TIPS  

Det er muligt at følge med i trækfuglenes ankomst fra vinterkvarteret. Vælg fænologi via menuen på hjemmesiden og se de første 10 observationer af hver art.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 150 fuglearter (og racer), som er registreret fra Råhede Vade, kontrolområde. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(1/2)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(45/247)
Skarv, Mellemskarv (ssp. sinensis)(Phalacrocorax carbo sinensis)(2/5)
Silkehejre(Egretta garzetta)(2/2)
Sølvhejre(Ardea alba)(40/168)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(97/297)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(2/2)
Knopsvane(Cygnus olor)(20/65)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(1/2)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(3/30)
Tajgasædgås(Anser fabalis)(1/3)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(7/1028)
Blisgås(Anser albifrons)(2/27)
Grågås(Anser anser)(33/418)
Canadagås(Branta canadensis)(2/16)
Bramgås(Branta leucopsis)(28/33042)
Knortegås(Branta bernicla)(1/60)
Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota)(Branta bernicla hrota)(6/19)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(29/1356)
Knortegås, Sortbuget (ssp. nigricans)(Branta bernicla nigricans)(1/1)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(1/1)
Gravand(Tadorna tadorna)(78/3030)
Pibeand(Mareca penelope)(23/3086)
Knarand(Mareca strepera)(1/2)
Krikand(Anas crecca)(30/829)
Gråand(Anas platyrhynchos)(52/679)
Spidsand(Anas acuta)(16/642)
Atlingand(Spatula querquedula)(2/4)
Skeand(Spatula clypeata)(4/40)
Troldand(Aythya fuligula)(1/2)
Ederfugl(Somateria mollissima)(19/809)
Sortand(Melanitta nigra)(1/1)
Hvinand(Bucephala clangula)(1/3)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(1/3)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(1/1)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(4/16)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(1/1)
Rød Glente(Milvus milvus)(1/1)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(11/18)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(28/38)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(13/15)
Hedehøg(Circus pygargus)(5/5)
Duehøg(Accipiter gentilis)(5/5)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(4/4)
Musvåge(Buteo buteo)(31/39)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(3/3)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(3/3)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(26/39)
Dværgfalk(Falco columbarius)(13/13)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(32/32)
Trane(Grus grus)(5/196)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(44/5540)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(30/137)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(22/78)
Stor Præstekrave (ssp. hiaticula)(Charadrius hiaticula hiaticula)(8/36)
Stor Præstekrave, Tundra (ssp. tundrae)(Charadrius hiaticula tundrae)(6/228)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(30/5631)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(28/306)
Vibe(Vanellus vanellus)(59/3853)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(16/3838)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(5/19)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(40/7658)
Almindelig Ryle, Engryle (ssp. schinzii)(Calidris alpina schinzii)(1/1)
Almindelig Ryle, Nordlig (ssp. alpina)(Calidris alpina alpina)(3/15)
Kærløber(Calidris falcinellus)(2/2)
Brushane(Calidris pugnax)(8/52)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(16/109)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(5/6)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(11/1442)
Småspove(Numenius phaeopus)(25/87)
Storspove(Numenius arquata)(61/2593)
Sortklire(Tringa erythropus)(16/33)
Rødben(Tringa totanus)(56/1428)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(2/24)
Rødben, Islandsk (ssp. robusta)(Tringa totanus robusta)(14/106)
Hvidklire(Tringa nebularia)(45/2437)
Svaleklire(Tringa ochropus)(7/16)
Tinksmed(Tringa glareola)(4/8)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(18/60)
Stenvender(Arenaria interpres)(9/93)
Thorshane(Phalaropus fulicarius)(1/1)
Mellemkjove(Stercorarius pomarinus)(1/1)
Almindelig Kjove(Stercorarius parasiticus)(2/2)
Storkjove(Stercorarius skua)(2/3)
Sorthovedet Måge(Ichthyaetus melanocephalus)(1/1)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(3/9)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(64/2731)
Stormmåge(Larus canus)(39/1131)
Sildemåge(Larus fuscus)(16/30)
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)(Larus fuscus intermedius)(1/2)
Sølvmåge(Larus argentatus)(63/607)
Svartbag(Larus marinus)(49/134)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(2/8)
Fjordterne(Sterna hirundo)(14/50)
Havterne(Sterna paradisaea)(11/40)
Dværgterne(Sternula albifrons)(5/57)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(3/74)
Ringdue(Columba palumbus)(2/4)
Gøg(Cuculus canorus)(9/9)
Mosehornugle(Asio flammeus)(5/7)
Mursejler(Apus apus)(2/2)
Hedelærke(Lullula arborea)(1/1)
Sanglærke(Alauda arvensis)(59/351)
Bjerglærke(Eremophila alpestris)(60/1473)
Digesvale(Riparia riparia)(5/9)
Landsvale(Hirundo rustica)(49/845)
Bysvale(Delichon urbicum)(4/11)
Skovpiber(Anthus trivialis)(5/12)
Engpiber(Anthus pratensis)(99/2113)
Skærpiber(Anthus petrosus)(21/85)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(11/47)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(10/19)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(30/79)
Rødhals(Erithacus rubecula)(1/1)
Blåhals(Luscinia svecica)(1/1)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(1/1)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(11/21)
Solsort(Turdus merula)(1/4)
Sjagger(Turdus pilaris)(2/16)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(1/2)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(1/1)
Tornsanger(Curruca communis)(1/1)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(2/3)
Sortkrage(Corvus corone)(20/43)
Gråkrage(Corvus cornix)(51/459)
Ravn(Corvus corax)(10/41)
Stær(Sturnus vulgaris)(31/11745)
Skovspurv(Passer montanus)(1/3)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(3/6)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(1/8)
Stillits(Carduelis carduelis)(6/16)
Grønsisken(Spinus spinus)(1/3)
Tornirisk(Linaria cannabina)(32/294)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(27/1182)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(6/33)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(13/333)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(1/56)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(28/61)
Bomlærke(Emberiza calandra)(2/14)
(Pieris brassicae)(5/10)
(Pieris rapae)(9/68)
(Inachis io)(3/16)
(Vanessa atalanta)(2/8)
(Vanessa cardui)(2/7)
(Maniola jurtina)(2/2)
(Coenonympha pamphilus)(1/2)
(Lepus capensis)(11/13)
(Vulpes vulpes)(4/4)
(Phoca vitulina)(2/3)
(Capreolus capreolus)(2/2)

(0.032 sekunder)