ARTSLISTE  

Herunder ses alle de fuglearter, -racer, -hybrider og andre dyr, som kan indtastes i DOFbasen. Download den fulde artsliste.

    FUGLEARTER OG RACER  


02250 Amerikansk SkarveandOxyura jamaicensis
01525 SortsvaneCygnus atratus
01520 KnopsvaneCygnus olor
01530 PibesvaneCygnus columbianus bewickii
01540 SangsvaneCygnus cygnus
01560 SvanegåsAnser cygnoides
01680 KnortegåsBranta bernicla
01681   Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla)Branta bernicla bernicla
01682   Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota)Branta bernicla hrota
01683   Knortegås, Sortbuget (ssp. nigricans)Branta bernicla nigricans
01670 BramgåsBranta leucopsis
01690 Rødhalset GåsBranta ruficollis
01665 DværgcanadagåsBranta hutchinsii
01660 CanadagåsBranta canadensis
01630 SnegåsAnser caerulescens
01640 DværgsnegåsAnser rossii
01620 Indisk GåsAnser indicus
01580 Kortnæbbet GåsAnser brachyrhynchus
01610 GrågåsAnser anser
01571 TajgasædgåsAnser fabalis
01574 TundrasædgåsAnser serrirostris
01590 BlisgåsAnser albifrons
01592   Blisgås, Grønlandsk (ssp. flavirostris)Anser albifrons flavirostris
01591   Blisgås (ssp. albifrons)Anser albifrons albifrons
01600 DværggåsAnser erythropus
02120 HavlitClangula hyemalis
02070 KongeederfuglSomateria spectabilis
02060 EderfuglSomateria mollissima
02063   Ederfugl, Arktisk (ssp. borealis)Somateria mollissima borealis
02090 StellersandPolysticta stelleri
02140 BrilleandMelanitta perspicillata
02150 FløjlsandMelanitta fusca
02151 Amerikansk/Asiatisk FløjlsandMelanitta deglandi
02152   Asiatisk Fløjlsand (ssp. stejnegeri)Melanitta deglandi stejnegeri
02153   Amerikansk Fløjlsand (ssp. deglandi)Melanitta deglandi deglandi
02130 SortandMelanitta nigra
02132 Amerikansk SortandMelanitta americana
02160 BøffelandBucephala albeola
02180 HvinandBucephala clangula
02200 Lille SkalleslugerMergellus albellus
02190 HjelmskalleslugerLophodytes cucullatus
02230 Stor SkalleslugerMergus merganser
02210 Toppet SkalleslugerMergus serrator
01700 NilgåsAlopochen aegyptiaca
01695 MagellangåsChloephaga picta
01730 GravandTadorna tadorna
01710 RustandTadorna ferruginea
01750 MoskusandCairina moschata
01950 MarmorandMarmaronetta angustirostris
01960 Rødhovedet AndNetta rufina
01980 TaffelandAythya ferina
02020 Hvidøjet AndAythya nyroca
02000 HalsbåndstroldandAythya collaris
02030 TroldandAythya fuligula
02040 BjergandAythya marila
02050 Lille BjergandAythya affinis
01910 AtlingandSpatula querquedula
01940 SkeandSpatula clypeata
01920 Blåvinget AndSpatula discors
01930 KanelandSpatula cyanoptera
01830 Sibirisk KrikandSibirionetta formosa
01810 SeglandMareca falcata
01820 KnarandMareca strepera
01790 PibeandMareca penelope
01800 Amerikansk PibeandMareca americana
01860 GråandAnas platyrhynchos
01890 SpidsandAnas acuta
01840 KrikandAnas crecca
01845 Amerikansk KrikandAnas carolinensis
01780 MandarinandAix galericulata
01770 BrudeandAix sponsa
03700 VagtelCoturnix coturnix
03550 ChukarhøneAlectoris chukar
03580 RødhøneAlectoris rufa
03930 KongefasanSyrmaticus reevesii
03960 GuldfasanChrysolophus pictus
03940 FasanPhasianus colchicus
35670 PåfuglPavo cristatus
03350 TjurTetrao urogallus
03320 UrfuglLyrurus tetrix
03670 AgerhønePerdix perdix
