TIPS  

Det vil være en stor hjælp for rapportgrupper m.fl., hvis du rapporterer dine obs. til de rigtige lokaliteter. Obs. fra en tur i en skov langs en sø bør f.eks. fordeles på skovlokaliteten og sølokaliteten.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 114 fuglearter (og racer), som er registreret fra Gudenåen gennem Uldum Kær. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(2/3)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(1/4)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(1/1)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(4/12)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(2/2)
Sølvhejre(Ardea alba)(1/1)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(14/38)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(3/5)
Knopsvane(Cygnus olor)(19/265)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(4/28)
Blisgås(Anser albifrons)(1/1)
Grågås(Anser anser)(10/162)
Canadagås(Branta canadensis)(1/7)
Nilgås(Alopochen aegyptiaca)(1/2)
Gravand(Tadorna tadorna)(5/22)
Pibeand(Mareca penelope)(7/426)
Knarand(Mareca strepera)(4/56)
Krikand(Anas crecca)(5/320)
Gråand(Anas platyrhynchos)(11/211)
Skeand(Spatula clypeata)(2/24)
Troldand(Aythya fuligula)(1/1)
Rød Glente(Milvus milvus)(9/10)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(13/16)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(9/18)
Duehøg(Accipiter gentilis)(1/1)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(3/3)
Musvåge(Buteo buteo)(16/36)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(9/17)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(2/3)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(1/1)
Agerhøne(Perdix perdix)(1/15)
Fasan(Phasianus colchicus)(2/5)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(7/14)
Engsnarre(Crex crex)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(2/2)
Blishøne(Fulica atra)(3/58)
Trane(Grus grus)(4/9)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(3/11)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(3/29)
Vibe(Vanellus vanellus)(23/988)
Dværgryle(Calidris minuta)(1/1)
Brushane(Calidris pugnax)(1/1)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(1/1)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(14/258)
Rødben(Tringa totanus)(1/6)
Hvidklire(Tringa nebularia)(2/2)
Svaleklire(Tringa ochropus)(1/1)
Tinksmed(Tringa glareola)(1/26)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(5/95)
Stormmåge(Larus canus)(1/35)
Sildemåge(Larus fuscus)(1/1)
Sølvmåge(Larus argentatus)(1/2)
Svartbag(Larus marinus)(1/3)
Huldue(Columba oenas)(1/1)
Ringdue(Columba palumbus)(4/96)
Gøg(Cuculus canorus)(15/24)
Mosehornugle(Asio flammeus)(1/1)
Isfugl(Alcedo atthis)(2/2)
Grønspætte(Picus viridis)(1/1)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(1/1)
Sanglærke(Alauda arvensis)(5/22)
Digesvale(Riparia riparia)(1/1)
Landsvale(Hirundo rustica)(6/108)
Bysvale(Delichon urbicum)(2/16)
Engpiber(Anthus pratensis)(8/26)
Bjergpiber(Anthus spinoletta)(3/3)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(1/4)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(4/4)
Jernspurv(Prunella modularis)(1/1)
Rødhals(Erithacus rubecula)(2/2)
Nattergal(Luscinia luscinia)(12/30)
Blåhals(Luscinia svecica)(4/4)
Blåhals, Sydlig (ssp. cyanecula)(Luscinia svecica cyanecula)(8/10)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(2/3)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(1/3)
Solsort(Turdus merula)(4/5)
Sjagger(Turdus pilaris)(3/81)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(3/3)
Vindrossel(Turdus iliacus)(1/41)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(11/18)
Flodsanger(Locustella fluviatilis)(1/1)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(14/24)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(11/32)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(7/26)
Tornsanger(Curruca communis)(9/19)
Havesanger(Sylvia borin)(5/6)
Munk(Sylvia atricapilla)(1/1)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(8/17)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(4/22)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(1/1)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(1/2)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(1/2)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(1/4)
Musvit(Parus major)(2/4)
Pungmejse(Remiz pendulinus)(1/1)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(1/1)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(4/4)
Skovskade(Garrulus glandarius)(3/5)
Husskade(Pica pica)(2/25)
Gråkrage(Corvus cornix)(6/39)
Ravn(Corvus corax)(1/1)
Stær(Sturnus vulgaris)(6/457)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(2/6)
Stillits(Carduelis carduelis)(1/6)
Tornirisk(Linaria cannabina)(1/2)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(3/14)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(26/84)
(Bufonidae)(1/3)
(Anthocharis cardamines)(1/2)
(Inachis io)(1/1)
(Vanessa atalanta)(1/1)
(Lepus europaeus)(2/2)
(Mustela erminea)(1/1)
(Capreolus capreolus)(2/6)

(0.011 sekunder)