TIPS  

Hvis du glemmer din obserkode og/eller dit password kan du vælge linket i menuen, indtaste din e-mailadresse (eller obserkode) og få tilsendt en e-glemt password?mail med din obserkode og link til en side, hvor du kan ændre dit password. Den indtastede e-mailadresse skal være den, du er registreret med i DOFbasen. Hvis du ikke har adgang til den længere, skal du kontakte den centrale koordinator for DOFbasen, se på kontaktsiden

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 266 fuglearter (og racer), som er registreret fra Flyndersø ved Korshage. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(3/3)
Sortstrubet Lom(Gavia arctica)(12/25)
Hvidnæbbet Lom(Gavia adamsii)(1/1)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(1/1)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(12/29)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(33/65)
Nordisk Lappedykker(Podiceps auritus)(2/2)
Sule(Morus bassanus)(57/526)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(223/8469)
Skarv, Mellemskarv (ssp. sinensis)(Phalacrocorax carbo sinensis)(7/156)
Sølvhejre(Ardea alba)(2/6)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(208/359)
Sort Stork(Ciconia nigra)(40/40)
Knopsvane(Cygnus olor)(105/184)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(9/51)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(57/364)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(3/14)
Blisgås(Anser albifrons)(9/72)
Blisgås (ssp. albifrons)(Anser albifrons albifrons)(1/1)
Grågås(Anser anser)(327/4328)
Canadagås(Branta canadensis)(9/109)
Bramgås(Branta leucopsis)(100/9580)
Knortegås(Branta bernicla)(7/22)
Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota)(Branta bernicla hrota)(2/4)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(6/26)
Gravand(Tadorna tadorna)(172/627)
Pibeand(Mareca penelope)(23/217)
Knarand(Mareca strepera)(1/1)
Krikand(Anas crecca)(94/1203)
Gråand(Anas platyrhynchos)(222/1505)
Spidsand(Anas acuta)(8/50)
Atlingand(Spatula querquedula)(3/3)
Skeand(Spatula clypeata)(8/13)
Taffeland(Aythya ferina)(2/3)
Troldand(Aythya fuligula)(4/10)
Bjergand(Aythya marila)(3/17)
Ederfugl(Somateria mollissima)(119/4786)
Havlit(Clangula hyemalis)(8/24)
Sortand(Melanitta nigra)(60/5393)
Fløjlsand(Melanitta fusca)(24/119)
Hvinand(Bucephala clangula)(27/162)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(68/270)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(8/11)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(58/382)
Sort Glente(Milvus migrans)(4/4)
Rød Glente(Milvus milvus)(18/22)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(3/3)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(78/92)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(44/49)
Steppehøg(Circus macrourus)(4/4)
Hedehøg(Circus pygargus)(1/1)
Duehøg(Accipiter gentilis)(7/8)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(94/163)
Musvåge(Buteo buteo)(94/242)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(27/43)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(34/35)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(156/187)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(1/1)
Dværgfalk(Falco columbarius)(18/19)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(11/13)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(15/15)
Agerhøne(Perdix perdix)(9/35)
Vagtel(Coturnix coturnix)(2/2)
Fasan(Phasianus colchicus)(84/141)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(118/147)
Plettet Rørvagtel(Porzana porzana)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(14/17)
Blishøne(Fulica atra)(41/74)
Trane(Grus grus)(21/247)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(293/604)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(18/22)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(335/861)
Stor Præstekrave (ssp. hiaticula)(Charadrius hiaticula hiaticula)(1/6)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(213/7332)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(42/93)
Sporevibe(Vanellus spinosus)(50/50)
Vibe(Vanellus vanellus)(652/5390)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(20/30)
Sandløber(Calidris alba)(4/15)
Dværgryle(Calidris minuta)(9/13)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(5/6)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(25/73)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(120/1948)
Brushane(Calidris pugnax)(15/39)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(115/304)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(399/2907)
Tredækker(Gallinago media)(2/1)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(6/7)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(1/1)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(36/149)
Småspove(Numenius phaeopus)(125/686)
Storspove(Numenius arquata)(38/118)
Sortklire(Tringa erythropus)(21/33)
Rødben(Tringa totanus)(387/836)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(5/7)
Hvidklire(Tringa nebularia)(91/168)
Svaleklire(Tringa ochropus)(74/107)
Tinksmed(Tringa glareola)(156/560)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(115/381)
Stenvender(Arenaria interpres)(4/13)
Almindelig Kjove(Stercorarius parasiticus)(4/5)
Storkjove(Stercorarius skua)(1/1)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(4/4)
Sabinemåge(Xema sabini)(2/2)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(213/6758)
Stormmåge(Larus canus)(119/1345)
Sildemåge(Larus fuscus)(90/335)
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)(Larus fuscus intermedius)(16/93)
Sølvmåge(Larus argentatus)(261/2612)
Kaspisk Måge(Larus cachinnans)(2/2)
Gråmåge(Larus hyperboreus)(5/5)
Svartbag(Larus marinus)(291/852)
Ride(Rissa tridactyla)(2/2)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(193/4201)
Fjordterne(Sterna hirundo)(57/129)
Havterne(Sterna paradisaea)(19/38)
Dværgterne(Sternula albifrons)(1/1)
Sortterne(Chlidonias niger)(2/2)
Lomvie(Uria aalge)(1/2)
Alk(Alca torda)(6/17)
Tejst(Cepphus grylle)(12/16)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(1/1)
Huldue(Columba oenas)(4/6)
