GENVEJE  

Log ind
Brugeroprettelse
Søg observationer

TEGNFORKLARING
Turkommentar
Summeret obs.
Kommentar
Medobservatør
Supplerende info
Billede
Lydfil
Tidspunkt
Position
Behandlet af DKU
Godkendt af SU
Til behandling
Sjælden
Fåtallig
Periodisk fåtallig

See page in English
    OBSERVATIONER  

Herunder ses de seneste observationer i DOFbasen. Du kan vælge imellem observationstypen, dato og lokalafdeling. Visningen af observationer kan sorteres efter henholdsvis lokalitet eller art.
Klik på observationens antal fugle for yderligere oplysninger om observationen.

Observationer: Dato: Sortering: Afdeling:


    TIRSDAG DEN 11/05/2021 ( OBS.)  

    DOF-NORDJYLLAND  
Sortsvane (Cygnus atratus):
 2 FUBygholm Vejle[Vagn Freundlich]
Knopsvane (Cygnus olor):
 5 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
mod øst
Ellen
1 OFTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 11 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 20 RVilsted Sø[Torsten Hansen]
 1 RSkarvsøen, Skagen[Birthe Karpfen]
Knortegås (Branta bernicla):
 
2 + 6
Lone
8 FUFrydenstrand, Frederikshavn[John David]
Knortegås, Lysbuget (ssp. hrota) (Branta bernicla hrota):
 172 RGjøl Bredning[Bjarke Huus Jensen]
 1050 FULimfjorden nord og vest for Egholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Bramgås (Branta leucopsis):
 400 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 3000 RAggersborg[Søren Lund]
 115 Løkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
425 ØGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 572 ØGrenen, Skagen[John Jensen]
 550 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 584 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 488 TNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
626 ØNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
626 ØNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 
s 0-1 m/s, 8/8, 9 gr C
474 ØNordstrand, Skagen[Bjarne Hove-Jensen]
Canadagås (Branta canadensis):
 1 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus):
 115 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
syg?
1 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 530 RØlands Vejle[Brian Kristensen]
 1000 RØlands Vejle[Casper Sylvester Jensen]
Grågås (Anser anser):
 400 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 4 OFUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 
12 adulte med gæslinger i flere størrelser
50 YF UFVandplasken[Kurt Prentow]
 30 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
 1 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 2 RHulsig Hede[Dan Blohm]
Fløjlsand (Melanitta fusca):
 16 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 11 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
BHJ+25
11 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
Sortand (Melanitta nigra):
 200 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
Hvinand (Bucephala clangula):
 7 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 9 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 3 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
3 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
Stor Skallesluger (Mergus merganser):
 
han og hun
Lone
2 RFrydenstrand, Frederikshavn[John David]
 3 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 MOFGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 1 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
1 OFNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
Toppet Skallesluger (Mergus serrator):
 
2 hanner , 3 hunner
Lone
5 RFrydenstrand, Frederikshavn[John David]
 19 RGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
Gravand (Tadorna tadorna):
 6 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 9 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 6 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 5 RUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 
Lone
9 FUFrydenstrand, Frederikshavn[John David]
 4 RVilsted Sø[Torsten Hansen]
 4 TLøkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
 2 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 3 OFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
BHJ+25
2 RNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
2 RNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 2 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 10 RTroldkær (Råbjerg Enge)[Peter Manstrup]
Taffeland (Aythya ferina):
 2 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 3 RRærup Slambassiner[Brian Ravnborg]
Troldand (Aythya fuligula):
 6 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 4 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
Bjergand (Aythya marila):
 3 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 3 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 3 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
Skeand (Spatula clypeata):
 2 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 1 TLøkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
Knarand (Mareca strepera):
 3 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 8 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
Pibeand (Mareca penelope):
 4 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 9 RGjøl Bredning[Bjarke Huus Jensen]
 2 NLøkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
Gråand (Anas platyrhynchos):
 4 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 2 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 8 RVilsted Sø[Torsten Hansen]
 2 RSkarvsøen, Skagen[Birthe Karpfen]
 
SKJ,FS,BAA
6 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Spidsand (Anas acuta):
 2 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
Krikand (Anas crecca):
 12 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 43 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 1 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
Fasan (Phasianus colchicus):
 
Lossepladsen
Miljøanlægget
1 MRRavnshøj[John David]
 
BHJ+25
2 RNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
4 RNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis):
 1 YF BRElling ved Frederikshavn[Mogens Damm]
 1 SYEllekrattet, Skagen[Jannie Smed Christensen]
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena):
 
