TIPS  

Hvis du har lavet en fejl under indtastning af dine obs., kan du rette, slette eller lave tilføjelser ved først at logge på DOFbasen, vælge linket min side og derefter observationer i menuen.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 237 fuglearter (og racer), som er registreret fra Slettemose, Rørvig. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(83/121)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(2/5)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(116/187)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(185/923)
Sølvhejre(Ardea alba)(13/23)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(275/438)
Knopsvane(Cygnus olor)(277/1368)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(2/25)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(86/788)
Tundrasædgås(Anser serrirostris)(9/17)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(9/63)
Blisgås(Anser albifrons)(86/2472)
Blisgås (ssp. albifrons)(Anser albifrons albifrons)(1/6)
Dværggås(Anser erythropus)(6/6)
Grågås(Anser anser)(472/19375)
Canadagås(Branta canadensis)(25/1088)
Bramgås(Branta leucopsis)(164/90818)
Knortegås(Branta bernicla)(3/3)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(2/2)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(3/6)
Gravand(Tadorna tadorna)(228/1019)
Pibeand(Mareca penelope)(154/3876)
Amerikansk Pibeand(Mareca americana)(1/1)
Knarand(Mareca strepera)(142/904)
Krikand(Anas crecca)(177/2766)
Gråand(Anas platyrhynchos)(230/2396)
Spidsand(Anas acuta)(3/3)
Atlingand(Spatula querquedula)(9/14)
Skeand(Spatula clypeata)(79/352)
Taffeland(Aythya ferina)(41/128)
Troldand(Aythya fuligula)(36/151)
Ederfugl(Somateria mollissima)(4/154)
Sortand(Melanitta nigra)(1/90)
Hvinand(Bucephala clangula)(12/133)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(1/2)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(19/85)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(3/5)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(25/33)
Rød Glente(Milvus milvus)(25/26)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(112/124)
Lammegrib(Gypaetus barbatus)(2/2)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(129/138)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(55/55)
Steppehøg(Circus macrourus)(1/1)
Hedehøg(Circus pygargus)(1/1)
Duehøg(Accipiter gentilis)(16/16)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(92/119)
Musvåge(Buteo buteo)(208/886)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(11/11)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(18/18)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(196/256)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(39/39)
Dværgfalk(Falco columbarius)(5/5)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(6/6)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(10/10)
Agerhøne(Perdix perdix)(4/10)
Vagtel(Coturnix coturnix)(2/2)
Fasan(Phasianus colchicus)(219/354)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(7/8)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(20/24)
Blishøne(Fulica atra)(299/1452)
Trane(Grus grus)(28/399)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(98/179)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(1/1)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(8/20)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(4/8)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(19/2944)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(3/10)
Vibe(Vanellus vanellus)(348/2883)
Temmincksryle(Calidris temminckii)(2/5)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(4/37)
Brushane(Calidris pugnax)(6/25)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(2/2)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(19/50)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(26/28)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(1/1)
Småspove(Numenius phaeopus)(6/14)
Storspove(Numenius arquata)(16/49)
Sortklire(Tringa erythropus)(5/13)
Rødben(Tringa totanus)(154/291)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(1/1)
Hvidklire(Tringa nebularia)(76/168)
Svaleklire(Tringa ochropus)(74/242)
Tinksmed(Tringa glareola)(20/96)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(17/27)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(89/571)
Stormmåge(Larus canus)(77/967)
Sildemåge(Larus fuscus)(1/1)
Sølvmåge(Larus argentatus)(125/631)
Sølvmåge, Skandinavisk (ssp. argentatus)(Larus argentatus argentatus)(1/2)
Svartbag(Larus marinus)(59/73)
Fjordterne(Sterna hirundo)(3/9)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(2/3)
Huldue(Columba oenas)(7/23)
Ringdue(Columba palumbus)(287/2283)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(2/4)
Gøg(Cuculus canorus)(224/366)
Natugle(Strix aluco)(3/3)
Skovhornugle(Asio otus)(7/7)
Mosehornugle(Asio flammeus)(3/3)
Mursejler(Apus apus)(60/648)
Isfugl(Alcedo atthis)(3/3)
Hærfugl(Upupa epops)(10/10)
Vendehals(Jynx torquilla)(8/8)
Sortspætte(Dryocopus martius)(3/3)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(325/510)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(7/8)
Hedelærke(Lullula arborea)(7/8)
Sanglærke(Alauda arvensis)(178/385)
