vulpes vulpes)(2/2)
(Phoca vitulina)(1/1)
(Phocoena phocoena)(6/8)
(Capreolus capreolus)(5/8)
(Microtidae)(1/2)
(Pinnipedia)(1/1)
(Lacerta agilis)(1/1)
(Lacerta vivipara)(4/9)
(Anguis fragilis)(2/2)
(Natrix natrix)(9/10)
(Lacertidae)(1/1)

(0.188 sekunder)