Gentofte Sø

Artsliste over mosser 2014
OVERSIGT OVER MOSSER FUNDET I GENTOFTE SØ OG BROBÆK MOSE (INSULINMOSEN).
Thomas Vikstrøm d. 11. oktober 1990. Revideret af Poul Evald Hansen 31.01.2001 og af Thomas Vikstrøm senest 11.02.2014

Referencer: Arne Jørgensen (AJ), Bodil Lange (BL), Bent Odgaard (BO), Christian Vaupell (CV), David Boertmann (DB), Erik Buchwald (EB), Eigil Plöger (EP), Erik Rald (ER), Hans Henrik Bruun (HHB), Ivan Karottki (IK), Irina Goldberg (IR), Københavns Amt (KA), Kristian Kjeldsen (KK), Lise Rastad (LR), Mogens Holmen (MH), Ole B. Lyshede (OBL), Poul Evald Hansen (PEH), Per N. Grøn (PNG), Tyge Christensen (TC), Thomas Vikstrøm (TV), Ulrik Søchting (US).

Nomenklatur og status i udgangspunktet efter M.S. Christiansen 1984: Bregner, mosser og laver. Gad.
En asterisk (*) markerer en sjældnere art.

Bladmosser:
Amblystegium juratzkanum (Udspærret Krybmos): KK 2004
Amblystegium serpens (Alm. Krybmos): LR+EB 1981, KK 2004, EP 2006, MH 2011
*Amblystegium varium (Bugtet Krybmos): BO 1989, PEH 1996
Anisothecium (Dicranella) varium (Stivbladet Skævkapsel): LR+EB 1981
Atrichum undulatum (Bølget Katrinemos,): DB 1974, EB 1986, BO 1989.
Aulacomnium androgynum (Kugle-Filtmos (Kuglebærende Knopmos)): BO 1989, EP 2008
Aulacomnium palustre (Alm. Filtmos (Filt-Knopmos)): LR+EB 1981, EB 1986, TV 1986-2002, BO 1989, PEH 1996, MH 2007, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011
Brachythecium mildeanum (Kær-Kortkapsel): BO 1989, PEH 1996, EP & IR 2009, MH 2011
Brachythecium rivulare (Væld-Kortkapsel): BO 1989, KK 2004, EP 2005-2006, 2008, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011
Brachythecium rutabulum (Alm. (Rubørstet) Kortkapsel): LR+EB 1981, US+EB 1983, EB 1986, BO 1989, KK 2004, EP 2005-2006, 2008, EP & IR 2009, MH 2010, 2011
Brachythecium starkei (Skov-Kortkapsel): BO 1989
Bryum argenteum (Sølv-Bryum (Sølv-Endeknop)): LR+EB 1981
Bryum cfr. neodamense (Grøn Bryum): BO 1989
Bryum pseudotriquetum (Nedløbende Bryum (Sump-Endeknop)): BO 1989, PEH 1996, KK 2004, EP & IR 2009
Calliergon cordifolium (Alm. Skebladmos): CV 1851, BO 1989, EP 2005-2006, 2008, EP & IR 2009, MH 2011
Calliergonella cuspidata (Spids Spydmos): DB 1974, LR+EB 1981, EB 1983+1986, BO 1989, TV 1986-2001, PEH 1996, KK 2004, EP 2005-2006, 2008, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011, HHB 2011
Campylium stellatum (Kær-Guldstjernemos): EB 1983
Campylopus introflexus (Stjerne-Bredribbe): MH 2011
Ceratodon purpureus (Rød Horntand) LR+EB 1981 (usikker), BO 1989
Cirriphyllum piliferum (Bleg (Alm.) Penselmos): DB 1974, BO 1989, EP 2006, 2008
Climacium dendroides (Engkost): DB 1974, LR+EB 1981, EB 1983+1986, TV 1986-2001, BO 1989, PEH 1996, KK 2004
Cratoneuron filicinum (Grøn Eremitmos (Alm. Tufmos)): LR+EB 1981, EB 1983, BO 1989, EB 2000, PEH 2001, KK 2004, EP 2008, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011
Dichranoweisia cirrata (Alm. Krøltue): US 1981, + 1983, EB 1983, BO 1989
Dicranella heteromalla (Alm. Fløjlsmos): BO 1989
Dicranum bonjeanii (Kær-Kløvtand): EP 2008
Dicranum cfr. majus (Stor Kløvtand) (?): EB 2002 (det. Roar Poulsen)
Dicranum polysetum (Bølgebladet Kløvtand): EP & IR 2009
Dicranum scoparium (Alm. (Kost-)Kløvtand): US 1981, EB 1986, BO 1989, KK 2004, EP 2008, EP & IR 2009
