TIPS  

Når du er logget ind på hjemmesiden, kan du selv bestemme, hvordan observationer bliver sorteret som standard.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 235 fuglearter (og racer), som er registreret fra Bastemose. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(47/68)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(2/2)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(130/176)
Nordisk Lappedykker(Podiceps auritus)(2/4)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(57/138)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(435/427)
Dværghejre(Ixobrychus minutus)(1/1)
Sølvhejre(Ardea alba)(96/291)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(234/309)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(1/1)
Knopsvane(Cygnus olor)(632/1425)
Pibesvane(Cygnus columbianus)(4/46)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(47/328)
Svanegås(Anser cygnoides)(1/1)
Tajgasædgås(Anser fabalis)(1/1)
Tundrasædgås(Anser serrirostris)(1/2)
Blisgås(Anser albifrons)(17/2609)
Grågås(Anser anser)(784/9583)
Canadagås(Branta canadensis)(92/188)
Bramgås(Branta leucopsis)(7/214)
Gravand(Tadorna tadorna)(7/18)
Pibeand(Mareca penelope)(44/327)
Knarand(Mareca strepera)(20/39)
Krikand(Anas crecca)(136/887)
Gråand(Anas platyrhynchos)(805/15532)
Spidsand(Anas acuta)(6/8)
Atlingand(Spatula querquedula)(15/21)
Skeand(Spatula clypeata)(37/82)
Taffeland(Aythya ferina)(65/132)
Troldand(Aythya fuligula)(521/5479)
Stellersand(Polysticta stelleri)(1/1)
Sortand(Melanitta nigra)(1/5)
Hvinand(Bucephala clangula)(26/40)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(4/4)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(1/4)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(7/16)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(133/177)
Sort Glente(Milvus migrans)(6/7)
Rød Glente(Milvus milvus)(121/160)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(118/132)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(1710/2777)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(34/36)
Hedehøg(Circus pygargus)(3/3)
Duehøg(Accipiter gentilis)(121/127)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(107/113)
Musvåge(Buteo buteo)(780/1453)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(40/44)
Stor Skrigeørn(Clanga clanga)(1/1)
Steppeørn(Aquila nipalensis)(1/1)
Kongeørn(Aquila chrysaetos)(2/1)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(110/116)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(92/113)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(221/551)
Dværgfalk(Falco columbarius)(7/8)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(1095/2625)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(20/21)
Fasan(Phasianus colchicus)(48/57)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(1060/1989)
Plettet Rørvagtel(Porzana porzana)(58/59)
Engsnarre(Crex crex)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(62/97)
Blishøne(Fulica atra)(570/3163)
Trane(Grus grus)(973/4294)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(1/1)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(1/3)
Vibe(Vanellus vanellus)(164/334)
Brushane(Calidris pugnax)(1/1)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(2/2)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(65/138)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(190/349)
Småspove(Numenius phaeopus)(1/1)
Storspove(Numenius arquata)(5/125)
Sortklire(Tringa erythropus)(4/4)
Hvidklire(Tringa nebularia)(15/30)
Svaleklire(Tringa ochropus)(59/80)
Tinksmed(Tringa glareola)(10/16)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(13/26)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(1/1)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(25/274)
Stormmåge(Larus canus)(9/269)
Sølvmåge(Larus argentatus)(30/233)
Fjordterne(Sterna hirundo)(1/2)
Hvidskægget Terne(Chlidonias hybrida)(8/8)
Sortterne(Chlidonias niger)(3/4)
Hvidvinget Terne(Chlidonias leucopterus)(1/0)
Huldue(Columba oenas)(22/31)
Ringdue(Columba palumbus)(430/7343)
Gøg(Cuculus canorus)(523/603)
Skovhornugle(Asio otus)(21/42)
Mosehornugle(Asio flammeus)(2/2)
Perleugle(Aegolius funereus)(6/3)
Natravn(Caprimulgus europaeus)(2/1)
Mursejler(Apus apus)(237/4242)
Isfugl(Alcedo atthis)(2/2)
Vendehals(Jynx torquilla)(16/18)
Sortspætte(Dryocopus martius)(74/81)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(466/686)
Stor Flagspætte, Nordlig (ssp. major)(Dendrocopos major major)(2/2)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(92/100)
Hedelærke(Lullula arborea)(4/5)
Sanglærke(Alauda arvensis)(11/18)
Digesvale(Riparia riparia)(148/9151)
Landsvale(Hirundo rustica)(378/39840)
Bysvale(Delichon urbicum)(215/9168)
Skovpiber(Anthus trivialis)(101/146)
Engpiber(Anthus pratensis)(8/58)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(16/61)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(2/2)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(2/7)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(226/1399)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(6/44)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(507/1092)
