GENVEJE  

Log ind
Brugeroprettelse
Søg observationer

TEGNFORKLARING
Turkommentar
Summeret obs.
Kommentar
Medobservatør
Supplerende info
Billede
Lydfil
Tidspunkt
Position
Behandlet af DKU
Godkendt af SU
Til behandling
Sjælden
Fåtallig
Periodisk fåtallig
    OBSERVATIONER  

Herunder ses de seneste observationer i DOFbasen. Du kan vælge imellem observationstypen, dato og lokalafdeling. Visningen af observationer kan sorteres efter henholdsvis lokalitet eller art.
Klik på observationens antal fugle for yderligere oplysninger om observationen.

Observationer: Dato: Sortering: Afdeling:


    MANDAG DEN 22/04/2019 ( OBS.)  

    SØNDERJYLLANDS AMT  
Knopsvane (Cygnus olor):
 
HBØ
5 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 5 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 1 RRudbøl Sø[Svend Aage Linderström]
 2 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 
Store Jyndevad
2 RSønderåen, Store Jyndevad - Eggebæk[Morten Bentzon Hansen]
 2 RUbjerg Kog Vest[Morten Bentzon Hansen]
 2 ADRHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 6 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
2 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 2 ADRNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Knortegås (Branta bernicla):
 42 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla) (Branta bernicla bernicla):
 
HBØ
600 RBallum Forland[David Manstrup]
 600 RBallum Forland[Henrik Böhmer]
 
HBØ
30 RHøjer Vade[David Manstrup]
 30 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 60 RDet Fremskudte Dige Syd[Svend Aage Linderström]
 
JJI
175 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
Bramgås (Branta leucopsis):
 
Gæssene stod ude på vaden, og fløj
skråt ind og landet på marken nær
Rømødæmningen.  Der var dermed et
kæmpe indtræk, og fuglene er talt i 10'ere,
og i 100'ere da trækket var mest intenst.  Til
tider kom de i 2 - 3 bånd, hvilket gjorde
kliktælleren rødglødende. Fed måde
at observere Bramgæs! 
HBØ
23700 NØ RBallum Forland[David Manstrup]
 23780 RBallum Forland[Henrik Böhmer]
 
Boligbirding 
35 ØDynt[Martin R. Jessen]
 14000 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
5000 RNy Frederikskog[David Manstrup]
 5000 RNy Frederikskog[Henrik Böhmer]
 300 RHøjer Kog[Svend Aage Linderström]
 11000 RGammel Frederikskog[Svend Aage Linderström]
 
skønnet tal
JJI
30000 FURømødæmningen[Martin Iversen]
 54 OFNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
Grågås (Anser anser):
 
HBØ
60 RBallum Forland[David Manstrup]
 60 RBallum Forland[Henrik Böhmer]
 2 OFMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
HBØ
31 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
31 Margrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 60 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 5 RVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 
inkl. et kuld
22 YFSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 
Parvis - på udkig efter gode ynglesteder.
8 OFSottrupskov[Gert Fahlberg]
 
Store Jyndevad
13 RSønderåen, Store Jyndevad - Eggebæk[Morten Bentzon Hansen]
 18 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 35 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 42 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Ederfugl (Somateria mollissima):
 
Boligbirding 
B66
1 ØDynt[Martin R. Jessen]
 
JJI
18 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
Toppet Skallesluger (Mergus serrator):
 4 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
Nilgås (Alopochen aegyptiaca):
 
Trak øst 7.54.
6 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
Gravand (Tadorna tadorna):
 
HBØ
250 RBallum Forland[David Manstrup]
 250 RBallum Forland[Henrik Böhmer]
 2 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
Nordlige del
1 FUMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 
HBØ
20 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 20 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 40 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 40 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
40 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 40 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Varnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 1 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
4 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
JJI
5 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
 8 RUbjerg Kog Øst[Ralph Qwinten]
 6 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 17 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
9 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 22 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 9 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Taffeland (Aythya ferina):
 
