TIPS  

Husk at gøre et notat, hvis det er en meget tidlig observation du har.
Brug i det hele taget altid notefeltet ved usædvanlige observationer.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 222 fuglearter, som er registreret fra Saksfjed - Fugleværnsfondens Område. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.
Bemærk at indtastninger af evt. hemmeligholdte arter samt følsomme ynglefuglearter ikke er medregnet i listen. Arter indtastet i ATLASIII- og punktællingsmodulerne er ligeledes undladt.

Knopsvane(Cygnus olor)(155/5750)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(4/105)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(25/949)
Knortegås(Branta bernicla)(19/597)
Bramgås(Branta leucopsis)(157/85005)
Canadagås(Branta canadensis)(22/149)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(3/61)
Grågås(Anser anser)(476/28980)
Tajgasædgås(Anser fabalis)(3/77)
Tundrasædgås(Anser serrirostris)(6/92)
Blisgås(Anser albifrons)(46/1752)
Havlit(Clangula hyemalis)(4/4)
Ederfugl(Somateria mollissima)(16/867)
Sortand(Melanitta nigra)(2/4)
Hvinand(Bucephala clangula)(54/524)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(72/553)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(10/28)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(83/251)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(1/2)
Gravand(Tadorna tadorna)(304/2368)
Rødhovedet And(Netta rufina)(1/4)
Taffeland(Aythya ferina)(75/323)
Troldand(Aythya fuligula)(437/38898)
Bjergand(Aythya marila)(33/314)
Atlingand(Spatula querquedula)(213/400)
Skeand(Spatula clypeata)(527/4794)
Knarand(Mareca strepera)(388/3232)
Pibeand(Mareca penelope)(173/2315)
Gråand(Anas platyrhynchos)(317/5732)
Spidsand(Anas acuta)(212/831)
Krikand(Anas crecca)(689/24773)
Fasan(Phasianus colchicus)(90/302)
Agerhøne(Perdix perdix)(27/71)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(176/588)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(313/2045)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(8/133)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(4/9)
Huldue(Columba oenas)(46/913)
Ringdue(Columba palumbus)(127/36583)
Turteldue(Streptopelia turtur)(1/1)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(3/5)
Mursejler(Apus apus)(27/309)
Gøg(Cuculus canorus)(99/155)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(114/149)
Plettet Rørvagtel(Porzana porzana)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(47/72)
Blishøne(Fulica atra)(146/832)
Trane(Grus grus)(438/6390)
Sortstrubet Lom(Gavia arctica)(1/2)
Sort Stork(Ciconia nigra)(1/1)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(9/20)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(11/11)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(428/1264)
Sølvhejre(Ardea alba)(303/433)
Silkehejre(Egretta garzetta)(42/42)
Skestork(Platalea leucorodia)(3/4)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(104/1142)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(180/469)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(392/3766)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(120/708)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(89/7352)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(348/2440)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(56/96)
Vibe(Vanellus vanellus)(435/6062)
Småspove(Numenius phaeopus)(31/93)
Storspove(Numenius arquata)(333/3780)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(49/259)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(18/31)
Stenvender(Arenaria interpres)(1/1)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(27/108)
Brushane(Calidris pugnax)(176/861)
Kærløber(Calidris falcinellus)(19/37)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(76/363)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(32/85)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(201/5954)
Dværgryle(Calidris minuta)(50/113)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(15/17)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(228/1312)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(11/27)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(106/307)
Svaleklire(Tringa ochropus)(161/484)
Sortklire(Tringa erythropus)(160/564)
Hvidklire(Tringa nebularia)(293/893)
Rødben(Tringa totanus)(310/1358)
Tinksmed(Tringa glareola)(219/1813)
Odinshane(Phalaropus lobatus)(17/28)
Almindelig Kjove(Stercorarius parasiticus)(2/2)
Ride(Rissa tridactyla)(1/1)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(294/18447)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(8/31)
Sorthovedet Måge(Ichthyaetus melanocephalus)(1/1)
Stormmåge(Larus canus)(74/286)
Sildemåge(Larus fuscus)(1/1)
Sølvmåge(Larus argentatus)(61/230)
Kaspisk Måge(Larus cachinnans)(3/3)
Svartbag(Larus marinus)(28/92)
Dværgterne(Sternula albifrons)(31/72)
Rovterne(Hydroprogne caspia)(5/7)
Hvidvinget Terne(Chlidonias leucopterus)(2/5)
Sortterne(Chlidonias niger)(5/16)
Fjordterne(Sterna hirundo)(98/360)
Havterne(Sterna paradisaea)(11/29)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(30/88)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(55/88)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(81/1874)
Stor Skrigeørn(Clanga clanga)(4/4)
