GENVEJE  

Log ind
Brugeroprettelse
Søg observationer
Dagens observationer

TEGNFORKLARING
Turkommentar
Summeret obs.
Kommentar
Medobservatør
Supplerende info
Billede
Lydfil
Tidspunkt
Position
Spontantælling
Behandlet af DKU
Godkendt af SU
Til behandling
Sjælden
Fåtallig
Periodisk fåtallig

See page in English
    OBSERVATIONER  

Herunder ses de seneste observationer i DOFbasen. Du kan vælge imellem observationstypen, dato og lokalafdeling. Visningen af observationer kan sorteres efter henholdsvis lokalitet eller art. Der kan vælges at summere antal individer for en art indtastet af samme observatør på samme lokalitet, enten kun indenfor turen eller på hele datoen.
Klik på observationens antal fugle for yderligere oplysninger om observationen.

Observationer: Dato: Sortering: Summering: Afdeling:


    FREDAG DEN 01/03/2024 ( OBS.)  

    DOF FYN  
Knopsvane (Cygnus olor):
 4 FUSandholt Gods m/enge og marker[Leif Kristensen]
 17 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 2 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 6 RBogensø Enge[Ella Mikkelsen]
 16 RKølstrup[Ella Mikkelsen]
 3 RSvendborgsund (Bro-Mårodde)[Peter Hartoft-Jacobsen]
 2 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 15 RGerskov[Karen Koefoed]
Pibesvane (Cygnus columbianus):
 
Tog obs
To mindre svaner med kort hals blandt blandt sangsvaner.
2 RBirkende[Michael Christian Linde]
Sangsvane (Cygnus cygnus):
 88 RSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 2 OFNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 52 RBogensø Enge[Ella Mikkelsen]
 110 RKølstrup[Ella Mikkelsen]
 
Tog obs
4 RBirkende[Michael Christian Linde]
 
Tog obs
2 RAvnslev[Michael Christian Linde]
 2 OFKlintebjerg v/Otterup[Linda Sørensen]
 4 ADTDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 7 OFTommerup[Niels Erik Simonsen]
 1 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 
Tog obs 
7 RAarup (Vestfyn)[Michael Christian Linde]
 45 RGerskov[Karen Koefoed]
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla) (Branta bernicla bernicla):
 1 RBregnør (agerland)[Ella Mikkelsen]
Bramgås (Branta leucopsis):
 112 OFStrandeng ved Svelmø Ebbevej[Else Klint]
 130 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 600 OFDalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden[Ella Mikkelsen]
 28 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 1000 FUBotofte Skovmose[Jane Ditzel]
 1000 OFBregnør (agerland)[Ella Mikkelsen]
Canadagås (Branta canadensis):
 1 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Grågås (Anser anser):
 5 RSandholt Gods m/enge og marker[Leif Kristensen]
 
Tog obs 
40 RVestermose m.m. v/Ejby[Michael Christian Linde]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
37 Sortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 20 RBogensø Enge[Ella Mikkelsen]
 
Boligbirding Bygade 102
14 ØRøjle By[Michael Mosebo Jensen]
 175 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 
Boligbirding
BB F36
8 OFRistinge Strand/Sommerhusomr.[Leif Rasmussen]
 100 FUBotofte Skovmose[Jane Ditzel]
 282 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 100 RBregnør (agerland)[Ella Mikkelsen]
Blisgås (Anser albifrons):
 1550 RArreskov Sø[Jakob Sunesen]
 23 OFFaldsled[Stoffer Jaeger]
 340 FUBrændeskov by[Hans Rytter]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
1102 Sortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 17 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 1 RBogensø Enge[Ella Mikkelsen]
 650 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 88 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 450 RTarup (Årslev)[Per Rasmussen]
 180 RBregnør (agerland)[Ella Mikkelsen]
Havlit (Clangula hyemalis):
 37 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Ederfugl (Somateria mollissima):
 28 RHorseklint[Rasmus Würgler Hansen]
 15 REgensedybet[Karen Koefoed]
 19 THKlintebjerg v/Otterup[Linda Sørensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
272 Dovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 75 RSvelmø Flak (vest for Svelmø)[Else Klint]
 