Ringdue(Columba palumbus)(135/2086)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(5/10)
Gøg(Cuculus canorus)(105/140)
Natugle(Strix aluco)(11/13)
Mosehornugle(Asio flammeus)(26/26)
Natravn(Caprimulgus europaeus)(2/2)
Mursejler(Apus apus)(30/1052)
Vendehals(Jynx torquilla)(32/36)
Sortspætte(Dryocopus martius)(15/15)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(150/202)
Hedelærke(Lullula arborea)(6/22)
Sanglærke(Alauda arvensis)(278/896)
Digesvale(Riparia riparia)(72/1447)
Landsvale(Hirundo rustica)(318/6185)
Bysvale(Delichon urbicum)(119/991)
Storpiber(Anthus richardi)(7/7)
Markpiber(Anthus campestris)(10/10)
Skovpiber(Anthus trivialis)(64/156)
Engpiber(Anthus pratensis)(326/3161)
Rødstrubet Piber(Anthus cervinus)(3/3)
Skærpiber(Anthus petrosus)(116/299)
Bjergpiber(Anthus spinoletta)(5/7)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(297/7295)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(11/129)
Gul Vipstjert, Gulhovedet (ssp. flavissima)(Motacilla flava flavissima)(5/5)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(15/341)
Citronvipstjert(Motacilla citreola)(5/5)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(21/23)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(433/2456)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(12/43)
Hvid Vipstjert, Sortrygget Vipstjert (ssp. yarrellii)(Motacilla alba yarrellii)(17/16)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(9/179)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(144/229)
Jernspurv(Prunella modularis)(47/55)
Rødhals(Erithacus rubecula)(155/373)
Nattergal(Luscinia luscinia)(15/22)
Sydlig Nattergal(Luscinia megarhynchos)(2/2)
Blåhals(Luscinia svecica)(13/16)
Blåhals, Nordlig (ssp. svecica)(Luscinia svecica svecica)(8/9)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(13/13)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(60/77)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(243/1000)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(100/198)
Sortstrubet Bynkefugl, Europæisk (ssp. rubicola)(Saxicola rubicola rubicola)(2/2)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(383/1969)
Stenpikker (ssp. oenanthe)(Oenanthe oenanthe oenanthe)(5/51)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(29/84)
Solsort(Turdus merula)(115/417)
Sjagger(Turdus pilaris)(30/404)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(51/145)
Vindrossel(Turdus iliacus)(26/78)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(76/260)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(20/21)
Savisanger(Locustella luscinioides)(2/2)
Vandsanger(Acrocephalus paludicola)(10/10)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(14/24)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(31/40)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(56/86)
Drosselrørsanger(Acrocephalus arundinaceus)(3/3)
Gulbug(Hippolais icterina)(120/224)
Gærdesanger(Sylvia curruca)(175/299)
Tornsanger(Sylvia communis)(258/641)
Havesanger(Sylvia borin)(59/90)
Munk(Sylvia atricapilla)(104/155)
Brun Løvsanger(Phylloscopus fuscatus)(30/30)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(10/11)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(239/515)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(86/179)
Fuglekonge(Regulus regulus)(69/339)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(2/2)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(8/10)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(19/22)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(49/213)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(8/41)
Sumpmejse(Poecile palustris)(43/62)
Sortmejse(Periparus ater)(28/36)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(65/251)
Musvit(Parus major)(74/138)
Spætmejse(Sitta europaea)(85/99)
Træløber(Certhia familiaris)(33/41)
Pungmejse(Remiz pendulinus)(1/1)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(247/435)
Rosenbrystet Tornskade(Lanius minor)(3/3)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(66/67)
Skovskade(Garrulus glandarius)(90/131)
Husskade(Pica pica)(73/138)
Nøddekrige(Nucifraga caryocatactes)(2/2)
Allike(Coloeus monedula)(87/1615)
Råge(Corvus frugilegus)(118/1114)
Sortkrage(Corvus corone)(4/4)
Gråkrage(Corvus cornix)(276/1751)
Ravn(Corvus corax)(32/39)
Stær(Sturnus vulgaris)(351/11292)
Rosenstær(Pastor roseus)(9/9)
Gråspurv(Passer domesticus)(6/31)
Skovspurv(Passer montanus)(31/194)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(116/1526)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(20/42)
Gulirisk(Serinus serinus)(1/1)
Grønirisk(Chloris chloris)(212/5114)
Stillits(Carduelis carduelis)(43/194)
Grønsisken(Spinus spinus)(41/336)
Tornirisk(Linaria cannabina)(259/1749)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(73/816)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(16/361)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(11/19)
Hvidvinget Korsnæb(Loxia leucoptera)(3/5)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(75/613)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(27/350)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(26/27)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(61/119)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(5/5)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(7/14)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(26/138)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(333/950)
Hortulan(Emberiza hortulana)(7/7)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(257/626)
Bomlærke(Emberiza calandra)(4/7)
(Bufo bufo)(1/1)
(Rana esculenta)(1/1)
(Pieris rapae)(1/3)
(Anthocharis cardamines)(2/2)
(Gonepteryx rhamni)(4/9)
(Inachis io)(1/1)
(Vanessa atalanta)(2/4)
(Vanessa cardui)(2/5)
(Aglais urticae)(4/5)
(Maniola jurtina)(1/2)
(Coenonympha pamphilus)(1/2)
(Lasiommata megera)(1/1)
(Talpa europaea)(1/1)
(Sorex araneus)(1/1)
(Lepus capensis)(45/71)
(Sciurus vulgaris)(1/1)
(Apodemus flavicollis)(1/1)
(Vulpes vulpes)(7/7)
(Phoca vitulina)(4/4)
(Phocoena phocoena)(2/5)
(Capreolus capreolus)(17/23)
(Lacerta vivipara)(2/2)
(Anguis fragilis)(1/1)
(Natrix natrix)(1/1)
(Vipera berus)(1/1)

(0.271 sekunder)