GENVEJE  

Log ind
Brugeroprettelse
Søg observationer
Dagens observationer

TEGNFORKLARING
Turkommentar
Summeret obs.
Kommentar
Medobservatør
Supplerende info
Billede
Lydfil
Tidspunkt
Position
Spontantælling
Behandlet af DKU
Godkendt af SU
Til behandling
Sjælden
Fåtallig
Periodisk fåtallig

See page in English
    OBSERVATIONER  

Herunder ses de seneste observationer i DOFbasen. Du kan vælge imellem observationstypen, dato og lokalafdeling. Visningen af observationer kan sorteres efter henholdsvis lokalitet eller art. Der kan vælges at summere antal individer for en art indtastet af samme observatør på samme lokalitet, enten kun indenfor turen eller på hele datoen.
Klik på observationens antal fugle for yderligere oplysninger om observationen.

Observationer: Dato: Sortering: Summering: Afdeling:


    ONSDAG DEN 03/04/2024 ( OBS.)  

    DOF VESTSJÆLLAND  
Knopsvane (Cygnus olor):
 46 RTempelkrog[Jan W. Badura]
 28 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 13 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
8 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
8 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 2 RFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 6 RRørmose[Søren Nielsen]
 
LS
55 RBjerge Enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
55 RBjerge Enge[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 ADRKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Eva.
2 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 20 RRævehøj, Holsteinborg Nor[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 4 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 4 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 2 FUTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 2 RBirkemosen, Ruds Vedby[Ole Nilsson]
Sangsvane (Cygnus cygnus):
 2 RRørmose[Søren Nielsen]
 
LS
2 RBjerge Enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
2 RBjerge Enge[Leif Sturla Nielsen]
Bramgås (Branta leucopsis):
 
LS
600 FUDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
600 FUDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 
Minimum
700 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 1600 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
1200 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1200 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 1500 RFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
BB A39
1 OFRørvig By[Lasse Braae]
 
Obs. fra Bisserup Havn
1500 FUGlænø Østerfed[Orla Jakobsen]
 1200 RTudsehage, Gedehaven[Orla Jakobsen]
 
gyvelh
40 OFKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 1500 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 125 OFTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 1200 RTempelkrogsøen[Flemming Rieck]
 6 OFTølløse[Ivo Petersen]
Grågås (Anser anser):
 10 OFDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 15 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 13 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
18 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
18 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 10 RFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
LS
10 RBjerge Enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
10 RBjerge Enge[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
2 NVKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
2 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 2 RNørrevang, Rørvig[Jørgen Scheel]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4180KLU
5 Tamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 2 OFKorevlerne[Jørgen Scheel]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 38 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 12 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
17 Ravnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 12 OFRavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 
4180KLU
5 OFFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
 2 OFUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Ederfugl (Somateria mollissima):
 12 FUTempelkrog[Jan W. Badura]
 
LS
12 RDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
12 RDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 
LS
42 RReersø Havn[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
42 RReersø Havn[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
25 Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 4 RBisserup Havn[Orla Jakobsen]
 53 RSkælskør Inderfjord[Orla Jakobsen]
 4 RSkælskør Yderfjord[Orla Jakobsen]
 
Obs. fra Gedehaven
1500 RAgersø Sund[Orla Jakobsen]
 
Obs. fra Bisserup Havn
2 RGlænø Østerfed[Orla Jakobsen]
 4 RTempelkrogsøen[Christian Rørdam]
 35 RFedkrog[Orla Jakobsen]
Fløjlsand (Melanitta fusca):
 1 RFlasken incl. enge[Henning Larsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
7 SØ RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Obs. fra Gedehaven
Sikkert adskillige hundreder rastende, men p.gr.a. afstanden
kunne kun de flyvende fugle bestemmes.
60 OFAgersø Sund[Orla Jakobsen]
Sortand (Melanitta nigra):
 4 RFlasken incl. enge[Henning Larsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
30 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Obs. fra Gedehaven
2 OFAgersø Sund[Orla Jakobsen]
Hvinand (Bucephala clangula):
 
