LINKS  

Sjældenhedsudvalget
Lokale SU-arter
Kvalitetssikring
    SJÆLDNE ARTER  

For observationer af nedenstående arter og racer gælder det, at de skal godkendes af Sjældenhedsudvalget (SU) i Dansk Ornitologisk Forening, før der må refereres til disse.

02250 Amerikansk Skarveand(Oxyura jamaicensis)(C)
02260 Hvidhovedet Skarveand(Oxyura leucocephala)(A)
02063 Ederfugl, Arktisk (ssp. borealis)(Somateria mollissima borealis)(A)
02090 Stellersand(Polysticta stelleri)(A)
02151 Amerikansk/Asiatisk Fløjlsand(Melanitta deglandi/M. stejnegeri)(A)
02152 Asiatisk Fløjlsand(Melanitta stejnegeri)(A)
02153 Amerikansk Fløjlsand(Melanitta deglandi)(A)
02132 Amerikansk Sortand(Melanitta americana)(A)
02160 Bøffeland(Bucephala albeola)(D)
02190 Hjelmskallesluger(Lophodytes cucullatus)(D)
01950 Marmorand(Marmaronetta angustirostris)(E)
02020 Hvidøjet And(Aythya nyroca)(A)
02028 Hvidøjet And x Troldand (hybrid)(Aythya nyroca x A. fuligula)
02029 Hvidøjet And x Taffeland (hybrid)(Aythya nyroca x A. ferina)
02000 Halsbåndstroldand(Aythya collaris)(A)
02005 Halsbåndstroldand x Troldand (hybrid)(Aythya collaris x A. fuligula)
02050 Lille Bjergand(Aythya affinis)(A)
02051 Lille Bjergand x Troldand (hybrid)(Aythya affinis x A. fuligula)
01946 Skeand x Blåvinget And (hybrid)(Spatula clypeata x S. discors)
01920 Blåvinget And(Spatula discors)(A)
01830 Sibirisk Krikand(Sibirionetta formosa)(A)
01800 Amerikansk Pibeand(Mareca americana)(A)
01808 Amerikansk Pibeand x Pibeand (hybrid)(Mareca americana x M. penelope)
03320 Urfugl(Lyrurus tetrix)(A)
01472 Stor Flamingo(Phoenicopterus roseus)(D)
06890 Østlig Turteldue(Streptopelia orientalis)(A)
06950 Sørgedue(Zenaida macroura)(A)
06630 Steppehøne(Syrrhaptes paradoxus)(A)
07790 Rødhalset Natravn(Caprimulgus ruficollis)(A)
07810 Ørkennatravn(Caprimulgus aegyptius)(A)
07920 Tornhalesejler(Hirundapus caudacutus)(A)
07980 Alpesejler(Tachymarptis melba)(A)
07970 Orientsejler(Apus pacificus)(A)
07990 Kaffersejler(Apus caffer)(A)
08000 Lille Sejler(Apus affinis)(A)
07960 Gråsejler(Apus pallidus)(A)
07160 Skadegøg(Clamator glandarius)(A)
07270 Sortnæbbet Gøg(Coccyzus erythropthalmus)(A)
07280 Gulnæbbet Gøg(Coccyzus americanus)(B)
04100 Lille Rørvagtel(Zapornia parva)(A)
04110 Dværgrørvagtel(Zapornia pusilla)(A)
04250 Lille Sultanhøne(Porphyrio alleni)(B)
04360 Prærietrane(Antigone canadensis)(A)
04410 Jomfrutrane(Grus virgo)(A)
04420 Dværgtrappe(Tetrax tetrax)(A)
04460 Stortrappe(Otis tarda)(A)