HBØ
2 RAstrup Engsø[David Manstrup]
 2 RAstrup Engsø[Henrik Böhmer]
Troldand (Aythya fuligula):
 7 RRudbøl Sø[Svend Aage Linderström]
 3 RVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 
HBØ
12 RAstrup Engsø[David Manstrup]
 12 RAstrup Engsø[Henrik Böhmer]
 12 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Atlingand (Spatula querquedula):
 
HBØ
2 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 2 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
8 Margrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
2 RHusum Enge[David Manstrup]
 2 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
5 Nørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
5 Nørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Skeand (Spatula clypeata):
 6 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 8 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 7 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Knarand (Mareca strepera):
 
HBØ
9 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 9 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 
HBØ
11 RHusum Enge[David Manstrup]
 11 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
 8 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 18 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
8 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 22 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 8 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Pibeand (Mareca penelope):
 
HBØ
11 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 11 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 4 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 8 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Gråand (Anas platyrhynchos):
 4 RRudbøl Sø[Svend Aage Linderström]
 4 RVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 
HBØ
5 RAstrup Engsø[David Manstrup]
 5 RAstrup Engsø[Henrik Böhmer]
 3 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
2 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 5 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 
Store Jyndevad
1 RSønderåen, Store Jyndevad - Eggebæk[Morten Bentzon Hansen]
 8 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 10 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
5 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 24 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 5 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Spidsand (Anas acuta):
 
HBØ
300 RHøjer Vade[David Manstrup]
 300 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
Krikand (Anas crecca):
 
HBØ
30 RBallum Forland[David Manstrup]
 30 RBallum Forland[Henrik Böhmer]
 
HBØ
198 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 198 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 90 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Varnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 
HBØ
1 RHusum Enge[David Manstrup]
 1 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
 140 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 32 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
70 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 73 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 70 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Fasan (Phasianus colchicus):
 1 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 1 SYVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 1 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 1 RUbjerg[Morten Bentzon Hansen]
 2 THGrøngård[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis):
 4 FUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena):
 2 RVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus):
 2 THRudbøl Sø[Svend Aage Linderström]
 11 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
Klippedue (tamdue) (Columba livia):
 2 REmmerlev[Svend Aage Linderström]
Ringdue (Columba palumbus):
 2 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 1 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 1 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 2 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 3 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
 2 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Turteldue (Streptopelia turtur):
 
ret urolig, fløj en del rundt, men sad et par gange
og sang i toppen af den store gran i haven nordvest for
kirken
1 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
Tyrkerdue (Streptopelia decaocto):
 2 RRudbøl[Lise Nielsen]
 8 RHøjer[Svend Aage Linderström]
 6 REmmerlev[Svend Aage Linderström]
 6 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 4 RJejsing[Svend Aage Linderström]
Vandrikse (Rallus aquaticus):
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
 
Set og hørt. 100m2 rørskov
1 YF SYOksenvad Hede[Jesper Leegaard]
Rørhøne (Grønbenet) (Gallinula chloropus):
 
Store Jyndevad
1 RSønderåen, Store Jyndevad - Eggebæk[Morten Bentzon Hansen]
 2 RSølsted Mose[David Manstrup]
Blishøne (Fulica atra):
 11 FUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 5 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 14 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Trane (Grus grus):
 9 FUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 
HBØ
2 Højer Vade[David Manstrup]
 2 Højer Vade[Henrik Böhmer]
 2 OFAdelvad[Svend Anker Schwebs]
 
