GENVEJE  

Log ind
Brugeroprettelse
Søg observationer

TEGNFORKLARING
Turkommentar
Summeret obs.
Kommentar
Medobservatør
Supplerende info
Billede
Lydfil
Tidspunkt
Position
Behandlet af DKU
Godkendt af SU
Til behandling
Sjælden
Fåtallig
Periodisk fåtallig
    OBSERVATIONER  

Herunder ses de seneste observationer i DOFbasen. Du kan vælge imellem observationstypen, dato og lokalafdeling. Visningen af observationer kan sorteres efter henholdsvis lokalitet eller art.
Klik på observationens antal fugle for yderligere oplysninger om observationen.

Observationer: Dato: Sortering: Afdeling:


    TORSDAG DEN 13/08/2020 ( OBS.)  

    DOF-BORNHOLM  
Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota) (Branta bernicla hrota):
 1 RSalthammer[Jesper Møller]
Grågås (Anser anser):
 170 RØlene[Lars Rudfeld]
 
HTM
300 RHagemyr[Jens Christensen]
Stor Skallesluger (Mergus merganser):
 24 FUHasle Sydstrand[Benny Steinmejer]
Troldand (Aythya fuligula):
 
Et par
2 FUGrusgrav syd for Bavnehøj[Lene Hjorth]
Atlingand (Spatula querquedula):
 
han og hun
HTM
2 RHagemyr[Jens Christensen]
Skeand (Spatula clypeata):
 
HTM
2 RHagemyr[Jens Christensen]
Gråand (Anas platyrhynchos):
 
HTM
20 RHagemyr[Jens Christensen]
Krikand (Anas crecca):
 
HTM
25 RHagemyr[Jens Christensen]
Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
HTM
4 Hagemyr[Jens Christensen]
 
1 AD. 4 PUL
5 SYGrusgrav syd for Bavnehøj[Lene Hjorth]
Huldue (Columba oenas):
 1 SYØlene[Lars Rudfeld]
 1 SYDøndalen[Benny Steinmejer]
Ringdue (Columba palumbus):
 4 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Tyrkerdue (Streptopelia decaocto):
 2 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Rørhøne (Grønbenet) (Gallinula chloropus):
 
1 AD, 1 JUV
2 FUGrusgrav syd for Bavnehøj[Lene Hjorth]
Blishøne (Fulica atra):
 
HTM
2 RHagemyr[Jens Christensen]
Trane (Grus grus):
 
Stor flok som fløj ind fra vest 
30 RØlene[Gabor Graehn]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
39 Ølene[Lars Rudfeld]
Fiskehejre (Ardea cinerea):
 1 OFBastemose[Lars Rudfeld]
 
HTM
5 RHagemyr[Jens Christensen]
Sølvhejre (Ardea alba):
 2 RØlene[Lars Rudfeld]
 1 OFKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Skarv (Phalacrocorax carbo):
 
HTM
2 RHagemyr[Jens Christensen]
Vibe (Vanellus vanellus):
 
HTM
2 RHagemyr[Jens Christensen]
 1 JUVRGrusgrav syd for Bavnehøj[Lene Hjorth]
Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago):
 
HTM
5 RHagemyr[Jens Christensen]
Mudderklire (Actitis hypoleucos):
 3 RMøllenakke, Svaneke[Mogens T. Kofod]
 2 RGalløkken S Fredensborg-pynten[Per C. Pedersen]
Tinksmed (Tringa glareola):
 2 RØlene[Lars Rudfeld]
 
HTM
15 RHagemyr[Jens Christensen]
Vader sp., Lille (Charadrii sp.):
 7 Hasle Sydstrand[Benny Steinmejer]
Stormmåge (Larus canus):
 750 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Sølvmåge (Larus argentatus):
 77 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Sortterne (Chlidonias niger):
 