01472 Stor FlamingoPhoenicopterus roseus
01471 CariberflamingoPhoenicopterus ruber
01475 ChileflamingoPhoenicopterus chilensis
01480 Lille FlamingoPhoeniconaias minor
00070 Lille LappedykkerTachybaptus ruficollis
00100 Gråstrubet LappedykkerPodiceps grisegena
00090 Toppet LappedykkerPodiceps cristatus
00110 Nordisk LappedykkerPodiceps auritus
00120 Sorthalset LappedykkerPodiceps nigricollis
06650 Klippedue (tamdue)Columba livia
06680 HuldueColumba oenas
06700 RingdueColumba palumbus
06870 TurteldueStreptopelia turtur
06890 Østlig TurteldueStreptopelia orientalis
06840 TyrkerdueStreptopelia decaocto
06950 SørgedueZenaida macroura
06630 SteppehøneSyrrhaptes paradoxus
07790 Rødhalset NatravnCaprimulgus ruficollis
07780 NatravnCaprimulgus europaeus
07810 ØrkennatravnCaprimulgus aegyptius
07920 TornhalesejlerHirundapus caudacutus
07980 AlpesejlerTachymarptis melba
07970 OrientsejlerApus pacificus
07960 GråsejlerApus pallidus
07950 MursejlerApus apus
07160 SkadegøgClamator glandarius
07270 Sortnæbbet GøgCoccyzus erythropthalmus
07280 Gulnæbbet GøgCoccyzus americanus
07240 GøgCuculus canorus
04070 VandrikseRallus aquaticus
04210 EngsnarreCrex crex
04080 Plettet RørvagtelPorzana porzana
04100 Lille RørvagtelPorzana parva
04110 DværgrørvagtelPorzana pusilla
04270 SultanhønePorphyrio porphyrio
04250 Lille SultanhønePorphyrio alleni
18710 Gulbrynet VærlingEmberiza chrysophrys
04240 Rørhøne (Grønbenet)Gallinula chloropus
04290 BlishøneFulica atra
04360 PrærietraneAntigone canadensis
04410 JomfrutraneGrus virgo
04330 TraneGrus grus
04420 DværgtrappeTetrax tetrax
04460 StortrappeOtis tarda
04445 Østlig KravetrappeChlamydotis macqueenii
00020 Rødstrubet LomGavia stellata
00030 Sortstrubet LomGavia arctica
00033 StillehavslomGavia pacifica
00040 IslomGavia immer
00050 Hvidnæbbet LomGavia adamsii
00140 Sortbrynet AlbatrosThalassarche melanophris
00520 Lille StormsvaleHydrobates pelagicus
00550 Stor StormsvaleOceanodroma leucorhoa
00220 MallemukFulmarus glacialis
00430 Sodfarvet SkråpeArdenna grisea
00400 StorskråpeArdenna gravis
00362 Atlantisk SkråpeCalonectris borealis
00460 Almindelig SkråpePuffinus puffinus
00465 ÆgæerskråpePuffinus yelkouan
00455 BalearskråpePuffinus mauretanicus
00480 Lille SkråpePuffinus baroli
01310 Sort StorkCiconia nigra
01340 Hvid StorkCiconia ciconia
00880 Hvid PelikanPelecanus onocrotalus
00900 RosapelikanPelecanus rufescens
00890 Krøltoppet PelikanPelecanus crispus
00950 RørdrumBotaurus stellaris
00960 Amerikansk RørdrumBotaurus lentiginosus
00980 DværghejreIxobrychus minutus
01040 NathejreNycticorax nycticorax
01080 TophejreArdeola ralloides
01110 KohejreBubulcus ibis
01220 FiskehejreArdea cinerea
01240 PurpurhejreArdea purpurea
01210 SølvhejreArdea alba
01190 SilkehejreEgretta garzetta
01420 Hellig IbisThreskiornis aethiopicus
01440 SkestorkPlatalea leucorodia
01360 Sort IbisPlegadis falcinellus
00930 PragtfregatfuglFregata magnificens
00710 SuleMorus bassanus
00800 TopskarvPhalacrocorax aristotelis
00720 SkarvPhalacrocorax carbo
00721   Skarv, Storskarv (ssp. carbo)Phalacrocorax carbo carbo
00722   Skarv, Mellemskarv (ssp. sinensis)Phalacrocorax carbo sinensis
02270 KalkungribCathartes aura
04590 TrielBurhinus oedicnemus
04500 StrandskadeHaematopus ostralegus
