TIPS  

Når du er logget ind på hjemmesiden, kan du selv bestemme, hvordan observationer bliver sorteret som standard.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 232 fuglearter (og racer), som er registreret fra Gåsesøen - Ulvshale Skov. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(187/443)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(10/35)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(700/2871)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(50/291)
Skarv, Mellemskarv (ssp. sinensis)(Phalacrocorax carbo sinensis)(1/1)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(2/2)
Silkehejre(Egretta garzetta)(29/35)
Sølvhejre(Ardea alba)(163/279)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(338/1091)
Sort Stork(Ciconia nigra)(2/2)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(1/1)
Skestork(Platalea leucorodia)(2/2)
Knopsvane(Cygnus olor)(228/717)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(9/131)
Tajgasædgås(Anser fabalis)(2/5)
Blisgås(Anser albifrons)(10/45)
Grågås(Anser anser)(280/2596)
Canadagås(Branta canadensis)(34/999)
Bramgås(Branta leucopsis)(57/15507)
Knortegås(Branta bernicla)(1/85)
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)(Branta bernicla bernicla)(4/900)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(1/1)
Gravand(Tadorna tadorna)(155/966)
Pibeand(Mareca penelope)(432/8282)
Amerikansk Pibeand(Mareca americana)(2/1)
Knarand(Mareca strepera)(762/6615)
Krikand(Anas crecca)(646/41634)
Amerikansk Krikand(Anas carolinensis)(53/53)
Gråand(Anas platyrhynchos)(390/5114)
Spidsand(Anas acuta)(158/816)
Atlingand(Spatula querquedula)(409/833)
Skeand(Spatula clypeata)(686/10397)
Rødhovedet And(Netta rufina)(1/1)
Taffeland(Aythya ferina)(51/124)
Hvidøjet And(Aythya nyroca)(4/8)
Troldand(Aythya fuligula)(589/247647)
Bjergand(Aythya marila)(93/292)
Lille Bjergand(Aythya affinis)(12/9)
Ederfugl(Somateria mollissima)(6/239)
Havlit(Clangula hyemalis)(2/2)
Sortand(Melanitta nigra)(7/7)
Hvinand(Bucephala clangula)(9/13)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(21/28)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(102/263)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(257/994)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(2/4)
Rød Glente(Milvus milvus)(30/41)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(109/140)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(56/62)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(41/43)
Duehøg(Accipiter gentilis)(11/11)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(33/38)
Musvåge(Buteo buteo)(56/88)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(19/19)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(6/6)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(23/25)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(1/1)
Dværgfalk(Falco columbarius)(3/3)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(7/9)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(46/49)
Agerhøne(Perdix perdix)(1/1)
Fasan(Phasianus colchicus)(52/71)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(27/30)
Plettet Rørvagtel(Porzana porzana)(1/1)
Lille Rørvagtel(Zapornia parva)(34/34)
Engsnarre(Crex crex)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(10/10)
Blishøne(Fulica atra)(338/3251)
Trane(Grus grus)(71/1045)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(110/636)
Stylteløber(Himantopus himantopus)(10/10)
Klyde(Recurvirostra avosetta)(20/48)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(5/8)
Stor Præstekrave(Charadrius hiaticula)(4/5)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(1/14)
Strandhjejle(Pluvialis squatarola)(1/4)
Vibe(Vanellus vanellus)(347/2279)
Islandsk Ryle(Calidris canutus)(1/235)
Dværgryle(Calidris minuta)(1/1)
Krumnæbbet Ryle(Calidris ferruginea)(1/1)
Almindelig Ryle(Calidris alpina)(3/240)
Kærløber(Calidris falcinellus)(1/1)
Brushane(Calidris pugnax)(25/104)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(75/119)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(20/22)
Stor Kobbersneppe(Limosa limosa)(6/13)
Stor Kobbersneppe (ssp. limosa)(Limosa limosa limosa)(2/8)
Småspove(Numenius phaeopus)(7/15)
Storspove(Numenius arquata)(38/187)
Sortklire(Tringa erythropus)(6/20)
Rødben(Tringa totanus)(155/475)
Rødben (ssp. totanus)(Tringa totanus totanus)(3/6)
Hvidklire(Tringa nebularia)(64/224)
Svaleklire(Tringa ochropus)(60/83)
Tinksmed(Tringa glareola)(73/262)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(7/14)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(66/1361)
Stormmåge(Larus canus)(24/101)
Sildemåge(Larus fuscus)(3/3)
Sølvmåge(Larus argentatus)(43/338)
Svartbag(Larus marinus)(1/1)
Rovterne(Hydroprogne caspia)(1/1)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(1/5)
Havterne(Sterna paradisaea)(2/3)
Sortterne(Chlidonias niger)(1/1)
Hvidvinget Terne(Chlidonias leucopterus)(16/953)
Huldue(Columba oenas)(6/20)
Ringdue(Columba palumbus)(68/1697)