Kredsede nogle minutter over landsbyen - ivrigt kaldende -
og gled så ind over skoven.
2 OFSottrupskov[Gert Fahlberg]
Hvid Stork (Ciconia ciconia):
 
opdaget flyvende over Vidåen langsomt mod nord, gik
ned på markerne i den nordlige del af Margrethe Kog ad
to omgange, seneste punkt markeret
1 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
På storkereden i Ravsted. Første besøg
klokken 12 og næste klokken 15. Set og fotograferet.
1 RRavsted[Jess Sander Frederiksen]
Rørdrum (Botaurus stellaris):
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
 
kunne høres både fra Magisterkogen  og
Nørresø
1 SYHasberg Sø, tyske del.[Svend Aage Linderström]
Fiskehejre (Ardea cinerea):
 
HBØ
1 RBallum Enge[David Manstrup]
 1 RBallum Enge[Henrik Böhmer]
 
HBØ
1 Margrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 1 Margrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 
JJI
1 RToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 10 RUbjerg[Svend Aage Linderström]
 4 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
7 Nørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
1 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 11 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Sølvhejre (Ardea alba):
 1 RRickelsbüller Kog (Tyskland)[Svend Aage Linderström]
 1 RRømødæmningen[Klaus Bo Jensen]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
Skarv (Phalacrocorax carbo):
 60 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 1 RRudbøl Sø[Svend Aage Linderström]
 6 OFEmmerlev[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
20 RHøjer Vade[David Manstrup]
 20 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
JJI
3 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
 9 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 6 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Strandskade (Haematopus ostralegus):
 8 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 20 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
80 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 80 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
 
HBØ
2 RHusum Enge[David Manstrup]
 2 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
 5 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
6 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
 2 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 5 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Klyde (Recurvirostra avosetta):
 
HBØ
1 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 9 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 7 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
12 RHøjer Vade[David Manstrup]
 12 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
HBØ
7 RHusum Enge[David Manstrup]
 7 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
2 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Strandhjejle (Pluvialis squatarola):
 
HBØ
40 RHøjer Vade[David Manstrup]
 1 SDR RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 40 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
HBØ
30 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 30 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
 5 FUHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Hjejle (Pluvialis apricaria):
 1 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
Nordlige del
6 OFMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 
HBØ
1100 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 1100 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 1600 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
JJI
1090 Toftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
JJI
2150 Juvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula):
 
HBØ
13 RHøjer Vade[David Manstrup]
 13 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 3 FUHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
Lille Præstekrave (Charadrius dubius):
 
HBØ
1 RAstrup Engsø[David Manstrup]
 1 RAstrup Engsø[Henrik Böhmer]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
8 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 4 THNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 8 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus):
 
Hele 13 stk - og ingen stor eller lille præstekrave
iblandt dem
13 FUHavsand, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Vibe (Vanellus vanellus):
 1 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
Nordlige del
2 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 
HBØ
60 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 60 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 20 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 2 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 
HBØ
2 RHusum Enge[David Manstrup]
 2 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
 1 RHavsand, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
6 YF THToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
JJI
1 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
 6 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Småspove (Numenius phaeopus):
 
Nordlige del
13 FUMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 2 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 3 FUHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Storspove (Numenius arquata):
 24 FUEmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 40 RDet Fremskudte Dige Syd[Svend Aage Linderström]
Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica):
 30 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
Stor Kobbersneppe (Limosa limosa):
 
HBØ
2 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
Stor Kobbersneppe (ssp. limosa) (Limosa limosa limosa):
 2 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 1 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
Islandsk Ryle (Calidris canutus):
 
HBØ
1800 RHøjer Vade[David Manstrup]
 1900 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 1800 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
HBØ
300 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 300 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
 1100 RDet Fremskudte Dige Syd[Svend Aage Linderström]
Brushane (Calidris pugnax):
 
HBØ
5 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 5 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 
HBØ
30 RHøjer Vade[David Manstrup]
 30 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 42 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 29 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
60 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 24 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 60 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Almindelig Ryle (Calidris alpina):
 
HBØ
2000 RHøjer Vade[David Manstrup]
 200 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 2000 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
HBØ
6000 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 6000 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
 700 RDet Fremskudte Dige Syd[Svend Aage Linderström]
 