04560 KlydeRecurvirostra avosetta
04550 StylteløberHimantopus himantopus
04860 StrandhjejlePluvialis squatarola
04850 HjejlePluvialis apricaria
04845 Sibirisk HjejlePluvialis fulva
04840 Amerikansk HjejlePluvialis dominica
04820 PomeransfuglCharadrius morinellus
04700 Stor PræstekraveCharadrius hiaticula
04701   Stor Præstekrave (ssp. hiaticula)Charadrius hiaticula hiaticula
04702   Stor Præstekrave, Tundra (ssp. tundrae)Charadrius hiaticula tundrae
04690 Lille PræstekraveCharadrius dubius
04770 Hvidbrystet PræstekraveCharadrius alexandrinus
04780 Mongolsk PræstekraveCharadrius mongolus
04790 ØrkenpræstekraveCharadrius leschenaultii
04930 VibeVanellus vanellus
04870 SporevibeVanellus spinosus
04910 SteppevibeVanellus gregarius
04920 SumpvibeVanellus leucurus
05440 BartramsklireBartramia longicauda
05380 SmåspoveNumenius phaeopus
05410 StorspoveNumenius arquata
05340 Lille KobbersneppeLimosa lapponica
05330 Canadisk KobbersneppeLimosa haemastica
05320 Stor KobbersneppeLimosa limosa
05321   Stor Kobbersneppe (ssp. limosa)Limosa limosa limosa
05322   Stor Kobbersneppe, Islandsk (ssp. islandica)Limosa limosa islandica
05610 StenvenderArenaria interpres
04960 Islandsk RyleCalidris canutus
04961   Islandsk Ryle, Sibirisk (ssp. canutus)Calidris canutus canutus
04962   Islandsk Ryle (ssp. islandica)Calidris canutus islandica
05170 BrushaneCalidris pugnax
05140 KærløberCalidris falcinellus
05080 Spidshalet RyleCalidris acuminata
05150 KlireryleCalidris himantopus
05090 Krumnæbbet RyleCalidris ferruginea
05100 Sortgrå RyleCalidris maritima
05020 TemmincksryleCalidris temminckii
05000 Rødhalset RyleCalidris ruficollis
04970 SandløberCalidris alba
05120 Almindelig RyleCalidris alpina
05121   Almindelig Ryle, Nordlig (ssp. alpina)Calidris alpina alpina
05123   Almindelig Ryle, Engryle (ssp. schinzii)Calidris alpina schinzii
05060 BairdsryleCalidris bairdii
05010 DværgryleCalidris minuta
05050 Hvidrygget RyleCalidris fuscicollis
05160 PrærieløberCalidris subruficollis
05070 Stribet RyleCalidris melanotos
04980 Tyknæbbet DværgryleCalidris pusilla
05270 Langnæbbet SneppeklireLimnodromus scolopaceus
05290 SkovsneppeScolopax rusticola
05200 TredækkerGallinago media
05190 DobbeltbekkasinGallinago gallinago
05180 EnkeltbekkasinLymnocryptes minimus
05550 TerekklireXenus cinereus
05560 MudderklireActitis hypoleucos
05570 Plettet MudderklireActitis macularius
05530 SvaleklireTringa ochropus
05510 Lille GulbenTringa flavipes
05450 SortklireTringa erythropus
05480 HvidklireTringa nebularia
05460 RødbenTringa totanus
05461   Rødben (ssp. totanus)Tringa totanus totanus
05462   Rødben, Islandsk (ssp. robusta)Tringa totanus robusta
05540 TinksmedTringa glareola
05470 DamklireTringa stagnatilis
05630 Amerikansk SvømmesneppePhalaropus tricolor
05640 OdinshanePhalaropus lobatus
05650 ThorshanePhalaropus fulicarius
04640 ØrkenløberCursorius cursor
04650 Rødvinget BraksvaleGlareola pratincola
04660 OrientbraksvaleGlareola maldivarum
04670 Sortvinget BraksvaleGlareola nordmanni
06540 LundeFratercula arctica
06380 TejstCepphus grylle
06381   Tejst, Baltisk (ssp. grylle)Cepphus grylle grylle
06385   Tejst, Atlantisk (ssp. arcticus)Cepphus grylle arcticus
06360 AlkAlca torda
06361   Alk, Nordlig (ssp. torda)Alca torda torda
