TIPS  

Du behøver ikke at være oprettet som bruger af DOFbasen, for at anvende hjemmesidens funktioner til visning af og søgning i observationer.

    LINKS  

Mere om punkttællinger
    PUNKTTÆLLINGSRUTER  

Herunder ses en oversigt over fordelingen af alle punkttællingsruter i hele landet. Vælg hvilket år du ønsker at se.

År:



Vælg hvilken sæson du vil se listen for:



Rute ID: Rute navn: Lokalafdeling: Observatøren:
4661 Uggerby Å - Harken Plantage DOF Nordjylland 9520HPH / Helene Pilgaard Hejlskov
4802 Nybæk Plantage forår DOF Nordjylland 9480JKR / John Kristensen
4715 Vejrholm DOF Nordjylland 8330PEØ / Poul Erik Østergaard
4653 Øster Hassing Kær DOF Nordjylland 9362FCA / Frank Christian Andersen
4815 Egholm DOF Nordjylland 9000TST / Thyge Steffensen
4804 Langholt N-NØ DOF Nordjylland 9310HCH / Henrik Christoffersen
4757 Rundt om Hals Mose DOF Nordjylland 9430ARE / Anders Refstrup
4749 Hammer Bakker sydøst DOF Nordjylland 9310SEM / Svend Erik Mikkelsen
5117 Hammer Bakker DOF Nordjylland 9310SEM / Svend Erik Mikkelsen
4730 Dall Hede DOF Nordjylland 8330PEØ / Poul Erik Østergaard
5261 Hals Mose DOF Nordjylland 9362FCA / Frank Christian Andersen
5184 Rødhus Klit, tidlig DOF Nordjylland 9000TST / Thyge Steffensen
4697 Skeelslund DOF Nordjylland 9430ARE / Anders Refstrup
4691 Udholm Mose DOF Nordjylland 9400OGH / Ole Garsdal Hansen
4692 Rødhus Klit DOF Nordjylland 9400OGH / Ole Garsdal Hansen
4762 Husby 2 (Tidlig yngletid) DOF Nordjylland 9690LHS / Lars Heiring Sørensen
5418 Hellede sø DOF Nordjylland 9400OGH / Ole Garsdal Hansen
5271 Tofte Skov, Lille Vildmose 2023 DOF Nordjylland 9270TC / Tscherning Clausen
4698 Visborg Skovmark DOF Nordjylland 9560TN / Torben Nielsen
4798 Glenstrup Sø rundt DOF Nordjylland 9550SKJ / Søren Kjær
4784 Hadsund, Vive, Østergårde, tidlig DOF Nordjylland 9560GTI / Gunnar Tindborg
5107 Hellum agerland DOF Nordjylland 9520TNJ / Torben Nilaus Jensen
4799 Støvring-Durup, Agerland DOF Nordjylland 9530HMB / Helene Bjørn
5389 Ranum-Vilsted agerland DOF Nordjylland 9670LHC / Liselone Callesen
5378 Løgstør - Lendrup Huse tidlig ynglefugle DOF Nordjylland 9670TOH / Torsten Hansen
5380 Nørrekær Enge DOF Nordjylland 9670TOH / Torsten Hansen
5388 Vindblæs Hede DOF Nordjylland 9670LHC / Liselone Callesen
4731 Hellum bakker DOF Nordjylland 9700AGM / Anni Guldberg Madsen
5280 Øster Brønderslev - Hebbelstrup DOF Nordjylland 9700VHS / Vibeke Hatt Sørensen
5103 Øster Brønderslev og omegn Nord DOF Nordjylland 9700KES / Knud Erik Sørensen
4767 Landbrugsområder mellem Grinsted og Ørum DOF Nordjylland 9310SEM / Svend Erik Mikkelsen
4725 Dronninglund slot, jyske ås DOF Nordjylland 9310SEM / Svend Erik Mikkelsen
4803 Skalsåens udløb DOF Nordvestjylland 8200JOK / Johnny Kahlert
