TIPS  

Hvis du skal lave en søgning på artsnavn eller lokalitet via hjemmesiden, kan du benytte artsnummer eller lokalitetsnummer i stedet for navne. Numrene kan f.eks. findes ved opslag i artslisten eller i lokalitetslisten her på hjemmesiden.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 275 fuglearter (og racer), som er registreret fra Flyndersø ved Korshage. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(3/3)
Sortstrubet Lom(Gavia arctica)(16/29)
Hvidnæbbet Lom(Gavia adamsii)(1/1)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(1/1)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(14/31)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(39/74)
Nordisk Lappedykker(Podiceps auritus)(2/2)
Sule(Morus bassanus)(90/718)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(494/12094)
Skarv, Mellemskarv (ssp. sinensis)(Phalacrocorax carbo sinensis)(8/157)
Sølvhejre(Ardea alba)(19/23)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(316/547)
Sort Stork(Ciconia nigra)(40/40)
Knopsvane(Cygnus olor)(199/382)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(10/94)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(73/509)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(4/23)
Blisgås(Anser albifrons)(32/302)
Blisgås (ssp. albifrons)(Anser albifrons albifrons)(1/1)
Grågås(Anser anser)(555/7464)
Canadagås(Branta canadensis)(14/131)
Bramgås(Branta leucopsis)(148/13965)
Knortegås(Branta bernicla)(8/23)
Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota)(Branta bernicla hrota)(2/4)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(9/29)
Gravand(Tadorna tadorna)(302/1023)
Pibeand(Mareca penelope)(31/250)
Knarand(Mareca strepera)(2/3)
Krikand(Anas crecca)(111/1293)
Gråand(Anas platyrhynchos)(408/2859)
Spidsand(Anas acuta)(10/63)
Atlingand(Spatula querquedula)(4/5)
Skeand(Spatula clypeata)(8/13)
Taffeland(Aythya ferina)(2/3)
Troldand(Aythya fuligula)(4/10)
Bjergand(Aythya marila)(3/17)
Ederfugl(Somateria mollissima)(238/6556)
Havlit(Clangula hyemalis)(8/24)
Sortand(Melanitta nigra)(102/5942)
Fløjlsand(Melanitta fusca)(47/197)
Hvinand(Bucephala clangula)(32/175)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(126/431)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(10/13)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(67/408)
Sort Glente(Milvus migrans)(4/4)
Rød Glente(Milvus milvus)(26/35)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(8/8)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(86/100)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(56/63)
Steppehøg(Circus macrourus)(4/4)
Hedehøg(Circus pygargus)(1/1)
Duehøg(Accipiter gentilis)(7/8)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(114/187)
Musvåge(Buteo buteo)(120/291)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(29/45)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(37/38)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(233/270)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(1/1)
Dværgfalk(Falco columbarius)(20/21)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(11/13)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(20/20)
Agerhøne(Perdix perdix)(10/36)
Vagtel(Coturnix coturnix)(2/2)
Fasan(Phasianus colchicus)(128/190)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(119/148)
Plettet Rørvagtel(Porzana porzana)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(15/18)
Blishøne(Fulica atra)(55/98)
Trane(Grus grus)(28/273)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(461/889)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(19/23)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(468/1147)
Stor Præstekrave (ssp. hiaticula)(Charadrius hiaticula hiaticula)(1/6)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(263/8858)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(46/99)
Sporevibe(Vanellus spinosus)(51/51)
Vibe(Vanellus vanellus)(974/7699)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(22/33)
Sandløber(Calidris alba)(15/78)
Dværgryle(Calidris minuta)(9/13)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(5/6)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(25/73)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(130/1980)
