TIPS  

Du behøver ikke at være oprettet som bruger af DOFbasen, for at anvende hjemmesidens funktioner til visning af og søgning i observationer.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 231 fuglearter (og racer), som er registreret fra Halkær Sø og Ådal. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(1/1)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(301/8433)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(362/9033)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(282/3339)
Sorthalset Lappedykker(Podiceps nigricollis)(54/106)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(403/5199)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(93/100)
Silkehejre(Egretta garzetta)(3/3)
Sølvhejre(Ardea alba)(15/15)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(457/3101)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(18/30)
Skestork(Platalea leucorodia)(51/137)
Knopsvane(Cygnus olor)(681/33982)
Sortsvane(Cygnus atratus)(1/1)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(14/210)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(332/7194)
Tajgasædgås(Anser fabalis)(1/2)
Tundrasædgås(Anser serrirostris)(1/1)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(62/37630)
Blisgås(Anser albifrons)(13/89)
Grågås(Anser anser)(264/6774)
Indisk Gås(Anser indicus)(2/2)
Snegås(Anser caerulescens)(1/1)
Canadagås(Branta canadensis)(17/196)
Bramgås(Branta leucopsis)(29/10026)
Knortegås(Branta bernicla)(1/2)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(1/1)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(54/103)
Gravand(Tadorna tadorna)(216/3153)
Pibeand(Mareca penelope)(257/31981)
Knarand(Mareca strepera)(222/2484)
Krikand(Anas crecca)(267/12944)
Gråand(Anas platyrhynchos)(444/35658)
Spidsand(Anas acuta)(34/71)
Atlingand(Spatula querquedula)(88/231)
Skeand(Spatula clypeata)(249/3041)
Taffeland(Aythya ferina)(279/5197)
Troldand(Aythya fuligula)(485/351047)
Bjergand(Aythya marila)(56/154)
Havlit(Clangula hyemalis)(4/4)
Hvinand(Bucephala clangula)(297/6283)
Hjelmskallesluger(Lophodytes cucullatus)(3/2)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(145/540)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(47/124)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(79/325)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(5/6)
Rød Glente(Milvus milvus)(3/4)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(44/51)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(258/393)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(29/29)
Duehøg(Accipiter gentilis)(12/12)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(54/65)
Musvåge(Buteo buteo)(354/1075)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(12/15)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(39/44)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(147/210)
Dværgfalk(Falco columbarius)(5/5)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(1/1)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(18/19)
Agerhøne(Perdix perdix)(5/17)
Vagtel(Coturnix coturnix)(17/18)
Fasan(Phasianus colchicus)(72/156)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(118/211)
Plettet Rørvagtel(Porzana porzana)(3/4)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(150/518)
Blishøne(Fulica atra)(402/140594)
Trane(Grus grus)(7/33)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(143/486)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(86/475)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(6/8)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(27/54)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(25/2345)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(3/19)
Vibe(Vanellus vanellus)(331/25283)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(10/167)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(1/2)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(18/68)
Brushane(Calidris pugnax)(49/253)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(1/1)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(191/1982)
Tredækker(Gallinago media)(1/2)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(2/2)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(5/7)
Stor Kobbersneppe (ssp. limosa)(Limosa limosa limosa)(1/1)
Stor Kobbersneppe, Islandsk (ssp. islandica)(Limosa limosa islandica)(1/1)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(5/19)
Småspove(Numenius phaeopus)(10/69)
Storspove(Numenius arquata)(109/2015)
Sortklire(Tringa erythropus)(28/146)
Rødben(Tringa totanus)(78/310)
Hvidklire(Tringa nebularia)(76/272)
Svaleklire(Tringa ochropus)(42/73)
Tinksmed(Tringa glareola)(52/501)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(93/374)
Stenvender(Arenaria interpres)(1/1)
Odinshane(Phalaropus lobatus)(1/1)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(16/19)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(291/31133)
Stormmåge(Larus canus)(92/12811)
Sildemåge(Larus fuscus)(84/350)
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)(Larus fuscus intermedius)(1/2)
Sølvmåge(Larus argentatus)(247/32191)
Svartbag(Larus marinus)(114/223)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(2/3)