04445 Østlig Kravetrappe(Chlamydotis macqueenii)(B)
00033 Stillehavslom(Gavia pacifica)(A)
00500 Wilsons Stormsvale(Oceanites oceanicus)(A)
00140 Sortbrynet Albatros(Thalassarche melanophris)(A)
00209 Albatros sp.(Diomedeidae)
00259 Madeira/Kap Verde/Desertas Petrel(Pterodroma madeira/feae/deserta)
00400 Storskråpe(Ardenna gravis)(A)
00362 Atlantisk Skråpe(Calonectris borealis)(A)
00360 Atlantisk Skråpe/Scopolis Skråpe(Calonectris borealis/C. diomedea)
00369 Atlantisk/Scopolis/Storskråpe(Calonectris borealis/C. diomedea/Puffinus gravis)
00465 Ægæerskråpe(Puffinus yelkouan)(A)
00455 Balearskråpe(Puffinus mauretanicus)(A)
00490 Tropeskråpe(Puffinus lherminieri)(A)
00480 Lille Skråpe(Puffinus baroli)(A)
00880 Hvid Pelikan(Pelecanus onocrotalus)(D)
00890 Krøltoppet Pelikan(Pelecanus crispus)(A)
00919 Pelikan sp.(Pelecanidae)
00960 Amerikansk Rørdrum(Botaurus lentiginosus)(A)
00980 Dværghejre(Ixobrychus minutus)(A)
01040 Nathejre(Nycticorax nycticorax)(A)
01080 Tophejre(Ardeola ralloides)(A)
01110 Kohejre(Bubulcus ibis)(A)
01240 Purpurhejre(Ardea purpurea)(A)
01420 Hellig Ibis(Threskiornis aethiopicus)(E)
00930 Pragtfregatfugl(Fregata magnificens)(A)
00700 Brun Sule(Sula leucogaster)(A)
04590 Triel(Burhinus oedicnemus)(A)
04845 Sibirisk Hjejle(Pluvialis fulva)(A)
04840 Amerikansk Hjejle(Pluvialis dominica)(A)
04848 Amerikansk Hjejle/Sibirisk Hjejle(Pluvialis fulva/P. dominica)
04780 Mongolsk Præstekrave(Charadrius mongolus)(A)
04790 Ørkenpræstekrave(Charadrius leschenaultii)(A)
04795 Ørkenpræstekrave/Mongolsk Præstekrave(Charadrius leschenaultii/C. mongolus)
04870 Sporevibe(Vanellus spinosus)(E)
04910 Steppevibe(Vanellus gregarius)(A)
04920 Sumpvibe(Vanellus leucurus)(A)
05440 Bartramsklire(Bartramia longicauda)(A)
05330 Canadisk Kobbersneppe(Limosa haemastica)(A)
05080 Spidshalet Ryle(Calidris acuminata)(A)
05150 Klireryle(Calidris himantopus)(A)
05000 Rødhalset Ryle(Calidris ruficollis)(A)
05060 Bairdsryle(Calidris bairdii)(A)
05050 Hvidrygget Ryle(Calidris fuscicollis)(A)
05160 Prærieløber(Calidris subruficollis)(A)
04980 Tyknæbbet Dværgryle(Calidris pusilla)(A)
04990 Alaskaryle(Calidris mauri)(A)
05270 Langnæbbet Sneppeklire(Limnodromus scolopaceus)(A)
05289 Sneppeklire sp.(Limnodromus sp.)
05550 Terekklire(Xenus cinereus)(A)
05570 Plettet Mudderklire(Actitis macularius)(A)
05510 Lille Gulben(Tringa flavipes)(A)
05500 Stor Gulben(Tringa melanoleuca)(A)
05630 Amerikansk Svømmesneppe(Phalaropus tricolor)(A)
04640 Ørkenløber(Cursorius cursor)(A)