Brushane(Calidris pugnax)(15/39)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(140/387)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(465/3366)
Tredækker(Gallinago media)(2/1)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(9/10)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(1/1)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(42/208)
Småspove(Numenius phaeopus)(180/871)
Storspove(Numenius arquata)(45/128)
Sortklire(Tringa erythropus)(22/34)
Rødben(Tringa totanus)(588/1346)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(5/7)
Hvidklire(Tringa nebularia)(97/175)
Svaleklire(Tringa ochropus)(75/108)
Tinksmed(Tringa glareola)(161/570)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(132/415)
Stenvender(Arenaria interpres)(7/22)
Almindelig Kjove(Stercorarius parasiticus)(4/5)
Storkjove(Stercorarius skua)(1/1)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(4/4)
Sabinemåge(Xema sabini)(2/2)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(317/7560)
Stormmåge(Larus canus)(185/1722)
Sildemåge(Larus fuscus)(95/341)
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)(Larus fuscus intermedius)(16/93)
Sølvmåge(Larus argentatus)(562/3893)
Kaspisk Måge(Larus cachinnans)(2/2)
Gråmåge(Larus hyperboreus)(5/5)
Svartbag(Larus marinus)(393/1025)
Ride(Rissa tridactyla)(2/2)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(286/4823)
Fjordterne(Sterna hirundo)(78/183)
Havterne(Sterna paradisaea)(23/45)
Dværgterne(Sternula albifrons)(1/1)
Sortterne(Chlidonias niger)(2/2)
Lomvie(Uria aalge)(1/2)
Alk(Alca torda)(9/20)
Tejst(Cepphus grylle)(12/16)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(4/18)
Huldue(Columba oenas)(5/16)
Ringdue(Columba palumbus)(269/2761)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(6/11)
Gøg(Cuculus canorus)(151/200)
Natugle(Strix aluco)(17/19)
Mosehornugle(Asio flammeus)(27/28)
Natravn(Caprimulgus europaeus)(2/2)
Mursejler(Apus apus)(39/1078)
Vendehals(Jynx torquilla)(39/43)
Sortspætte(Dryocopus martius)(18/18)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(225/320)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(1/1)
Hedelærke(Lullula arborea)(8/26)
Sanglærke(Alauda arvensis)(535/1738)
Bjerglærke(Eremophila alpestris)(1/3)
Digesvale(Riparia riparia)(82/1468)
Landsvale(Hirundo rustica)(469/7452)
Bysvale(Delichon urbicum)(142/1125)
Storpiber(Anthus richardi)(7/7)
Markpiber(Anthus campestris)(10/10)
Skovpiber(Anthus trivialis)(76/174)
Engpiber(Anthus pratensis)(429/3841)
Rødstrubet Piber(Anthus cervinus)(3/3)
Skærpiber(Anthus petrosus)(141/346)
Bjergpiber(Anthus spinoletta)(6/8)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(339/7986)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(11/129)
Gul Vipstjert, Gulhovedet (ssp. flavissima)(Motacilla flava flavissima)(5/5)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(18/351)
Citronvipstjert(Motacilla citreola)(5/5)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(23/26)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(654/3060)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(14/48)
Hvid Vipstjert, Sortrygget Vipstjert (ssp. yarrellii)(Motacilla alba yarrellii)(19/18)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(12/195)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(220/354)
Jernspurv(Prunella modularis)(62/72)
Rødhals(Erithacus rubecula)(225/552)
Nattergal(Luscinia luscinia)(16/23)
Sydlig Nattergal(Luscinia megarhynchos)(2/2)
Blåhals(Luscinia svecica)(12/15)
Blåhals, Nordlig (ssp. svecica)(Luscinia svecica svecica)(8/9)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(14/14)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(83/110)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(290/1115)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(348/700)
Sortstrubet Bynkefugl, Europæisk (ssp. rubicola)(Saxicola rubicola rubicola)(2/2)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(499/2409)
Stenpikker (ssp. oenanthe)(Oenanthe oenanthe oenanthe)(5/51)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(42/105)