Har ellers ikke set dem et stykke tid
2 RVandplasken[Kurt Prentow]
 2 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
 1 TNordstrand, Skagen[Mads Olsen]
 2 RHulsig Hede[Dan Blohm]
 2 RSkarvsøen, Skagen[Birthe Karpfen]
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus):
 8 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis):
 14 RLille Vildmose[Eric Schaumburg]
Huldue (Columba oenas):
 1 YF SYOksholm Skov[Bjarke Huus Jensen]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
3 TFGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 TFGrenen, Skagen[John Jensen]
 3 TFGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 3 TFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 2 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
2 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
2 OFNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
Ringdue (Columba palumbus):
 
Ellen
1 FUTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 7 FUHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 2 FUHaldbjerg[Herluf Johansen]
 5 RGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 
BHJ+25
4 OFNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 1 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 
SKJ,FS,BAA
4 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Tyrkerdue (Streptopelia decaocto):
 2 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
2 OFNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
Natravn (Caprimulgus europaeus):
 
Lars Bo Jacobsen
1 OFPoul Eeg Camping, Skagen[Skagen Fuglestation]
Mursejler (Apus apus):
 1 OFHald Tostrup[Carsten Svejstrup Sørensen]
 4 FUØsterådalen N[Jens Kristian Holm]
 1 RSvenstrup ved Aalborg[Terje Seidenfaden]
Gøg (Cuculus canorus):
 1 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 1 SYStore Blåkilde og engarealer[Kaj Nissen]
 1 SYKrogen[Benny Haahr]
 1 RUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 2 SYVandplasken[Kurt Prentow]
 1 SYKrage Klit[Jesper Brodersen]
 
Hørt fra vores terrasse. 
1 SYOnsild Ådal[Carsten Svejstrup Sørensen]
 1 YF SYKornum Bro, Rakkeby Bro og Sejlstrup[Kurt Jørgensen]
 2 RHalkær Sø og Ådal[Henrik Møller Thomsen]
 1 SYSejlflod Kær[Tom Bak Andersen]
 2 OFGrenen, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 2 SYGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
3 RGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 2 RGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 3 RGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 RGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 2 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
1 RNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 RNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
1 MRNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 SYReservatet, Skagen[Birthe Karpfen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
4 Reservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 1 RHulsig Hede[Dan Blohm]
 1 SYHulsig Hede[Jannie Smed Christensen]
 2 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 
Ulla
1 RTornbakkerimmen[Hans Eising]
 1 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 2 SYVolsted Kær[Klaus Anker Hansen]
 1 MSYRærup Slambassiner[Brian Ravnborg]
 1 SYIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
 1 RKandestederne[Mads Olsen]
 1 RSkagbanke, Skagen[Mette Hjort Thomsen]
 1 RNæsby Dale[Søren Lund]
Vandrikse (Rallus aquaticus):
 3 RGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
1 SYNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 1 RReservatet, Skagen[Birthe Karpfen]
Rørhøne (Grønbenet) (Gallinula chloropus):
 
Gadekæret. Kun rødlistede arter noteret....
1 ADRØsterby, Øland[Bjarke Huus Jensen]
 
BHJ+25
1 RNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
Blishøne (Fulica atra):
 4 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
 14 RSkarvsøen, Skagen[Birthe Karpfen]
Trane (Grus grus):
 33 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
Lå først på reden, men gik så rundt
og fouragerede
1 YFVandplasken[Kurt Prentow]
 92 RLille Vildmose[Eric Schaumburg]
 3 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 2 OFHulsig Hede[Dan Blohm]
 3 RTroldkær (Råbjerg Enge)[Peter Manstrup]
 
LS +4
1 RBankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
 
Ulla
1 FUTornbakkerimmen[Hans Eising]
Rødstrubet Lom (Gavia stellata):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
147 Løkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
 11 NVGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 91 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
225 ØNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
9 TNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
225 ØNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
Sortstrubet Lom (Gavia arctica):
 1 NLøkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
 
