TIPS  

Hvis du glemmer din obserkode og/eller dit password kan du vælge linket i menuen, indtaste din e-mailadresse (eller obserkode) og få tilsendt en e-glemt password?mail med din obserkode og link til en side, hvor du kan ændre dit password. Den indtastede e-mailadresse skal være den, du er registreret med i DOFbasen. Hvis du ikke har adgang til den længere, skal du kontakte den centrale koordinator for DOFbasen, se på kontaktsiden

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 116 fuglearter (og racer), som er registreret fra Vesterskov ved Faxe. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Skarv(Phalacrocorax carbo)(1/6)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(2/2)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(1/5)
Knopsvane(Cygnus olor)(16/56)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(3/8)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(39/2105)
Kortnæbbet Gås(Anser brachyrhynchus)(1/1)
Blisgås(Anser albifrons)(1/40)
Grågås(Anser anser)(10/1680)
Canadagås(Branta canadensis)(4/99)
Bramgås(Branta leucopsis)(2/705)
Gravand(Tadorna tadorna)(3/32)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(1/1)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(14/56)
Rød Glente(Milvus milvus)(11/13)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(9/10)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(6/6)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(11/12)
Duehøg(Accipiter gentilis)(13/13)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(5/8)
Musvåge(Buteo buteo)(65/264)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(4/4)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(1/1)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(4/4)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(1/1)
Dværgfalk(Falco columbarius)(1/2)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(2/2)
Rødhøne(Alectoris rufa)(1/2)
Agerhøne(Perdix perdix)(7/28)
Fasan(Phasianus colchicus)(1/300)
Trane(Grus grus)(1/55)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(1/250)
Vibe(Vanellus vanellus)(13/1160)
Storspove(Numenius arquata)(1/1)
Stormmåge(Larus canus)(4/4500)
Huldue(Columba oenas)(9/22)
Ringdue(Columba palumbus)(21/13639)
Gøg(Cuculus canorus)(3/3)
Natugle(Strix aluco)(6/7)
Mursejler(Apus apus)(1/700)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(10/20)
Sanglærke(Alauda arvensis)(6/99)
Landsvale(Hirundo rustica)(2/21)
Engpiber(Anthus pratensis)(1/50)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(1/55)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(1/1)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(3/32)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(5/16)
Jernspurv(Prunella modularis)(3/5)
Rødhals(Erithacus rubecula)(2/22)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(1/1)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(1/1)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(3/4)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(4/4)
Solsort(Turdus merula)(2/10)
Sjagger(Turdus pilaris)(26/3957)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(6/36)
Vindrossel(Turdus iliacus)(7/106)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(17/164)
Gærdesanger(Sylvia curruca)(1/1)
Tornsanger(Sylvia communis)(2/2)
Munk(Sylvia atricapilla)(4/12)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(5/46)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(2/2)
Fuglekonge(Regulus regulus)(4/12)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(2/2)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(1/1)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(1/2)
Sortmejse(Periparus ater)(2/15)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(3/32)
Musvit(Parus major)(3/12)
Spætmejse(Sitta europaea)(4/4)
Træløber(Certhia familiaris)(5/6)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(2/4)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(7/7)
Skovskade(Garrulus glandarius)(20/28)
Husskade(Pica pica)(2/19)
Gråkrage(Corvus cornix)(8/550)
Ravn(Corvus corax)(7/9)
Stær(Sturnus vulgaris)(1/4)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(6/189)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(5/285)
Grønirisk(Chloris chloris)(2/140)
Stillits(Carduelis carduelis)(3/59)
Grønsisken(Spinus spinus)(1/6)
Tornirisk(Linaria cannabina)(4/128)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(4/9)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(5/18)
Dompap, Lille (ssp. europaea)(Pyrrhula pyrrhula europaea)(2/7)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(27/64)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(15/874)
Påfugl(Pavo cristatus)(2/19)
(Thymelicus lineola)(3/5)
(Ochlodes faunus)(7/81)
(Pieris brassicae)(29/155)
(Pieris rapae)(42/550)
(Pieris napi)(28/88)
(Anthocharis cardamines)(16/44)
(Gonepteryx rhamni)(8/8)
(Limenitis camilla)(3/7)
(Inachis io)(29/279)
(Vanessa atalanta)(58/258)
(Vanessa cardui)(11/44)
(Aglais urticae)(24/41)
(Polygonia c-album)(11/21)
(Araschnia levana)(6/53)
(Argynnis paphia)(18/477)
(Maniola jurtina)(9/150)
(Aphantopus hyperantus)(5/101)
(Pararge aegeria)(14/33)
(Neozephyrus quercus)(2/8)
(Aglia tau)(3/5)
(Autographa gamma)(1/50)
(Lepus capensis)(2/3)
(Sciurus vulgaris)(2/2)
(Capreolus capreolus)(5/40)

(0.076 sekunder)