JJI
400 RToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago):
 7 FUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 2 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 1 ROksenvad Hede[Jesper Leegaard]
Mudderklire (Actitis hypoleucos):
 
HBØ
1 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Svaleklire (Tringa ochropus):
 1 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
Sortklire (Tringa erythropus):
 
HBØ
60 RHøjer Vade[David Manstrup]
 60 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
HBØ
26 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 26 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
 2 FUHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Hvidklire (Tringa nebularia):
 
HBØ
5 RBallum Forland[David Manstrup]
 5 RBallum Forland[Henrik Böhmer]
 
HBØ
80 RHøjer Vade[David Manstrup]
 32 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 80 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
HBØ
130 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 130 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
 40 RDet Fremskudte Dige Syd[Svend Aage Linderström]
 1 FUHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 6 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
2 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Rødben (Tringa totanus):
 
HBØ
190 RBallum Forland[David Manstrup]
 190 RBallum Forland[Henrik Böhmer]
 
HBØ
8 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 8 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 6 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
110 RHøjer Vade[David Manstrup]
 60 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 110 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 
HBØ
1 RHusum Enge[David Manstrup]
 2 RHavsand, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 4 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 6 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Rødben (ssp. totanus) (Tringa totanus totanus):
 1 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
Tinksmed (Tringa glareola):
 1 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
1 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus):
 1 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 300 RHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 5 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
2 RToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 2 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 10 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 12 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Stormmåge (Larus canus):
 
JJI
2 RToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
JJI
10 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 6 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Sildemåge (Larus fuscus):
 3 OFMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
HBØ
11 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 6 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 
Kun landdelen i den nordlige ende
Til overnatning på vaden
75 OFHøjer Vade[Ralph Qwinten]
 15 FURørbæk[Aleks Lund]
 15 ADRAbild[Hans Christensen]
 55 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
15 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius) (Larus fuscus intermedius):
 
HBØ
2 RBallum Enge[David Manstrup]
 2 RBallum Enge[Henrik Böhmer]
 11 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 20 ADRMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 4 OFHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 20 ADRUbjerg Kog Øst[Svend Aage Linderström]
 11 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
69 Nørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 15 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Sølvmåge (Larus argentatus):
 4 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 4 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 3 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
30 RJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Svartbag (Larus marinus):
 1 ADOFNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Sortterne (Chlidonias niger):
 1 ADSDR RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Fjordterne (Sterna hirundo):
 1 OFHøjer Vade[Svend Aage Linderström]
 1 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
3 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
Fiskeørn (Pandion haliaetus):
 
Boligbirding 
B67
1 NDynt[Martin R. Jessen]
 
Kom trækkende fra syd. Opholdt sig længe ved
fiskesøen, hvor den gjorde flere udfald efter fisk
1 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
1 NJuvre Forland, Rømø[Martin Iversen]
 1 OFNørresø (vest for jernbanen)[Peter Gleisenstein]
Rørhøg (Circus aeruginosus):
 1 M2KFUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 
boligbirding
(b57) (b57)
1 SBrunsnæs[Oliver Laursen]
 2 FRMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
JJI
1 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
 
HBØ
1 OFHavmose, Abild[David Manstrup]
 1 OFHavmose, Abild[Henrik Böhmer]
 1 MADFUUbjerg Kog Øst[Ralph Qwinten]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Hasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
Blå Kærhøg (Circus cyaneus):
 
HBØ
1 MADNMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 1 MADNMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 
JJI
1 FFUToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
JJI
1 FRJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
Hedehøg (Circus pygargus):
 
HBØ
2 MADRBallum Enge[David Manstrup]
 2 MADRBallum Enge[Henrik Böhmer]
 
