TIPS  

Har du fået ny adresse eller skiftet e-mailadresse, bedes du huske at meddele det til DOFbasen. Dette sker via min side og derpå personoplysninger.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 231 fuglearter (og racer), som er registreret fra Sandflugtsplantage. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(17/42)
Sortstrubet Lom(Gavia arctica)(119/575)
Hvidnæbbet Lom(Gavia adamsii)(1/1)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(17/33)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(102/649)
Nordisk Lappedykker(Podiceps auritus)(66/162)
Sorthalset Lappedykker(Podiceps nigricollis)(1/1)
Sule(Morus bassanus)(12/42)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(100/3084)
Sølvhejre(Ardea alba)(1/1)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(58/99)
Knopsvane(Cygnus olor)(15/36)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(2/36)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(28/273)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(1/7)
Blisgås(Anser albifrons)(10/155)
Grågås(Anser anser)(79/1781)
Canadagås(Branta canadensis)(6/38)
Bramgås(Branta leucopsis)(65/6407)
Knortegås(Branta bernicla)(3/90)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(6/38)
Gravand(Tadorna tadorna)(27/66)
Pibeand(Mareca penelope)(9/83)
Krikand(Anas crecca)(11/58)
Gråand(Anas platyrhynchos)(25/129)
Spidsand(Anas acuta)(2/10)
Troldand(Aythya fuligula)(2/6)
Bjergand(Aythya marila)(7/1069)
Ederfugl(Somateria mollissima)(140/25324)
Kongeederfugl(Somateria spectabilis)(1/1)
Havlit(Clangula hyemalis)(18/64)
Sortand(Melanitta nigra)(93/16052)
Fløjlsand(Melanitta fusca)(105/5506)
Hvinand(Bucephala clangula)(36/890)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(109/2064)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(5/12)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(46/548)
Rød Glente(Milvus milvus)(10/12)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(5/7)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(16/20)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(42/99)
Hedehøg(Circus pygargus)(1/1)
Duehøg(Accipiter gentilis)(26/26)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(183/761)
Musvåge(Buteo buteo)(180/2207)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(36/175)
Kongeørn(Aquila chrysaetos)(1/1)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(30/37)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(46/73)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(1/1)
Dværgfalk(Falco columbarius)(14/18)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(18/55)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(4/4)
Agerhøne(Perdix perdix)(1/2)
Fasan(Phasianus colchicus)(140/294)
Trane(Grus grus)(7/81)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(48/121)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(1/1)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(1/1)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(55/255)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(22/591)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(15/72)
Vibe(Vanellus vanellus)(22/362)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(3/8)
Sandløber(Calidris alba)(41/284)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(1/1)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(2/3)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(33/381)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(1/1)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(34/38)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(6/19)
Småspove(Numenius phaeopus)(50/264)
Storspove(Numenius arquata)(17/29)
Sortklire(Tringa erythropus)(1/1)
Rødben(Tringa totanus)(9/10)
Hvidklire(Tringa nebularia)(4/5)
Svaleklire(Tringa ochropus)(4/4)
Tinksmed(Tringa glareola)(2/3)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(28/130)
Stenvender(Arenaria interpres)(1/12)
Almindelig Kjove(Stercorarius parasiticus)(6/8)
Lille Kjove(Stercorarius longicaudus)(1/1)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(1/3)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(78/589)
Stormmåge(Larus canus)(35/171)
Sildemåge(Larus fuscus)(6/7)
Sølvmåge(Larus argentatus)(76/586)
Svartbag(Larus marinus)(32/93)
Ride(Rissa tridactyla)(5/6)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(69/173)
Fjordterne(Sterna hirundo)(6/9)
Havterne(Sterna paradisaea)(8/47)
Dværgterne(Sternula albifrons)(7/13)
Lomvie(Uria aalge)(1/3)
Alk(Alca torda)(8/48)
Tejst(Cepphus grylle)(6/7)
Søkonge(Alle alle)(1/3)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(2/10)
Huldue(Columba oenas)(21/78)
Ringdue(Columba palumbus)(282/29948)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(20/51)
Turteldue(Streptopelia turtur)(1/1)
Gøg(Cuculus canorus)(43/55)
Natugle(Strix aluco)(99/143)
Skovhornugle(Asio otus)(2/2)
Mosehornugle(Asio flammeus)(3/3)
Natravn(Caprimulgus europaeus)(6/7)
Mursejler(Apus apus)(45/2371)
Biæder(Merops apiaster)(1/1)
Vendehals(Jynx torquilla)(14/15)