Didymodon (Barbula) fallax (Alm. Skægtand): LR+EB 1981
Drepanocladus aduncus (Kær-Seglmos) (inkl. D. polycarpus (Tæt S.): TC 1979 (polycarpus), LR+EB 1981, BO 1989, TV 1996, KK 2004 (polycarpus), EP 2006, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2011
Fissidens cfr. taxifolius (Taks-Rademos): US + EB 1983
Fontinalis antipyretica (Almindelig Kildemos): NJ uden år, EB 1982-83, IK 1998, PNG 2000, EB 2012-13
Funaria hygrometrica (Alm. Snobørste): LR+EB 1981
*Helodium blandowii (Kær-Gyldenmos): EB 1983
Hypnum cupressiforme (Alm. Cypresmos): US 1981, LR+EB 1981, EB 1986, BO 1989, KK 2004, EP 2005,
2008, EP & IR 2009, MH 2010, 2011
Leptodictyum kochii (Kochs Pytmos): BO 1989
Leptodictyum riparium (Stor Pytmos): KK 2004, EP 2008
*Mnium (Pseudobryum) cinclidioides (Sømløs Stjernemos): BO 1989
Mnium hornum (Brunfiltet Stjernemos): LR+EB 1981, EB 1986, TV 1986-2001, BO 1989, PEH 1996, KK 2004, EP 2005-2006, MH 2007, EP 2008, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011, OBL 2011
Mnium (Rhizomnium) punctatum (Alm. Bredblad(mos) (Tungebladet (Prikket) Stjernemos): DB 1974, TV 1986-1990, BO 1989, PEH 1996, KK 2004, EP 2005, 2006, 2008, EP & IR 2009, MH 2011
Mnium (Plagiomnium) undulatum (Bølget Krybstjerne (Bølget Stjernemos)): DB 1974, LR-EB 1981, EB 1986, TV 1986-2001, BO 1989, EB 1990, PEH 1996, KK 2004, EP 2005, 2006, 2008, EP & IR 2009, MH 2010, 2011, HHB 2011
Orthodicranum montanum (Tæt Tyndvinge): EP & IR 2009
*Orthodicranum tauricum (Skør Tyndvinge): BO 1989
Orthodontium lineare (Smalbladet Lynvandrer): BO 1989
*Orthotrichum speciosum (Kortstribet Furehætte): KK 2004
Oxyrrhynchium sp. (vortetand-art): EP 2005, 2008
Oxyrrhynchium (Eurhynchium) praelongum (Forskelligbladet Vortetand): US 1981, BO 1989, KK 2004, EP 2005, 2008, EP & IR 2009, MH 2010, 2011
Oxyrrhynchium schleicheri (Vredet Vortetand): EP 2006
Oxyrrhynchium swartzii (Ler-Vortetand): KK 2004, EP 2005, 2006, MH 2010, 2011
Physcomitrium pyriforme (Alm. Pærekapsel): BO 1989
Plagiomnium affine (Fælled-Krybstjerne): EP 2006, 2008, EP & IR 2009
Plagiomnium elatum (Mnium seligeri) (Raslende Krybstjerne (Nedløbende Stjernemos)): BO 1989, KK 2004, EP 2005, 2008, MH 2009
Plagiomnium (Mnium) ellipticum (rugicum) (Mose-Krybstjerne): EB+LR 1981, EB 1983, PEH 1996, KK 2004, EP 2008, EP & IR 2009, MH 2011
Plagiothecium denticulatum (Alm. Tæppemos): EP & IR 2009
Plagiothecium succulentum (Gylden Tæppemos): LR+EB 1981
Pleurozium schreberi (Trind Fyrremos): DB 1974, BO 1989
Pohlia nutans (Alm. Nikkemos): LR+EB 1981, BO 1989, EP & IR 2009
Polytrichum affine (Filtstænglet Jomfruhår): PEH 1996
Polytrichum commune (Alm. (Mose-) Jomfruhår): DB 1974, EB 1981 + -83, LR 1981, US 1981, TV 1986-1990, BO 1989, PEH 1996, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011
*Rhizomnium pseudopunctatum (Mnium rugicum) (Kær-Stjernemos): BO 1989
Rhytidiadelphus loreus (Ulvefod-Kransemos): EP & IR 2009
Rhytidiadelphus squarrosus (Plæne- (Eng-)Kransemos (Græsplænemos)): DB 1974, EB 1983 + -86, BO 1989, TV 2001, KK 2004, EP 2005, 2006, 2008, MH 2010, 2011
Sharpiella (Herzogiella) seligeri (Stub-Pølsekapsel): BO 1989, MH 2011
Straminergon (Calliergon) stramineum (Tråd(formet)-Skebladmos): BO 1989, EP & IR 2009, MH 2011
Tetraphis pellucida (Alm. Firtand): BO 1989
Tortula muralis (Mur-Snotand): BO 1989

