GENVEJE  

Log ind
Brugeroprettelse
Søg observationer
Dagens observationer

TEGNFORKLARING
Turkommentar
Summeret obs.
Kommentar
Medobservatør
Supplerende info
Billede
Lydfil
Tidspunkt
Position
Spontantælling
Behandlet af DKU
Godkendt af SU
Til behandling
Sjælden
Fåtallig
Periodisk fåtallig

See page in English
    OBSERVATIONER  

Herunder ses de seneste observationer i DOFbasen. Du kan vælge imellem observationstypen, dato og lokalafdeling. Visningen af observationer kan sorteres efter henholdsvis lokalitet eller art. Der kan vælges at summere antal individer for en art indtastet af samme observatør på samme lokalitet, enten kun indenfor turen eller på hele datoen.
Klik på observationens antal fugle for yderligere oplysninger om observationen.

Observationer: Dato: Sortering: Summering: Afdeling:


    ONSDAG DEN 03/04/2024 ( OBS.)  

    DOF FYN  
Knopsvane (Cygnus olor):
 
JM+2
8 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
3 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
3 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 1 RNørreby[Ella Mikkelsen]
 3 RJersore[Ella Mikkelsen]
 35 RKlinte[Ella Mikkelsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
6 FUSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 
JM+2
2 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 3 ADRMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 23 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 2 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 7 RHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 2 RTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 24 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 16 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 11 RGerskov[Linda Sørensen]
Sangsvane (Cygnus cygnus):
 2 RKlinte[Ella Mikkelsen]
 30 RGerskov[Linda Sørensen]
Knortegås (Branta bernicla):
 86 RStrandenge SV f/Skovhuse[Sanne Lykke Dalgaard]
Knortegås, Mørkbuget (ssp. bernicla) (Branta bernicla bernicla):
 60 FUStrandeng v/Horseskov[Erhardt Edmund Ecklon]
 4 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Bramgås (Branta leucopsis):
 
JM+2
3800 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
3800 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 1500 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 1500 Munkebo[Peter Lillesø]
 800 OFTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 3000 RTryggelev Nor & Salme Nor[Claus Dalskov]
 950 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 21 VDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 400 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 600 RGyldensteen: Langø[Ella Mikkelsen]
 2000 RGyldensteen: Engsøen[Tom Tjørnum]
Grågås (Anser anser):
 
JM+2
3 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 12 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
JM+2
2 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 18 ADRMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 21 FUBjernemark[Sanne Lykke Dalgaard]
 16 RStrandenge SV f/Skovhuse[Sanne Lykke Dalgaard]
 28 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 32 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 67 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 5 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 30 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Blisgås (Anser albifrons):
 1 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 3 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Havlit (Clangula hyemalis):
 
JM+2
8 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
8 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 30 RHav ved Tryggelev Nor[Claus Dalskov]
 55 RHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 9 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Ederfugl (Somateria mollissima):
 
JM+2
8 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
8 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 20 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 20 RHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 1742 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 
Gå tur
65 TGulstav[Frank Jensen-Hammer]
Fløjlsand (Melanitta fusca):
 8 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Sortand (Melanitta nigra):
 
JM+2
200 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
200 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 336 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Hvinand (Bucephala clangula):
 20 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 11 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 35 RHav ved Tryggelev Nor[Claus Dalskov]
 50 RHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 55 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
28 Dovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 60 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Lille Skallesluger (Mergellus albellus):
 2 RGyldensteen: Engsøen[Ella Mikkelsen]
Stor Skallesluger (Mergus merganser):
 1 MRAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
Pot. ynglepar, lå i å-munding og derefter rundt
langs skovbrynet 
EM
2 YF PTange Å (vej 163 til udløb)[Leif Bisschop-Larsen]
 
par
2 RHesselagergård[Leif Bisschop-Larsen]
Toppet Skallesluger (Mergus serrator):
 4 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
9 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
10 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
10 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 2 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
JM+2
3 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
3 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 5 RHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
33 Dovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Gravand (Tadorna tadorna):
 4 OFAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
22 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
22 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 11 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 15 ADRMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 7 RStrandenge SV f/Skovhuse[Sanne Lykke Dalgaard]
 28 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 26 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 32 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
Taffeland (Aythya ferina):
 