04650 Rødvinget Braksvale(Glareola pratincola)(A)
04660 Orientbraksvale(Glareola maldivarum)(A)
04670 Sortvinget Braksvale(Glareola nordmanni)(A)
04689 Braksvale sp.(Glareola sp.)
06350 Polarlomvie(Uria lomvia)(A)
06343 Lomvie, Arktisk (ssp. hyperborea)(Uria aalge hyperborea)(A)
06040 Ismåge(Pagophila eburnea)(A)
05850 Tyndnæbbet Måge(Chroicocephalus genei)(A)
05810 Bonapartemåge(Chroicocephalus philadelphia)(A)
06010 Rosenmåge(Rhodostethia rosea)(A)
05760 Lattermåge(Leucophaeus atricilla)(A)
05770 Præriemåge(Leucophaeus pipixcan)(A)
05880 Audouinsmåge(Ichthyaetus audouinii)(A)
05890 Ringnæbbet Måge(Larus delawarensis)(A)
05730 Stor Sorthovedet Måge(Ichthyaetus ichthyaetus)(A)
05922 Sildemåge, Sibirisk Måge (ssp. heuglini)(Larus fuscus heuglini)(A)
05919 Armensk Måge(Larus armenicus)(A)
05925 Amerikansk Sølvmåge(Larus smithsonianus)(A)
05982 Hvidvinget Måge, Baffinmåge (ssp. kumlieni)(Larus glaucoides kumlieni)(A)
05983 Hvidvinget Måge, Inuitmåge (ssp. thayeri)(Larus glaucoides thayeri)(A)
05960 Gråvinget Måge(Larus glaucescens)(A)
06230 Sodfarvet Terne(Onychoprion fuscatus)(A)
06220 Brilleterne(Onychoprion anaethetus)(A)
06260 Hvidskægget Terne(Chlidonias hybrida)(A)
06140 Rosenterne(Sterna dougallii)(A)
06120 Aztekerterne(Thalasseus elegans)(A)
02350 Blå Glente(Elanus caeruleus)(A)
02460 Lammegrib(Gypaetus barbatus)(E)
02470 Ådselgrib(Neophron percnopterus)(A)
02560 Slangeørn(Circaetus gallicus)(A)
02510 Gåsegrib(Gyps fulvus)(A)
02550 Munkegrib(Aegypius monachus)(A)
02559 Grib sp.(Gypeatus/Gyps/Aegypticus/Neophron sp.)
02930 Stor Skrigeørn(Clanga clanga)(A)
02945 Steppeørn(Aquila nipalensis)(A)
02950 Kejserørn(Aquila heliaca)(A)
02990 Høgeørn(Aquila fasciata)(A)
02980 Dværgørn(Hieraaetus pennatus)(A)
02672 Duehøg, Russisk (ssp. buteoides)(Accipiter gentilis buteoides)(A)
02440 Hvidhovedet Havørn(Haliaeetus leucocephalus)(A)
02450 Beringshavørn(Haliaeetus pelagicus)(E)
02382 Gulnæbbet Glente(Milvus aegyptius)(D)
02872 Musvåge, Steppevåge (ssp. vulpinus)(Buteo buteo vulpinus)(A)
02880 Ørnevåge(Buteo rufinus)(A)
07351 Slørugle, Hvidbrystet (ssp. alba)(Tyto alba alba)(A)
07500 Høgeugle(Surnia ulula)(A)
07510 Spurveugle(Glaucidium passerinum)(A)
07390 Dværghornugle(Otus scops)(A)
07490 Sneugle(Bubo scandiacus)(A)
08550 Gråspætte(Picus canus)(A)
08500 Guldspætte(Colaptes auratus)(A)
08830 Mellemflagspætte(Dendrocoptes medius)(A)
08769 Stor Flagspætte x Hvidrygget Flagspætte (hybrid)(Dendrocopos major x D. leucotos)
08980 Tretået Spætte(Picoides tridactylus)(A)
08390 Grøn Biæder(Merops persicus)(A)
08410 Ellekrage(Coracias garrulus)(A)
03030 Lille Tårnfalk(Falco naumanni)(A)
03050 Amerikansk Tårnfalk(Falco sparverius)(B)
03110 Eleonorafalk(Falco eleonorae)(A)
03140 Lannerfalk(Falco biarmicus)(D)
03160 Slagfalk(Falco cherrug)(A)
03180 Jagtfalk(Falco rusticolus)(A)
03205 Vandrefalk, Sibirisk (ssp. calidus)(Falco peregrinus calidus)(A)