Tørvemosser:
Sphagnum angustifolium (Rødgrenet Tørvemos): BL+EB 1983, BO 1989, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011, OBL 2011
*Sphagnum capillifolium (nemorium) (Spidsbladet Tørvemos): BO 1989
Sphagnum fallax (recurvum) (Brodspids(et)-Tørvemos): BL+EB 1983, BO 1989, PEH 1996, EP & IR 2009, MH 2010, 2011, OBL 2011
Sphagnum fimbriatum (Frynset Tørvemos):LR+EB 1981, BL+EB 1983, BO 1989, TV 1986-1990, PEH 1996, EP 2005, 2006, MH 2007, EP 2008, MH 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011, OBL 2011
Sphagnum flexuosum (Kuplet Tørvemos): EP & IR 2009, MH 2010, 2011
Sphagnum girgensohnii (Stiv Tørvemos): PEH 1996, ER 2003
Sphagnum palustre (Alm. (Butbladet) Tørvemos): EB+LR 1981, US+EB 1983, BL+EB 1983, BO 1989, TV 1986-1990, PEH 1996, EP 2005, MH 2007, 2009, EP & IR 2009, MH 2010, 2011, OBL 2011
Sphagnum cfr. riparium (Kløftet Tørvemos): PEH 1996
Sphagnum russowii (robustum) (Spraglet Tørvemos): AJ 1983, MH 2009, 2010, 2011
Sphagnum squarrosum (Udspærret Tørvemos): DB 1974, EB+LR 1981, BL+EB 1983, BO 1989, TV 1986-2002, PEH 1996, KK 2004, EP 2005, 2006, MH 2007, EP 2008, EP & IR 2009, MH 2009, 2010, 2011, OBL 2011
Sphagnum subnitens (Fedtet Tørvemos): EP & IR 2009, MH 2011
Sphagnum teres (Trindgrenet Tørvemos): EB 1983, PEH 1996, EP 2005 og senere, MH 2009, EP & IR 2009, MH & OBL 2011

Levermosser:
Aneura (Riccardia) pinguis (Tyk Nerveløs): EB+TV 1981-1990, EB 1993, EB + PEH 1996, EB 1999, KK 2004, EP & IR 2009, MH 2011
Cephaloziella sp. (Dværgtråd-art): LR+EB 1981
Chiloscyphus latifolius (Lophocolea bidentata) (Sylspidset Kamsvøb): EB+TV 1981-1990, BO 1989, EB 1993, EB + PEH 1996, EB 1999, KK 2004, EP 2008
*Chiloscyphus pallescens (Bleg Tungeblad): BO 1989 (usikker), KK 2004, EP 2005
Chiloscyphus polyanthos (Tungeblad-art): EB 1983
Chiloscyphus profundus (Lophocolea heterophylla) (Forskelligbladet Kamsvøb): LR+EB 1981, US+EB 1983, BO 1989, KK 2004, EP 2008, OBL 2011
Chiloscyphus (Lophocolea) sp. (art af tungeblad (kamsvøb)): US+EB 1983, EP 2006
*Cryptothallus (Aneura) mirabilis (Bleg Elvermos): MH 2008, 2011, OBL 2011
Marchantia polymorpha (Alm. Lungemos): LR+EB 1981, EB 1984, BO 1989, TV 1986-1990
Pellia epiphylla ssp. epiphylla (Enbo Ribbeløv): KK 2004, 2005
Pellia neesiana (Tvebo Ribbeløv): EP 2005
Pellia sp. (vortetand-art): EP 2008
Plagiochila asplenioides (Radeløv-Bregnemos): BO 1989
Ptilidium pulcherrimum (Stub-Frynsemos): US+EB 1983
*Riccia fluitans (Flydende (Svømmende) Stjerneløv): EB 1981, TV 1986-1998, 2008

Arter angivet fra lokaliteten, men hvis tilstedeværelse her må anses for tvivlsom iht. Bryologkredsen (Goldberg 2011):
Calliergon giganteum (Stor Skebladmos): 2004
Sphagnum papillosum (Sod-Tørvemos): 1996
Sphagnum rubellum (Rødlig Tørvemos): 1986





Fakta
Kommune: Gentofte
Areal: 53 hektar
Ejerforhold: Gentofte Kommune

De tre alvorligste trusler:
- Sejlads
- Tilgroning
- Vandforurening

De tre mest påkrævede forbedringer:
- Afskæring af spildevand
- Sejladsbegrænsning
- Øget græsning/høslæt

Sidevisninger
Denne måned: 352
Sidste måned: 720

Forrige lokalitetLink til denne sideNæste lokalitet