Stadig pp 18.40. Fouragerede blandt de badende og satte sig
jævnligt på de gule bøjer
1 1KFUSandvig[Lars Rudfeld]
Fiskeørn (Pandion haliaetus):
 1 FUSvinemose[Gabor Graehn]
Rørhøg (Circus aeruginosus):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4 Ølene[Lars Rudfeld]
 1 1KOFÅløse[Lars Rudfeld]
 1 1KRBastemose[Lars Rudfeld]
 
HTM
1 MADOFHagemyr[Jens Christensen]
 3 FUEgeby[Eilif S. Bendtsen]
Rød Glente (Milvus milvus):
 
Et noget laser eksemplar
1 OFÅløse[Lars Rudfeld]
 1 FUHasle[Benny Steinmejer]
 3 OFEgeby[Eilif S. Bendtsen]
Musvåge (Buteo buteo):
 
Må have været familieflok efter skrigene at
dømme 
4 OFØsterlars Plantage[Lars Rudfeld]
 
HTM
1 OFHagemyr[Jens Christensen]
 2 REgeby[Eilif S. Bendtsen]
 2 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Tårnfalk (Falco tinnunculus):
 1 RHammershus[Benny Steinmejer]
Rødrygget Tornskade (Lanius collurio):
 1 1KRØlene[Gabor Graehn]
 1 FURø Plantage[Niels Jul Nielsen]
 
Østlige del
HTM
8 RAlmindingen[Jens Christensen]
 
HTM
2 RHagemyr[Jens Christensen]
Husskade (Pica pica):
 2 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Ravn (Corvus corax):
 2 RØlene[Lars Rudfeld]
 
Lå og mobbede musvågefamilien
4 OFØsterlars Plantage[Lars Rudfeld]
 3 OFNydam nordøst for Almindingen[Lars Rudfeld]
Skægmejse (Panurus biarmicus):
 5 RBastemose[Lars Rudfeld]
Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Bastemose[Lars Rudfeld]
Landsvale (Hirundo rustica):
 
HTM
20 FUHagemyr[Jens Christensen]
 12 FUKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Løvsanger (Phylloscopus trochilus):
 3 FUSvaneke Nordskov[Mogens T. Kofod]
 
Østlige del
HTM
5 RAlmindingen[Jens Christensen]
 
HTM
2 RHagemyr[Jens Christensen]
Gransanger (Phylloscopus collybita):
 1 RSkagelfaldet[Hanne Tøttrup]
Gærdesanger (Curruca curruca):
 2 RHammershus[Benny Steinmejer]
 2 FUSvaneke Nordskov[Mogens T. Kofod]
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes):
 4 FUDøndalen[Benny Steinmejer]
Grå Fluesnapper (Muscicapa striata):
 
Østlige del
HTM
4 RAlmindingen[Jens Christensen]
Sangdrossel (Turdus philomelos):
 10 FUDøndalen[Benny Steinmejer]
 8 FUHammershus[Benny Steinmejer]
Skovspurv (Passer montanus):
 5 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
Kernebider (Coccothraustes coccothraustes):
 5 RDøndalen[Benny Steinmejer]
Tornirisk (Linaria cannabina):
 2 RKlintegårde[Eilif S. Bendtsen]
 12 FUGrusgrav syd for Bavnehøj[Lene Hjorth]
Lille Korsnæb (Loxia curvirostra):
 4 OFØlene[Lars Rudfeld]
 
I lærketræerne
7 FURø Plantage[Niels Jul Nielsen]
 22 OFBastemose[Lars Rudfeld]
 
Østlige del
HTM
15 RAlmindingen[Jens Christensen]
Grønsisken (Spinus spinus):
 
Østlige del
HTM
2 RAlmindingen[Jens Christensen]
 5 RSkagelfaldet[Hanne Tøttrup]
Gulspurv (Emberiza citrinella):
 5 FUHammershus[Benny Steinmejer]

(0.066 sekunder)