TIPS  

Når du indtaster et tal i feltet antal, skal det altid svare til antallet af fugle og ikke antal par, selvom adfærdskoden er markeret som Ynglefugle.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 235 fuglearter (og racer), som er registreret fra Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(2/2)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(24/472)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(1/1)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(40/893)
Rørdrum(Botaurus stellaris)(1/1)
Sølvhejre(Ardea alba)(1/1)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(113/331)
Hvid Stork(Ciconia ciconia)(1/1)
Knopsvane(Cygnus olor)(51/355)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(27/390)
Grågås(Anser anser)(138/5286)
Indisk Gås(Anser indicus)(2/2)
Canadagås(Branta canadensis)(33/1129)
Bramgås(Branta leucopsis)(6/181)
Gravand(Tadorna tadorna)(59/267)
Pibeand(Mareca penelope)(4/160)
Knarand(Mareca strepera)(3/30)
Krikand(Anas crecca)(14/145)
Gråand(Anas platyrhynchos)(41/2378)
Atlingand(Spatula querquedula)(1/5)
Skeand(Spatula clypeata)(7/38)
Taffeland(Aythya ferina)(14/932)
Troldand(Aythya fuligula)(27/2609)
Bjergand(Aythya marila)(2/9)
Ederfugl(Somateria mollissima)(1/13)
Sortand(Melanitta nigra)(1/1)
Hvinand(Bucephala clangula)(23/1909)
Lille Skallesluger(Mergellus albellus)(14/65)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(1/2)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(12/182)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(30/34)
Sort Glente(Milvus migrans)(1/1)
Rød Glente(Milvus milvus)(58/84)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(122/157)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(116/146)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(5/6)
Duehøg(Accipiter gentilis)(15/15)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(65/68)
Musvåge(Buteo buteo)(209/515)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(4/4)
Stor Skrigeørn(Clanga clanga)(1/1)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(11/13)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(72/89)
Dværgfalk(Falco columbarius)(3/3)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(9/9)
Slagfalk(Falco cherrug)(1/1)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(2/2)
Agerhøne(Perdix perdix)(3/5)
Fasan(Phasianus colchicus)(40/51)
Vandrikse(Rallus aquaticus)(31/53)
Engsnarre(Crex crex)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(2/3)
Blishøne(Fulica atra)(27/3603)
Trane(Grus grus)(11/17)
Strandskade(Haematopus ostralegus)(9/15)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(1/3)
Hjejle(Pluvialis apricaria)(4/234)
Vibe(Vanellus vanellus)(97/1960)
Enkeltbekkasin(Lymnocryptes minimus)(22/38)
Dobbeltbekkasin(Gallinago gallinago)(102/606)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(39/43)
Lille Kobbersneppe(Limosa lapponica)(2/3)
Småspove(Numenius phaeopus)(2/2)
Storspove(Numenius arquata)(6/90)
Rødben(Tringa totanus)(10/18)
Hvidklire(Tringa nebularia)(2/2)
Svaleklire(Tringa ochropus)(8/16)
Tinksmed(Tringa glareola)(1/2)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(11/21)
Sorthovedet Måge(Ichthyaetus melanocephalus)(1/3)
Dværgmåge(Hydrocoloeus minutus)(2/7)
Hættemåge(Chroicocephalus ridibundus)(9/482)
Stormmåge(Larus canus)(9/640)
Sildemåge(Larus fuscus)(2/3)
Sølvmåge(Larus argentatus)(33/145)
Sølvmåge, Skandinavisk (ssp. argentatus)(Larus argentatus argentatus)(1/10)
Svartbag(Larus marinus)(14/27)
Splitterne(Thalasseus sandvicensis)(1/2)
Fjordterne(Sterna hirundo)(3/9)
Huldue(Columba oenas)(6/42)
Ringdue(Columba palumbus)(236/1377)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(6/7)
Gøg(Cuculus canorus)(132/168)
Natugle(Strix aluco)(13/14)
Skovhornugle(Asio otus)(5/5)
Natravn(Caprimulgus europaeus)(3/3)
Mursejler(Apus apus)(60/1767)
Isfugl(Alcedo atthis)(19/19)
Biæder(Merops apiaster)(1/1)
Vendehals(Jynx torquilla)(2/3)
Grønspætte(Picus viridis)(60/63)
Sortspætte(Dryocopus martius)(52/56)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(465/797)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(1/1)
Hedelærke(Lullula arborea)(184/304)
Sanglærke(Alauda arvensis)(126/395)
Digesvale(Riparia riparia)(27/1869)
Landsvale(Hirundo rustica)(143/5446)
Bysvale(Delichon urbicum)(50/2261)
Skovpiber(Anthus trivialis)(175/356)
Engpiber(Anthus pratensis)(113/670)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(14/153)
Gul Vipstjert (ssp. flava)(Motacilla flava flava)(1/1)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(1/1)
Bjergvipstjert(Motacilla cinerea)(6/7)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(184/578)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(1/2)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(5/39)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(232/403)