5246 Frederiks-Fallesgårde-Skelhøj DOF Nordvestjylland 8800SA / Stinne Aastrup
5405 Kongenshus - Resen DOF Nordvestjylland 8800SA / Stinne Aastrup
4724 Nickelmanns Plantage DOF Nordvestjylland 8800BEJE / Bent Jensen
4743 Himmerlandsstien, Viborg-Løgstrup DOF Nordvestjylland 8200JOK / Johnny Kahlert
4690 Hjermind Skov DOF Nordvestjylland 8200JOK / Johnny Kahlert
4752 Helligsøvej og omegn DOF Nordvestjylland 7900RBP / Børge Petersen
4771 Sindrupvej, tidlig DOF Nordvestjylland 7900RBP / Børge Petersen
4783 Helligsø Drag, tidlig DOF Nordvestjylland 3700SSV / Svend Svendsen
5262 Hostrup strand DOF Nordvestjylland 7400HH / Hanne Helms
4797 Fur, tidlig DOF Nordvestjylland 7884ATP / Ankjær Toftgaard Poulsen
4760 Dragstrup tidlig DOF Nordvestjylland 7950HBS / Henning Beck Sørensen
4824 Legind Bjerge -, Højris Plantage DOF Nordvestjylland 8700MF / Marianne Fock
4666 Sebberup DOF Sydøstjylland 8723ER / Erik Røjgaard
4998 Juelsminde - Sandbjerg Vig DOF Sydøstjylland 7130JZ / Jens Zeeberg
4662 Bråskov DOF Sydøstjylland 6052NRL / Nina Rosendahl Larsen
4663 Uldum Hede/Bøgballe DOF Sydøstjylland 6052NRL / Nina Rosendahl Larsen
5106 Bisgård - Skænken Sø, tidlig DOF Vestjylland 6880JHK / Jens Hasager Kirk
4687 Sørupvej, Hoverdal Plantage DOF Vestjylland 6950JB / Jens Ballegaard
5182 Abildå - Feldbæk mm. DOF Vestjylland 6971LH / Lars Holm Hansen
5384 Todbjerg DOF Østjylland 8240TH / Torben Hvid
4707 Skæring Strand - Studstrup DOF Østjylland 8200IKL / Inger Klit
4651 Beder, Langballe, Hørrret DOF Østjylland 8330PHC / Poul Henning Christensen
4980 Spørring - Ødum, tidlig DOF Østjylland 8380NKBJ / Niels Kristian Bech Jensen
4727 Moesgaard mm. DOF Østjylland 8270BES / Bent Sømod
5353 Malling - Ajstrup DOF Østjylland 7600PSD / Peer S. Daugbjerg
4841 Højbjerg - tidlig DOF Østjylland 8270SMK / Steven Kadin
4693 Ry og opland DOF Østjylland 7900BBK / Bent Birk Kristensen
5456 Kolby-Brattingsborg-Vesborg DOF Østjylland 8305ECE / Charlotte Eskildsen
4763 Bøllingsøgårdvej, tidlig DOF Østjylland 8600NK-N / Niels Kofod-Nielsen
4800 Vesterskov Gjessøvej, Silkeborg DOF Østjylland 8600KK / Knud Krog
5416 Stendal syd-øst DOF Østjylland 8620APE / Annie Pedersen
4696 Sejs Hede / Nyløkke DOF Østjylland 8600PB / Preben Bach
4706 Nørreris Skov DOF Østjylland 4330KIRO / Kim Rosing-Asvid
4723 Fajstrup Krat DOF Østjylland 4330KIRO / Kim Rosing-Asvid
5235 Frijsenborgskovene DOF Østjylland 8380NKBJ / Niels Kristian Bech Jensen
4732 Kvottrup Skov DOF Østjylland 4330KIRO / Kim Rosing-Asvid
4830 Grenaa enge m.v. DOF Østjylland 8500BJS / Bjarne Boye Sørensen
4794 Grenaa Golfbane DOF Østjylland 8500BJS / Bjarne Boye Sørensen
4818 Dalstrup-Villersø-Thorsø DOF Østjylland 8500BJS / Bjarne Boye Sørensen
5130 Vallumsø DOF Østjylland 8550UBM / Ursula Burmann
4742 Ebeltoft Nord DOF Østjylland 3500SKRY / Steen Kryger