Kabeltromlen
over land
HAC mfl
3 NGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 3 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
1 ØNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
Islom (Gavia immer):
 1 ADSDR NGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
1 ADSDR NVGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 NVGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 ADNVGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 TNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 1 TNordstrand, Skagen[Mads Olsen]
Hvid Stork (Ciconia ciconia):
 2 RSkibsby Hede[Brian Ravnborg]
 2 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 
ID af stork. fotograferet af Hans Henrik Larsen 10-5-2021
1 RSkibsby Hede[Jan Svejgaard Jensen]
 2 FUSkibsby Hede[Jannie Smed Christensen]
 2 RSkibsby Hede[Kurt Prentow]
 2 FUSkibsby Hede[Poul Henrik Pedersen]
Rørdrum (Botaurus stellaris):
 3 RGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 2 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
+18
1 OFNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
1 FUNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 SYReservatet, Skagen[Birthe Karpfen]
 2 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
HAC
4 OFReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 RRærup Slambassiner[Brian Ravnborg]
Fiskehejre (Ardea cinerea):
 4 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 6 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 4 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 2 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
 2 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 1 Nordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
Sølvhejre (Ardea alba):
 2 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 1 REllekrattet, Skagen[Jan Speiermann]
 1 RBankes Marker, Skagen[Søren Skriver]
Skestork (Platalea leucorodia):
 7 FUBygholm Vejle[Vagn Freundlich]
 4 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
Fra paekeringspladsen
1 FUBygholm Vejle[Vagn Højkjær Larsen]
 5 FUUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 6 OFGjøl Bredning[Bjarke Huus Jensen]
 1 RHalkær Sø og Ådal[Henrik Møller Thomsen]
 1 FUIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Sule (Morus bassanus):
 11 Grenen, Skagen[Finn Abildtrup Dalgaard]
 15 OFGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 
+ 25
12 OFNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 2 Højen (Gammel Skagen)[Finn Abildtrup Dalgaard]
Skarv (Phalacrocorax carbo):
 3 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 6 RVandplasken[Kurt Prentow]
 3 OFGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 122 YF BRSkarvsøen, Skagen[Birthe Karpfen]
Strandskade (Haematopus ostralegus):
 2 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 5 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 1 RAggersborg[Søren Lund]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
5 ØGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 6 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 5 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
BHJ+25
11 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
2 ØNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 
SKJ,FS,BAA
1 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Klyde (Recurvirostra avosetta):
 2 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 4 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 1 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 1 Grenen, Skagen[Alex Sand Frich]
Hjejle (Pluvialis apricaria):
 400 RØlands Vejle[Brian Kristensen]
 60 RØlands Vejle[Casper Sylvester Jensen]
 1 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 43 RHvidemose ved Gårdbo Sø[Mogens Erlandsen]
Pomeransfugl (Charadrius morinellus):
 4 RØlands Vejle[Brian Kristensen]
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula):
 
minimum
50 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 4 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 13 RUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 10 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
 
Lone
9 FUFrydenstrand, Frederikshavn[John David]
 4 RGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 
+ 25
1 RNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 23 RIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Lille Præstekrave (Charadrius dubius):
 
Kabeltromlen
HAC mfl
1 OFGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus):
 
Nok samme fugl, som er set tidligere samme sted.
1 FRUlvedybet ved Gjølvej[Mogens Neergaard]
Vibe (Vanellus vanellus):
 40 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 4 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 6 YFRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 10 RTroldkær (Råbjerg Enge)[Peter Manstrup]
Småspove (Numenius phaeopus):
 1 SLøkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
Storspove (Numenius arquata):
 1 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 1 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 1 RSlettestrand[Inger & Ivan Zink-Nielsen]
 2 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 4 RTroldkær (Råbjerg Enge)[Peter Manstrup]
 1 FUHvidemose ved Gårdbo Sø[Mogens Erlandsen]
Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica):
 80 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
2 SVGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 2 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
Stor Kobbersneppe (Limosa limosa):
 1 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
Fra paekeringspladsen
2 FUBygholm Vejle[Vagn Højkjær Larsen]
 4 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
Stenvender (Arenaria interpres):
 4 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
Islandsk Ryle (Calidris canutus):
 30 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
Brushane (Calidris pugnax):
 20 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
Fra paekeringspladsen
4 FUBygholm Vejle[Vagn Højkjær Larsen]
 1 RVilsted Sø[Torsten Hansen]
Temmincksryle (Calidris temminckii):
 1 RUlvedybet ved Gjølvej[Mogens Neergaard]
Almindelig Ryle (Calidris alpina):
 42 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 4 RUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 150 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
 1 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 
BHJ+25
8 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
1 ØNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 18 RIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Ryle sp. (Calidris sp.):
 2 RVilsted Sø[Torsten Hansen]
Dværgryle (Calidris minuta):
 6 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago):
 2 RStore Blåkilde og engarealer[Kaj Nissen]
 2 YF THVandplasken[Kurt Prentow]
 1 THGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 OFHulsig Hede[Dan Blohm]
 2 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
Mudderklire (Actitis hypoleucos):
 2 FUBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
Lone
2 RFrydenstrand, Frederikshavn[John David]
 6 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 7 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 2 RIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Hvidklire (Tringa nebularia):
 5 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 33 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 29 RUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 15 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
 4 TFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
1 TNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 RIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Rødben (Tringa totanus):
 20 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 7 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 24 RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 30 RGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
 
