TIPS  

Det vil være en stor hjælp for rapportgrupper m.fl., hvis du rapporterer dine obs. til de rigtige lokaliteter. Obs. fra en tur i en skov langs en sø bør f.eks. fordeles på skovlokaliteten og sølokaliteten.

    LINKS  

Mere om punkttællinger

    VEJLEDNINGER  

Indtastning af ny punkttællingsrute
Indtastning af punkttælling
    PUNKTTÆLLINGSRUTER  

Herunder ses en oversigt over fordelingen af alle punkttællingsruter i hele landet. Vælg hvilket år du ønsker at se.

År:



Vælg hvilken sæson du vil se listen for:



Rute ID: Rute navn: Lokalafdeling: Observatøren:
4661 Uggerby Å - Harken Plantage DOF-Nordjylland 9520HPH / Helene Pilgaard Hejlskov
4802 Nybæk Plantage forår DOF-Nordjylland 9480JKR / John Kristensen
4653 Øster Hassing Kær DOF-Nordjylland 9362FCA / Frank Christian Andersen
4715 Vejrholm DOF-Nordjylland 8330PEØ / Poul Erik Østergaard
4757 Rundt om Hals Mose DOF-Nordjylland 9430ARE / Anders Refstrup
4804 Langholt N-NØ DOF-Nordjylland 9310HCH / Henrik Christoffersen
4815 Egholm DOF-Nordjylland 9000TST / Thyge Steffensen
4749 Hammer Bakker sydøst DOF-Nordjylland 9310SEM / Svend Erik Mikkelsen
4730 Dall Hede DOF-Nordjylland 8330PEØ / Poul Erik Østergaard
4766 Ulsted DOF-Nordjylland 8330PEØ / Poul Erik Østergaard
4692 Rødhus Klit DOF-Nordjylland 9400OGH / Ole Garsdal Hansen
4691 Udholm Mose DOF-Nordjylland 9400OGH / Ole Garsdal Hansen
4762 Husby 2 (Tidlig yngletid) DOF-Nordjylland 9690LHS / Lars Heiring Sørensen
4697 Skeelslund DOF-Nordjylland 9430ARE / Anders Refstrup
4677 Rødhus - Lundergård Mose DOF-Nordjylland 9490KG / Kari Geneser
4806 Store Vildmose DOF-Nordjylland 9310HCH / Henrik Christoffersen
4698 Visborg Skovmark DOF-Nordjylland 9560TN / Torben Nielsen
4798 Glenstrup Sø rundt DOF-Nordjylland 9550SKJ / Søren Kjær
4784 Hadsund, Vive, Østergårde, tidlig DOF-Nordjylland 9560GTI / Gunnar Tindborg
4799 Støvring-Durup, Agerland DOF-Nordjylland 9530HMB / Helene Bjørn
4764 Fræer DOF-Nordjylland 8330PEØ / Poul Erik Østergaard
4858 Ålbæk Klitplantage, tidlig DOF-Nordjylland 9900PCH / Peter Hansen
4731 Hellum bakker DOF-Nordjylland 9700AGM / Anni Guldberg Madsen
4767 Landbrugsområder mellem Grinsted og Ørum DOF-Nordjylland 9310SEM / Svend Erik Mikkelsen
4725 Dronninglund slot, jyske ås DOF-Nordjylland 9310SEM / Svend Erik Mikkelsen
4659 Øster Brønderslev og omegn DOF-Nordjylland 9700KES / Knud Erik Sørensen
4724 Nickelmanns Plantage DOF-Nordvestjylland 8800BEJE / Bent Jensen
4743 Himmerlandsstien, Viborg-Løgstrup DOF-Nordvestjylland 8200JOK / Johnny Kahlert
4690 Hjermind Skov DOF-Nordvestjylland 8200JOK / Johnny Kahlert
4803 Skalsåens udløb DOF-Nordvestjylland 8200JOK / Johnny Kahlert
4771 Sindrupvej, tidlig DOF-Nordvestjylland 7900RBP / Børge Petersen