06362   Alk, Atlantisk (ssp. islandica)Alca torda islandica
06470 SøkongeAlle alle
06350 PolarlomvieUria lomvia
06340 LomvieUria aalge
06341   Lomvie, Nordlig (ssp. aalge)Uria aalge aalge
06343   Lomvie, Arktisk (ssp. hyperborea)Uria aalge hyperborea
06342   Lomvie, Sydlig (ssp. albionis)Uria aalge albionis
05680 Lille KjoveStercorarius longicaudus
05670 Almindelig KjoveStercorarius parasiticus
05660 MellemkjoveStercorarius pomarinus
05690 StorkjoveStercorarius skua
06020 RideRissa tridactyla
06040 IsmågePagophila eburnea
05790 SabinemågeXema sabini
05850 Tyndnæbbet MågeChroicocephalus genei
05810 BonapartemågeChroicocephalus philadelphia
05820 HættemågeChroicocephalus ridibundus
05780 DværgmågeHydrocoloeus minutus
06010 RosenmågeRhodostethia rosea
05760 LattermågeLeucophaeus atricilla
05770 PræriemågeLeucophaeus pipixcan
05750 Sorthovedet MågeIchthyaetus melanocephalus
05880 AudouinsmågeIchthyaetus audouinii
05890 Ringnæbbet MågeLarus delawarensis
05730 Stor Sorthovedet MågeIchthyaetus ichthyaetus
05900 StormmågeLarus canus
05901   Stormmåge (ssp. canus)Larus canus canus
05902   Stormmåge, Russisk (ssp. heinei)Larus canus heinei
05910 SildemågeLarus fuscus
05913   Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)Larus fuscus intermedius
05912   Sildemåge, Britisk (ssp. graellsii)Larus fuscus graellsii
05911   Sildemåge, Baltisk (ssp. fuscus)Larus fuscus fuscus
05922   Sildemåge, Sibirisk Måge (ssp. heuglini)Larus fuscus heuglini
05920 SølvmågeLarus argentatus
05928   Sølvmåge, Britisk (ssp. argenteus)Larus argentatus argenteus
05921   Sølvmåge, Skandinavisk (ssp. argentatus)Larus argentatus argentatus
05915 MiddelhavssølvmågeLarus michahellis
05930 Kaspisk MågeLarus cachinnans
05980 Hvidvinget MågeLarus glaucoides
05981   Hvidvinget Måge (ssp. glaucoides)Larus glaucoides glaucoides
05982   Hvidvinget Måge, Baffinmåge (ssp. kumlieni)Larus glaucoides kumlieni
05983   Hvidvinget Måge, Inuitmåge (ssp. thayeri)Larus glaucoides thayeri
05960 Gråvinget MågeLarus glaucescens
05990 GråmågeLarus hyperboreus
06000 SvartbagLarus marinus
06230 Sodfarvet TerneOnychoprion fuscatus
06220 BrilleterneOnychoprion anaethetus
06240 DværgterneSternula albifrons
06050 SandterneGelochelidon nilotica
06060 RovterneHydroprogne caspia
06260 Hvidskægget TerneChlidonias hybrida
06280 Hvidvinget TerneChlidonias leucopterus
06270 SortterneChlidonias niger
06140 RosenterneSterna dougallii
06150 FjordterneSterna hirundo
06160 HavterneSterna paradisaea
06120 AztekerterneThalasseus elegans
06110 SplitterneThalasseus sandvicensis
03010 FiskeørnPandion haliaetus
02350 Blå GlenteElanus caeruleus
02310 HvepsevågePernis apivorus
02460 LammegribGypaetus barbatus
02470 ÅdselgribNeophron percnopterus
02530 Rüppells GribGyps rueppelli
02560 SlangeørnCircaetus gallicus
02510 GåsegribGyps fulvus
02550 MunkegribAegypius monachus
02920 Lille SkrigeørnClanga pomarina
02930 Stor SkrigeørnClanga clanga
02945 SteppeørnAquila nipalensis
02950 KejserørnAquila heliaca
02960 KongeørnAquila chrysaetos
02990 HøgeørnAquila fasciata
02980 DværgørnHieraaetus pennatus
02600 RørhøgCircus aeruginosus
02610 Blå KærhøgCircus cyaneus
02620 SteppehøgCircus macrourus
02630 HedehøgCircus pygargus
02690 SpurvehøgAccipiter nisus