Lone
1 RFrydenstrand, Frederikshavn[John David]
 2 RVandplasken[Kurt Prentow]
 1 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 OFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 3 RHulsig Hede[Dan Blohm]
 4 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 10 RIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Tinksmed (Tringa glareola):
 3 RVandplasken[Kurt Prentow]
 8 RVilsted Sø[Torsten Hansen]
 1 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
Tejst (Cepphus grylle):
 
LHA
1 RSkagen Havn[Søren Blanke]
 5 RSkagen Havn[Birthe Karpfen]
Alk (Alca torda):
 2 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 2 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus):
 3 OFGrenen, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 3 OFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
2 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 TNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
Ride (Rissa tridactyla):
 1 NLøkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
 3 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 4 RGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 3 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 TNordstrand, Skagen[Mads Olsen]
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus):
 28 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 4 RUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 30 RVilsted Sø[Torsten Hansen]
 
SKJ,FS,BAA
1 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Stormmåge (Larus canus):
 7 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 10 RBouet[Morten Christensen]
Sildemåge (Larus fuscus):
 
BHJ+25
1 RNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
Sølvmåge (Larus argentatus):
 1 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 
SKJ,FS,BAA
1 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Gråmåge (Larus hyperboreus):
 1 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
20+ med obser 
1 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
1 2KOFNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 OFNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
1 2KOFNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
Svartbag (Larus marinus):
 1 RSkagen Havn[Birthe Karpfen]
 2 OFGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 
BHJ+25
31 RNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
Dværgterne (Sternula albifrons):
 2 RSlettestrand[Inger & Ivan Zink-Nielsen]
Fjordterne (Sterna hirundo):
 3 OFHobro Vesterfjord[Carsten Svejstrup Sørensen]
 1 RGuldbæk Ådal (Bjergbanestien - Langdyssen)[Terje Seidenfaden]
Splitterne (Thalasseus sandvicensis):
 7 RSkagen Havn[Birthe Karpfen]
 4 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 10 OFGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
Fiskeørn (Pandion haliaetus):
 1 TGrenen, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 2 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 2 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 3 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
Fiskende i havstokken, fangede hornfisk
1 OFGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 
Kl 10.06, 
2 TNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
3 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
2 TNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
1 ØNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 
S 0-1 m/s skiftende til SSØ 2 m/s, 8/8, 9 gr C
10.05,  11.08
2 Nordstrand, Skagen[Bjarne Hove-Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Ellekrattet, Skagen[Jan Speiermann]
 
mellem 1045 og 1115
HAC
2 ØReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 Buttervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 1 Pælebakke Klit[Egon Østergaard]
 1 THulsig Hede[Søren Skriver]
 
FA TL
1 Det Grå Fyr, Skagen[Anton Thøger Larsen]
Hvepsevåge (Pernis apivorus):
 1 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 1 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Buttervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
Kongeørn (Aquila chrysaetos):
 1 2K+T RHulsig Hede[Søren Skriver]
 1 IMMRåbjerg Hede[Peter Manstrup]
 
FA TL
1 IMMNRødstens Klit[Anton Thøger Larsen]
Rørhøg (Circus aeruginosus):
 1 BR RUlvedybet ved Gjølvej[Bjarke Huus Jensen]
 2 OFUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 2 FRØlands Vejle[Casper Sylvester Jensen]
 1 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 1 MADFUOver Jonstrup[Bjarke Huus Jensen]
 7 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
9 Grenen, Skagen[Søren Skriver]
 4 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
+18
1 RNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 1 FUReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
5 Buttervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 1 MOFHulsig Hede[Jannie Smed Christensen]
 1 FOFRærup Slambassiner[Brian Ravnborg]
 1 OFIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Blå Kærhøg (Circus cyaneus):
 1 RLille Vildmose[Eric Schaumburg]
 2 OFGrenen, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 1 Grenen, Skagen[Finn Abildtrup Dalgaard]
 1 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Grenen, Skagen[Søren Skriver]
 