LS
7 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
7 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 6 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 22 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
11 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
11 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 23 FUFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
3 ØKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 6 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 20 FUTempelkrogsøen[Flemming Rieck]
Lille Skallesluger (Mergellus albellus):
 
4180KLU
4 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
Stor Skallesluger (Mergus merganser):
 
Eva.
2 MRHagbards Høj[Preben Pedersen]
Toppet Skallesluger (Mergus serrator):
 2 RTempelkrog[Jan W. Badura]
 
LS
2 RDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
2 RDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 2 OFBisserup Havn[Orla Jakobsen]
 
Obs. fra Gedehaven
13 RAgersø Sund[Orla Jakobsen]
Gravand (Tadorna tadorna):
 
LS
38 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
38 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 2 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 
LS
4 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
4 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 10 RFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 4 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
EMM
5 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
kort stop
2 RNørrevang, Rørvig[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Eva.
4 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Eva.
7 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 14 RStigsnæs Vejle[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
4 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 
gyvelh
2 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 36 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 21 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 4 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 12 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 2 OFRuds Vedby[Ole Nilsson]
Taffeland (Aythya ferina):
 12 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
Troldand (Aythya fuligula):
 4 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 650 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
14 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 4 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 500 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 500 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 20 RSæby, Vestsjælland[Jørgen Scheel]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Ravnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
Bjergand (Aythya marila):
 
Et par
2 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
Atlingand (Spatula querquedula):
 6 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
3 han+ 3 hun
EMM
6 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
Skeand (Spatula clypeata):
 1 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 106 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
Eva.
1 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 36 ROmø Mose[Poul Erik Hansen]
 52 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 19 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
3 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
Knarand (Mareca strepera):
 4 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 4 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
4 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
4 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 14 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
EMM
14 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
Eva.
1 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 7 RSkælskør Inderfjord[Orla Jakobsen]
 
Obs. fra Gedehaven
11 RAgersø Sund[Orla Jakobsen]
 
Obs. fra Bisserup Havn
1 MFUGlænø Østerfed[Orla Jakobsen]
 2 FUFladmose, Ørslev[Orla Jakobsen]
 36 RStigsnæs Vejle[Orla Jakobsen]
 
Obs. fra landevej, markvej og dæmning.
17 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 2 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
 
gyvelh
2 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 11 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 10 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 5 FUTempelkrogsøen[Flemming Rieck]
Pibeand (Mareca penelope):
 
LS
12 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
12 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 74 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 60 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
42 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
42 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 100 FUFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 40 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
anslået
EMM
100 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
Eva.
78 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Eva.
73 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 
4180KLU
62 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 5 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 10 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 18 FUTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 150 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 100 RTempelkrogsøen[Flemming Rieck]
 4 RAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Gråand (Anas platyrhynchos):
 2 FUKongens Mølle[Knud Nielsen]
 7 RDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 15 RFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
6 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
2 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Eva.
26 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Eva.
8 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 
4180KLU
4 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 
gyvelh
8 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 2 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 4 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 10 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 4 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 2 MRRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 
4180KLU
1 RFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
Spidsand (Anas acuta):
 
LS
4 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
4 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 1 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 24 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
EMM
75 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
Eva.
12 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Obs. fra Bisserup Havn
23 FUGlænø Østerfed[Orla Jakobsen]
 2 FUFladmose, Ørslev[Orla Jakobsen]
 4 ROmø Mose[Poul Erik Hansen]
 3 RStigsnæs Vejle[Orla Jakobsen]
 2 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
Krikand (Anas crecca):
 18 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 26 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
6 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
6 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 60 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
anslået
EMM
150 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
Eva.
87 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Eva.
13 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 60 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 96 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
8 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 
gyvelh
70 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 130 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 26 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 25 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 1 MRAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Fasan (Phasianus colchicus):
 9 RDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
LS
1 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 1 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
4180KLU
1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 3 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 2 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 1 RUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena):
 