02670 DuehøgAccipiter gentilis
02672   Duehøg, Russisk (ssp. buteoides)Accipiter gentilis buteoides
02430 HavørnHaliaeetus albicilla
02450 BeringshavørnHaliaeetus pelagicus
02390 Rød GlenteMilvus milvus
02380 Sort GlenteMilvus migrans
02900 FjeldvågeButeo lagopus
02870 MusvågeButeo buteo
02872   Musvåge, Steppevåge (ssp. vulpinus)Buteo buteo vulpinus
02880 ØrnevågeButeo rufinus
07350 SlørugleTyto alba
07351   Slørugle, Hvidbrystet (ssp. alba)Tyto alba alba
07352   Slørugle, Mørkbrystet (ssp. guttata)Tyto alba guttata
07500 HøgeugleSurnia ulula
07510 SpurveugleGlaucidium passerinum
07570 KirkeugleAthene noctua
07700 PerleugleAegolius funereus
07390 DværghornugleOtus scops
07670 SkovhornugleAsio otus
07680 MosehornugleAsio flammeus
07610 NatugleStrix aluco
07490 SneugleBubo scandiacus
07440 Stor HornugleBubo bubo
08460 HærfuglUpupa epops
08480 VendehalsJynx torquilla
08560 GrønspættePicus viridis
08630 SortspætteDryocopus martius
08500 GuldspætteColaptes auratus
08870 Lille FlagspætteDryobates minor
08871   Lille Flagspætte, Nordlig (ssp. minor)Dendrocopos minor minor
08876   Lille Flagspætte, Sydlig (ssp. hortorum)Dendrocopos minor hortorum
08830 MellemflagspætteDendrocoptes medius
08760 Stor FlagspætteDendrocopos major
08761   Stor Flagspætte, Nordlig (ssp. major)Dendrocopos major major
08764   Stor Flagspætte, Sydlig (ssp. pinetorum)Dendrocopos major pinetorum
08980 Tretået SpættePicoides tridactylus
08390 Grøn BiæderMerops persicus
08400 BiæderMerops apiaster
08410 EllekrageCoracias garrulus
08310 IsfuglAlcedo atthis
03030 Lille TårnfalkFalco naumanni
03040 TårnfalkFalco tinnunculus
03050 Amerikansk TårnfalkFalco sparverius
03070 AftenfalkFalco vespertinus
03110 EleonorafalkFalco eleonorae
03090 DværgfalkFalco columbarius
03100 LærkefalkFalco subbuteo
03140 LannerfalkFalco biarmicus
03160 SlagfalkFalco cherrug
03180 JagtfalkFalco rusticolus
03200 VandrefalkFalco peregrinus
03205   Vandrefalk, Sibirisk (ssp. calidus)Falco peregrinus calidus
40010 NymfeparakitNymphicus hollandicus
40000 UndulatMelopsittacus undulatus
07135 Stor AlexanderparakitPsittacula eupatria
07120 AlexanderparakitPsittacula krameri
07085 MunkeparakitMyiopsitta monachus
16330 Rødøjet VireoVireo olivaceus
15080 PirolOriolus oriolus
15130 Brun TornskadeLanius cristatus
15150 Rødrygget TornskadeLanius collurio
15140 TurkestantornskadeLanius phoenicuroides
15170 Langhalet TornskadeLanius schach
15190 Rosenbrystet TornskadeLanius minor
15200 Stor TornskadeLanius excubitor
15195   Stor Tornskade, Ørkentornskade (ssp. pallidirostris)Lanius excubitor pallidirostris
15230 Rødhovedet TornskadeLanius senator
15470 Iberisk BlåskadeCyanopica cooki
15390 SkovskadeGarrulus glandarius
15490 HusskadePica pica
15570 NøddekrigeNucifraga caryocatactes
15571   Nøddekrige, Tyknæbbet (ssp. caryocatactes)Nucifraga caryocatactes caryocatactes
15572   Nøddekrige, Tyndnæbbet (ssp. macrorhynchos)Nucifraga caryocatactes macrorhynchos
15610 Sibirisk AllikeColoeus dauuricus
15600 AllikeColoeus monedula
15601   Allike, Almindelig (ssp. monedula)Coloeus monedula monedula
15603   Allike, Vestlig (ssp. spermologus)Coloeus monedula spermologus
15602   Allike, Halsbåndsallike (ssp. soemmerringii)Coloeus monedula soemmerringii