Tog obs
150 RStorebælt nord for Vestbroen[Michael Christian Linde]
 48 ROdense Fjord syd for Klintebjerg[Karen Koefoed]
Fløjlsand (Melanitta fusca):
 5 RHorseklint[Rasmus Würgler Hansen]
Sortand (Melanitta nigra):
 17 RHorseklint[Rasmus Würgler Hansen]
 127 ØDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Hvinand (Bucephala clangula):
 45 FUBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 2 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Lille Skallesluger (Mergellus albellus):
 5 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
Stor Skallesluger (Mergus merganser):
 16 RLangesø Gods + Langesø[Erik Raagaard]
 
13 M + 9 F
22 RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
Toppet Skallesluger (Mergus serrator):
 5 OFHorseklint[Rasmus Würgler Hansen]
 2 REgensedybet[Karen Koefoed]
 1 FUKlintebjerg v/Otterup[Linda Sørensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
26 Dovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 8 FUSvelmø Flak (vest for Svelmø)[Else Klint]
Gravand (Tadorna tadorna):
 
Johan, Valthe og Nicolai
40 RStrandenge v/Jersore[Henrik Kingo Andersen]
 18 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 6 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 12 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 8 RHorseklint[Rasmus Würgler Hansen]
 32 RDalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden[Ella Mikkelsen]
 2 RBlanke Fed og Aulby Mølleå ved udløbet[Michael Mosebo Jensen]
 7 REgensedybet[Karen Koefoed]
 4 RSvelmø Flak (vest for Svelmø)[Else Klint]
 7 REverenden[Karen Koefoed]
Taffeland (Aythya ferina):
 1 RSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 30 RSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
 14 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Troldand (Aythya fuligula):
 45 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 80 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 200 RSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
 8 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 2 RNyt OUH, Odense[Kristoffer Hansen]
Skeand (Spatula clypeata):
 4 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Knarand (Mareca strepera):
 
2 han og 2 hun.
4 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 4 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 24 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 6 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 2 RSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
 24 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Pibeand (Mareca penelope):
 630 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 45 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 80 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 120 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 75 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Gråand (Anas platyrhynchos):
 50 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 2 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 5 RSvendborg Havn[Peter Hartoft-Jacobsen]
 3 RSvendborgsund (Bro-Mårodde)[Peter Hartoft-Jacobsen]
 21 RLangesø Gods + Langesø[Erik Raagaard]
 19 RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 58 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Spidsand (Anas acuta):
 36 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 10 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
Krikand (Anas crecca):
 110 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 30 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 68 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 4 RNyt OUH, Odense[Kristoffer Hansen]
 16 RBåring Strand[Michael Mosebo Jensen]
Mandarinand (Aix galericulata):
 1 RLangesø Gods + Langesø[Erik Raagaard]
 
Går med gråænder
1 MADPRA RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis):
 1 REgensedybet[Karen Koefoed]
 2 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 1 SYSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
 1 RNyt OUH, Odense[Kristoffer Hansen]
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena):
 1 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 2 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus):
 7 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 1 RSvendborgsund (Bro-Mårodde)[Peter Hartoft-Jacobsen]
 2 RSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
 5 FULangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 6 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 2 FUSvelmø Flak (vest for Svelmø)[Else Klint]
Klippedue (tamdue) (Columba livia):
 