LS
1 RDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 RDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 2 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 2 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus):
 2 OFDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
EMM
4 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
4180KLU
1 SYTamosen[Henrik Gerner Baark]
 3 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 6 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 2 FUTempelkrogsøen[Flemming Rieck]
 1 RSæby, Vestsjælland[Jørgen Scheel]
Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis):
 10 RTempelkrogsøen[Christian Rørdam]
 6 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 6 FUTempelkrogsøen[Flemming Rieck]
Huldue (Columba oenas):
 
4180KLU
1 SYTamosen[Henrik Gerner Baark]
Ringdue (Columba palumbus):
 6 RDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 2 RGørlev By[Karsten Nilsson]
 1 RSvallerup[Ole Busch]
 1 OFLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
3 TFKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
BB A41 -glemt tidligere?
1 RRørvig By[Lasse Braae]
 1 OFNørrevang, Rørvig[Jørgen Scheel]
 
4180KLU
6 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 
gyvelh
1 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 2 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 3 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 5 TTølløse[Ivo Petersen]
 4 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
7 Ravnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4 Ravnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 1 SYVærslev[Ole Busch]
 
4180KLU
1 OFFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
 4 RUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Tyrkerdue (Streptopelia decaocto):
 1 OFSvallerup[Ole Busch]
 2 RSkælskør By[Orla Jakobsen]
 2 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 1 SYVærslev[Ole Busch]
Vandrikse (Rallus aquaticus):
 1 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 RKorevlerne[Michael Sørensen]
Rørhøne (Grønbenet) (Gallinula chloropus):
 3 RBorreby Park[Orla Jakobsen]
 1 RØrslev, Skælskør[Orla Jakobsen]
Blishøne (Fulica atra):
 2 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
Eva.
29 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Eva.
17 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 
4180KLU
36 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 20 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 1 RØrslev, Skælskør[Orla Jakobsen]
 2 FURavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 2 RUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Trane (Grus grus):
 
EMM
8 OFLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 1 ØKorshage[Klaus Bjerre]
 
Tværvej
BR
24 Nykøbing by[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
4180KLU
19 NFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
 
EDH
24 Svenstrup Hestehave[Michael Steen]
Fiskehejre (Ardea cinerea):
 1 FUTempelkrog[Jørn Stensberg-Petersen]
 5 OFDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
Eva.
1 OFHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Obs. fra Bisserup Havn
1 OFGlænø Østerfed[Orla Jakobsen]
 5 RFlasken, Sevedø, inkl. moser og enge i nord[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 2 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 3 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 1 OFUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Sølvhejre (Ardea alba):
 
4180KLU
2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RArnakke[Jan W. Badura]
 
Set fra Roskildevej. Til aften stod der to
3 FUVigersdal Å[Jan Kiel]
Sule (Morus bassanus):
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
2 5K+RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
Skarv (Phalacrocorax carbo):
 1 OFDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
7 ØKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Eva.
3 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 
4180KLU
7 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 
gyvelh
2 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 10 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 14 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 30 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 1 RSæby, Vestsjælland[Jørgen Scheel]
 1 OFRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
Strandskade (Haematopus ostralegus):
 2 RTempelkrog[Jørn Stensberg-Petersen]
 
LS
2 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 2 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 2 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
2 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
2 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 
LS
2 RReersø Havn[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
2 RReersø Havn[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
Kunne det ligne 2 lokale par?
4 SYRørvig Bugt[Lasse Braae]
 