Kongeørn(Aquila chrysaetos)(11/12)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(367/614)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(385/481)
Steppehøg(Circus macrourus)(5/5)
Hedehøg(Circus pygargus)(10/10)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(186/1740)
Duehøg(Accipiter gentilis)(5/5)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(592/972)
Rød Glente(Milvus milvus)(203/1369)
Sort Glente(Milvus migrans)(23/25)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(100/166)
Musvåge(Buteo buteo)(203/1445)
Slørugle(Tyto alba)(1/1)
Skovhornugle(Asio otus)(1/1)
Mosehornugle(Asio flammeus)(67/80)
Natugle(Strix aluco)(15/15)
Hærfugl(Upupa epops)(1/1)
Vendehals(Jynx torquilla)(6/8)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(2/2)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(55/63)
Biæder(Merops apiaster)(7/8)
Isfugl(Alcedo atthis)(92/93)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(319/715)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(23/29)
Dværgfalk(Falco columbarius)(54/61)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(45/64)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(106/114)
Pirol(Oriolus oriolus)(15/16)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(230/470)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(80/86)
Skovskade(Garrulus glandarius)(11/13)
Husskade(Pica pica)(11/16)
Allike(Coloeus monedula)(25/1812)
Råge(Corvus frugilegus)(51/3822)
Ravn(Corvus corax)(96/224)
Sortkrage(Corvus corone)(64/87)
Gråkrage(Corvus cornix)(186/1180)
Sortmejse(Periparus ater)(7/7)
Sumpmejse(Poecile palustris)(64/126)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(86/1324)
Musvit(Parus major)(79/284)
Pungmejse(Remiz pendulinus)(1/4)
Hedelærke(Lullula arborea)(10/18)
Sanglærke(Alauda arvensis)(222/1408)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(110/568)
Savisanger(Locustella luscinioides)(2/2)
Flodsanger(Locustella fluviatilis)(3/3)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(4/4)
Gulbug(Hippolais icterina)(56/74)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(26/34)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(68/98)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(62/96)
Bysvale(Delichon urbicum)(88/1111)
Landsvale(Hirundo rustica)(191/4178)
Digesvale(Riparia riparia)(39/556)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(4/5)
Hvidbrynet Løvsanger(Phylloscopus inornatus)(1/1)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(98/301)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(161/455)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(46/337)
Munk(Sylvia atricapilla)(61/101)
Havesanger(Sylvia borin)(32/55)
Gærdesanger(Curruca curruca)(80/111)
Tornsanger(Curruca communis)(147/442)
Fuglekonge(Regulus regulus)(45/569)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(21/29)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(9/211)
Korttået Træløber(Certhia brachydactyla)(3/4)
Træløber(Certhia familiaris)(9/10)
Spætmejse(Sitta europaea)(8/10)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(93/199)
Stær(Sturnus vulgaris)(229/18714)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(21/43)
Rødhals(Erithacus rubecula)(103/439)
Nattergal(Luscinia luscinia)(21/23)
Lille Fluesnapper(Ficedula parva)(3/4)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(13/23)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(73/127)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(14/16)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(47/114)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(192/328)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(102/275)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(24/344)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(47/239)
Vindrossel(Turdus iliacus)(28/291)
Solsort(Turdus merula)(64/282)
Sjagger(Turdus pilaris)(77/8817)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(16/18)
Jernspurv(Prunella modularis)(47/68)
Skovspurv(Passer montanus)(11/73)
Skovpiber(Anthus trivialis)(38/169)
Rødstrubet Piber(Anthus cervinus)(1/1)
Engpiber(Anthus pratensis)(222/1537)
Skærpiber(Anthus petrosus)(3/5)
Storpiber(Anthus richardi)(2/2)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(87/1586)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(13/14)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(228/1228)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(91/3027)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(8/176)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(10/10)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(9/22)
Grønirisk(Chloris chloris)(50/397)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(16/528)
Tornirisk(Linaria cannabina)(103/639)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(3/17)
Hvidsisken(Acanthis hornemanni)(1/1)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(19/146)
Stillits(Carduelis carduelis)(109/679)
Gulirisk(Serinus serinus)(8/8)
Grønsisken(Spinus spinus)(40/1442)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(2/4)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(3/10)
Bomlærke(Emberiza calandra)(21/22)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(95/291)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(183/524)

(0.587 sekunder)