JM+2
21 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 2 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 25 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Troldand (Aythya fuligula):
 
JM+2
18 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 500 RBrændegård Sø[Leif Sørensen]
 2 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 18 RHav ved Tryggelev Nor[Claus Dalskov]
 197 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 3 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 600 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Bjergand (Aythya marila):
 10 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
Atlingand (Spatula querquedula):
 2 FUVejlen - Tåsinge[Arne Christensen]
 2 RØrnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
Skeand (Spatula clypeata):
 
JM+2
2 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 16 FUSundet - Faaborg[Per Damgaard Poulsen]
 1 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 18 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 14 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 13 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 65 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 75 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Knarand (Mareca strepera):
 
JM+2
5 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 6 RBrændegård Sø[Leif Sørensen]
 13 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 12 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 103 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 4 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Pibeand (Mareca penelope):
 
JM+2
18 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
18 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 400 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 75 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 22 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 2 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 58 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 30 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Gråand (Anas platyrhynchos):
 
JM+2
3 OFAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
4 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
4 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
8 Møllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 
Boligbirding
BB F48
2 OFRistinge Strand/Sommerhusomr.[Leif Rasmussen]
 7 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 4 RTommerup[Niels Erik Simonsen]
 20 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Spidsand (Anas acuta):
 
JM+2
4 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
4 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 11 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 6 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 2 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 1 MRVitsø[Niels Munch Kofoed]
Krikand (Anas crecca):
 
JM+2
2 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 2 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 17 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 114 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 6 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 210 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 50 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Fasan (Phasianus colchicus):
 1 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
1 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 3 MRMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis):
 
JM+2
1 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 2 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 2 FUVejlen - Tåsinge[Arne Christensen]
 6 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 1 FUSkovsgård[Jan Sørensen]
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena):
 
JM+2
2 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
2 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 1 FUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 3 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 1 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus):
 3 RVejlen - Tåsinge[Arne Christensen]
 6 RHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 3 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 6 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis):
 2 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
Klippedue (tamdue) (Columba livia):
 55 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
Ringdue (Columba palumbus):
 1 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
5 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 2 RLundsgård (m/Holmeskov & Tværbæk Lund)[Lars Peter Hansen]
 1 SYVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Møllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 3 RHjallese[Martin Rheinheimer]
 55 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 2 OFTommerup[Niels Erik Simonsen]
Blishøne (Fulica atra):
 
JM+2
7 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
3 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
3 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 37 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 10 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 15 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 
Boligbirding
2 YF BRDømmestrup[Anne Veber Døssing]
Trane (Grus grus):
 5 OFEnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Søren G. Nielsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
1 FUSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 2 RSortemosen (Sydfyn)[Morten Kristiansen]
 2 OFMiddelfart[Martin Rheinheimer]
 
Rastede på rapsmark i hjørnet mellem skoven og vådområdet.  
1 FUBjernemark[Sanne Lykke Dalgaard]
 6 OFNørreballe Nor[Finn Papsø]
 
flok på 12 og19
31 NGulstav[Søren Bøgelund]
 2 OFTarup Skov[Per Rasmussen]
Rødstrubet Lom (Gavia stellata):
 1 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Sortstrubet Lom (Gavia arctica):
 
JM+2
2 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 1 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Hvid Stork (Ciconia ciconia):
 1 RBromade v/Sandager[Karl Top]
Rørdrum (Botaurus stellaris):
 
Boligbirding
BB F45
1 SYRistinge Strand/Sommerhusomr.[Leif Rasmussen]
 1 SYNørreballe Nor[Finn Papsø]
 2 SYTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
Fiskehejre (Ardea cinerea):
 