Boligbirding Bygade 102
BB 38
3 OFRøjle By[Michael Mosebo Jensen]
 5 RSvendborg Havn[Peter Hartoft-Jacobsen]
Huldue (Columba oenas):
 2 SYPrises Have[Gunnar Knudsen]
 8 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 1 SYSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
Ringdue (Columba palumbus):
 4 RUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 2 SYPrises Have[Gunnar Knudsen]
 300 OFSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 400 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 2 RHjallese[Martin Rheinheimer]
 150 REgensedybet[Karen Koefoed]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
8 Espe[Gunnar Jørgensen]
 3 RSvendborg Havn[Peter Hartoft-Jacobsen]
 4 OFLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 1 OFTommerup[Niels Erik Simonsen]
 20 RVindinge Å, Kalvehave-E20/Gedsbjerg[Jens Gregersen]
 2 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
Tyrkerdue (Streptopelia decaocto):
 1 SYEspe[Gunnar Jørgensen]
 1 SYKogtved[Peter Hartoft-Jacobsen]
 2 RKustrup[Michael Mosebo Jensen]
Vandrikse (Rallus aquaticus):
 1 SYSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
Rørhøne (Grønbenet) (Gallinula chloropus):
 1 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
Blishøne (Fulica atra):
 35 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 5 FUSandholt Gods m/enge og marker[Leif Kristensen]
 20 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 2 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 194 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 1 RSvendborg Havn[Peter Hartoft-Jacobsen]
 4 FULangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 59 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Trane (Grus grus):
 3 OFArreskov Sø[Jakob Sunesen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
14 Brændegård Sø[Lars Mogensen]
 2 RSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 2 FUBotofte[Claus Dalskov]
 
Boligbirding
2 RDømmestrup[Anne Veber Døssing]
 2 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
 2 FULejbølle[Aleks Lund]
Rødstrubet Lom (Gavia stellata):
 2 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Fiskehejre (Ardea cinerea):
 
MARIANNE JOHANSEN
1 FUSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 2 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 1 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 1 RDalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden[Ella Mikkelsen]
 4 FUBotofte Skovmose[Jane Ditzel]
 4 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Sølvhejre (Ardea alba):
 1 FUEnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 1 FUSandholt Gods m/enge og marker[Leif Kristensen]
 
MARIANNE JOHANSEN
1 FUSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 2 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 6 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 4 RDalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden[Ella Mikkelsen]
 1 REgensedybet[Karen Koefoed]
 3 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 1 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Sule (Morus bassanus):
 
På havet
1 FUNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
Skarv (Phalacrocorax carbo):
 120 RHorseklint[Rasmus Würgler Hansen]
 5 RSvendborgsund (Bro-Mårodde)[Peter Hartoft-Jacobsen]
 240 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Strandskade (Haematopus ostralegus):
 
Måske to.
1 RBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 13 RBlanke Fed og Aulby Mølleå ved udløbet[Michael Mosebo Jensen]
 
Tog obs
1 FUHjulby[Michael Christian Linde]
 2 RKlintebjerg v/Otterup[Linda Sørensen]
 5 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 2 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 2 RSvendborg Havn[Peter Hartoft-Jacobsen]
 2 FUStrandsøer ved Strandagergård, Tranekær[Ole Goldschmidt]
 1 YF THNyt OUH, Odense[Kristoffer Hansen]
 3 ROdense Fjord syd for Klintebjerg[Karen Koefoed]
Klyde (Recurvirostra avosetta):
 10 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
Hjejle (Pluvialis apricaria):
 11 OFEgensedybet[Karen Koefoed]
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula):
 2 FUVarbjerg[Flemming G. Andersen]
 5 FUStrandsøer ved Strandagergård, Tranekær[Ole Goldschmidt]
Vibe (Vanellus vanellus):
 230 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 11 RSandholt Gods m/enge og marker[Leif Kristensen]
 
MARIANNE JOHANSEN
4 FUSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 52 RSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 4 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 8 RDalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden[Ella Mikkelsen]
 20 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 24 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 
Boligbirding
1 OFDømmestrup[Anne Veber Døssing]
 12 FUEverenden[Karen Koefoed]
Storspove (Numenius arquata):
 
Johan, Valthe og Nicolai
4 RStrandenge v/Jersore[Henrik Kingo Andersen]
 25 FUFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
Sandløber (Calidris alba):
 14 FUStrandsøer ved Strandagergård, Tranekær[Ole Goldschmidt]
Tejst (Cepphus grylle):
 2 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Alk (Alca torda):
 34 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Lomvie/Alk (Uria aalge/Alca torda):
 