Jernspurv(Prunella modularis)(71/91)
Rødhals(Erithacus rubecula)(231/418)
Nattergal(Luscinia luscinia)(8/12)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(2/2)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(181/316)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(10/15)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(17/26)
Solsort(Turdus merula)(253/865)
Sjagger(Turdus pilaris)(50/2194)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(168/303)
Vindrossel(Turdus iliacus)(18/229)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(213/394)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(1/1)
Sivsanger(Acrocephalus schoenobaenus)(23/37)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(4/6)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(120/298)
Drosselrørsanger(Acrocephalus arundinaceus)(4/4)
Gulbug(Hippolais icterina)(9/25)
Gærdesanger(Curruca curruca)(57/72)
Tornsanger(Curruca communis)(103/171)
Havesanger(Sylvia borin)(54/75)
Munk(Sylvia atricapilla)(121/230)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(16/22)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(251/568)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(214/836)
Fuglekonge(Regulus regulus)(354/2969)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(4/4)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(29/37)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(263/663)
Skægmejse(Panurus biarmicus)(27/94)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(45/224)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(6/35)
Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)(Aegithalos caudatus europaeus)(2/10)
Sumpmejse(Poecile palustris)(233/428)
Topmejse(Lophophanes cristatus)(381/1223)
Sortmejse(Periparus ater)(403/2055)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(295/799)
Musvit(Parus major)(485/3256)
Spætmejse(Sitta europaea)(108/163)
Spætmejse, Mørkbuget (ssp. caesia)(Sitta europaea caesia)(28/49)
Træløber(Certhia familiaris)(191/276)
Korttået Træløber(Certhia brachydactyla)(3/4)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(208/424)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(57/58)
Skovskade(Garrulus glandarius)(264/537)
Husskade(Pica pica)(49/140)
Allike(Coloeus monedula)(98/1139)
Allike, Almindelig (ssp. monedula)(Coloeus monedula monedula)(1/2)
Råge(Corvus frugilegus)(12/53)
Sortkrage(Corvus corone)(2/3)
Gråkrage(Corvus cornix)(195/2068)
Ravn(Corvus corax)(187/403)
Stær(Sturnus vulgaris)(170/13195)
Gråspurv(Passer domesticus)(26/308)
Skovspurv(Passer montanus)(4/25)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(380/3020)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(21/134)
Grønirisk(Chloris chloris)(149/754)
Stillits(Carduelis carduelis)(58/226)
Grønsisken(Spinus spinus)(196/1729)
Tornirisk(Linaria cannabina)(42/291)
Bjergirisk(Linaria flavirostris)(1/2)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(4/4)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(57/91)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(191/1227)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(7/25)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(130/210)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(43/65)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(302/869)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(160/292)
Bomlærke(Emberiza calandra)(3/4)
(Bufo bufo)(5/19)
(Rana temporaria)(3/3)
(Rana arvalis)(2/2)
(Rana esculenta)(3/8)
(Pyrgus malvae)(1/1)
(Thymelicus lineola)(1/5)
(Aporia crataegi)(2/2)
(Pieris brassicae)(4/4)
(Pieris rapae)(3/3)
(Pieris napi)(1/1)
(Anthocharis cardamines)(6/6)
(Gonepteryx rhamni)(17/38)
(Nymphalis antiopa)(1/1)
(Inachis io)(9/14)
(Vanessa atalanta)(9/15)
(Vanessa cardui)(1/2)
(Aglais urticae)(4/9)
(Polygonia c-album)(2/3)
(Araschnia levana)(2/2)
(Issoria lathonia)(1/1)
(Melitaea cinxia)(1/1)
(Maniola jurtina)(9/81)
(Aphantopus hyperantus)(5/59)
(Coenonympha pamphilus)(5/25)
(Pararge aegeria)(4/4)
(Lasiommata megera)(3/3)
(Lycaena phlaeas)(17/31)
(Polyommatus icarus)(2/2)
(Zygaena filipendulae)(3/28)
(Adscita statices)(2/3)
(Macrothylacia rubi)(1/1)
(Cerura vinula)(1/1)
(Erinaceus europaeus)(1/1)
(Sorex araneus)(3/3)
(Pipistrellus pipistrellus/P. pygmaeus sp.)(4/5)
(Lepus capensis)(40/54)
(Sciurus vulgaris)(47/71)
(Apodemus sylvaticus)(6/8)
(Arvicola terrestris)(1/1)
(Clethrionomys glareolus)(2/3)
(Vulpes vulpes)(26/26)
(Martes foina)(1/1)
(Martes martes)(4/4)
(Mustela erminea)(1/1)
(Lutra lutra)(2/1)
(Cervus elaphus)(1/1)
(Capreolus capreolus)(39/75)
(Soricidae)(2/2)
(Chiroptera)(5/6)
(Lacerta agilis)(8/9)
(Lacerta vivipara)(13/26)
(Anguis fragilis)(12/13)
(Natrix natrix)(15/22)
(Vipera berus)(13/17)
(Lacertidae)(2/4)

(0.107 sekunder)