5066 Bøjstrup, Margrethelund DOF Østjylland 8550ABL / Arne Bo Larsen
4711 Jernhatten, tidlig DOF Østjylland 8400BJ / Børge Jakobsen
5264 Gjeller Odde DOF Vestjylland 8320JALI / Jacob Lind
5426 Husby – Tarp – Nørkær DOF Vestjylland 7600EKT / Egon Toft
5415 Tvis Syd DOF Vestjylland 3700SSV / Svend Svendsen
4789 Sevel rundt DOF Vestjylland 7830LN / Leif Novrup
4660 Cykelrute Kytterup Amstrup DOF Vestjylland 7500ASV / Agner Svenstrup
4682 Ndr. Feldborg Plantage DOF Vestjylland 7490EO / Egon Østergaard
4807 Engelsholm sø og skov DOF Sydøstjylland 7300DB / Dorte Bryrup
5095 Ødsted syd omegn DOF Sydøstjylland 7100KHJ / Karin Holm Jensen
5424 Smidstrup Håstrup Herslev DOF Sydøstjylland 7000GEK / Gert Kobbelgaard
4828 Jelling skov DOF Sydøstjylland 7300BNP / Bodil Nygaard Poulsen
4758 Høgelund - Karlskov DOF Sydøstjylland 7323ODP / Ole Dalsgaard Pedersen
5402 Harte området DOF Sydøstjylland 6000LRJ / Leif Johansen
5081 Egebjerg Kær - Ulvedalen DOF Sydøstjylland 8700VPA / Vilhelm Paulsen
4770 Elbækskovvej, Horsens Fjord Nordsiden DOF Sydøstjylland 8700MF / Marianne Fock
5087 Sønder Hostrup-Hedager DOF Sønderjylland 6200EFA / Erik Faudel
4740 Felsted DOF Sønderjylland 6200CJA / Christopher James Seaton
4754 Kliplev omegn DOF Sønderjylland 6200GBL / Gerda Bladt
4768 St. Lihme - Ravning - Vejle Ådal DOF Sydvestjylland 7183PDE / Per Delphin
4769 Runkenbjerg - Sønderkær - Bindeballestien DOF Sydvestjylland 7183PDE / Per Delphin
4658 Skovlund - Hoddeskov DOF Sydvestjylland 6823BJH / Bjarne Holm
5208 Lønne, Nørre Nebel og Houstrup DOF Sydvestjylland 2100HOB / Hans Okkels Birk
5209 Lønne, Nymindegab, Nyminde og Blåbjerg plantager DOF Sydvestjylland 2100HOB / Hans Okkels Birk
4805 Dyreby DOF Sydvestjylland 6710SVB / Sven Bødker
5078 Råhede Enge DOF Sydvestjylland 6760SOP / Susanne Overgaard Petersen
5404 Marbæk og Myrtue golfbaner DOF Sydvestjylland 6880JHK / Jens Hasager Kirk
4774 Hunderup, ager og skov DOF Sydvestjylland 6740HH / Helle Hvitved
4775 Myrtuegård eng og skov, tidlig yngletid DOF Sydvestjylland 6710MSJ / Michael S. Johansen
5070 Snepsgårde, Ribe DOF Sydvestjylland 6740INNA / Inge Nagstrup
4773 Hunderup, ager og mose DOF Sydvestjylland 6740HH / Helle Hvitved
5243 Råhede / V. Vedsted enge DOF Sydvestjylland 6760KUC / Kurt Bredal Christensen
5259 Almsted-Helved DOF Sønderjylland 7400TISO / Tina Sørensen
4765 Ormstoft - Honninghul DOF Sønderjylland 6400PBJ / Preben Jensen
4652 Gabors tidlig yngletidsrute DOF Sønderjylland 6400GG / Gabor Graehn
5421 Knavvej-Vandling-Olufskærvej DOF Sønderjylland 6100NJJ / Niels Jørgen Jensen
5428 Hærvejen ved Stursbøl DOF Sønderjylland 6100KRAA / Karen Raagaard
5013 Rovstrup-Krejsel-Bjerning-Kokær DOF Sønderjylland 6100JVS / Jørn Vinther Sørensen
5435 Fjelstrup og omegn DOF Sønderjylland 6100KRAA / Karen Raagaard