15630 RågeCorvus frugilegus
15720 RavnCorvus corax
15671 SortkrageCorvus corone
15673 GråkrageCorvus cornix
15620 HuskrageCorvus splendens
14610 SortmejsePeriparus ater
14540 TopmejseLophophanes cristatus
14400 SumpmejsePoecile palustris
14420 FyrremejsePoecile montanus
14421   Fyrremejse, Nordlig (ssp. borealis)Poecile montanus borealis
14423   Fyrremejse, Pilemejse (ssp. salicarius)Poecile montanus salicarius
14620 BlåmejseCyanistes caeruleus
14640 MusvitParus major
14900 PungmejseRemiz pendulinus
09700 DværglærkeAlaudala rufescens
09620 Østlig KalanderlærkeMelanocorypha bimaculata
09680 Korttået LærkeCalandrella brachydactyla
09780 BjerglærkeEremophila alpestris
09740 HedelærkeLullula arborea
09760 SanglærkeAlauda arvensis
09720 ToplærkeGalerida cristata
13640 SkægmejsePanurus biarmicus
12260 CistussangerCisticola juncidis
12390 Stor GræshoppesangerHelopsaltes fasciolatus
12350 Stribet GræshoppesangerLocustella lanceolata
12380 SavisangerLocustella luscinioides
12370 FlodsangerLocustella fluviatilis
12360 GræshoppesangerLocustella naevia
12560 Lille GulbugIduna caligata
12550 Bleg GulbugIduna pallida
12600 SpottesangerHippolais polyglotta
12590 GulbugHippolais icterina
12420 VandsangerAcrocephalus paludicola
12410 TamarisksangerAcrocephalus melanopogon
12430 SivsangerAcrocephalus schoenobaenus
12480 BuskrørsangerAcrocephalus dumetorum
12500 KærsangerAcrocephalus palustris
12510 RørsangerAcrocephalus scirpaceus
12470 Lille RørsangerAcrocephalus agricola
12530 DrosselrørsangerAcrocephalus arundinaceus
10010 BysvaleDelichon urbicum
09950 Rødrygget SvaleCecropis daurica
09920 LandsvaleHirundo rustica
09923   Landsvale, Libanonlandsvale (ssp. transitiva)Hirundo rustica transitiva
09910 KlippesvalePtyonoprogne rupestris
09810 DigesvaleRiparia riparia
13070 BjergløvsangerPhylloscopus bonelli
13080 SkovsangerPhylloscopus sibilatrix
13000 Hvidbrynet LøvsangerPhylloscopus inornatus
13005 HimalayasangerPhylloscopus humei
12980 FuglekongesangerPhylloscopus proregulus
13030 Brun LøvsangerPhylloscopus fuscatus
13050 SinkiangløvsangerPhylloscopus griseolus
13120 LøvsangerPhylloscopus trochilus
13121   Løvsanger, Almindelig (ssp. trochilus)Phylloscopus trochilus trochilus
13122   Løvsanger, Nordlig (ssp. acredula)Phylloscopus trochilus acredula
13116 Iberisk GransangerPhylloscopus ibericus
13110 GransangerPhylloscopus collybita
13111   Gransanger, Sydlig (ssp. collybita)Phylloscopus collybita collybita
13114   Gransanger, Skandinavisk (ssp. abietinus)Phylloscopus collybita abietinus
13113   Gransanger, Sibirisk (ssp. tristis)Phylloscopus collybita tristis
13010 Schwarz´ LøvsangerPhylloscopus schwarzi
12930 LundsangerPhylloscopus trochiloides
12950 NordsangerPhylloscopus borealis
12910 Grøn SangerPhylloscopus nitidus
14370 HalemejseAegithalos caudatus
14371   Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)Aegithalos caudatus caudatus
14374   Halemejse, Sydlig (ssp. europaeus)Aegithalos caudatus europaeus
12770 MunkSylvia atricapilla
12760 HavesangerSylvia borin
12700 Asiatisk ØrkensangerSylvia nana
12730 HøgesangerSylvia nisoria
12740 GærdesangerSylvia curruca
12742   Gærdesanger, Sibirisk (ssp. blythi)Sylvia curruca blythi
12739   Gærdesanger, Steppe (ssp. halimodendri)Sylvia curruca halimodendri