JM+2
5 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
5 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 1 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
JM+2
2 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 2 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 OFStrandenge SV f/Skovhuse[Sanne Lykke Dalgaard]
 2 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 11 OFNørreballe Nor[Finn Papsø]
 1 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 2 SDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 
Boligbirding
1 OFDømmestrup[Anne Veber Døssing]
Sølvhejre (Ardea alba):
 
JM+2
1 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
1 FUSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 2 RArreskov Sø[Erik Ehmsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
10 FUSollerup[Flemming Johansen]
 1 RSortemosen (Sydfyn)[Morten Kristiansen]
 1 FUStrandenge SV f/Skovhuse[Sanne Lykke Dalgaard]
 1 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
Skarv (Phalacrocorax carbo):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
32 Assens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
150 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
150 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 4 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
JM+2
2 OFAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 OFAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 24 OFHjallese[Martin Rheinheimer]
 2 RHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 40 OFTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 110 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 25 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 55 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Strandskade (Haematopus ostralegus):
 
JM+2
4 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
4 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 2 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 114 FULindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 2 ADRVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 2 ADRMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 2 RStrandenge SV f/Skovhuse[Sanne Lykke Dalgaard]
 2 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 2 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 2 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 8 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Klyde (Recurvirostra avosetta):
 
JM+2
2 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 6 FUVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 2 FUNørreballe Nor[Finn Papsø]
 46 RGyldensteen: Engsøen[Ella Mikkelsen]
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula):
 2 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 1 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Lille Præstekrave (Charadrius dubius):
 3 RBispeenge[Maria Rasmussen]
Vibe (Vanellus vanellus):
 14 ADRMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 4 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 4 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 5 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 15 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Storspove (Numenius arquata):
 
JM+2
22 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
22 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 210 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 44 FULindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
Boligbirding
BB F46
6 OFRistinge Strand/Sommerhusomr.[Leif Rasmussen]
Stor Kobbersneppe (Limosa limosa):
 2 FUNørreballe Nor[Finn Papsø]
Almindelig Ryle (Calidris alpina):
 1 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago):
 4 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Søren G. Nielsen]
 16 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 9 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
Svaleklire (Tringa ochropus):
 1 FUEnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Søren G. Nielsen]
 1 RVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
Rødben (Tringa totanus):
 
JM+2
5 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
5 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 5 FUStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 16 FULindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 1 REnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Søren G. Nielsen]
 3 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 2 FUNørreballe Nor[Finn Papsø]
 1 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 3 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Tejst (Cepphus grylle):
 3 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Alk (Alca torda):
 2 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus):
 15 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 500 RNørreby[Ella Mikkelsen]
 200 RJersore[Ella Mikkelsen]
 800 RKlinte[Ella Mikkelsen]
 300 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 47 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 1000 T NATFaaborg[Per Damgaard Poulsen]
 500 RSundet - Faaborg[Per Damgaard Poulsen]
 400 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1450 YFGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 200 RRinge Mose[Ella Mikkelsen]
 3 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 30 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 18 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 200 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 10 RLammehave v/Ringe[Leif Sørensen]
Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus):
 3 RGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
Stormmåge (Larus canus):
 5 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
6 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 40 RNørreby[Ella Mikkelsen]
 100 RJersore[Ella Mikkelsen]
 100 RKlinte[Ella Mikkelsen]
 40 RSundet - Faaborg[Per Damgaard Poulsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Vejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 200 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 4 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 10 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 70 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 100 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Sildemåge (Larus fuscus):
 2 RLammehave v/Ringe[Leif Sørensen]
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius) (Larus fuscus intermedius):
 2 RMiddelfart, Industrikvarter[Michael Brunhøj Hansen]
 2 ADRMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
Sølvmåge (Larus argentatus):
 10 RNørreby[Ella Mikkelsen]
 