Fjordterne(Sterna hirundo)(142/1052)
Havterne(Sterna paradisaea)(27/101)
Sortterne(Chlidonias niger)(8/8)
Hvidvinget Terne(Chlidonias leucopterus)(7/10)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(1/2)
Huldue(Columba oenas)(25/38)
Ringdue(Columba palumbus)(139/7657)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(2/2)
Gøg(Cuculus canorus)(111/261)
Slørugle(Tyto alba)(1/3)
Stor Hornugle(Bubo bubo)(1/1)
Natugle(Strix aluco)(9/9)
Skovhornugle(Asio otus)(5/5)
Mursejler(Apus apus)(77/838)
Isfugl(Alcedo atthis)(64/75)
Grønspætte(Picus viridis)(13/13)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(29/32)
Sanglærke(Alauda arvensis)(99/450)
Digesvale(Riparia riparia)(76/2516)
Landsvale(Hirundo rustica)(203/70398)
Bysvale(Delichon urbicum)(53/1958)
Skovpiber(Anthus trivialis)(11/16)
Engpiber(Anthus pratensis)(107/1456)
Bjergpiber(Anthus spinoletta)(25/52)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(38/219)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(4/6)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(14/282)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(42/51)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(141/1415)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(2/2)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(1/22)
Vandstær(Cinclus cinclus)(1/2)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(75/180)
Jernspurv(Prunella modularis)(4/4)
Rødhals(Erithacus rubecula)(13/22)
Nattergal(Luscinia luscinia)(58/219)
Blåhals(Luscinia svecica)(4/3)
Blåhals, Sydlig (ssp. cyanecula)(Luscinia svecica cyanecula)(29/39)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(29/37)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(45/76)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(7/8)
Solsort(Turdus merula)(67/241)
Sjagger(Turdus pilaris)(65/2633)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(26/60)
Vindrossel(Turdus iliacus)(22/392)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(15/22)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(95/194)
Savisanger(Locustella luscinioides)(17/16)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(94/281)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(36/136)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(74/517)
Gulbug(Hippolais icterina)(6/7)
Gærdesanger(Sylvia curruca)(13/16)
Tornsanger(Sylvia communis)(36/140)
Havesanger(Sylvia borin)(6/18)
Munk(Sylvia atricapilla)(13/40)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(1/2)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(45/150)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(37/150)
Fuglekonge(Regulus regulus)(5/9)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(6/14)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(3/3)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(117/628)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(12/70)
Sumpmejse(Poecile palustris)(8/13)
Topmejse(Lophophanes cristatus)(2/3)
Sortmejse(Periparus ater)(1/2)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(80/387)
Musvit(Parus major)(39/85)
Spætmejse(Sitta europaea)(7/12)
Træløber(Certhia familiaris)(1/1)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(7/8)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(19/20)
Skovskade(Garrulus glandarius)(39/101)
Husskade(Pica pica)(95/451)
Allike(Coloeus monedula)(120/17181)
Råge(Corvus frugilegus)(16/194)
Sortkrage(Corvus corone)(5/5)
Gråkrage(Corvus cornix)(249/13890)
Ravn(Corvus corax)(169/2088)
Stær(Sturnus vulgaris)(225/332636)
Gråspurv(Passer domesticus)(1/1)
Skovspurv(Passer montanus)(13/258)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(38/139)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(3/7)
Grønirisk(Chloris chloris)(11/80)
Stillits(Carduelis carduelis)(79/415)
Grønsisken(Spinus spinus)(9/118)
Tornirisk(Linaria cannabina)(28/132)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(12/121)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(1/120)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(9/53)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(10/18)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(4/9)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(1/1)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(2/5)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(79/668)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(189/1330)
Bomlærke(Emberiza calandra)(27/526)
(Aporia crataegi)(1/2)
(Pieris brassicae)(1/5)
(Pieris napi)(1/15)
(Gonepteryx rhamni)(2/3)
(Inachis io)(2/28)
(Vanessa atalanta)(1/1)
(Vanessa cardui)(3/51)
(Aglais urticae)(7/48)
(Issoria lathonia)(2/8)
(Boloria selene)(1/1)
(Maniola jurtina)(2/12)
(Aphantopus hyperantus)(1/10)
(Lycaena phlaeas)(2/7)
(Polyommatus icarus)(2/52)
(Erinaceus europaeus)(4/5)
(Sorex araneus)(1/1)
(Neomys fodiens)(1/1)
(Myotis daubentonii)(1/5)
(Lepus capensis)(19/34)
(Sciurus vulgaris)(1/1)
(Vulpes vulpes)(20/24)
(Meles meles)(7/8)
(Martes foina)(2/2)
(Mustela erminea)(2/2)
(Lutra lutra)(10/12)
(Felis catus)(1/1)
(Capreolus capreolus)(37/141)
(Chiroptera)(5/7)

(0.200 sekunder)