Tog obs
1 RStorebælt nord for Vestbroen[Michael Christian Linde]
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus):
 150 THEnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Lars Mogensen]
 2 FUStrandeng ved Svelmø Ebbevej[Else Klint]
 130 RDalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden[Ella Mikkelsen]
 250 YFGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 5 RSvendborgsund (Bro-Mårodde)[Peter Hartoft-Jacobsen]
 6 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 14 ROdense Fjord syd for Klintebjerg[Karen Koefoed]
Stormmåge (Larus canus):
 280 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 70 RDalby Bugt: Enge v/Ålekisterenden[Ella Mikkelsen]
 17 FUEspe[Gunnar Jørgensen]
 18 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 2 RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 1 OFTommerup[Niels Erik Simonsen]
Sølvmåge (Larus argentatus):
 1 OFEspe[Gunnar Jørgensen]
 5 RSvendborgsund (Bro-Mårodde)[Peter Hartoft-Jacobsen]
Svartbag (Larus marinus):
 3 FUFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
Blå Kærhøg (Circus cyaneus):
 1 2KRMøllemade/Ellemose[Michael Mosebo Jensen]
 1 BR FUBotofte Skovmose[Jane Ditzel]
 1 OFBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 1 2KFUBotofte Skovmose[Ole Goldschmidt]
 1 BR FUFrellesvig[Jane Ditzel]
 
Tog obs
1 BR VStorebælt nord for Vestbroen[Michael Christian Linde]
 
EM
1 BR RGudbjergskov[Leif Bisschop-Larsen]
Spurvehøg (Accipiter nisus):
 1 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 1 OFTommerup[Niels Erik Simonsen]
 1 MFUFrellesvig[Jane Ditzel]
 1 FUEverenden[Karen Koefoed]
Havørn (Haliaeetus albicilla):
 
MARIANNE JOHANSEN
3 RSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
5 Brændegård Sø[Lars Mogensen]
 1 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 
Bilobs. 
1 OFAulby[Jonatan Hauge Noldegaard]
 1 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 
Territoriekamp?
2 ADOFDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 
Bil Obs 
2 OFRårud Skov[Aleks Lund]
 1 OFFaaborg Golfklub[Erhardt Edmund Ecklon]
Rød Glente (Milvus milvus):
 
MARIANNE JOHANSEN
1 OFSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 1 OFSvanninge Bjerge SV (Stensgård Skov)[Leif Kristensen]
 2 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 1 OFLangeskov[Per Rasmussen]
 1 NVBlanke Fed og Aulby Mølleå ved udløbet[Michael Mosebo Jensen]
 1 OFBåring Mark[Flemming G. Andersen]
 1 FUGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 1 OFFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 1 OFTarup (Årslev)[Per Rasmussen]
 2 OFRavnholt Dyrehave & Bøgeskov[Per Rasmussen]
 1 RGerskov[Karen Koefoed]
 1 FULammehave v/Ringe[Per Rasmussen]
Musvåge (Buteo buteo):
 
MARIANNE JOHANSEN
3 OFSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 40 TFNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 2 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 1 REspe[Gunnar Jørgensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
5 Tommerup[Niels Erik Simonsen]
 1 FUTressebølle[Aleks Lund]
 1 OFHestehave (Tranekær)[Aleks Lund]
 1 OFBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 
Tog obs 
1 OFÅsum[Michael Christian Linde]
 
Boligbirding
2 FUDømmestrup[Anne Veber Døssing]
 4 MF FUFrellesvig[Jane Ditzel]
 
Strandskoven 
2 OFSkibhuskvarteret[Jens Kristian Holm]
 1 FULejbølle[Aleks Lund]
 
Tog obs 
1 OFKindstrup v/Ejby[Michael Christian Linde]
 6 RFaaborg Golfklub[Erhardt Edmund Ecklon]
 1 RGerskov[Karen Koefoed]
Mosehornugle (Asio flammeus):
 
Johan, Valthe og Nicolai
1 RStrandenge v/Jersore[Henrik Kingo Andersen]
Natugle (Strix aluco):
 1 SYSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
 
Strandskoven 
1 SYSkibhuskvarteret[Jens Kristian Holm]
Grønspætte (Picus viridis):
 