HBØ
1 MADRBallum Forland[David Manstrup]
 1 MADRBallum Forland[Henrik Böhmer]
Spurvehøg (Accipiter nisus):
 
HBØ
1 NMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 1 NMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 1 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 1 FUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 
JJI
1 FUToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
JJI
1 FUJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Havørn (Haliaeetus albicilla):
 
Nordlige del
1 IMMOFMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 
HBØ
2 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 2 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 
HBØ
1 RNy Frederikskog[David Manstrup]
 1 RNy Frederikskog[Henrik Böhmer]
 1 IMMOFEmmerlev Klev[Ralph Qwinten]
Rød Glente (Milvus milvus):
 
lod sig glide baglæns i blæsten
1 RLobæk, Nørre Rangstrup[Hans Christensen]
 1 OFRødding Skov[Jesper Tofft]
Sort Glente (Milvus migrans):
 
HBØ
1 NMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 1 NMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
Fjeldvåge (Buteo lagopus):
 1 FUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
Musvåge (Buteo buteo):
 
boligbirding
3 NBrunsnæs[Oliver Laursen]
 
HBØ
2 NMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 2 NMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 2 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 2 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 RSæd Østermark[Svend Aage Linderström]
 1 FUSommersted[Aleks Lund]
Natugle (Strix aluco):
 1 SYKrusmølle[Christopher James Seaton]
 1 RSønderborg - øst for Sundet[Klaus Bo Jensen]
Vendehals (Jynx torquilla):
 
Hørt dens kald 2 gange
1 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
Sortspætte (Dryocopus martius):
 1 SYKrusmølle[Christopher James Seaton]
Stor Flagspætte (Dendrocopos major):
 2 FUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 1 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 2 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 1 THSottrupskov[Gert Fahlberg]
 1 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
Isfugl (Alcedo atthis):
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Tårnfalk (Falco tinnunculus):
 1 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 1 RNørre Løgum[Hans Christensen]
 1 FURørbæk[Aleks Lund]
 
HBØ
1 RAstrup Engsø[David Manstrup]
 1 RAstrup Engsø[Henrik Böhmer]
 1 RUbjerg Kog Øst[Ralph Qwinten]
 1 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 RSæd Østermark[Svend Aage Linderström]
Dværgfalk (Falco columbarius):
 
Jagede flokken af bjerglærker væk
1 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
Lærkefalk (Falco subbuteo):
 
Boligbirding 
B68
1 ADNDynt[Martin R. Jessen]
Vandrefalk (Falco peregrinus):
 
HBØ
1 RDet Fremskudte Dige Syd[David Manstrup]
 1 RDet Fremskudte Dige Syd[Henrik Böhmer]
Skovskade (Garrulus glandarius):
 1 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
Husskade (Pica pica):
 1 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Allike (Coloeus monedula):
 
Nordlige del
2 FUMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 4 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Ravn (Corvus corax):
 1 RTrøjborg Slotsruin[Lise Nielsen]
 
HBØ
4 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 4 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 2 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
2 RNy Frederikskog[David Manstrup]
 2 RNy Frederikskog[Henrik Böhmer]
 2 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 2 RUbjerg[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Sortkrage (Corvus corone):
 1 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 3 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 1 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
 1 OFNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Gråkrage (Corvus cornix):
 2 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 2 FUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Sortkrage x Gråkrage (hybrid) (Corvus corone x C. cornix):
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
Sortmejse (Periparus ater):
 1 SYHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
Sumpmejse (Poecile palustris):
 2 FUSottrupskov[Gert Fahlberg]
Fyrremejse (Poecile montanus):
 1 SYFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
Blåmejse (Cyanistes caeruleus):
 6 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
 4 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Musvit (Parus major):
 1 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 RStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 2 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Bjerglærke (Eremophila alpestris):
 34 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
Sanglærke (Alauda arvensis):
 