16330 Rødøjet Vireo(Vireo olivaceus)(A)
15130 Brun Tornskade(Lanius cristatus)(A)
15140 Turkestantornskade(Lanius phoenicuroides)(A)
15170 Langhalet Tornskade(Lanius schach)(A)
15190 Rosenbrystet Tornskade(Lanius minor)(A)
15195 Stor Tornskade, Ørkentornskade (ssp. pallidirostris)(Lanius excubitor pallidirostris)(A)
15230 Rødhovedet Tornskade(Lanius senator)(A)
15610 Sibirisk Allike(Coloeus dauuricus)(A)
15700 Broget Krage(Corvus albus)(E)
15620 Huskrage(Corvus splendens)(A)
14421 Fyrremejse, Nordlig (ssp. borealis)(Poecile montanus borealis)(A)
09700 Dværglærke(Alaudala rufescens)(A)
09620 Østlig Kalanderlærke(Melanocorypha bimaculata)(A)
09610 Kalanderlærke(Melanocorypha calandra)(A)
09680 Korttået Lærke(Calandrella brachydactyla)(A)
12260 Cistussanger(Cisticola juncidis)(A)
12390 Stor Græshoppesanger(Helopsaltes fasciolatus)(A)
12350 Stribet Græshoppesanger(Locustella lanceolata)(A)
12560 Lille Gulbug(Iduna caligata)(A)
12550 Bleg Gulbug(Iduna pallida)(A)
12600 Spottesanger(Hippolais polyglotta)(A)
12420 Vandsanger(Acrocephalus paludicola)(A)
12410 Tamarisksanger(Acrocephalus melanopogon)(A)
12470 Lille Rørsanger(Acrocephalus agricola)(A)
09923 Landsvale, Libanonlandsvale (ssp. transitiva)(Hirundo rustica transitiva)(A)
09910 Klippesvale(Ptyonoprogne rupestris)(A)
13070 Bjergløvsanger(Phylloscopus bonelli)(A)
13079 Bjergløvsanger/Balkanløvsanger(Phylloscopus bonelli/P. orientalis)
13005 Himalayasanger(Phylloscopus humei)(A)
13030 Brun Løvsanger(Phylloscopus fuscatus)(A)
13050 Sinkiangløvsanger(Phylloscopus griseolus)(A)
13116 Iberisk Gransanger(Phylloscopus ibericus)(A)
13010 Schwarz´ Løvsanger(Phylloscopus schwarzi)(A)
12920 Østlig Lundsanger(Phylloscopus plumbeitarsus)(A)
12950 Nordsanger(Phylloscopus borealis)(A)
12910 Grøn Sanger(Phylloscopus nitidus)(A)
12700 Asiatisk Ørkensanger(Curruca nana)(A)
12742 Gærdesanger, Sibirisk (ssp. blythi)(Curruca curruca blythi)(A)
12739 Gærdesanger, Steppe (ssp. halimodendri)(Curruca curruca halimodendri)(A)
12747 Gærdesanger, Sibirisk/Steppe (ssp. blythi/halimodendri)(Curruca curruca blythi/C. C. halimodendri)(A)
12690 Sortstrubet Sanger(Curruca ruppeli)(A)
12656 Iberisk Sanger(Curruca iberiae)(A)
12655 Makisanger(Curruca subalpina)(A)
12654 Rødstrubet Sanger(Curruca cantillans)(A)
12653 Rødstrubet Sanger (ssp. albistriata)(Curruca cantillans albistriata)(A)
12651 Rødstrubet Sanger (ssp. cantillans)(Curruca cantillans cantillans)(A)
12650 Rødstrubet Sanger/Iberisk Sanger/Makisanger(Curruca cantillans/iberiae/subalpina)
12670 Sorthovedet Sanger(Curruca melanocephala)(A)
12610 Sardinsk Sanger(Curruca sarda)(A)
10669 Gærdesmutte, Nordatlantisk (fridariensis/hirtensis/borealis)(Troglodytes troglodytes ssp. fridariensis/hirtensis/borealis)(A)
15830 Ensfarvet Stær(Sturnus unicolor)(A)
13340 Brun Fluesnapper(Muscicapa dauurica)(A)
11020 Dværgnattergal(Larvivora sibilans)(A)
11050 Rubinnattergal(Calliope calliope)(A)