4735 Spodsbjerg- Havgårdsskov DOF Fyn 5853EKL / Else Klint
4756 Landbrugslandet vest for Svendborg DOF Fyn 5700NAN / Niels Andersen
4729 Egebjerg Bakker Forår DOF Fyn 5230NSR / Niels Riis
5067 Svendborg øst DOF Fyn 5600JDY / Joakim Dybbroe
4746 Thurø-Fyn DOF Fyn 5700AB / Arne Bruun
4983 Odense Å, tidlig DOF Fyn 5230JDM / John Markenvard
4787 Ravnholt DOF Fyn 5856PBL / Palle Bo Larsen
4700 Birkende / Selleberg DOF Fyn 5290KHL / Kirsten Halkjær Lund
5242 Bjørnø DOF Fyn 5230JDM / John Markenvard
4714 Fiskerup Skov DOF Fyn 5762NBJ / Niels Bomholt Jensen
4810 Agerland Ringe Øst DOF Fyn 5750VHH / Vibeke Hedvig Hestekær
4831 Hagenskov DOF Fyn 5631THK / Thomas Kampmann
4796 Signekær DOF Fyn 5683PTJ / Per Toft Johansen
4694 Røjle mose DOF Fyn 5500EB / Erik Busk
4781 Røjle, tidlig DOF Fyn 5500EB / Erik Busk
5064 Aaker Nord - Nordøst, tidlig DOF Bornholm 3760HT / Hanne Tøttrup
5048 Sorthat DOF Bornholm 3700KOL / Kell Olsen
5056 Åkirkeby, tidlig DOF Bornholm 3720HTM / Henriette Tøttrup Hansen
5159 Slusegård-Øle Å-Strandmarken, tidlig DOF Bornholm 3700NE / Niels Erik Johansen
5076 Blemmelyng DOF Bornholm 3520TH / Torben Hellebek
5036 Østermarie - Hagemyr DOF Bornholm 3751KMK / Karen Merete Klausen
5062 Skåningevænge DOF Storstrøm 4773BEL / Bente Larsen
5413 Hårbølle Hestehave DOF Storstrøm 4000DBC / David B. Collinge
4922 Barup DOF Storstrøm 4840LHJ / Leif H. Jacobsen
4921 Vester Klippinge DOF Storstrøm 4840LHJ / Leif H. Jacobsen
5018 Trælløse, tidlig DOF Storstrøm 4100HWE / Henrik Wejdling
5253 Appenæs-Vejlø Skov DOF Storstrøm 4700FJN / Finn Jensen
4782 Maribo øst - tidlig DOF Storstrøm 4930BBA / Birgitte Birch Andreasen
4753 Hyldtofte - Rødby DOF Storstrøm 2000AP / Allan Prang
4739 Ledreborg SW DOF København 4320ENO / Ebbe Nordbo
4728 Nyrup Skov DOF Vestsjælland 4180HBA / Henrik Gerner Baark
5386 Ny rute DOF Vestsjælland 4200OLHA / Ole Buch Hansen
4699 Egevangen rundt DOF Vestsjælland 4180RLM / Rolf Lehrmann
5074 Slagelse Lystskov DOF Vestsjælland 4200JOS / John Steffensen
4709 Agerland ved Ollerup, tidlig DOF Vestsjælland 4200BHA / Bo Brauner
5073 Slagelse syd DOF Vestsjælland 4200JOS / John Steffensen
4736 Kværkeby og Vigersted moser DOF Vestsjælland 4100JM / Jørgen Madsen
4717 Allindelille Fredskov DOF Vestsjælland 4180KLU / Kirsten Laursen
4655 Vigersted - Tidlig yngletid DOF Vestsjælland 2100AP / Andreas Petersen
5069 Tissø syd og øst DOF Vestsjælland 4490HN / Hanne Nielsen
4710 Ornum - Osen DOF Vestsjælland 4174PEL / Peter Ellegaard
5440 Kattrup Vildnis, nordlig rute (Tidlig forår) DOF Vestsjælland 4270RTJ / Rune Tjørnløv
5357 Nekselø DOF Vestsjælland 2500JTS / Thorbjørn Stoltze
5263 Havnsø nord-Enghave skov DOF Vestsjælland 2500JTS / Thorbjørn Stoltze
5314 Kattrup Vildnis. midt DOF Vestsjælland 4180JKI / Jan Kiel
