DOFbasen
Observationer
Lister
Kontakt
Links
Bruger
    TIPS  

Ved indtastning af arter med forskellig alder, bør du indtaste disse som enkeltstående observationer med hver sin aldersangivelse.
F.eks. bør en observation af 50 Sortterner hvoraf de 35 var gamle fugle og de resterende var unger fra i år, indtastes under 2 forskellige observationer.

    DANMARKS FUGLE  

Tilfældig art udvalgt fra Danmarks fugle: Toppet Skallesluger

    IBA LOKALITETER  

Tilfældig lokalitet udvalgt fra Danmarks vigtigste lokaliteter: Jægerspris Nordskov

    NYHEDER  

Se de seneste nyheder i DOFbasen.

07/05/2013: Der er opstået et problem med sletteknappen ud for observationer, som af en eller anden mystisk grund ikke længere altid virker, når man trykker på den.



Det tyder på at være relateret til hvilken browsertype og -version samt styresystem man anvender, men vi har endnu ikke kunnet afdække problemet godt nok til at kunne løse det. Vi arbejder naturligvis fortsat på at få det løst.



Ind til det er sket, kan man evt. rette antal til 0, hvis man får tastet noget forkert ind (eller endnu bedre: ændre dato, lokalitet eller art til noget korrekt). Man kan også af og til med held anvende en anden browser.



Vi beklager ulejligheden.



Mvh

DOFbasegruppen
(0.009 sekunder)