Eva.
3 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Eva.
6 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 
På hustag 
2 RRingsted sydøst, industriområdet[Brian Wielsøe]
 8 RStigsnæs Vejle[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 21 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 7 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 14 RKorevlerne[Michael Sørensen]
 6 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 6 RSæby, Vestsjælland[Jørgen Scheel]
Klyde (Recurvirostra avosetta):
 10 FUTempelkrog[Jørn Stensberg-Petersen]
 5 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 3 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
3 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
3 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 4 RFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 1 FUSkælskør Yderfjord[Orla Jakobsen]
 4 RTudsehage, Gedehaven[Orla Jakobsen]
 17 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 5 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
13 Korevlerne[Rune H Christensen]
 4 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 5 RKorevlerne[Michael Sørensen]
 27 RTempelkrogsøen[Christian Rørdam]
 7 FUTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 30 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 18 RTempelkrogsøen[Flemming Rieck]
 2 OFAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Hjejle (Pluvialis apricaria):
 50 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 200 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
200 FUFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
200 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula):
 2 RStakadeø, Skælskør yderfjord[Orla Jakobsen]
 3 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
 4 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 2 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
Vibe (Vanellus vanellus):
 13 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 1 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
4 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
4 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 20 RFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
2 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Eva.
36 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Eva.
12 RVrangstrup Enge[Preben Pedersen]
 20 RFladmose, Ørslev[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 6 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 6 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 6 RSæby, Vestsjælland[Jørgen Scheel]
Storspove (Numenius arquata):
 
LS
3 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
3 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 30 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 31 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 33 RFlasken incl. enge[Henning Larsen]
 
LS
28 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
28 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 28 FUFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
Obs. fra Bisserup Havn
1 RGlænø Østerfed[Orla Jakobsen]
 
gyvelh
2 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 15 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 9 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 14 RKorevlerne[Michael Sørensen]
 14 RTempelkrogsøen[Christian Rørdam]
 22 RØksenæs[Orla Jakobsen]
Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica):
 11 RSanddobberne[Christian Rørdam]
Stor Kobbersneppe (Limosa limosa):
 
Obs. fra landevej, markvej og dæmning.
1 v. vejen + 2 v. dæmningen.
3 FUBorreby Mose[Orla Jakobsen]
Brushane (Calidris pugnax):
 1 RAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Sandløber (Calidris alba):
 3 RKorevlerne[Rune H Christensen]
Almindelig Ryle (Calidris alpina):
 15 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 47 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 40 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago):
 
Kortvarigt oppe at flyve.
16 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 9 RKobæk Sø[Orla Jakobsen]
 3 FUAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Sortklire (Tringa erythropus):
 1 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
1 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
Rødben (Tringa totanus):
 
LS
4 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
4 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 1 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 2 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
1 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
3 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 4 FUSkælskør Yderfjord[Orla Jakobsen]
 
Obs. fra Bisserup Havn
1 RGlænø Østerfed[Orla Jakobsen]
 1 FUFladmose, Ørslev[Orla Jakobsen]
 4 RFlasken, Sevedø, inkl. moser og enge i nord[Orla Jakobsen]
 18 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 23 FUKobæk Sø[Orla Jakobsen]
 25 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 15 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 2 FUTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 5 RAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus):
 39 RTempelkrog[Jørn Stensberg-Petersen]
 30 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 180 OFLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
2 ØKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
gyvelh
3 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 20 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 10 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 100 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 125 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 45 OFTølløse[Ivo Petersen]
 4 OFRuds Vedby[Ole Nilsson]
Stormmåge (Larus canus):
 2 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 120 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 15 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 ØKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
gyvelh
5 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 3 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 25 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 5 OFRuds Vedby[Ole Nilsson]
Sildemåge (Larus fuscus):
 1 RFlasken incl. enge[Henning Larsen]
Sølvmåge (Larus argentatus):
 52 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
2 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 3 RNørrevang, Rørvig[Jørgen Scheel]
 
4180KLU
3 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 
gyvelh
5 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 5 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 10 RTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 2 OFRuds Vedby[Ole Nilsson]
 2 RMarker syd for Snedingegård[Orla Jakobsen]
 1 OFRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 
4180KLU
1 OFFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
Svartbag (Larus marinus):
 1 RTempelkrog[Jan W. Badura]
 2 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
2 RReersø Havn[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
2 RReersø Havn[Leif Sturla Nielsen]
 3 RFlasken, Sevedø, inkl. moser og enge i nord[Orla Jakobsen]
 2 RKorevlerne[Rune H Christensen]
Splitterne (Thalasseus sandvicensis):
 
LS
1 OFReersø Havn[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 OFReersø Havn[Leif Sturla Nielsen]
 7 RLejsø[Kim Vøttrup]
 2 RKorevlerne[Rune H Christensen]
Fiskeørn (Pandion haliaetus):
 
