TIPS  

Ved indtastning af arter med forskellig alder, bør du indtaste disse som enkeltstående observationer med hver sin aldersangivelse.
F.eks. bør en observation af 50 Sortterner hvoraf de 35 var gamle fugle og de resterende var unger fra i år, indtastes under 2 forskellige observationer.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 167 fuglearter, som er registreret fra Søgård Mose, Åbenrå. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.
Bemærk at indtastninger af evt. hemmeligholdte arter samt følsomme ynglefuglearter ikke er medregnet i listen. Arter indtastet i ATLASIII- og punktællingsmodulerne er ligeledes undladt.

Knopsvane(Cygnus olor)(15/29)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(59/449)
Bramgås(Branta leucopsis)(8/971)
Canadagås(Branta canadensis)(1/50)
Indisk Gås(Anser indicus)(1/2)
Grågås(Anser anser)(433/8899)
Blisgås(Anser albifrons)(10/236)
Ederfugl(Somateria mollissima)(1/1)
Sortand(Melanitta nigra)(2/3)
Hvinand(Bucephala clangula)(137/296)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(2/3)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(9/29)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(2/4)
Gravand(Tadorna tadorna)(126/305)
Taffeland(Aythya ferina)(10/20)
Troldand(Aythya fuligula)(495/1978)
Atlingand(Spatula querquedula)(3/4)
Skeand(Spatula clypeata)(7/15)
Knarand(Mareca strepera)(2/4)
Pibeand(Mareca penelope)(6/12)
Gråand(Anas platyrhynchos)(665/6821)
Krikand(Anas crecca)(163/1012)
Vagtel(Coturnix coturnix)(4/4)
Fasan(Phasianus colchicus)(73/101)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(395/728)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(2/7)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(2/4)
Sorthalset Lappedykker(Podiceps nigricollis)(7/17)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(7/34)
Huldue(Columba oenas)(2/3)
Ringdue(Columba palumbus)(380/11188)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(1/2)
Mursejler(Apus apus)(79/272)
Gøg(Cuculus canorus)(134/199)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(2/2)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(5/10)
Blishøne(Fulica atra)(123/363)
Trane(Grus grus)(314/679)
Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(1/2)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(1/2)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(1/1)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(147/220)
Sølvhejre(Ardea alba)(15/21)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(34/159)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(1/2)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(1/8)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(3/3)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(5/5)
Vibe(Vanellus vanellus)(144/668)
Småspove(Numenius phaeopus)(2/2)
Storspove(Numenius arquata)(8/14)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(4/54)
Brushane(Calidris pugnax)(1/2)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(1/2)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(7/8)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(133/816)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(1/1)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(7/9)
Svaleklire(Tringa ochropus)(15/21)
Sortklire(Tringa erythropus)(9/15)
Hvidklire(Tringa nebularia)(17/20)
Rødben(Tringa totanus)(4/4)
Tinksmed(Tringa glareola)(5/7)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(41/1500)
Stormmåge(Larus canus)(25/130)
Sildemåge(Larus fuscus)(6/15)
Sølvmåge(Larus argentatus)(71/496)
Fjordterne(Sterna hirundo)(3/9)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(1/1)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(15/15)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(27/30)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(55/63)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(35/36)
Hedehøg(Circus pygargus)(5/5)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(71/75)
Duehøg(Accipiter gentilis)(15/16)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(61/82)
Rød Glente(Milvus milvus)(17/18)
Sort Glente(Milvus migrans)(3/5)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(10/10)
Musvåge(Buteo buteo)(594/1116)
Skovhornugle(Asio otus)(1/1)
Mosehornugle(Asio flammeus)(2/3)
Stor Hornugle(Bubo bubo)(2/2)
Grønspætte(Picus viridis)(17/17)
Sortspætte(Dryocopus martius)(24/25)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(148/178)
Isfugl(Alcedo atthis)(2/2)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(116/144)
Dværgfalk(Falco columbarius)(1/1)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(25/29)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(23/35)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(31/31)
Skovskade(Garrulus glandarius)(259/744)
Husskade(Pica pica)(19/31)
Allike(Coloeus monedula)(53/1152)
Råge(Corvus frugilegus)(10/155)
Ravn(Corvus corax)(210/393)
Sortkrage(Corvus corone)(148/455)
Gråkrage(Corvus cornix)(373/5091)
Sortmejse(Periparus ater)(8/9)
Topmejse(Lophophanes cristatus)(9/15)
Sumpmejse(Poecile palustris)(31/49)
Fyrremejse(Poecile montanus)(100/167)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(194/433)
Musvit(Parus major)(538/1515)
Hedelærke(Lullula arborea)(1/1)
Sanglærke(Alauda arvensis)(231/765)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(4/5)
Gulbug(Hippolais icterina)(5/5)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(1/1)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(5/6)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(16/34)
Bysvale(Delichon urbicum)(125/1154)
Landsvale(Hirundo rustica)(387/6614)
Digesvale(Riparia riparia)(13/55)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(2/3)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(307/836)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(267/517)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(27/140)
Munk(Sylvia atricapilla)(207/377)
Havesanger(Sylvia borin)(36/41)
Gærdesanger(Curruca curruca)(28/37)
Tornsanger(Curruca communis)(116/239)
Fuglekonge(Regulus regulus)(15/38)
Korttået Træløber(Certhia brachydactyla)(4/4)
Træløber(Certhia familiaris)(5/6)
Spætmejse(Sitta europaea)(3/3)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(176/254)
Stær(Sturnus vulgaris)(263/4502)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(5/5)
Rødhals(Erithacus rubecula)(83/113)
Nattergal(Luscinia luscinia)(3/7)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(7/7)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(165/243)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(7/8)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(154/381)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(13/16)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(51/159)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(45/82)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(176/365)
Vindrossel(Turdus iliacus)(13/105)
Solsort(Turdus merula)(436/1120)
Sjagger(Turdus pilaris)(69/3895)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(1/1)
Jernspurv(Prunella modularis)(15/16)
Skovspurv(Passer montanus)(27/257)
Skovpiber(Anthus trivialis)(278/605)
Engpiber(Anthus pratensis)(136/593)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(8/38)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(1/1)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(263/632)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(431/3396)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(30/810)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(1/1)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(55/115)
Grønirisk(Chloris chloris)(33/110)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(1/20)
Tornirisk(Linaria cannabina)(42/170)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(3/14)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(42/206)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(17/117)
Stillits(Carduelis carduelis)(16/115)
Grønsisken(Spinus spinus)(36/406)
Bomlærke(Emberiza calandra)(7/8)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(334/1929)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(235/581)

(0.254 sekunder)