TIPS  

Du behøver ikke at være oprettet som bruger af DOFbasen, for at anvende hjemmesidens funktioner til visning af og søgning i observationer.

    ARTSLISTE  


Herunder ses en oversigt over de 188 fuglearter (og racer), som er registreret fra Slotslyngen. I (parantes) ses antallet af observationer/individer.

Rødstrubet Lom(Gavia stellata)(1/1)
Lille Lappedykker(Tachybaptus ruficollis)(2/3)
Toppet Lappedykker(Podiceps cristatus)(2/4)
Gråstrubet Lappedykker(Podiceps grisegena)(2/2)
Skarv(Phalacrocorax carbo)(12/383)
Fiskehejre(Ardea cinerea)(6/11)
Knopsvane(Cygnus olor)(7/45)
Sangsvane(Cygnus cygnus)(1/7)
Blisgås(Anser albifrons)(3/761)
Grågås(Anser anser)(2/7)
Canadagås(Branta canadensis)(2/19)
Bramgås(Branta leucopsis)(1/520)
Gravand(Tadorna tadorna)(3/8)
Brudeand(Aix sponsa)(1/2)
Pibeand(Mareca penelope)(2/19)
Krikand(Anas crecca)(5/70)
Gråand(Anas platyrhynchos)(18/65)
Atlingand(Spatula querquedula)(3/4)
Troldand(Aythya fuligula)(2/4)
Ederfugl(Somateria mollissima)(17/346)
Havlit(Clangula hyemalis)(1/6)
Hvinand(Bucephala clangula)(1/14)
Toppet Skallesluger(Mergus serrator)(15/119)
Stor Skallesluger(Mergus merganser)(9/99)
Hvepsevåge(Pernis apivorus)(3/6)
Rød Glente(Milvus milvus)(11/18)
Havørn(Haliaeetus albicilla)(2/2)
Rørhøg(Circus aeruginosus)(3/4)
Blå Kærhøg(Circus cyaneus)(1/1)
Duehøg(Accipiter gentilis)(12/13)
Spurvehøg(Accipiter nisus)(16/18)
Musvåge(Buteo buteo)(69/147)
Fjeldvåge(Buteo lagopus)(9/10)
Steppeørn(Aquila nipalensis)(1/1)
Fiskeørn(Pandion haliaetus)(3/3)
Tårnfalk(Falco tinnunculus)(17/23)
Aftenfalk(Falco vespertinus)(1/1)
Lærkefalk(Falco subbuteo)(5/6)
Vandrefalk(Falco peregrinus)(55/73)
Agerhøne(Perdix perdix)(2/21)
Fasan(Phasianus colchicus)(2/3)
Engsnarre(Crex crex)(1/1)
Rørhøne (Grønbenet)(Gallinula chloropus)(2/2)
Blishøne(Fulica atra)(6/10)
Trane(Grus grus)(15/107)
Lille Præstekrave(Charadrius dubius)(1/1)
Vibe(Vanellus vanellus)(2/11)
Skovsneppe(Scolopax rusticola)(14/23)
Småspove(Numenius phaeopus)(1/6)
Storspove(Numenius arquata)(6/136)
Hvidklire(Tringa nebularia)(1/1)
Svaleklire(Tringa ochropus)(6/15)
Tinksmed(Tringa glareola)(2/4)
Mudderklire(Actitis hypoleucos)(2/2)
Stormmåge(Larus canus)(2/31)
Sildemåge(Larus fuscus)(20/37)
Sildemåge, Baltisk (ssp. fuscus)(Larus fuscus fuscus)(21/60)
Sildemåge, Nordsøsildemåge (ssp. intermedius)(Larus fuscus intermedius)(5/5)
Sølvmåge(Larus argentatus)(10/1625)
Svartbag(Larus marinus)(3/10)
Lomvie(Uria aalge)(6/31)
Alk(Alca torda)(87/1654)
Tejst(Cepphus grylle)(5/7)
Klippedue (tamdue)(Columba livia)(6/18)
Huldue(Columba oenas)(33/59)
Ringdue(Columba palumbus)(14/247)
Tyrkerdue(Streptopelia decaocto)(1/1)
Gøg(Cuculus canorus)(32/51)
Skovhornugle(Asio otus)(1/1)
Mosehornugle(Asio flammeus)(1/1)
Natravn(Caprimulgus europaeus)(4/6)
Mursejler(Apus apus)(5/31)
Hærfugl(Upupa epops)(1/1)
Vendehals(Jynx torquilla)(3/4)
Sortspætte(Dryocopus martius)(15/14)
Stor Flagspætte(Dendrocopos major)(27/42)
Lille Flagspætte(Dryobates minor)(11/12)
Lille Flagspætte, Nordlig (ssp. minor)(Dryobates minor minor)(1/1)
Hedelærke(Lullula arborea)(5/6)
Sanglærke(Alauda arvensis)(11/24)
Digesvale(Riparia riparia)(1/25)
Landsvale(Hirundo rustica)(6/119)
Bysvale(Delichon urbicum)(4/27)
Skovpiber(Anthus trivialis)(12/28)
Engpiber(Anthus pratensis)(18/88)
Skærpiber(Anthus petrosus)(1/1)
Gul Vipstjert(Motacilla flava)(2/14)
Gul Vipstjert, Nordlig (ssp. thunbergi)(Motacilla flava thunbergi)(4/7)