1637 +1641
2 Korshage[Klaus Bjerre]
 1 THovvig, Odsherred[Knud Erik Strange]
 1 Hovvig, Odsherred[Klaus Bjerre]
 1 RFrederiksberg ved Sorø[Carl Peter Laursen]
Rørhøg (Circus aeruginosus):
 1 RAstrup Skovhave[Jørgen Scheel]
 
LS
1 MFUVinde Helsinge Mose[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 MFUVinde Helsinge Mose[Leif Sturla Nielsen]
 2 FRHovvig, Odsherred[Klaus Bjerre]
 
Eva.
1 OFHagbards Høj[Preben Pedersen]
 1 MROmø Mose[Poul Erik Hansen]
 2 OFBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 1 MOFKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 1 MOFElverdammen[Ivo Petersen]
 1 FOFØsterhovedgård[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
1 MRLynge v. Sorø[Henrik Gerner Baark]
Blå Kærhøg (Circus cyaneus):
 1 FRHovvig, Odsherred[Klaus Bjerre]
 
gyvelh
1 FUKorevlerne[Lars Frede Petersen]
Spurvehøg (Accipiter nisus):
 
LS
1 OFDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 OFDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 1 OFSæby, Vestsjælland[Jørgen Scheel]
 1 OFFriheden, Stigsnæs[Orla Jakobsen]
Havørn (Haliaeetus albicilla):
 1 OFAstrup Skovhave[Jørgen Scheel]
 1 ADRDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
LS
1 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 ADRFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 
EMM
2 OFLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
Havørn
1 RSprogø[Arne Kraglund]
 
Ung ørn sad i træ hele perioden.
Eva.
1 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
1 imm og 1 med hvid hale(3-4k)
2 IMMROmø Mose[Poul Erik Hansen]
 
4180KLU
1 OFTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 ADOFKorevlerne[Rune H Christensen]
 4 OFSæby, Vestsjælland[Jørgen Scheel]
 1 3K+OFFriheden, Stigsnæs[Orla Jakobsen]
Rød Glente (Milvus milvus):
 
LS
1 OFDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 OFDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 
EMM
4 OFLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 2 RRøsnæs spidsen[Jørgen Terkelsen]
 1 OFHovvig, Odsherred[Klaus Bjerre]
 1 OFKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 OFUlkerup Overdrev[Jonas Morsing Thomasen]
 
4180KLU
1 RFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
 1 OFKvarmløse[Ivo Petersen]
Musvåge (Buteo buteo):
 3 OFAstrup Skovhave[Jørgen Scheel]
 
LS
3 OFFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
3 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 3 OFLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
2 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 RMagleby Lung/ Nyvang[Orla Jakobsen]
 2 OFØrbæk Skov, Borreby[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
3 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 1 OFTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 13 Tølløse[Ivo Petersen]
 
4180KLU
1 RFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
 2 OFUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Mosehornugle (Asio flammeus):
 1 FUTissø Roklub[Claus Skjødt]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
jagende lavt over lyngen i dæmringen
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
Stor Flagspætte (Dendrocopos major):
 1 FUKongens Mølle[Knud Nielsen]
 1 FUSvallerup[Ole Busch]
 1 OFLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 THKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 SYFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 THBorreby Park[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 9 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 1 FURuds Vedby[Ole Nilsson]
 1 FUUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Tårnfalk (Falco tinnunculus):
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 FUDalmose[Orla Jakobsen]
 1 FUKorevlerne[Rune H Christensen]
Vandrefalk (Falco peregrinus):
 
LS
1 OFDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 OFDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
Skovskade (Garrulus glandarius):
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
Husskade (Pica pica):
 1 RGørlev By[Karsten Nilsson]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4180KLU
3 Frederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
Allike (Coloeus monedula):
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
2 TFKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 2 OFNørrevang, Rørvig[Jørgen Scheel]
 2 OFRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
Råge (Corvus frugilegus):
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
BB A40
2 OFRørvig By[Lasse Braae]
 12 OFRuds Vedby[Ole Nilsson]
Ravn (Corvus corax):
 34 OFLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
heraf 16 i en skrue over skoven 
EMM
20 RLille Åmose - Øst[Claus Skjødt]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
1 OFRørvig By[Lasse Braae]
 