HBØ
12 RBallum Enge[David Manstrup]
 12 RBallum Enge[Henrik Böhmer]
 6 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 5 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 4 SYHavsand, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 3 SYJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 3 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus):
 
HBØ
1 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 1 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
Bysvale (Delichon urbicum):
 
Nordlige del
1 TMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 
HBØ
1 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[David Manstrup]
 1 RMargrethekog Syd (syd for Vidåen)[Henrik Böhmer]
 2 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Landsvale (Hirundo rustica):
 4 FUBredebro[Lise Nielsen]
 3 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 2 RNy Frederikskog[Svend Aage Linderström]
 4 RRudbøl[Svend Aage Linderström]
 6 RHøjer[Svend Aage Linderström]
 3 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 1 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 
Kun landdelen i den nordlige ende
1 THøjer Vade[Ralph Qwinten]
 50 FUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 1 RHønning[Hans Christensen]
 4 RØster Lindet[Hans Christensen]
 4 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
4 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 2 FUSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 2 RSølsted Mose[David Manstrup]
 1 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 2 RRørkær[Svend Aage Linderström]
 5 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 5 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 3 RTyvse[Hans Christensen]
Digesvale (Riparia riparia):
 
Kun landdelen i den nordlige ende
3 THøjer Vade[Ralph Qwinten]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 6 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Løvsanger (Phylloscopus trochilus):
 1 RRudbøl[Lise Nielsen]
 2 SYHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 3 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 2 SYHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 3 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
masser af løvsangere
JJI
10 SYVråby Plantage, Rømø[Martin Iversen]
 2 SYSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 6 RSølsted Mose[David Manstrup]
 1 RUbjerg[Morten Bentzon Hansen]
 2 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
 1 SYHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 2 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Gransanger (Phylloscopus collybita):
 1 SYEmmerlev[Svend Aage Linderström]
 4 SYHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 2 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 3 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
mange
JJI
10 SYVråby Plantage, Rømø[Martin Iversen]
 1 RStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 2 RSølsted Mose[David Manstrup]
 1 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 1 RUbjerg[Morten Bentzon Hansen]
 1 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
 1 SYHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Halemejse (Aegithalos caudatus):
 2 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
Munk (Sylvia atricapilla):
 1 FFUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 1 SYHøjer[Svend Aage Linderström]
 1 SYEmmerlev[Svend Aage Linderström]
 1 MRHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 MRJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
2 SYVråby Plantage, Rømø[Martin Iversen]
 2 SYSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 1 RStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
 1 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 1 RUbjerg[Morten Bentzon Hansen]
 2 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
 2 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Gærdesanger (Sylvia curruca):
 1 SYHavneby, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 1 SYSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 1 SYSæd[Svend Aage Linderström]
 1 SYTønder[Morten Bentzon Hansen]
 1 SYHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Spætmejse (Sitta europaea):
 
boligbirding
(b58)
1 FUBrunsnæs[Oliver Laursen]
 1 RSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 2 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes):
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 3 SYSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 2 SYSottrupskov[Gert Fahlberg]
 1 RStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 1 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 2 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
 1 SYJejsing[Svend Aage Linderström]
 1 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Stær (Sturnus vulgaris):
 4 RHavneby, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 6 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 30 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 1 RStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 8 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Rødhals (Erithacus rubecula):
 3 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 1 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 1 SYSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 1 SYSottrupskov[Gert Fahlberg]
 1 RStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 1 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
Blåhals (Luscinia svecica):
 9 THFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 
Se evt mere på futo.dk
3 RKnud Strand[Johan Christian Homann]
 1 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Peter Kjer Hansen]
 1 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 
JJI
1 SYToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
 
HBØ
1 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
Blåhals, Sydlig (ssp. cyanecula) (Luscinia svecica cyanecula):
 
Nordlige del
1 SYMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 
Kun landdelen i den nordlige ende
1 SYHøjer Vade[Ralph Qwinten]
 1 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 4 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 1 SYNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Oksenvad Hede[Jesper Leegaard]
Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca):
 