Digesvale(Riparia riparia)(12/35)
Landsvale(Hirundo rustica)(254/2360)
Bysvale(Delichon urbicum)(65/609)
Skovpiber(Anthus trivialis)(23/31)
Engpiber(Anthus pratensis)(24/868)
Skærpiber(Anthus petrosus)(1/1)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(20/245)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(1/2)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(1/1)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(100/210)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(10/144)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(225/386)
Jernspurv(Prunella modularis)(109/165)
Rødhals(Erithacus rubecula)(161/321)
Nattergal(Luscinia luscinia)(79/94)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(4/5)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(91/135)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(43/96)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(16/23)
Sortstrubet Bynkefugl, Europæisk (ssp. rubicola)(Saxicola rubicola rubicola)(1/1)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(32/82)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(22/64)
Solsort(Turdus merula)(333/1046)
Sjagger(Turdus pilaris)(173/8208)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(112/356)
Vindrossel(Turdus iliacus)(44/676)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(26/97)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(6/6)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(3/3)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(45/60)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(33/46)
Gulbug(Hippolais icterina)(86/184)
Høgesanger(Curruca nisoria)(1/1)
Gærdesanger(Curruca curruca)(148/292)
Tornsanger(Curruca communis)(266/838)
Havesanger(Sylvia borin)(123/337)
Munk(Sylvia atricapilla)(178/452)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(4/4)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(337/1126)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(173/609)
Fuglekonge(Regulus regulus)(90/383)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(2/2)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(25/51)
Lille Fluesnapper(Ficedula parva)(1/0)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(6/10)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(3/5)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(81/304)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(1/1)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(1/1)
Sumpmejse(Poecile palustris)(81/105)
Sortmejse(Periparus ater)(50/69)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(140/259)
Musvit(Parus major)(198/355)
Spætmejse(Sitta europaea)(67/83)
Træløber(Certhia familiaris)(27/32)
Pirol(Oriolus oriolus)(1/1)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(1021/2030)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(105/108)
Skovskade(Garrulus glandarius)(130/204)
Husskade(Pica pica)(87/155)
Nøddekrige(Nucifraga caryocatactes)(1/3)
Allike(Coloeus monedula)(121/2591)
Råge(Corvus frugilegus)(157/3802)
Sortkrage(Corvus corone)(1/1)
Gråkrage(Corvus cornix)(326/2143)
Ravn(Corvus corax)(108/155)
Stær(Sturnus vulgaris)(156/3944)
Gråspurv(Passer domesticus)(6/34)
Skovspurv(Passer montanus)(28/136)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(243/967)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(22/290)
Grønirisk(Chloris chloris)(153/412)
Stillits(Carduelis carduelis)(125/444)
Grønsisken(Spinus spinus)(59/1525)
Tornirisk(Linaria cannabina)(88/330)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(6/80)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(3/6)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(26/96)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(14/140)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(6/36)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(178/435)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(15/20)
Snespurv(Plectrophenax nivalis)(2/3)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(403/1223)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(25/39)
Bomlærke(Emberiza calandra)(1/1)
(Bufo bufo)(1/1)
(Hyla arborea)(3/6)
(Rana esculenta)(17/43)
(Thymelicus lineola)(1/1)
(Ochlodes faunus)(6/14)
(Pieris brassicae)(31/111)
(Pieris rapae)(39/63)
(Anthocharis cardamines)(25/53)
(Gonepteryx rhamni)(32/60)
(Nymphalis antiopa)(2/2)
(Inachis io)(39/57)
(Vanessa atalanta)(27/58)
(Vanessa cardui)(8/19)
(Aglais urticae)(33/47)
(Polygonia c-album)(5/5)
(Issoria lathonia)(6/7)
(Melitaea cinxia)(11/15)
(Maniola jurtina)(9/100)
(Aphantopus hyperantus)(8/14)
(Coenonympha pamphilus)(7/36)
(Pararge aegeria)(1/1)
(Lasiommata megera)(11/18)
(Thecla betulae)(1/1)
(Callophrys rubi)(1/2)
(Lycaena phlaeas)(14/20)
(Polyommatus icarus)(17/22)
(Lepidoptera)(1/3)
(Zygaena filipendulae)(3/13)
(Adscita statices)(3/8)
(Saturnia pavonia)(1/1)
(Cerura vinula)(1/12)
(Autographa gamma)(1/1)
(Talpa europaea)(4/4)
(Sorex minutus)(1/1)
(Lepus europaeus)(13/19)
(Sciurus vulgaris)(1/1)
(Vulpes vulpes)(6/6)
(Martes martes)(5/5)
(Capreolus capreolus)(52/80)
(Lacerta vivipara)(2/2)
(Anguis fragilis)(5/5)
(Natrix natrix)(4/6)

(0.118 sekunder)