4752 Helligsøvej og omegn DOF-Nordvestjylland 7900RBP / Børge Petersen
4823 Tved Klitplantage DOF-Nordvestjylland 8600BDP / Bodil Deen Petersen
4783 Helligsø Drag, tidlig DOF-Nordvestjylland 3700SSV / Svend Svendsen
4797 Fur, tidlig DOF-Nordvestjylland 7884ATP / Ankjær Toftgaard Poulsen
4760 Dragstrup tidlig DOF-Nordvestjylland 7950HBS / Henning Beck Sørensen
4824 Legind Bjerge -, Højris Plantage DOF-Nordvestjylland 8700MF / Marianne Fock
4663 Uldum Hede/Bøgballe DOF-Sydøstjylland 6052NRL / Nina Rosendahl Larsen
4666 Sebberup DOF-Sydøstjylland 8723ER / Erik Røjgaard
4662 Bråskov DOF-Sydøstjylland 6052NRL / Nina Rosendahl Larsen
4716 Vorgod-Barde øst DOF-Vestjylland 6920CG / Christian Græsholt
4687 Sørupvej, Hoverdal Plantage DOF-Vestjylland 6950JB / Jens Ballegaard
4727 Moesgaard mm. DOF-Østjylland 8270BES / Bent Sømod
4841 Højbjerg - tidlig DOF-Østjylland 8270SMK / Steven Kadin
4665 Ølsted - Lisbjerg, tidlig DOF-Østjylland 8200LKW / Leila Walker
4707 Skæring Strand - Studstrup DOF-Østjylland 8200IKL / Inger Klit
4651 Beder, Langballe, Hørrret DOF-Østjylland 8330PHC / Poul Henning Christensen
4853 Storring Præstegårdsskov DOF-Østjylland 8464PLA / Peter Lange
4693 Ry og opland DOF-Østjylland 7900BBK / Bent Birk Kristensen
4763 Bøllingsøgårdvej, tidlig DOF-Østjylland 8600NK-N / Niels Kofod-Nielsen
4827 Silkeborg Bad m.v., tidlig DOF-Østjylland 8600ERH / Ernst Hjøllund
4800 Vesterskov Gjessøvej, Silkeborg DOF-Østjylland 8600KK / Knud Krog
4696 Sejs Hede / Nyløkke DOF-Østjylland 8600PB / Preben Bach
4732 Kvottrup Skov DOF-Østjylland 4330KIRO / Kim Rosing-Asvid
4723 Fajstrup Krat DOF-Østjylland 4330KIRO / Kim Rosing-Asvid
4706 Nørreris Skov DOF-Østjylland 4330KIRO / Kim Rosing-Asvid
4777 Voldum/Halling DOF-Østjylland 7100FA / Finn Agger
4818 Dalstrup-Villersø-Thorsø DOF-Østjylland 8500BJS / Bjarne Boye Sørensen
4794 Grenaa Golfbane DOF-Østjylland 8500BJS / Bjarne Boye Sørensen
4830 Grenaa enge m.v. DOF-Østjylland 8500BJS / Bjarne Boye Sørensen
4793 Fjellerup Strand DOF-Østjylland 8544LPJ / Lars P. Johansson
4742 Ebeltoft Nord DOF-Østjylland 3500SKRY / Steen Kryger
4711 Jernhatten, tidlig DOF-Østjylland 8400BJ / Børge Jakobsen
4702 Hornslet - Mørke, tidlig DOF-Østjylland 8541FNI / Flemming H. Nielsen
4935 Lavbjerg, tidlig DOF-Vestjylland 7500MAP / Maja Pedersen
4789 Sevel rundt DOF-Vestjylland 7830LN / Leif Novrup
4660 Cykelrute Kytterup Amstrup DOF-Vestjylland 7500ASV / Agner Svenstrup
4745 Gullestrup-Gilmose DOF-Vestjylland 7400TISO / Tina Sørensen
4686 Herning Vest DOF-Vestjylland 7400PTR / Peter Markussen
4682 Ndr. Feldborg Plantage DOF-Vestjylland 7490EO / Egon Østergaard
4828 Jelling skov DOF-Sydøstjylland 7300BNP / Bodil Nygaard Poulsen
4807 Engelsholm sø og skov DOF-Sydøstjylland 7300DB / Dorte Bryrup