Sad i det nordligste krat
1 MFUJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus):
 1 MTHFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 1 RGram Slotssø[Jørn Vinther Sørensen]
 
HBØ
1 RNy Frederikskog[David Manstrup]
 1 RNy Frederikskog[Henrik Böhmer]
 1 FURudbøl[Lise Nielsen]
 2 SYKrusmølle[Christopher James Seaton]
 1 MRHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 MRHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 1 SYSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 1 SYSottrupskov[Gert Fahlberg]
 1 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
Husrødstjert (Phoenicurus ochruros):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Emmerlev[Svend Aage Linderström]
 1 SYEmmerlev Klev[Ralph Qwinten]
 1 MFUHavneby, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Bynkefugl (Saxicola rubetra):
 
årets første i mosen
1 MFUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 1 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
HBØ
1 RNy Frederikskog[David Manstrup]
 1 RNy Frederikskog[Henrik Böhmer]
 1 MREmmerlev[Svend Aage Linderström]
 1 MFUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola):
 
10 han 7 hun
17 FUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 1 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 1 MRHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 MRHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
Stenpikker (Oenanthe oenanthe):
 2 FUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 
HBØ
4 RNy Frederikskog[David Manstrup]
 4 RNy Frederikskog[Henrik Böhmer]
 1 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 
HBØ
1 RAstrup Engsø[David Manstrup]
 1 RAstrup Engsø[Henrik Böhmer]
 1 RHavsand, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
2 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
Misteldrossel (Turdus viscivorus):
 
Nordlige del
2 FUMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 1 SYHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 2 RGrøngård Skov[Svend Aage Linderström]
Sangdrossel (Turdus philomelos):
 
Boligbirding 
15 RDynt[Martin R. Jessen]
 3 RHøjer[Svend Aage Linderström]
 20 REmmerlev[Svend Aage Linderström]
 7 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 3 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 3 FUToftum Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
JJI
13 Toftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 12 FUJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
15 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 3 RSølsted Mose[David Manstrup]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4 Grøngård[Svend Aage Linderström]
 3 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Vindrossel (Turdus iliacus):
 4 SYFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
Solsort (Turdus merula):
 1 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 1 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
 2 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 1 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
 2 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Sjagger (Turdus pilaris):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
JJI
100 Toftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
JJI
140 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 40 OFNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Ringdrossel (Turdus torquatus):
 
Fouragerende på nyharvet mark sammen med sangdrosler
5 FUToftum Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
JJI
20 Toftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 
JJI
1 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
Jernspurv (Prunella modularis):
 1 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
1 SYVråby Plantage, Rømø[Martin Iversen]
 2 SYSandbjerg Sø[Gert Fahlberg]
 1 SYSottrupskov[Gert Fahlberg]
Skovspurv (Passer montanus):
 1 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 4 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
Skovpiber (Anthus trivialis):
 1 SYKrusmølle[Christopher James Seaton]
 13 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 2 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
Engpiber (Anthus pratensis):
 
HBØ
3 RBallum Enge[David Manstrup]
 3 RBallum Enge[Henrik Böhmer]
 
Boligbirding 
5 TDynt[Martin R. Jessen]
 8 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
Kun landdelen i den nordlige ende
15 FUHøjer Vade[Ralph Qwinten]
 3 RHavsand, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
overalt
JJI
50 RToftum Enge, Rømø[Martin Iversen]
 3 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 
engpibere overalt
JJI
100 RJuvre Enge, Rømø[Martin Iversen]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Gul Vipstjert (Motacilla flava):
 
sjælden art i mosen
1 MFUFrøslev Mose[Poul Erik Junk]
 
HBØ
3 RBallum Enge[David Manstrup]
 3 RBallum Enge[Henrik Böhmer]
 1 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 1 RNy Frederikskog[Svend Aage Linderström]
 