Kl 9.50 han, 
1 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 1 MØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 MTNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
1 OFNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 
1140
HAC
1 FADØReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 BR ØButtervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
FA TL
2 Saftevandsbakken[Anton Thøger Larsen]
 1 MOFKandestederne[Mads Olsen]
Hedehøg (Circus pygargus):
 1 M2KRGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
Kabeltromlen
eller lettende fra rast
HAC mfl
1 2KTFGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 TFGrenen, Skagen[John Jensen]
 1 BR RGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 2KFUKandestederne[Mads Olsen]
Spurvehøg (Accipiter nisus):
 2 FUKrage Klit[Jesper Brodersen]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
23 ØGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 20 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 37 TNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 1 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
22 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
22 TNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 
HAC
27 ØReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 ØButtervej Industriområde, Skagen[Birthe Karpfen]
 32 ØButtervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 7 OFFlagbakken[Dan Blohm]
 4 OFFlagbakken[Erik Thomsen]
 2 OFHulsig Hede[Dan Blohm]
 
BK+4
2 OFBankes Marker, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
LS +4
2 TBankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
Havørn (Haliaeetus albicilla):
 1 RBygholm Vejle[Bo Fabech]
 1 ADRUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 1 3KOFGerå Enge og Strand[Eric Schaumburg]
 1 TFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
SSØ 2 m/s, 8/8, 9 gr C skiftende til SØ 2 m/s,
8/9, 10 gr C
Over Nedermose
1 SVNordstrand, Skagen[Bjarne Hove-Jensen]
 1 5K+TFButtervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 
Mod Hulsig Hede 
3 OFFlagbakken[Dan Blohm]
 
langt mod syd
2 RFlagbakken[Erik Thomsen]
 3 RHulsig Hede[Dan Blohm]
 1 RHulsig Hede[Jannie Smed Christensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Hulsig Hede[Søren Skriver]
 
FA TL
1 IMMOFRødstens Klit[Anton Thøger Larsen]
 1 FUIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Rød Glente (Milvus milvus):
 1 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 1 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 1 FUNedermose, Skagen[Gøran Jakobsen]
Sort Glente (Milvus migrans):
 
Fløj lige forbi os. Set super godt!
1 TGrenen, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 
Kabeltromlen
måske udtrækkende efter rast
HAC mfl
1 TFGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 TFGrenen, Skagen[John Jensen]
 1 TFGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 TFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
HAC SSC KNP FA TL +18
1 RGrenen, Skagen[Anton Thøger Larsen]
 1 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 1 FU ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
2 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 TNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
+ 25
2 Nordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 OFEllekrattet, Skagen[Jan Speiermann]
 
HAC
1 ØReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 FUNedermose, Skagen[Gøran Jakobsen]
 2 ØButtervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 
Nok fuglen set et kvarter tidligere ved Troldsø og
som senere blev set på Nordstrand
1 Hulsig Hede[Egon Østergaard]
 1 Troldsø[Egon Østergaard]
Fjeldvåge (Buteo lagopus):
 1 RFyrvej, Skagen[Søren Skriver]
 
FA TL
1 FUDet Grå Fyr, Skagen[Anton Thøger Larsen]
Musvåge (Buteo buteo):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
6 Hellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 1 OFSlettestrand[Inger & Ivan Zink-Nielsen]
 12 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 1 RPandrup[Morten Christensen]
 8 TNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
HAC
100 TFReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 113 ØButtervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 
Ca 60 i samme skrue kl 13.20
111 TFlagbakken[Dan Blohm]
 4 OFFlagbakken[Erik Thomsen]
 4 RHulsig Hede[Dan Blohm]
 145 OFHulsig Hede[Søren Skriver]
 10 Råbjerg Hede[Peter Manstrup]
 
I skrue
24 Simon Skrivers Klit[Nils Holsko]
 1 FUHvidemose ved Gårdbo Sø[Mogens Erlandsen]
 
BK+4
2 OFBankes Marker, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
LS +4
1 TBankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
 
FA TL
28 SRødstens Klit[Anton Thøger Larsen]
 
Ulla
1 OFTornbakkerimmen[Hans Eising]
 1 RStald Grenen, Skagen[Dan Blohm]
Mosehornugle (Asio flammeus):
 
Kabeltromlen
HAC mfl
1 RGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 RGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 
vest for Ellekrattet
HAC
1 RReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 OFSkagbanke, Skagen[Mette Hjort Thomsen]
Vendehals (Jynx torquilla):
 1 THSimon Skrivers Klit[Nils Holsko]
 