100 i skrue over søen,
150 RSundet - Faaborg[Per Damgaard Poulsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Vejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 30 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 OFHjallese[Martin Rheinheimer]
 2 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 3 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 20 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Svartbag (Larus marinus):
 1 RSundet - Faaborg[Per Damgaard Poulsen]
 4 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 3 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Splitterne (Thalasseus sandvicensis):
 5 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Fiskeørn (Pandion haliaetus):
 1 RBrændegård Sø[Leif Sørensen]
 1 Kattekilde[Per Rasmussen]
 
100 m imellem dem.
2 Tryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 
Gå tur
1 TGulstav[Frank Jensen-Hammer]
 1 Sønderskov v/Ferritslev[Per Rasmussen]
Rørhøg (Circus aeruginosus):
 1 MRLundegård[Søren G. Nielsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
1 MOFSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 2 RBrændegård Sø[Leif Sørensen]
 1 RSortemosen (Sydfyn)[Morten Kristiansen]
 
JM+2
1 MRAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 MRAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 
Tilbage igen.
1 MADMF RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 MFUSnaremose Sø[Jan Sørensen]
 
Boligbirding
BB F 68
1 MNKogtved[Erhardt Edmund Ecklon]
 1 FUBjernemark[Sanne Lykke Dalgaard]
 3 FUVejlen - Tåsinge[Flemming Hansen]
 
Boligbirding
BB F48
1 OFRistinge Strand/Sommerhusomr.[Leif Rasmussen]
 2 Tryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 1 MFUTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 
Han 8.12, hun 8.50
2 NDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 3 Ørnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
 
1 han + 1 hun
2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 1 FOFVesterby (Langeland)[Jan Sørensen]
Blå Kærhøg (Circus cyaneus):
 
MARIANNE JOHANSEN
1 OFSollerup[Flemming Johansen]
 
Blev moppet af 3 hvid vipstjert
1 BR OFGyldensteen: Langø[Ella Mikkelsen]
Spurvehøg (Accipiter nisus):
 1 NHav ved Tryggelev Nor[Niels Bomholt Jensen]
 3 Tryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 1 NDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 
Gå tur
1 TGulstav[Frank Jensen-Hammer]
 4 Ørnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
Havørn (Haliaeetus albicilla):
 
MARIANNE JOHANSEN
2 OFSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 2 IMMRArreskov Sø[Erik Ehmsen]
 1 RBrændegård Sø[Leif Sørensen]
 1 RSortemosen (Sydfyn)[Morten Kristiansen]
 3 OFGrusgrave v/Birkum[Henrik Kalckar Hansen]
 1 OFSøllinge[Per Rasmussen]
 
Overflyvende i lav højde med 10 minutters mellemrum
for enden af vores mark på Kærvej 1.Set fra
køkkenvindue
2 JUVOFStrynø[Stig Rubæk]
 
Boligbirding
BB F49
1 OFRistinge Strand/Sommerhusomr.[Leif Rasmussen]
 3 OFNørreballe Nor[Finn Papsø]
 2 IMMOFTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 1 ADOFTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 
juv
1 Ørnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
 1 OFTarup Grusgrave[John Dyrehave]
 
Boligbirding
BBF  60
1 FUDømmestrup[Anne Veber Døssing]
 2 FUGyldensteen: Engsøen[Tom Tjørnum]
Rød Glente (Milvus milvus):
 
MARIANNE JOHANSEN
1 OFVester Hæsinge[Flemming Johansen]
 1 FUNydam (V. Hæsinge)[Leif Kristensen]
 1 OFBrændegård Sø[Leif Sørensen]
 1 OFSortemosen (Sydfyn)[Morten Kristiansen]
 1 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 OFVornæs Skov[Flemming Hansen]
 2 FUSkovsgård[Mogens Lind Jørgensen]
 
Gå tur
1 TGulstav[Frank Jensen-Hammer]
 2 Ørnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
 1 RGyldensteen: Engsøen[Tom Tjørnum]
Sort Glente (Milvus migrans):
 
sammen med rødglente og musvåvge
1 TØrnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
Musvåge (Buteo buteo):
 