HBØ
2 RHøjer Vade[David Manstrup]
 2 RHøjer Vade[Henrik Böhmer]
 2 RRømødæmningen[Klaus Bo Jensen]
 1 OFNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
Hvid Vipstjert (Motacilla alba):
 8 RHøjer[Svend Aage Linderström]
 5 REmmerlev[Svend Aage Linderström]
 1 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 1 FUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 
HBØ
1 RHusum Enge[David Manstrup]
 2 FUHavneby, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 6 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 4 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Hvid Vipstjert (ssp. alba) (Motacilla alba alba):
 1 RHusum Enge[Henrik Böhmer]
 4 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
Bogfinke (Fringilla coelebs):
 2 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 1 RStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 3 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
6 Grøngård[Svend Aage Linderström]
 1 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 SYNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Kvækerfinke (Fringilla montifringilla):
 1 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
Kernebider (Coccothraustes coccothraustes):
 1 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 2 THGrøngård[Svend Aage Linderström]
Dompap (Pyrrhula pyrrhula):
 1 SYHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 
JJI
1 RVråby Plantage, Rømø[Martin Iversen]
Grønirisk (Chloris chloris):
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 2 SYHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 1 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Tornirisk (Linaria cannabina):
 
HBØ
3 RNy Frederikskog[David Manstrup]
 3 RNy Frederikskog[Henrik Böhmer]
 10 REmmerlev[Svend Aage Linderström]
 4 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 4 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 1 OFVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 4 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 12 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 4 RHavneby, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RHelm Odde Marsk, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 13 RJuvre Enge, Rømø[Klaus Bo Jensen]
 2 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
 7 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 8 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Lille Gråsisken (Acanthis cabaret):
 
JJI
2 RVråby Plantage, Rømø[Martin Iversen]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
Stillits (Carduelis carduelis):
 1 RBredebro[Lise Nielsen]
 3 RTrøjborg Slotsruin[Lise Nielsen]
 2 REmmerlev[Svend Aage Linderström]
 1 OFStore Jyndevad[Morten Bentzon Hansen]
 2 RHostrup, Tønder[Svend Aage Linderström]
 1 RGrøngård[Svend Aage Linderström]
 2 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Bomlærke (Emberiza calandra):
 2 RMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Svend Anker Schwebs]
 
Nordlige del
2 SYMargrethekog Nord (nord for Vidåen)[Ralph Qwinten]
 3 RNy Frederikskog[Svend Aage Linderström]
 4 REmmerlev[Svend Aage Linderström]
 2 SYEmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 
Kun landdelen i den nordlige ende
2 SYHøjer Vade[Ralph Qwinten]
 1 SYEmmerlev Klev[Ralph Qwinten]
 
HBØ
2 RHavmose, Abild[David Manstrup]
 2 RHavmose, Abild[Henrik Böhmer]
Gulspurv (Emberiza citrinella):
 2 REmmerlev[Klaus Bo Jensen]
 3 RHønning Plantage[Klaus Bo Jensen]
 1 RHønning Plantage[Svend Anker Schwebs]
 1 SYGrøngård[Svend Aage Linderström]
 2 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 1 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
Rørspurv (Emberiza schoeniclus):
 1 REmmerlev[Svend Anker Schwebs]
 1 MFUVarnæs Storemose[Kjeld Hansen]
 
Store Jyndevad
2 RSønderåen, Store Jyndevad - Eggebæk[Morten Bentzon Hansen]
 1 RSølsted Mose[David Manstrup]
 9 RHasberg Sø, danske del[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Morten Bentzon Hansen]
 
HBØ
2 RNørresø (vest for jernbanen)[David Manstrup]
 12 RNørresø (vest for jernbanen)[Svend Aage Linderström]
 2 RNørresø (vest for jernbanen)[Henrik Böhmer]

(1.373 sekunder)