11130 Blåstjert(Tarsiger cyanurus)(A)
13432 Tajgafluesnapper(Ficedula albicilla)(A)
11215 Husrødstjert, Tien-Shan (ssp. phoenicuroides)(Phoenicurus ochruros phoenicuroides)(A)
11620 Stendrossel(Monticola saxatilis)(A)
11399 Sibirisk Bynkefugl(Saxicola maurus)(A)
11396 Sibirisk Bynkefugl, Steppebynkefugl (ssp. variegatus)(Saxicola maurus variegatus)(A)
11394 Sibirisk Bynkefugl (ssp. maurus)(Saxicola maurus maurus)(A)
11397 Sibirisk Bynkefugl, Kaukasusbynkefugl (ssp. hemprichii)(Saxicola maurus hemprichii)(A)
11392 Japansk Bynkefugl(Saxicola stejnegeri)(A)
11398 Sibirisk Bynkefugl/Japansk Bynkefugl(Saxicola maurus/S. stejnegeri)(A)
11440 Isabellastenpikker(Oenanthe isabellina)(A)
11490 Ørkenstenpikker(Oenanthe deserti)(A)
11480 Vestlig Middelhavsstenpikker/Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica/O. melanoleuca)(A)
11482 Østlig Middelhavsstenpikker(Oenanthe melanoleuca)(A)
11481 Vestlig Middelhavsstenpikker(Oenanthe hispanica)(A)
11470 Nonnestenpikker(Oenanthe pleschanka)(A)
11570 Hvidkronet Stenpikker(Oenanthe leucopyga)(A)
11700 Gulddrossel(Zoothera dauma)(A)
11770 Olivenskovdrossel(Catharus ustulatus)(A)
11760 Eremitdrossel(Catharus guttatus)(A)
12012 Vindrossel, Islandsk (ssp. coburni)(Turdus iliacus coburni)(A)
12030 Vandredrossel(Turdus migratorius)(A)
11950 Gråstrubet Drossel(Turdus obscurus)(A)
11962 Brundrossel(Turdus eunomus)(A)
11972 Sortstrubet Drossel(Turdus atrogularis)(A)
11971 Rødstrubet Drossel(Turdus ruficollis)(A)
11970 Rødstrubet Drossel/Sortstrubet Drossel(Turdus ruficollis/T. atrogularis)
10940 Alpejernspurv(Prunella collaris)(A)
10860 Sibirisk Jernspurv(Prunella montanella)(A)
15920 Spansk Spurv(Passer hispaniolensis)(A)
16110 Snefinke(Montifringilla nivalis)(A)
10080 Tajgapiber(Anthus hodgsoni)(A)
10040 Mongolsk Piber(Anthus godlewskii)(A)
10174 Gul Vipstjert, Sorthovedet (ssp. feldegg)(Motacilla flava feldegg)(A)
17040 Kinesisk/Sibirisk Langhalet Rosenfinke(Carpodacus lepidus/C. sibiricus)
16990 Krognæb(Pinicola enucleator)(A)
16760 Ørkendompap(Bucanetes githagineus)(A)
16632 Nordlig Gråsisken, Grønlandsk (ssp. rostrata)(Acanthis flammea rostrata)(A)
18420 Mørkøjet Junco(Junco hyemalis)(A)
18400 Hvidstrubet Spurv(Zonotrichia albicollis)(A)
18800 Brunhovedet Værling(Emberiza bruniceps)(D)
18810 Hætteværling(Emberiza melanocephala)(A)
18809 Brunhovedet Værling/Hætteværling(Emberiza bruniceps/E. melanocephala)
18600 Klippeværling(Emberiza cia)(A)
18650 Gulgrå Værling(Emberiza cineracea)(A)
18580 Gærdeværling(Emberiza cirlus)(A)
18560 Hvidkindet Værling(Emberiza leucocephalos)(A)
18730 Pileværling(Emberiza rustica)(A)
18760 Gulbrystet Værling(Emberiza aureola)(A)
18710 Gulbrynet Værling(Emberiza chrysophrys)(A)
17530 Stribet Sanger(Setophaga striata)(A)
18870 Rosenbrystet Kernebider(Pheucticus ludovicianus)(A)
18920 Indigofinke(Passerina cyanea)(D)
99999 Ny fugleart for landet(Aves sp.)(A)
(0.006 sekunder)