5171 Kattrup Vildnis Syd DOF Vestsjælland 4180BKO / Bent Koluda
4968 Tuse Ådal - tidlig DOF Vestsjælland 4300HSA / Henrik Salomonsen
5286 Holbæk dyrehave - Knudskoven DOF Vestsjælland 4300MG / Merete Gertz
5031 Yderby Lyng - Gniben DOF Vestsjælland 2900ASC / Anne Schoen
5060 Ellinge Kongepart DOF Vestsjælland 4000JER / Jan Eriksen
4790 Gribskov centrale del DOF Nordsjælland 3400PEP / Per Ekberg
4713 Harager Hegn DOF Nordsjælland 3070MOHO / Mogens Holme
4719 Snævret Skov DOF Nordsjælland 3120AL / Allan Nielsen
4966 Gribskov Nord, tidlig DOF Nordsjælland 3480HH / Henrik Høigaard
4738 Darup, Roskilde DOF København 4000PFN / Per Frydenlund Nielsen
5376 Den nye Gedevadså DOF København 4000JER / Jan Eriksen
5267 Himmelev - Hvedstrup agerland DOF København 4000POH / Poul Holm
4748 Ågerup, Kildevanggård, Gundsølille DOF København 4000JCP / Jens C. Pedersen
4737 Rørmosen - Boserup tidlig yngletid DOF København 4000PFN / Per Frydenlund Nielsen
4821 Arrenakke til Ryengen DOF Nordsjælland 2800JQ / Jesper Qvist
4701 Asserbo plantage tidlig yngletid DOF Nordsjælland 3520JMC / Janne Møller Christensen
4685 Ølsted og omegn DOF Nordsjælland 3400NDS / Niels Daugaard Sørensen
5063 Karlsunde/Karlstrup Mose DOF København 1671CSG / Christian Scharff Grandorf
5089 Nordskoven - Jægerspris Skydeterræn Øst DOF Nordsjælland 3600UMH / Ulla Munch Hansen
5090 Jægerspris, Kohave - nord DOF Nordsjælland 3600JH / John Hansen
4688 Sjælsølund DOF Nordsjælland 2840RNL / Richard Larsen
5183 Jægersborg Hegn DOF Nordsjælland 2100HOB / Hans Okkels Birk
4684 Skævinge og omegn DOF Nordsjælland 3400NDS / Niels Daugaard Sørensen
4808 Favrholm - Hillerød Syd DOF Nordsjælland 3400STE / Stig Englund
5269 Tidlig - Hellebæk Kohave og Teglstrup Hegn DOF Nordsjælland 3140STS / Steen Søgaard
4674 Gl. Grønholt Vang (tidlig yngletid) DOF Nordsjælland 3480HBO / Henrik Boeg
4654 Tokkekøb Hegn, tidlig DOF Nordsjælland 4200CMG / Christian Glahder
4958 Furesøkvarteret - tidlig DOF København 3450LMH / Leif Møller-Hansen
5260 Mølleåen - Hjortekær - Dyrehaven DOF København 2800SSP / Søren Spork
4726 Smør- og Fedtmosen DOF København 2880JMO / Jens Mortensen
4670 Høje Gladsaxe DOF København 2860CES / Carsten Enggaard Stidsen
4681 Gentofte Sø & Insulinmosen DOF København 3520TVI / Thomas Vikstrøm
5295 Kildedal By, tidlig DOF København 2760LLM / Leo Lund Mathiasen
5373 Møllemose-Måløv Naturpark DOF København 2760LLM / Leo Lund Mathiasen
4855 Haver på Frederiksberg DOF København 3500DPE / Daniel Palm Eskildsen
4649 Utterslev Mose Tidlig YFt DOF København 2700EAG / Erik Agertoft
4679 Vigerslevparken, tidlig DOF København 2610MF / Michael Fink Jørgensen
5091 Amager Fælled øst DOF København 1719CT / Christian Terp
4712 Valby, tidlig DOF København 2500 SSS / Susan Schou Sørensen


(0.122 sekunder)