4180KLU
2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
Gråkrage (Corvus cornix):
 1 FUKongens Mølle[Knud Nielsen]
 2 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 5 RFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 3 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 2 FUSvallerup[Ole Busch]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
5 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 RNørrevang, Rørvig[Jørgen Scheel]
 
4180KLU
35 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 
gyvelh
6 RKorevlerne[Lars Frede Petersen]
 10 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 5 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 1 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 4 FURuds Vedby[Ole Nilsson]
 1 FURavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 
4180KLU
1 RFrederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
 2 RUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Sortmejse (Periparus ater):
 1 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 FURavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
Sumpmejse (Poecile palustris):
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 SYFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
1 SYRørvig By[Lasse Braae]
 1 FURavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 1 FURavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 1 SYVærslev[Ole Busch]
 2 FUUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Blåmejse (Cyanistes caeruleus):
 1 FUKongens Mølle[Knud Nielsen]
 3 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
LS
3 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
3 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 2 RNørrevang, Rørvig[Jørgen Scheel]
 2 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 1 RRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 2 RRavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 1 SYVærslev[Ole Busch]
 2 FUUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Musvit (Parus major):
 3 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
LS
2 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
2 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 1 FUSvallerup[Ole Busch]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
4180KLU
2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 SYKorevlerne[Rune H Christensen]
 2 RTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 1 RTølløse[Ivo Petersen]
 2 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
6 Ravnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 2 FURavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 1 SYVærslev[Ole Busch]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4180KLU
3 Frederiksberg ved Sorø[Henrik Gerner Baark]
 2 FUUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Sanglærke (Alauda arvensis):
 
LS
5 RDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
5 RDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 
LS
3 FUVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
3 FUVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 3 SYFlasken incl. enge[Søren Nielsen]
 4 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
6 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
6 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 4 SYFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 SYKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
2 SYFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
4180KLU
3 SYTamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 4 SYKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 1 SYTempelkrogsøen[Jørn Stensberg-Petersen]
 2 SYTempelkrogsøen[Jan W. Badura]
 
4180KLU
1 SYLynge v. Sorø[Henrik Gerner Baark]
 1 SYUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Gransanger (Phylloscopus collybita):
 6 SYDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
LS
1 RVejlen, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 RVejlen, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 1 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
1 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 SYFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 1 FUFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 2 OFLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 SYKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
2 SYFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
1 SYRørvig By[Lasse Braae]
 
Eva.
1 SYHagbards Høj[Preben Pedersen]
 
Obs. fra landevej, markvej og dæmning.
2 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 5 RSkælskør By[Orla Jakobsen]
 
4180KLU
1 SYTamosen[Henrik Gerner Baark]
 2 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 SYKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 1 SYTølløse[Ivo Petersen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4 Ravnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 1 SYUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
 2 SYAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
 1 SYKvarmløse[Ivo Petersen]
Nordlig Halemejse x Sydlig Halemejse (hybrid) (Aegithalos c. caudatus x A. c. europaeus):
 2 FURavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
Fuglekonge (Regulus regulus):
 1 FUHarboe Bryggeri[Orla Jakobsen]
Spætmejse (Sitta europaea):
 1 FUKongens Mølle[Knud Nielsen]
 3 FUDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 1 FUGørlev By[Karsten Nilsson]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 1 RSkælskør By[Orla Jakobsen]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes):
 1 SYDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 SYKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 SYFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
1 RRørvig By[Lasse Braae]
 
Obs. fra landevej, markvej og dæmning.
2 RBorreby Mose[Orla Jakobsen]
 1 RRavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 1 SYVærslev[Ole Busch]
 1 RUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
 1 SYAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Stær (Sturnus vulgaris):
 
LS
2 RDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
2 RDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 130 RFlasken incl. enge[Jørgen Scheel]
 