Gøg(Cuculus canorus)(79/94)
Natugle(Strix aluco)(6/11)
Mursejler(Apus apus)(17/193)
Vendehals(Jynx torquilla)(2/2)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(70/87)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(2/2)
Hedelærke(Lullula arborea)(3/20)
Sanglærke(Alauda arvensis)(59/154)
Digesvale(Riparia riparia)(34/450)
Landsvale(Hirundo rustica)(194/2334)
Bysvale(Delichon urbicum)(60/570)
Skovpiber(Anthus trivialis)(3/12)
Engpiber(Anthus pratensis)(35/725)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(14/90)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(5/16)
Gul Vipstjert, Gulhovedet (ssp. flavissima)(Motacilla flava flavissima)(1/1)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(5/26)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(5/5)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(104/231)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(3/3)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(120/175)
Jernspurv(Prunella modularis)(11/15)
Rødhals(Erithacus rubecula)(34/51)
Nattergal(Luscinia luscinia)(6/8)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(12/17)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(3/4)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(7/11)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(7/18)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(4/15)
Solsort(Turdus merula)(57/119)
Sjagger(Turdus pilaris)(21/789)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(18/22)
Vindrossel(Turdus iliacus)(20/200)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(30/83)
Flodsanger(Locustella fluviatilis)(3/3)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(2/3)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(9/10)
Gulbug(Hippolais icterina)(21/30)
Høgesanger(Curruca nisoria)(1/1)
Gærdesanger(Curruca curruca)(15/21)
Tornsanger(Curruca communis)(45/78)
Havesanger(Sylvia borin)(61/113)
Munk(Sylvia atricapilla)(84/134)
Hvidbrynet Løvsanger(Phylloscopus inornatus)(1/1)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(18/22)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(144/254)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(68/146)
Fuglekonge(Regulus regulus)(16/62)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(9/12)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(9/29)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(2/3)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(32/146)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(5/16)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(12/29)
Sumpmejse(Poecile palustris)(69/119)
Sortmejse(Periparus ater)(5/9)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(52/121)
Musvit(Parus major)(68/168)
Spætmejse(Sitta europaea)(31/44)
Spætmejse, Mørkbuget (ssp. caesia)(Sitta europaea caesia)(2/2)
Træløber(Certhia familiaris)(57/76)
Træløber, Nordlig (ssp. familiaris)(Certhia familiaris familiaris)(1/1)
Korttået Træløber(Certhia brachydactyla)(1/1)
Pirol(Oriolus oriolus)(6/7)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(19/23)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(3/3)
Skovskade(Garrulus glandarius)(16/23)
Allike(Coloeus monedula)(2/67)
Råge(Corvus frugilegus)(5/21)
Gråkrage(Corvus cornix)(149/476)
Ravn(Corvus corax)(15/19)
Stær(Sturnus vulgaris)(119/3966)
Skovspurv(Passer montanus)(2/8)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(59/172)
Grønirisk(Chloris chloris)(6/14)
Stillits(Carduelis carduelis)(4/11)
Grønsisken(Spinus spinus)(36/773)
Tornirisk(Linaria cannabina)(6/140)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(1/23)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(1/20)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(6/9)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(4/53)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(1/1)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(18/28)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(28/48)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(24/36)
Bomlærke(Emberiza calandra)(1/1)
Chilepibeand(Mareca sibilatrix)(3/3)
(Triturus vulgaris)(1/1)
(Bufo bufo)(1/2)
(Rana temporaria)(1/1)
(Rana dalmatina)(1/3)
(Rana esculenta)(24/207)
(Pieris brassicae)(1/1)
(Pieris rapae)(1/4)
(Pieris napi)(3/4)
(Anthocharis cardamines)(1/2)
(Gonepteryx rhamni)(26/47)
(Limenitis camilla)(4/11)
(Nymphalis antiopa)(2/2)
(Inachis io)(6/7)
(Vanessa atalanta)(2/2)
(Vanessa cardui)(4/7)
(Aglais urticae)(1/2)
(Polygonia c-album)(7/9)
(Maniola jurtina)(2/35)
(Aphantopus hyperantus)(2/12)
(Pararge aegeria)(3/18)
(Cupido minimus)(1/3)
(Celastrina argiolus)(1/1)
(Polyommatus icarus)(1/2)
(Polyommatus amandus)(1/1)
(Plebeius argus)(1/2)
(Plebeius idas)(1/5)
(Aglia tau)(1/1)
(Nyctalus noctula)(1/1)
(Lepus capensis)(3/5)
(Sciurus vulgaris)(4/4)
(Clethrionomys glareolus)(1/1)
(Vulpes vulpes)(7/8)
(Capreolus capreolus)(16/33)
(Lacerta vivipara)(1/1)
(Natrix natrix)(10/22)
(Vipera berus)(1/1)

(0.108 sekunder)