12690 Sortstrubet SangerSylvia ruppeli
12650 Hvidskægget SangerSylvia cantillans
12651   Hvidskægget Sanger (ssp. cantillans)Sylvia cantillans cantillans
12653   Hvidskægget Sanger, Rødstrubet Sanger (ssp. albistriata)Sylvia cantillans albistriata
12655 MakisangerSylvia subalpina
12670 Sorthovedet SangerSylvia melanocephala
12750 TornsangerSylvia communis
12610 Sardinsk SangerSylvia sarda
13140 FuglekongeRegulus regulus
13150 Rødtoppet FuglekongeRegulus ignicapilla
10480 SilkehaleBombycilla garrulus
14870 Korttået TræløberCerthia brachydactyla
14860 TræløberCerthia familiaris
14861   Træløber, Nordlig (ssp. familiaris)Certhia familiaris familiaris
14863   Træløber, Sydlig (ssp. macrodactyla)Certhia familiaris macrodactyla
14790 SpætmejseSitta europaea
14791   Spætmejse, Lysbuget (ssp. europaea)Sitta europaea europaea
14793   Spætmejse, Mørkbuget (ssp. caesia)Sitta europaea caesia
10660 GærdesmutteTroglodytes troglodytes
10669   Gærdesmutte, Nordatlantisk (fridariensis/hirtensis/borealis)Troglodytes troglodytes ssp. fridariensis/hirtensis/borealis
15820 StærSturnus vulgaris
15830 Ensfarvet StærSturnus unicolor
15840 RosenstærPastor roseus
10500 VandstærCinclus cinclus
13350 Grå FluesnapperMuscicapa striata
13340 Brun FluesnapperMuscicapa dauurica
10990 RødhalsErithacus rubecula
11020 DværgnattergalLarvivora sibilans
11030 NattergalLuscinia luscinia
11040 Sydlig NattergalLuscinia megarhynchos
11060 BlåhalsLuscinia svecica
11061   Blåhals, Nordlig (ssp. svecica)Luscinia svecica svecica
11062   Blåhals, Sydlig (ssp. cyanecula)Luscinia svecica cyanecula
11050 RubinnattergalCalliope calliope
11130 BlåstjertTarsiger cyanurus
13430 Lille FluesnapperFicedula parva
13490 Broget FluesnapperFicedula hypoleuca
13480 Hvidhalset FluesnapperFicedula albicollis
11220 RødstjertPhoenicurus phoenicurus
11210 HusrødstjertPhoenicurus ochruros
11215   Husrødstjert, Tien-Shan (ssp. phoenicuroides)Phoenicurus ochruros phoenicuroides
11620 StendrosselMonticola saxatilis
11370 BynkefuglSaxicola rubetra
11390 Sortstrubet BynkefuglSaxicola rubicola
11391   Sortstrubet Bynkefugl, Europæisk (ssp. rubicola)Saxicola rubicola rubicola
11393   Sortstrubet Bynkefugl, Atlantisk (ssp. hibernans)Saxicola rubicola hibernans
11399 Sibirisk BynkefuglSaxicola maurus
11396   Sibirisk Bynkefugl, Steppebynkefugl (ssp. variegatus)Saxicola maurus variegatus
11394   Sibirisk Bynkefugl (ssp. maurus)Saxicola maurus maurus
11397   Sibirisk Bynkefugl, Kaukasusbynkefugl (ssp. hemprichii)Saxicola maurus hemprichii
11392 Japansk BynkefuglSaxicola stejnegeri
11460 StenpikkerOenanthe oenanthe
11461   Stenpikker (ssp. oenanthe)Oenanthe oenanthe oenanthe
11462   Stenpikker, Grønlandsk (ssp. leucorhoa)Oenanthe oenanthe leucorhoa
11440 IsabellastenpikkerOenanthe isabellina
11490 ØrkenstenpikkerOenanthe deserti
11480 MiddelhavsstenpikkerOenanthe hispanica
11482   Middelhavsstenpikker, Østlig (ssp. melanoleuca)Oenanthe hispanica melanoleuca
11481   Middelhavsstenpikker, Vestlig (ssp. hispanica)Oenanthe hispanica hispanica
11470 NonnestenpikkerOenanthe pleschanka
11570 Hvidkronet StenpikkerOenanthe leucopyga
11700 GulddrosselZoothera dauma
11770 OlivenskovdrosselCatharus ustulatus
12020 MisteldrosselTurdus viscivorus