På matriklwn fouragerende på jorden langs
lavendelhækken i havens ørkenbed set på
11 m. afstand i 2 min.
1 FUStøvring[Helene Bjørn]
Sortspætte (Dryocopus martius):
 2 YFSkindbjerglund og Rise Skov[Henny Buhl]
 1 YF BRSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
Stor Flagspætte (Dendrocopos major):
 
Ellen
1 THTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 
Ellen
1 MFUArden[Axel Pedersen]
 2 FUHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 1 RSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 3 FUBangsbo Botaniske Have[Herluf Johansen]
Tårnfalk (Falco tinnunculus):
 1 FRSlettestrand[Inger & Ivan Zink-Nielsen]
 1 RAggersborg[Søren Lund]
 1 TFGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 RGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 5 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
8 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
+ 25
9 Nordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 
HAC
8 ØReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 FUButtervej Industriområde, Skagen[Birthe Karpfen]
 14 ØButtervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 2 OFFlagbakken[Dan Blohm]
 7 RHulsig Hede[Dan Blohm]
 1 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 1 FUHvidemose ved Gårdbo Sø[Mogens Erlandsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
LS +4
3 Bankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
 
FA TL
2 NRødstens Klit[Anton Thøger Larsen]
 
Ulla
2 RTornbakkerimmen[Hans Eising]
 4 RSkagbanke, Skagen[Mette Hjort Thomsen]
 
SKJ,FS,BAA
1 FRHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Dværgfalk (Falco columbarius):
 
FA
1 RSkagen Havn[Anton Thøger Larsen]
 2 FUGrenen, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 
Kabeltromlen
0747+0932
HAC mfl
2 ØGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Grenen, Skagen[John Jensen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Grenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 3 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
HAC SSC KNP FA TL +18
2 TGrenen, Skagen[Anton Thøger Larsen]
 
Kl 8.48, 
1 TNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 2 Nordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
2 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 OFNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
2 TNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 2 Ellekrattet, Skagen[Jan Speiermann]
 
HAC
1 TReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
Lærkefalk (Falco subbuteo):
 
Kabeltromlen
0807+0840
HAC mfl
2 ØGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 TGrenen, Skagen[John Jensen]
 1 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 2 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
Kl 8.23, 
1 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
Indtrækkende 
1 SNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 OFNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
1245+1310
HAC
2 ØReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
2 Buttervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
 
I hver sit udgåede træ
2 RFlagbakken[Dan Blohm]
 
i trætoppe
2 RFlagbakken[Erik Thomsen]
 1 Råbjerg Hede[Peter Manstrup]
 
BK+4
1 FUBankes Marker, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
LS +4
1 FUBankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
 
FA TL
1 RSaftevandsbakken[Anton Thøger Larsen]
 
Ulla
1 RTornbakkerimmen[Hans Eising]
Rødrygget Tornskade (Lanius collurio):
 1 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 1 FUNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
1 MRNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
1 RNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
1 RNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 2 RNordstrand, Skagen[Mads Olsen]
 1 MRButtervej Industriområde, Skagen[Oluf Lou]
Skovskade (Garrulus glandarius):
 
Ellen
2 FUTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
8 TFGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 11 TFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 4 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
3 OFNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 4 RReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 1 RBrovande, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 RSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
Husskade (Pica pica):
 11 TFGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 6 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
Allike (Coloeus monedula):
 6 RKrage Klit[Jesper Brodersen]
Råge (Corvus frugilegus):
 
SKJ,FS,BAA
20 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Ravn (Corvus corax):
 
Ellen
1 FUTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 2 YF THRønhøj Plantage[Gunnar Hansen]
 2 OFAggersborg[Søren Lund]
 1 OFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 OFNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 2 OFFlagbakken[Dan Blohm]
 1 OFHulsig Hede[Jannie Smed Christensen]
Gråkrage (Corvus cornix):
 2 OFSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 
SKJ,FS,BAA
3 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Sortmejse (Periparus ater):
 
Ellen
4 FUTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 2 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
Topmejse (Lophophanes cristatus):
 2 YF BRRønhøj Plantage[Gunnar Hansen]
Sumpmejse (Poecile palustris):
 
Ellen
1 SYTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 1 RNæsby Dale[Søren Lund]
 2 FUBangsbo Botaniske Have[Herluf Johansen]
Blåmejse (Cyanistes caeruleus):
 
Ellen
2 FUTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 4 RHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 
Lossepladsen
Genbrugspladsen
1 FURavnshøj[John David]
 3 FUHaldbjerg[Herluf Johansen]
 1 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 
SKJ,FS,BAA
1 RHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Musvit (Parus major):
 
Ellen
2 THTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 
Ellen
2 FUArden[Axel Pedersen]
 