JM+2
1 OFHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 Helnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
1 OFSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 3 RBrændegård Sø[Leif Sørensen]
 1 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 OFSønder Højrup[Leif Sørensen]
 2 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 3 SDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 23 NØrnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 
Boligbirding
1 FUDømmestrup[Anne Veber Døssing]
 1 RGyldensteen: Engsøen[Tom Tjørnum]
Slørugle, Mørkbrystet (ssp. guttata) (Tyto alba guttata):
 
Siddende i en lade
5000THV
1 RKerteminde Fjord & Kertinge Nor[Ivan Sejer Beck]
Mosehornugle (Asio flammeus):
 2 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
Grønspætte (Picus viridis):
 
Boligbirding
1 RKogtved[Erhardt Edmund Ecklon]
 1 SYVornæs Skov[Flemming Hansen]
Stor Flagspætte (Dendrocopos major):
 1 RLundsgård (m/Holmeskov & Tværbæk Lund)[Lars Peter Hansen]
 2 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 RSønder Højrup[Leif Sørensen]
 
BB forår 2024
1 FUSofielund[Erling Sevald]
 
BB. Matriklen
3 FUVindeby (Tåsinge)[Arne Christensen]
Tårnfalk (Falco tinnunculus):
 1 FULindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 1 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 
Boligbirding
1 OFDømmestrup[Anne Veber Døssing]
Vandrefalk (Falco peregrinus):
 
JM+2
1 OFHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 OFHelnæs Made[Jørgen Madsen]
Husskade (Pica pica):
 1 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
5 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 2 RVejlby v/Middelfart[Michael Brunhøj Hansen]
 2 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 RHjallese[Martin Rheinheimer]
 2 RSønder Højrup[Leif Sørensen]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
Allike (Coloeus monedula):
 3 OFAssens[Jørgen Eng Jensen]
 100 RNørreby[Ella Mikkelsen]
 20 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 OFHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 1 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Råge (Corvus frugilegus):
 40 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 7 OFHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 31 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
Ravn (Corvus corax):
 1 RStrandenge SV f/Skovhuse[Sanne Lykke Dalgaard]
 1 RGyldensteen: Engsøen[Tom Tjørnum]
Sortkrage (Corvus corone):
 
JM+2
2 OFAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 OFAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 1 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Gråkrage (Corvus cornix):
 
JM+2
2 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 6 FUStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
JM+2
2 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 20 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 2 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 4 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 4 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
Sortkrage/Gråkrage (Corvus corone/C. cornix):
 6 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Sumpmejse (Poecile palustris):
 1 SYVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 
BB forår 2024
1 FUSofielund[Erling Sevald]
 1 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Blåmejse (Cyanistes caeruleus):
 2 RVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 2 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 1 RTommerup[Niels Erik Simonsen]
Musvit (Parus major):
 2 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 1 SYVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 2 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 2 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 2 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 1 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
Sanglærke (Alauda arvensis):
 
JM+2
2 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
4 SYHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
4 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 7 SYStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
JM+2
2 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
23 Møllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 5 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 3 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Landsvale (Hirundo rustica):
 1 OFArreskov Sø[Jakob Sunesen]
 3 RArreskov Sø[Erik Ehmsen]
Løvsanger (Phylloscopus trochilus):
 
hørt og set
1 RØrnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
Gransanger (Phylloscopus collybita):
 
JM+2
3 SYAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 3 SYVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
8 Møllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 2 SYTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 1 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Halemejse (Aegithalos caudatus):
 2 RLundsgård (m/Holmeskov & Tværbæk Lund)[Lars Peter Hansen]
Munk (Sylvia atricapilla):
 1 SYBlangstedgård[Kristoffer Hansen]
Fuglekonge (Regulus regulus):
 2 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 3 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla):
 1 RRuehede Skov v/Bredbjerg[Flemming G. Andersen]
Silkehale (Bombycilla garrulus):
 48 RTarup (Odense)[Karen Koefoed]
Spætmejse (Sitta europaea):
 2 SYLundsgård (m/Holmeskov & Tværbæk Lund)[Lars Peter Hansen]
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes):
 2 SYMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 1 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Stær (Sturnus vulgaris):
 