Sortspætte(Dryocopus martius)(119/140)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(356/905)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(1/1)
Hedelærke(Lullula arborea)(50/170)
Sanglærke(Alauda arvensis)(60/487)
Bjerglærke(Eremophila alpestris)(3/8)
Digesvale(Riparia riparia)(25/266)
Landsvale(Hirundo rustica)(125/4804)
Bysvale(Delichon urbicum)(41/7476)
Storpiber(Anthus richardi)(1/1)
Markpiber(Anthus campestris)(47/56)
Skovpiber(Anthus trivialis)(87/495)
Engpiber(Anthus pratensis)(62/2948)
Rødstrubet Piber(Anthus cervinus)(7/7)
Skærpiber(Anthus petrosus)(13/15)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(34/579)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(10/13)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(122/355)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(1/1)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(23/390)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(271/556)
Jernspurv(Prunella modularis)(99/180)
Rødhals(Erithacus rubecula)(264/613)
Nattergal(Luscinia luscinia)(7/8)
Blåhals(Luscinia svecica)(1/1)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(3/3)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(75/146)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(17/48)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(58/150)
Ørkenstenpikker(Oenanthe deserti)(2/2)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(4/5)
Solsort(Turdus merula)(291/1078)
Sjagger(Turdus pilaris)(24/250)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(148/342)
Vindrossel(Turdus iliacus)(28/197)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(56/121)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(3/3)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(3/6)
Gulbug(Hippolais icterina)(9/9)
Gærdesanger(Sylvia curruca)(96/164)
Tornsanger(Sylvia communis)(71/162)
Havesanger(Sylvia borin)(33/53)
Munk(Sylvia atricapilla)(102/183)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(63/94)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(179/442)
Iberisk Gransanger(Phylloscopus ibericus)(22/16)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(162/725)
Fuglekonge(Regulus regulus)(297/1347)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(36/50)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(15/23)
Lille Fluesnapper(Ficedula parva)(6/6)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(33/72)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(63/336)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(4/12)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(1/1)
Sumpmejse(Poecile palustris)(228/604)
Sortmejse(Periparus ater)(315/937)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(227/939)
Musvit(Parus major)(320/1461)
Spætmejse(Sitta europaea)(144/392)
Træløber(Certhia familiaris)(170/259)
Træløber, Nordlig (ssp. familiaris)(Certhia familiaris familiaris)(1/1)
Pirol(Oriolus oriolus)(1/1)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(22/31)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(9/9)
Skovskade(Garrulus glandarius)(243/719)
Husskade(Pica pica)(53/93)
Nøddekrige(Nucifraga caryocatactes)(46/67)
Allike(Coloeus monedula)(102/3498)
Råge(Corvus frugilegus)(46/650)
Sortkrage(Corvus corone)(3/3)
Gråkrage(Corvus cornix)(275/3257)
Ravn(Corvus corax)(57/100)
Stær(Sturnus vulgaris)(119/17362)
Gråspurv(Passer domesticus)(4/13)
Skovspurv(Passer montanus)(3/5)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(317/17708)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(62/5520)
Gulirisk(Serinus serinus)(3/4)
Grønirisk(Chloris chloris)(112/617)
Stillits(Carduelis carduelis)(18/78)
Grønsisken(Spinus spinus)(187/4489)
Tornirisk(Linaria cannabina)(62/1021)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(19/251)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(32/203)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(32/36)
Hvidsisken(Acanthis hornemanni)(1/1)
Hvidvinget Korsnæb(Loxia leucoptera)(23/123)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(231/2085)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(47/333)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(2/2)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(251/799)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(42/67)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(4/4)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(23/170)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(241/780)
Hortulan(Emberiza hortulana)(1/1)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(28/81)
Bomlærke(Emberiza calandra)(1/1)
(Salientia)(1/25)
(Gonepteryx rhamni)(4/10)
(Inachis io)(1/1)
(Vanessa atalanta)(1/1)
(Vanessa cardui)(1/1)
(Aglais urticae)(2/2)
(Polygonia c-album)(2/2)
(Hipparchia semele)(1/4)
(Pararge aegeria)(2/7)
(Lasiommata megera)(2/2)
(Talpa europaea)(1/1)
(Sorex minutus)(2/2)
(Lepus capensis)(18/35)
(Sciurus vulgaris)(3/3)
(Microtus agrestis/arvalis)(1/1)
(Vulpes vulpes)(2/3)
(Martes martes)(1/1)
(Phocoena phocoena)(2/4)
(Capreolus capreolus)(28/42)
(Lacerta vivipara)(1/1)
(Anguis fragilis)(1/1)
(Vipera berus)(1/1)

(0.124 sekunder)