Lossepladsen
Miljøanlægget
3 RRavnshøj[John David]
 4 FUHaldbjerg[Herluf Johansen]
 2 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 5 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 
SKJ,FS,BAA
1 RHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Hedelærke (Lullula arborea):
 1 TFGrenen, Skagen[John Jensen]
 2 TGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 1 TFGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
HAC
1 SYReservatet, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 SYStorsig, Skagen[Jannie Smed Christensen]
Sanglærke (Alauda arvensis):
 2 RAggersborg[Søren Lund]
 
Ulla
2 SYTornbakkerimmen[Hans Eising]
 1 RBouet[Morten Christensen]
 1 RNæsby Dale[Søren Lund]
 
SKJ,FS,BAA
12 YF THHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Skægmejse (Panurus biarmicus):
 
samlede redemateriale
1 MFUVilsted Sø[Torsten Hansen]
 3 RRærup Slambassiner[Brian Ravnborg]
Græshoppesanger (Locustella naevia):
 1 RUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 1 SYUlvedybet ved Gjølvej[Mogens Neergaard]
 1 SYVandplasken[Kurt Prentow]
 1 SYNørre Rubjerg[Morten Christensen]
 1 SYLøkken Strand[Jonathan Hemmer-Hansen]
 3 SYHalkær Sø og Ådal[Henrik Møller Thomsen]
 1 RGrenen, Skagen[Alex Sand Frich]
 4 SYVolsted Kær[Klaus Anker Hansen]
 1 SYRærup Slambassiner[Brian Ravnborg]
Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus):
 7 RUlvedybet ved Gjølvej[Casper Sylvester Jensen]
 1 SYDalsgårde[Anders Østerby]
 1 SYSejlflod Kær[Tom Bak Andersen]
 1 SYGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
1 SYGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 RGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 
BHJ+25
1 SYNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 2 SYIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
Kærsanger (Acrocephalus palustris):
 1 RØlands Vejle[Casper Sylvester Jensen]
Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus):
 2 SYHobro Vesterfjord[Carsten Svejstrup Sørensen]
 1 SYGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
1 SYGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
2 SYNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 8 SYReservatet, Skagen[Birthe Karpfen]
 3 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 1 SYVolsted Kær[Klaus Anker Hansen]
Bysvale (Delichon urbicum):
 10 FUTorup Holme[Albert Schmidt]
 3 VNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
10 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
2 reder færdige + flere påbegyndt 
SKJ,FS,BAA
10 YF BHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Landsvale (Hirundo rustica):
 6 FUKrogen[Benny Haahr]
 4 YF BRUlvedybet, Perlen[Bjarke Huus Jensen]
 
Lossepladsen
Miljøanlægget
6 FURavnshøj[John David]
 50 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
 1 FUKornum Bro, Rakkeby Bro og Sejlstrup[Kurt Jørgensen]
 300 RHalkær Sø og Ådal[Henrik Møller Thomsen]
 
Kabeltromlen
HAC mfl
200 FUGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 95 TGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 2 OFGrenen, Skagen[Flemming Kragh Hansen]
 22 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
239 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
239 TNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 4 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 
Matriklen
1 FUAalborg Ø[Tom Bak Andersen]
 3 RNæsby Dale[Søren Lund]
 
SKJ,FS,BAA
2 OFHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Digesvale (Riparia riparia):
 1 OFKrage Klit[Jesper Brodersen]
 1 FUVilsted Sø[Torsten Hansen]
 51 RHalkær Sø og Ådal[Henrik Møller Thomsen]
 2 ØNordstrand, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BHJ+25
1 TNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
3 TNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
S 0-1 m/s, 8/8, 9 gr C
1 ØNordstrand, Skagen[Bjarne Hove-Jensen]
Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix):
 1 FUEllekrattet, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 1 RReservatet, Skagen[Michael Fink Jørgensen]
 1 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 1 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
Løvsanger (Phylloscopus trochilus):
 
Ellen
5 SYTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 12 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 
Lossepladsen
Miljøanlægget
1 SYRavnshøj[John David]
 1 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 5 SYHobro[Carsten Svejstrup Sørensen]
 1 RBaggesvogn[Morten Christensen]
 15 RGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
RM,MFM,JO,SSC
17 RIGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 
+ 25
1 SYNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 4 RRåbjerg Hede[Frede Jakobsen]
 
BK+4
1 RBankes Marker, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
LS +4
1 RBankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 SYSkagen By[Birthe Karpfen]
 3 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 1 SYØster Sundby[Tom Bak Andersen]
 