Gjaldende nær ørnereden.
1 SYBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 1 SYTeglværkskoven[Thomas Bach Piekut]
 1 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 1 SYEspe[Gunnar Jørgensen]
 1 SYSøen, Valdemarsslot[Jens-Gert Hansen]
 
Strandskoven 
En hun fouragerende 12,10
1 SYSkibhuskvarteret[Jens Kristian Holm]
Stor Flagspætte (Dendrocopos major):
 1 RUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 
Trommende
2 SYPrises Have[Gunnar Knudsen]
 2 THLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 8 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
 
Strandskoven 
2 SYSkibhuskvarteret[Jens Kristian Holm]
Tårnfalk (Falco tinnunculus):
 
Johan, Valthe og Nicolai
2 FUStrandenge v/Jersore[Henrik Kingo Andersen]
 1 FUStrandeng ved Svelmø Ebbevej[Else Klint]
 2 FUNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 
Tog obs
1 FUAvnslev[Michael Christian Linde]
 2 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 1 FUEspe[Gunnar Jørgensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4 Tommerup[Niels Erik Simonsen]
 
Tog obs 
1 FURender[Michael Christian Linde]
 
Bilobs.
1 FUHavet ud for Knudshovedhalvøen (syd for bro...[Jonatan Hauge Noldegaard]
 1 RNyt OUH, Odense[Kristoffer Hansen]
 1 FUFaaborg Golfklub[Erhardt Edmund Ecklon]
 1 FUEverenden[Karen Koefoed]
Vandrefalk (Falco peregrinus):
 1 FUFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 
jagede ringduer
1 RVindinge Å, Kalvehave-E20/Gedsbjerg[Jens Gregersen]
Husskade (Pica pica):
 1 RUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 1 RHjallese[Martin Rheinheimer]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Tommerup[Niels Erik Simonsen]
 2 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Allike (Coloeus monedula):
 240 FUSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 110 RBogensø Enge[Ella Mikkelsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
21 Espe[Gunnar Jørgensen]
 3 RSvendborg[Mette Rügler Sørensen]
 3 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 2 RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Tommerup[Niels Erik Simonsen]
Råge (Corvus frugilegus):
 200 RBogensø Enge[Ella Mikkelsen]
 5 OFHjallese[Martin Rheinheimer]
 25 FUEspe[Gunnar Jørgensen]
 26 OFTommerup[Niels Erik Simonsen]
Ravn (Corvus corax):
 2 RSkåstrup Frihed[Jens Bækkelund]
 2 RFyns Hoved[Rasmus Würgler Hansen]
 
Strandskoven 
2 OFSkibhuskvarteret[Jens Kristian Holm]
Gråkrage (Corvus cornix):
 5 FUStrandeng ved Svelmø Ebbevej[Else Klint]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
5 Espe[Gunnar Jørgensen]
 4 RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 1 RTommerup[Niels Erik Simonsen]
 10 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
Topmejse (Lophophanes cristatus):
 1 REspe[Gunnar Jørgensen]
Sumpmejse (Poecile palustris):
 2 FULangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 1 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Blåmejse (Cyanistes caeruleus):
 2 FUUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 14 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 1 REspe[Gunnar Jørgensen]
 5 FULangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 2 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
 5 REverenden[Karen Koefoed]
Musvit (Parus major):
 2 FUUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 1 SYSvanninge Bjerge SV (Stensgård Skov)[Leif Kristensen]
 1 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
9 Espe[Gunnar Jørgensen]
 11 FULangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 2 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Sanglærke (Alauda arvensis):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Strandeng ved Svelmø Ebbevej[Else Klint]
 2 SYSortemosen (Sydfyn)[Hans Rytter]
 1 SYFyns Hoved[Rasmus Würgler Hansen]
 4 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 
Boligbirding Bygade 102
1 ØRøjle By[Michael Mosebo Jensen]
 3 RFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
 2 OFEspe[Gunnar Jørgensen]
 3 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 2 SYFrellesvig[Jane Ditzel]
 2 SYEverenden[Karen Koefoed]
Halemejse (Aegithalos caudatus):
 1 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
 4 FUStrandparken m.m., Nyborg[Thomas Bach Piekut]
Munk (Sylvia atricapilla):
 1 SYÅløkkeskoven[Esben Eriksen]
Korttået Træløber (Certhia brachydactyla):
 