Solsort(Turdus merula)(244/835)
Sjagger(Turdus pilaris)(37/470)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(60/161)
Vindrossel(Turdus iliacus)(35/160)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(85/275)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(21/22)
Savisanger(Locustella luscinioides)(2/2)
Vandsanger(Acrocephalus paludicola)(10/10)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(14/24)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(38/48)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(63/95)
Drosselrørsanger(Acrocephalus arundinaceus)(3/3)
Gulbug(Hippolais icterina)(134/245)
Gærdesanger(Curruca curruca)(210/352)
Tornsanger(Curruca communis)(418/1091)
Havesanger(Sylvia borin)(66/98)
Munk(Sylvia atricapilla)(137/196)
Brun Løvsanger(Phylloscopus fuscatus)(33/33)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(14/15)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(305/647)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(116/233)
Fuglekonge(Regulus regulus)(105/465)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(2/2)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(8/9)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(20/23)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(53/241)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(26/97)
Sumpmejse(Poecile palustris)(93/148)
Sortmejse(Periparus ater)(77/98)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(134/523)
Musvit(Parus major)(147/256)
Spætmejse(Sitta europaea)(116/135)
Træløber(Certhia familiaris)(48/57)
Pungmejse(Remiz pendulinus)(1/1)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(566/1009)
Rosenbrystet Tornskade(Lanius minor)(3/3)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(75/77)
Skovskade(Garrulus glandarius)(129/189)
Husskade(Pica pica)(126/217)
Nøddekrige(Nucifraga caryocatactes)(2/2)
Allike(Coloeus monedula)(208/2542)
Råge(Corvus frugilegus)(275/2562)
Sortkrage(Corvus corone)(5/5)
Gråkrage(Corvus cornix)(617/3355)
Ravn(Corvus corax)(57/76)
Stær(Sturnus vulgaris)(573/16942)
Rosenstær(Pastor roseus)(33/33)
Gråspurv(Passer domesticus)(6/31)
Skovspurv(Passer montanus)(37/220)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(190/2065)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(31/164)
Gulirisk(Serinus serinus)(1/1)
Grønirisk(Chloris chloris)(298/8507)
Stillits(Carduelis carduelis)(52/211)
Grønsisken(Spinus spinus)(59/503)
Tornirisk(Linaria cannabina)(447/3324)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(80/878)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(16/361)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(12/27)
Hvidvinget Korsnæb(Loxia leucoptera)(3/5)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(78/625)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(27/350)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(27/28)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(89/169)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(6/6)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(9/16)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(32/163)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(546/1410)
Hortulan(Emberiza hortulana)(7/7)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(329/748)
Bomlærke(Emberiza calandra)(4/7)
(Bufo bufo)(1/1)
(Rana esculenta)(2/2)
(Pieris brassicae)(15/28)
(Pieris rapae)(10/15)
(Pieris napi)(1/1)
(Anthocharis cardamines)(2/2)
(Gonepteryx rhamni)(15/23)
(Inachis io)(8/17)
(Vanessa atalanta)(4/7)
(Vanessa cardui)(3/6)
(Aglais urticae)(9/21)
(Melitaea cinxia)(2/4)
(Hipparchia semele)(5/5)
(Maniola jurtina)(2/3)
(Coenonympha pamphilus)(1/2)
(Lasiommata megera)(2/3)
(Lycaena phlaeas)(1/1)
(Polyommatus icarus)(7/35)
(Autographa gamma)(1/3)
(Talpa europaea)(1/1)
(Sorex araneus)(1/1)
(Lepus capensis)(52/79)
(Sciurus vulgaris)(1/1)
(Apodemus flavicollis)(1/1)
(Vulpes vulpes)(8/8)
(Phoca vitulina)(4/4)
(Phocoena phocoena)(5/9)
(Capreolus capreolus)(26/37)
(Lacerta vivipara)(4/4)
(Anguis fragilis)(1/1)
(Natrix natrix)(2/2)
(Vipera berus)(3/3)

(0.409 sekunder)