Hvid Vipstjert(Motacilla alba)(18/89)
Hvid Vipstjert (ssp. alba)(Motacilla alba alba)(1/2)
Silkehale(Bombycilla garrulus)(6/93)
Gærdesmutte(Troglodytes troglodytes)(47/218)
Jernspurv(Prunella modularis)(26/58)
Rødhals(Erithacus rubecula)(26/137)
Nattergal(Luscinia luscinia)(16/38)
Husrødstjert(Phoenicurus ochruros)(2/4)
Rødstjert(Phoenicurus phoenicurus)(59/208)
Bynkefugl(Saxicola rubetra)(13/41)
Stenpikker(Oenanthe oenanthe)(16/42)
Ringdrossel(Turdus torquatus)(4/4)
Solsort(Turdus merula)(24/149)
Sjagger(Turdus pilaris)(9/375)
Sangdrossel(Turdus philomelos)(42/210)
Vindrossel(Turdus iliacus)(4/66)
Misteldrossel(Turdus viscivorus)(7/51)
Græshoppesanger(Locustella naevia)(1/1)
Kærsanger(Acrocephalus palustris)(11/12)
Rørsanger(Acrocephalus scirpaceus)(1/1)
Gulbug(Hippolais icterina)(16/34)
Høgesanger(Curruca nisoria)(1/1)
Gærdesanger(Curruca curruca)(27/95)
Tornsanger(Curruca communis)(37/161)
Havesanger(Sylvia borin)(43/656)
Munk(Sylvia atricapilla)(54/368)
Lundsanger(Phylloscopus trochiloides)(5/5)
Skovsanger(Phylloscopus sibilatrix)(70/549)
Gransanger(Phylloscopus collybita)(35/68)
Løvsanger(Phylloscopus trochilus)(64/1551)
Fuglekonge(Regulus regulus)(13/178)
Rødtoppet Fuglekonge(Regulus ignicapilla)(1/1)
Grå Fluesnapper(Muscicapa striata)(30/91)
Lille Fluesnapper(Ficedula parva)(4/4)
Hvidhalset Fluesnapper(Ficedula albicollis)(7/7)
Broget Fluesnapper(Ficedula hypoleuca)(49/119)
Halemejse(Aegithalos caudatus)(8/32)
Halemejse, Nordlig (ssp. caudatus)(Aegithalos caudatus caudatus)(1/11)
Sortmejse(Periparus ater)(5/9)
Blåmejse(Cyanistes caeruleus)(18/91)
Musvit(Parus major)(26/237)
Træløber(Certhia familiaris)(19/30)
Pirol(Oriolus oriolus)(1/1)
Rødrygget Tornskade(Lanius collurio)(36/86)
Stor Tornskade(Lanius excubitor)(4/4)
Skovskade(Garrulus glandarius)(28/72)
Husskade(Pica pica)(1/2)
Nøddekrige(Nucifraga caryocatactes)(3/4)
Allike(Coloeus monedula)(6/43)
Råge(Corvus frugilegus)(2/60)
Sortkrage(Corvus corone)(1/1)
Gråkrage(Corvus cornix)(10/48)
Ravn(Corvus corax)(29/76)
Stær(Sturnus vulgaris)(7/473)
Bogfinke(Fringilla coelebs)(28/582)
Kvækerfinke(Fringilla montifringilla)(7/107)
Gulirisk(Serinus serinus)(1/1)
Grønirisk(Chloris chloris)(9/34)
Stillits(Carduelis carduelis)(12/68)
Grønsisken(Spinus spinus)(5/24)
Tornirisk(Linaria cannabina)(22/251)
Nordlig Gråsisken(Acanthis flammea)(1/2)
Lille Gråsisken(Acanthis cabaret)(1/2)
Lille Korsnæb(Loxia curvirostra)(13/212)
Stor Korsnæb(Loxia pytyopsittacus)(2/25)
Karmindompap(Carpodacus erythrinus)(13/16)
Dompap(Pyrrhula pyrrhula)(11/43)
Kernebider(Coccothraustes coccothraustes)(27/156)
Lapværling(Calcarius lapponicus)(1/1)
Gulspurv(Emberiza citrinella)(30/154)
Rørspurv(Emberiza schoeniclus)(1/2)
(Pieris brassicae)(2/3)
(Pieris rapae)(3/9)
(Pieris napi)(1/1)
(Gonepteryx rhamni)(2/2)
(Limenitis camilla)(3/7)
(Vanessa atalanta)(2/13)
(Vanessa cardui)(1/2)
(Aglais urticae)(1/6)
(Polygonia c-album)(1/1)
(Argynnis paphia)(3/26)
(Argynnis aglaja)(1/12)
(Argynnis adippe)(1/1)
(Boloria selene)(1/5)
(Hipparchia semele)(2/11)
(Maniola jurtina)(3/41)
(Aphantopus hyperantus)(2/122)
(Coenonympha pamphilus)(2/5)
(Lasiommata megera)(2/3)
(Lycaena phlaeas)(1/3)
(Celastrina argiolus)(1/1)
(Polyommatus icarus)(1/1)
(Plebeius idas)(1/18)
(Erinaceus europaeus)(1/1)
(Myotis dasycneme)(1/1)
(Lepus capensis)(2/3)
(Sciurus vulgaris)(2/2)
(Capreolus capreolus)(2/2)
(Lacerta vivipara)(1/2)
(Natrix natrix)(1/1)

(0.075 sekunder)