LS
16 RFlasken incl. enge[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
16 RFlasken incl. enge[Leif Sturla Nielsen]
 25 FUFlasken incl. enge[Flemming Rieck]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
7 ØKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
3 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
Eva.
12 RHagbards Høj[Preben Pedersen]
 1 OFKorevlerne[Jørgen Scheel]
 2 Tølløse[Ivo Petersen]
 250 FUØksenæs[Orla Jakobsen]
 5 FUAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Rødhals (Erithacus rubecula):
 2 SYDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
LS
1 RDraget, Reersø[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
1 RDraget, Reersø[Leif Sturla Nielsen]
 1 RGørlev By[Karsten Nilsson]
 1 FUSvallerup[Ole Busch]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
4180KLU
1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 SYKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 SYTølløse[Ivo Petersen]
 1 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 4 RRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 1 RUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola):
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 MRKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
han +hun ved kassernen
2 THKorshage[Klaus Bjerre]
 4 RKorevlerne[Rune H Christensen]
Stenpikker (Oenanthe oenanthe):
 1 MFUBorreby Mose[Orla Jakobsen]
Sangdrossel (Turdus philomelos):
 3 SYDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 1 SYBorreby Park[Orla Jakobsen]
 2 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 1 OFTølløse[Ivo Petersen]
 2 SYRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 1 SYRavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 1 SYUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
 1 SYAsserholm ved Ågerup[Jan W. Badura]
Vindrossel (Turdus iliacus):
 
NØ 2-3, 8/8
BR
60 RFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 6 RRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
Solsort (Turdus merula):
 3 FUKongens Mølle[Knud Nielsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
5 Delhoved Skov[Knud Nielsen]
 1 FUSvallerup[Ole Busch]
 1 OFLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 RKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
4180KLU
3 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 RTamosen[Henrik Gerner Baark]
 1 SYKorevlerne[Rune H Christensen]
 2 RKorevlerne[Jørgen Scheel]
 6 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 1 RØrslev, Skælskør[Orla Jakobsen]
 8 RRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 1 SYVærslev[Ole Busch]
 1 SYUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Jernspurv (Prunella modularis):
 1 SYDelhoved Skov[Knud Nielsen]
 
NØ 2-3, 8/8, +1 gr C
PKP
1 SYKorshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 SYFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
1 SYRørvig By[Lasse Braae]
 1 SYKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 RSonnerup Skov, Odsherred[Sten Hartung]
 2 SYTølløse[Ivo Petersen]
 1 RRuds Vedby[Ole Nilsson]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Ravnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 1 FURavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
 2 SYUglerup Enghave[Per Mølbak Christensen]
Gråspurv (Passer domesticus):
 
LS
3 RReersø Havn[Ole Frøstrup Andersen]
 
OFA
3 RReersø Havn[Leif Sturla Nielsen]
 5 RGørlev By[Karsten Nilsson]
 4 FUSvallerup[Ole Busch]
 1 RLille Åmose - Øst[Jørgen Scheel]
 
Tværvej
BR
4 RNykøbing by[Erik Vikkelsø Rasmussen]
 5 RBorreby Park[Orla Jakobsen]
Skovspurv (Passer montanus):
 5 RGørlev By[Karsten Nilsson]
 2 FUSvallerup[Ole Busch]
 8 RNørrevang, Rørvig[Jørgen Scheel]
 22 FURuds Vedby[Ole Nilsson]
 3 RRavnemose[Kaspar Juel-Wendelin]
 1 FURavnemose[Charlotte Juel-Wendelin]
Engpiber (Anthus pratensis):
 
S-vej 10 Boligbirding - havblik
BB A37
1 TRørvig By[Lasse Braae]
 3 RKorevlerne[Rune H Christensen]
 1 OFMindeshoved[Orla Jakobsen]
 1 Kvarmløse[Ivo Petersen]
Bjergvipstjert (Motacilla cinerea):
 
NØ 2-3, 8/8
BR
1 ØFlyndersø ved Korshage[Erik Vikkelsø Rasmussen]