JM+2
90 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
90 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 200 OFStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 30 FUEnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Søren G. Nielsen]
 200 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 8 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 9 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 150 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 25 FUVesterby (Langeland)[Jan Sørensen]
Rødhals (Erithacus rubecula):
 
JM+2
1 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 1 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Husrødstjert (Phoenicurus ochruros):
 
Høres fra Byen Bro
1 SYOdense Jernbaneterræn[Esben Eriksen]
Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola):
 1 MFUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 1 MSYTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
Misteldrossel (Turdus viscivorus):
 1 RBjernemark[Sanne Lykke Dalgaard]
Sangdrossel (Turdus philomelos):
 1 RVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
Solsort (Turdus merula):
 
JM+2
1 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 2 RVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 2 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 5 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Sjagger (Turdus pilaris):
 200 FUVesterby (Langeland)[Jan Sørensen]
Ringdrossel (Turdus torquatus):
 1 RØrnehøj-området (Gulstav)[Søren Bøgelund]
Jernspurv (Prunella modularis):
 1 SYVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
Gråspurv (Passer domesticus):
 3 RHjallese[Martin Rheinheimer]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
Skovspurv (Passer montanus):
 
JM+2
2 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 8 FUHjallese[Martin Rheinheimer]
 3 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
Engpiber (Anthus pratensis):
 
JM+2
1 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 1 RStrandenge v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 6 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 4 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
Hvid Vipstjert (Motacilla alba):
 1 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
2 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RHelnæs Fyr og havet ud for[Jørgen Madsen]
 
JM+2
1 RHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 1 RLindø + vade v/Jersore[Ella Mikkelsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
2 FUSandholt Gods m/enge og marker[Flemming Johansen]
 
JM+2
2 RAgernæs Havn[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAgernæs Havn[Jørgen Madsen]
 2 RNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 2 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 1 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 3 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
 3 OFGyldensteen: Langø[Ella Mikkelsen]
Hvid Vipstjert (ssp. alba) (Motacilla alba alba):
 4 FUEnge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård[Søren G. Nielsen]
 15 RVejlby v/Middelfart[Michael Brunhøj Hansen]
 14 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
Bogfinke (Fringilla coelebs):
 
JM+2
2 SYAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 1 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
 2 TDovns Klint[Frank Jensen-Hammer]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Kernebider (Coccothraustes coccothraustes):
 1 FUTved v/Svendborg[Asger Rasmussen]
Grønirisk (Chloris chloris):
 1 RAssens[Jørgen Eng Jensen]
 
JM+2
2 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 1 SYVejlby Fed Sommerhusområde[Michael Brunhøj Hansen]
 1 SYTommerup[Niels Erik Simonsen]
Tornirisk (Linaria cannabina):
 
JM+2
2 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
2 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Madsen]
 
JM+2
1 SYHelnæs Made[Jørgen Eng Jensen]
 
JEJ m.fl.
1 RHelnæs Made[Jørgen Madsen]
 15 FUTryggelev Nor & Salme Nor[Morten Müller]
 12 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]
Stillits (Carduelis carduelis):
 
JM+2
2 RAssens Sukkerfabriks jordbassiner[Jørgen Eng Jensen]
 1 OFNoret - Tåsinge[Niels Bomholt Jensen]
 2 RVitsø[Niels Munch Kofoed]
Grønsisken (Spinus spinus):
 2 FUTommerup[Niels Erik Simonsen]
 
MARIANNE JOHANSEN
30 FUMoseparken, Faaborg[Flemming Johansen]
Gulspurv (Emberiza citrinella):
 1 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
Rørspurv (Emberiza schoeniclus):
 1 RMøllemade/Ellemose[Michael Brunhøj Hansen]
 3 RTryggelev Nor & Salme Nor[Niels Bomholt Jensen]

(0.412 sekunder)