12000 SangdrosselTurdus philomelos
12010 VindrosselTurdus iliacus
12012   Vindrossel, Islandsk (ssp. coburni)Turdus iliacus coburni
11870 SolsortTurdus merula
12030 VandredrosselTurdus migratorius
11950 Gråstrubet DrosselTurdus obscurus
11980 SjaggerTurdus pilaris
11860 RingdrosselTurdus torquatus
11972 Sortstrubet DrosselTurdus atrogularis
10940 AlpejernspurvPrunella collaris
10860 Sibirisk JernspurvPrunella montanella
10840 JernspurvPrunella modularis
15910 GråspurvPasser domesticus
15980 SkovspurvPasser montanus
16110 SnefinkeMontifringilla nivalis
10090 SkovpiberAnthus trivialis
10080 TajgapiberAnthus hodgsoni
10120 Rødstrubet PiberAnthus cervinus
10110 EngpiberAnthus pratensis
10140 BjergpiberAnthus spinoletta
10135 SkærpiberAnthus petrosus
10020 StorpiberAnthus richardi
10040 Mongolsk PiberAnthus godlewskii
10050 MarkpiberAnthus campestris
10170 Gul VipstjertMotacilla flava
10171   Gul Vipstjert (ssp. flava)Motacilla flava flava
10172   Gul Vipstjert, Gulhovedet (ssp. flavissima)Motacilla flava flavissima
10174   Gul Vipstjert, Sorthovedet (ssp. feldegg)Motacilla flava feldegg
10173   Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)Motacilla flava thunbergi
10190 BjergvipstjertMotacilla cinerea
10180 CitronvipstjertMotacilla citreola
10200 Hvid VipstjertMotacilla alba
10201   Hvid Vipstjert (ssp. alba)Motacilla alba alba
10202   Hvid Vipstjert, Sortrygget Vipstjert (ssp. yarrellii)Motacilla alba yarrellii
16360 BogfinkeFringilla coelebs
16380 KvækerfinkeFringilla montifringilla
17170 KernebiderCoccothraustes coccothraustes
16790 KarmindompapCarpodacus erythrinus
17040 Langhalet RosenfinkeCarpodacus sibiricus
16890 RosenfinkeCarpodacus roseus
16990 KrognæbPinicola enucleator
17100 DompapPyrrhula pyrrhula
17101   Dompap, Stor (ssp. pyrrhula)Pyrrhula pyrrhula pyrrhula
17102   Dompap, Lille (ssp. europaea)Pyrrhula pyrrhula europaea
16760 ØrkendompapBucanetes githagineus
16740 ØrkenfinkeRhodospiza obsoleta
16490 GrøniriskChloris chloris
16500 BruniriskChloris sinica
16620 BjergiriskLinaria flavirostris
16600 TorniriskLinaria cannabina
16634 Nordlig GråsiskenAcanthis flammea
16635 Lille GråsiskenAcanthis cabaret
16640 HvidsiskenAcanthis hornemanni
16680 Stor KorsnæbLoxia pytyopsittacus
16660 Lille KorsnæbLoxia curvirostra
16650 Hvidvinget KorsnæbLoxia leucoptera
16530 StillitsCarduelis carduelis
16400 GuliriskSerinus serinus
16420 KanariefuglSerinus canaria
16540 GrønsiskenSpinus spinus
18470 LapværlingCalcarius lapponicus
18500 SnespurvPlectrophenax nivalis
18420 Mørkøjet JuncoJunco hyemalis
18400 Hvidstrubet SpurvZonotrichia albicollis
18800 Brunhovedet VærlingEmberiza bruniceps
18810 HætteværlingEmberiza melanocephala
18820 BomlærkeEmberiza calandra
18600 KlippeværlingEmberiza cia
18650 Gulgrå VærlingEmberiza cineracea
18660 HortulanEmberiza hortulana
18580 GærdeværlingEmberiza cirlus
18570 GulspurvEmberiza citrinella
18560 Hvidkindet VærlingEmberiza leucocephalos
18770 RørspurvEmberiza schoeniclus
18730 PileværlingEmberiza rustica
18740 DværgværlingEmberiza pusilla
18760 Gulbrystet VærlingEmberiza aureola
17530 Stribet SangerSetophaga striata
18870 Rosenbrystet KernebiderPheucticus ludovicianus
18920 IndigofinkePasserina cyanea

(0.012 sekunder)