Jernspurv(Prunella modularis)(143/192)
Rødhals(Erithacus rubecula)(262/574)
Nattergal(Luscinia luscinia)(342/534)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(1/1)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(50/57)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(53/69)
Sortstrubet Bynkefugl(Saxicola rubicola)(1/1)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(3/6)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(3/5)
Solsort(Turdus merula)(388/1398)
Sjagger(Turdus pilaris)(140/1257)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(347/831)
Vindrossel(Turdus iliacus)(38/554)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(18/48)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(7/7)
Flodsanger(Locustella fluviatilis)(16/15)
Savisanger(Locustella luscinioides)(1/1)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(146/171)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(20/21)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(718/1502)
Drosselrørsanger(Acrocephalus arundinaceus)(34/36)
Gulbug(Hippolais icterina)(44/56)
Gærdesanger(Curruca curruca)(67/118)
Tornsanger(Curruca communis)(38/53)
Havesanger(Sylvia borin)(347/784)
Munk(Sylvia atricapilla)(396/798)
Lundsanger(Phylloscopus trochiloides)(2/2)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(78/117)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(302/428)
Gransanger, Sydlig (ssp. collybita)(Phylloscopus collybita collybita)(1/1)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(568/2690)
Løvsanger, Almindelig (ssp. trochilus)(Phylloscopus trochilus trochilus)(1/14)
Fuglekonge(Regulus regulus)(99/438)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(22/24)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(94/167)
Lille Fluesnapper(Ficedula parva)(3/3)
Hvidhalset Fluesnapper(Ficedula albicollis)(1/1)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(108/146)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(231/623)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(153/642)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(42/159)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(5/7)
Sortmejse(Periparus ater)(118/313)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(179/642)
Musvit(Parus major)(319/1620)
Træløber(Certhia familiaris)(129/201)
Pungmejse(Remiz pendulinus)(62/67)
Pirol(Oriolus oriolus)(3/4)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(344/738)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(61/63)
Skovskade(Garrulus glandarius)(334/656)
Husskade(Pica pica)(10/16)
Nøddekrige(Nucifraga caryocatactes)(2/2)
Allike(Coloeus monedula)(11/41)
Råge(Corvus frugilegus)(12/91)
Gråkrage(Corvus cornix)(145/395)
Ravn(Corvus corax)(450/895)
Stær(Sturnus vulgaris)(235/43260)
Skovspurv(Passer montanus)(9/32)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(304/1586)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(40/1642)
Grønirisk(Chloris chloris)(147/674)
Stillits(Carduelis carduelis)(11/21)
Grønsisken(Spinus spinus)(113/1238)
Tornirisk(Linaria cannabina)(30/79)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(4/47)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(7/186)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(2/3)
Hvidvinget Korsnæb(Loxia leucoptera)(4/6)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(220/1341)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(9/77)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(13/13)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(173/550)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(77/130)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(178/415)
Hortulan(Emberiza hortulana)(3/3)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(847/1917)
Påfugl(Pavo cristatus)(1/1)
(Bufo bufo)(2/11)
(Rana dalmatina)(4/3)
(Rana esculenta)(10/103)
(Rana ridibunda)(2/30)
(Rana esculenta/- ridibunda)(4/26)
(Thymelicus lineola)(4/13)
(Pieris rapae)(5/6)
(Pieris napi)(6/11)
(Anthocharis cardamines)(6/9)
(Gonepteryx rhamni)(9/20)
(Limenitis camilla)(1/1)
(Nymphalis antiopa)(5/6)
(Inachis io)(6/8)
(Vanessa atalanta)(9/16)
(Aglais urticae)(9/15)
(Polygonia c-album)(1/1)
(Argynnis paphia)(20/68)
(Argynnis aglaja)(5/11)
(Argynnis adippe)(5/5)
(Brenthus ino)(19/124)
(Boloria selene)(18/51)
(Maniola jurtina)(4/25)
(Aphantopus hyperantus)(8/35)
(Coenonympha pamphilus)(3/7)
(Lasiommata megera)(2/2)
(Neozephyrus quercus)(1/1)
(Lycaena phlaeas)(2/3)
(Lycaena virgaureae)(15/25)
(Lycaena hippothoe)(18/37)
(Celastrina argiolus)(2/11)
(Polyommatus icarus)(12/28)
(Plebeius idas)(5/8)
(Autographa gamma)(1/1)
(Erinaceus europaeus)(1/1)
(Sciurus vulgaris)(1/1)
(Apodemus flavicollis)(1/1)
(Mustela vison)(1/1)
(Felis catus)(1/1)
(Dama dama)(1/1)
(Capreolus capreolus)(14/17)
(Chiroptera)(3/9)
(Lacerta vivipara)(1/1)
(Anguis fragilis)(1/1)
(Natrix natrix)(8/8)
(Vipera berus)(7/10)

(0.899 sekunder)