4785 Hørmøllen DOF-Sydøstjylland 7100GB / Gurli Bundgaard
4758 Høgelund - Karlskov DOF-Sydøstjylland 7323ODP / Ole Dalsgaard Pedersen
4811 Haraldskær DOF-Sydøstjylland 7100LKL / Lars Kromann-Larsen
4770 Elbækskovvej, Horsens Fjord Nordsiden DOF-Sydøstjylland 8700MF / Marianne Fock
4788 Nørrestrand DOF-Sydøstjylland 8700LG / Lene Gredal
4718 Sønderhavskovene DOF-Sønderjylland 6400OT / Ole Tønder
4754 Kliplev omegn DOF-Sønderjylland 6200GBL / Gerda Bladt
4740 Felsted DOF-Sønderjylland 6200CJA / Christopher James Seaton
4768 St. Lihme - Ravning - Vejle Ådal DOF-Sydvestjylland 7183PDE / Per Delphin
4769 Runkenbjerg - Sønderkær - Bindeballestien DOF-Sydvestjylland 7183PDE / Per Delphin
4755 Guldager tidlig yngletid DOF-Sydvestjylland 6710SPN / Søren Peder Nielsen
4805 Dyreby DOF-Sydvestjylland 6710SVB / Sven Bødker
4773 Hunderup, ager og mose DOF-Sydvestjylland 6740HH / Helle Hvitved
4775 Myrtuegård eng og skov, tidlig yngletid DOF-Sydvestjylland 6710MSJ / Michael S. Johansen
4774 Hunderup, ager og skov DOF-Sydvestjylland 6740HH / Helle Hvitved
4765 Ormstoft - Honninghul DOF-Sønderjylland 6400PBJ / Preben Jensen
4652 Gabors tidlig yngletidsrute DOF-Sønderjylland 6400GG / Gabor Graehn
4704 Nord for Haderslev (tidlig yngletid) DOF-Sønderjylland 6100HRB / Helle Regitze Boesen
4744 Vojens - Jegerup DOF-Sønderjylland 6500BR / Birthe Rise
4792 Ravnsholte Skov, tidlig DOF-Fyn 4320SPP / Søren Peter Pinnerup
4735 Spodsbjerg- Havgårdsskov DOF-Fyn 5853EKL / Else Klint
4705 Nordlangeland DOF-Fyn 6100HRB / Helle Regitze Boesen
4729 Egebjerg Bakker Forår DOF-Fyn 5230NSR / Niels Riis
4756 Landbrugslandet vest for Svendborg DOF-Fyn 5700NAN / Niels Andersen
4746 Thurø-Fyn DOF-Fyn 5700AB / Arne Bruun
4787 Ravnholt DOF-Fyn 5856PBL / Palle Bo Larsen
4741 Holckenhavn DOF-Fyn 7100DD / Dorte Dam
4700 Birkende / Selleberg DOF-Fyn 5290KHL / Kirsten Halkjær Lund
4810 Agerland Ringe Øst DOF-Fyn 5750VHH / Vibeke Hedvig Hestekær
4714 Fiskerup Skov DOF-Fyn 5762NBJ / Niels Bomholt Jensen
4796 Signekær DOF-Fyn 5683PTJ / Per Toft Johansen
4831 Hagenskov DOF-Fyn 5631THK / Thomas Kampmann
4781 Røjle, tidlig DOF-Fyn 5500EB / Erik Busk
4694 Røjle mose DOF-Fyn 5500EB / Erik Busk
4689 Gudhjem DOF-Bornholm 3450JOHO / John Holm
4761 Paradisbakkerne DOF-Bornholm 3740GG / Gunnar Gjelsvik
4922 Barup DOF-Storstrøm 4840LHJ / Leif H. Jacobsen
4921 Vester Klippinge DOF-Storstrøm 4840LHJ / Leif H. Jacobsen
4772 Bøtøskoven, nord DOF-Storstrøm 4872SVI / Simon Vikstrøm
4820 Karrebæk-Marvede-Saltø DOF-Storstrøm 4736BNI / Bent Rung Nielsen
4782 Maribo øst - tidlig DOF-Storstrøm 4930BBA / Birgitte Birch Andreasen
4753 Hyldtofte - Rødby DOF-Storstrøm 2000AP / Allan Prang
4739 Ledreborg SW DOF-København 4320ENO / Ebbe Nordbo