Hovedgården.
2 SYBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 
Boligbirding
2 FUDømmestrup[Anne Veber Døssing]
Spætmejse (Sitta europaea):
 1 RUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 1 SYPrises Have[Gunnar Knudsen]
 3 SYEspe[Gunnar Jørgensen]
 3 SYLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Tommerup[Niels Erik Simonsen]
 
Strandskoven 
1 SYSkibhuskvarteret[Jens Kristian Holm]
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes):
 1 SYSvanninge Bjerge SV (Stensgård Skov)[Leif Kristensen]
 1 SYPrises Have[Gunnar Knudsen]
 1 SYNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 1 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
Stær (Sturnus vulgaris):
 1 RUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 
Boligbirding Bygade 102
4 ØRøjle By[Michael Mosebo Jensen]
 5 REspe[Gunnar Jørgensen]
 14 RBotofte Skovmose[Claus Dalskov]
 15 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
 3 OFEverenden[Karen Koefoed]
Vandstær (Cinclus cinclus):
 1 FUSilkeå v/Brahetrolleborg[Jakob Sunesen]
Rødhals (Erithacus rubecula):
 1 FUUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 1 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 RTommerup[Niels Erik Simonsen]
 2 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
Misteldrossel (Turdus viscivorus):
 2 RSkåstrup Frihed[Jens Bækkelund]
 1 RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
Vindrossel (Turdus iliacus):
 2 FUFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
Solsort (Turdus merula):
 3 FUUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 4 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
7 Espe[Gunnar Jørgensen]
 4 RLangesø Gods + Langesø[Pierre Bentzen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Tommerup[Niels Erik Simonsen]
Sjagger (Turdus pilaris):
 
Mod nv.
65 OFBrændegård Sø[Lars Mogensen]
 14 FUFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
Jernspurv (Prunella modularis):
 1 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Gråspurv (Passer domesticus):
 2 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 REspe[Gunnar Jørgensen]
 4 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Skovspurv (Passer montanus):
 7 FUUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 9 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 5 REspe[Gunnar Jørgensen]
 5 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Skærpiber (Anthus petrosus):
 1 FUStrandeng ved Svelmø Ebbevej[Else Klint]
Hvid Vipstjert (Motacilla alba):
 2 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
Bogfinke (Fringilla coelebs):
 1 FUUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Svanninge Bjerge SV (Stensgård Skov)[Leif Kristensen]
 1 SYPrises Have[Gunnar Knudsen]
 1 RNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]
 3 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 2 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 3 REverenden[Karen Koefoed]
Dompap (Pyrrhula pyrrhula):
 1 RSvanninge Bjerge SV (Stensgård Skov)[Leif Kristensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Espe[Gunnar Jørgensen]
 4 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
Grønirisk (Chloris chloris):
 5 FUUlbølle[Niels Bomholt Jensen]
 3 SYEspe[Gunnar Jørgensen]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 3 FUFrellesvig[Jane Ditzel]
 
Boligbirding
BBF 34
1 FUGl. Korup[Jan Erik Hansen]
Tornirisk (Linaria cannabina):
 15 FUFirtalsstrand & Mellemstykket[Karen Koefoed]
Stillits (Carduelis carduelis):
 
Boligbirding
11 RDømmestrup[Anne Veber Døssing]
 11 FUStrandparken m.m., Nyborg[Thomas Bach Piekut]
Grønsisken (Spinus spinus):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
10 Strandparken m.m., Nyborg[Thomas Bach Piekut]
 11 FUEverenden[Karen Koefoed]
Gulspurv (Emberiza citrinella):
 2 RSvanninge Bjerge SV (Stensgård Skov)[Leif Kristensen]
 1 REspe[Gunnar Jørgensen]
 2 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 1 SYEverenden[Karen Koefoed]
Småfugl sp. (Pibere, Finker, Spurve o.lign.) (Passerinae):
 80 TNordskov Enge (Enghave)[Ella Mikkelsen]

(0.350 sekunder)