4791 Lejre-Osager-Skovhastrup, tidlig DOF-København 4320SPP / Søren Peter Pinnerup
4728 Nyrup Skov DOF-Vestsjælland 4180HBA / Henrik Gerner Baark
4699 Egevangen rundt DOF-Vestsjælland 4180RLM / Rolf Lehrmann
4709 Agerland ved Ollerup, tidlig DOF-Vestsjælland 4200BHA / Bo Hansen
4655 Vigersted - Tidlig yngletid DOF-Vestsjælland 2100AP / Andreas Petersen
4736 Kværkeby og Vigersted moser DOF-Vestsjælland 4100JM / Jørgen Madsen
4717 Allindelille Fredskov DOF-Vestsjælland 4180KLU / Kirsten Laursen
4710 Ornum - Osen DOF-Vestsjælland 4174PEL / Peter Ellegaard
4809 Overby Lyng, Sjællands Odde DOF-Vestsjælland 4000TEC / Tom Elmer Christensen
4790 Gribskov centrale del DOF-Nordsjælland 3400PEP / Per Ekberg
4719 Snævret Skov DOF-Nordsjælland 3120AL / Allan Nielsen
4713 Harager Hegn DOF-Nordsjælland 3070MOHO / Mogens Holme
4737 Rørmosen - Boserup tidlig yngletid DOF-København 4000PFN / Per Frydenlund Nielsen
4748 Ågerup, Kildevanggård, Gundsølille DOF-København 4000JCP / Jens C. Pedersen
4778 Roskilde Syd DOF-København 4000TEC / Tom Elmer Christensen
4738 Darup, Roskilde DOF-København 4000PFN / Per Frydenlund Nielsen
4701 Asserbo plantage tidlig yngletid DOF-Nordsjælland 3520JMC / Janne Møller Christensen
4821 Arrenakke til Ryengen DOF-Nordsjælland 2800JQ / Jesper Qvist
4685 Ølsted og omegn DOF-Nordsjælland 3400NDS / Niels Daugaard Sørensen
4759 Vinge forår DOF-Nordsjælland 3600JAL / Jens Albert
4812 Frederikssund Syd DOF-Nordsjælland 3600MWS / Michael Sørensen
4720 Furesø Golfklub DOF-Nordsjælland 3460HHA / Holger Hansen
4751 Vaserne DOF-Nordsjælland 3460MAM / Maria Mikkelsen
4688 Sjælsølund DOF-Nordsjælland 2840RNL / Richard Larsen
4934 Rude Skov m.m. DOF-Nordsjælland 3460VHV / Vincent Hvenegård
4708 Ubberød, tidlig DOF-Nordsjælland 1820RH / Rita Høst
4808 Favrholm - Hillerød Syd DOF-Nordsjælland 3400STE / Stig Englund
4684 Skævinge og omegn DOF-Nordsjælland 3400NDS / Niels Daugaard Sørensen
4776 Nr. Herlev DOF-Nordsjælland 3400LUST / Luise Ekberg
4722 Nivå Golf DOF-Nordsjælland 3460HHA / Holger Hansen
4674 Gl. Grønholt Vang (tidlig yngletid) DOF-Nordsjælland 3480HBO / Henrik Boeg
4654 Tokkekøb Hegn, tidlig DOF-Nordsjælland 4200CMG / Christian Glahder
4670 Høje Gladsaxe DOF-København 2860CES / Carsten Enggaard Stidsen
4726 Smør- og Fedtmosen DOF-København 2880JMO / Jens Mortensen
4681 Gentofte Sø & Insulinmosen DOF-København 3520TVI / Thomas Vikstrøm
4855 Haver på Frederiksberg DOF-København 3500DPE / Daniel Palm Eskildsen
4814 Sundby - Amager Fælled DOF-København 2500OZN / Oliver Nielsen
4679 Vigerslevparken, tidlig DOF-København 2610MF / Michael Fink Jørgensen
4649 Utterslev Mose Tidlig YFt DOF-København 2700EAG / Erik Agertoft
4712 Valby, tidlig DOF-København 2500 SSS / Susan Schou Sørensen


(0.209 sekunder)