Matriklen
1 SYAalborg Ø[Tom Bak Andersen]
Gransanger (Phylloscopus collybita):
 
Ellen
5 SYTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 4 SYStore Blåkilde og engarealer[Kaj Nissen]
 10 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 1 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 1 RBaggesvogn[Morten Christensen]
 10 RGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
RM,MFM,JO,SSC
3 RIGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 1 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 2 RBatteriskoven, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
LS
3 SYBatteriskoven, Skagen[Birthe Karpfen]
 3 SYBatteriskoven, Skagen[Per Aarkrog]
 
BK+4
2 SYBankes Marker, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 4 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 3 RBouet[Morten Christensen]
 5 SYØster Sundby[Tom Bak Andersen]
 
Matriklen
1 SYAalborg Ø[Tom Bak Andersen]
 1 RNæsby Dale[Søren Lund]
Halemejse (Aegithalos caudatus):
 2 FUØster Sundby[Tom Bak Andersen]
Munk (Sylvia atricapilla):
 
Fouragerende i samme lille birketræ han og hun
Ellen
2 FUTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 3 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 
Lossepladsen
Miljøanlægget
2 SYRavnshøj[John David]
 2 RBaggesvogn[Morten Christensen]
 15 RGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
RM,MFM,JO,SSC
35 RIGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 2 REllekrattet, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 1 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BK+4
4 RBankes Marker, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
LS +4
3 Bankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
 2 SYSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
 1 RBouet[Morten Christensen]
 6 SYØster Sundby[Tom Bak Andersen]
 
Matriklen
1 SYAalborg Ø[Tom Bak Andersen]
 1 RNæsby Dale[Søren Lund]
Havesanger (Sylvia borin):
 1 SYHobro[Carsten Svejstrup Sørensen]
 1 SYHald Tostrup[Carsten Svejstrup Sørensen]
 
RM,MFM,JO,SSC
5 RIGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 
Ring på højre ben
1 FUEllekrattet, Skagen[Jannie Smed Christensen]
 
Skagen radio
1 SYSkagen By[Erik Christophersen]
Gærdesanger (Curruca curruca):
 1 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 1 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 3 SYHobro[Carsten Svejstrup Sørensen]
 2 SYHald Tostrup[Carsten Svejstrup Sørensen]
 25 RGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
RM,MFM,JO,SSC
33 RIGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 2 RGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 1 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
1 SYNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+ 25
1 SYNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 RReservatet, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 
BK+4
2 RBankes Marker, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
LS +4
1 RBankes Marker, Skagen[Birthe Karpfen]
 1 RBouet[Morten Christensen]
 3 SYØster Sundby[Tom Bak Andersen]
 1 RIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
 
SKJ,FS,BAA
2 SYHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Tornsanger (Curruca communis):
 5 SYStore Blåkilde og engarealer[Kaj Nissen]
 4 RØlands Vejle[Casper Sylvester Jensen]
 1 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 1 SYVandplasken[Kurt Prentow]
 11 RKrage Klit[Jesper Brodersen]
 1 RSkibsby Hede[Morten Christensen]
 1 SYHobro[Carsten Svejstrup Sørensen]
 4 RNørre Rubjerg[Morten Christensen]
 1 RSejlflod Kær[Tom Bak Andersen]
 10 RGrenen, Skagen[Oluf Lou]
 
RM,MFM,JO,SSC
9 RIGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
 4 SYGrenen, Skagen[John Jensen]
 11 RGrenen, Skagen[Søren Skriver]
 3 RNordstrand, Skagen[Dan Blohm]
 
BHJ+25
3 SYNordstrand, Skagen[Leif Sturla Nielsen]
 
+18
3 RNordstrand, Skagen[Per Aarkrog]
 
+ 25
2 RNordstrand, Skagen[Birthe Karpfen]
 3 SYReservatet, Skagen[Gøran Jakobsen]
 3 SYVolsted Kær[Klaus Anker Hansen]
 1 RBouet[Morten Christensen]
 
Matriklen
1 SYAalborg Ø[Tom Bak Andersen]
 1 SYIsbakkeholm[Kevin Kuhlmann Clausen]
 5 RKandestederne[Mads Olsen]
 
SKJ,FS,BAA
3 RHobro Golfklub[Kjeld Nyborg Kristensen]
Fuglekonge (Regulus regulus):
 3 SYStore Blåkilde og engarealer[Kaj Nissen]
 2 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 1 RNørre Rubjerg[Morten Christensen]
 
RM,MFM,JO,SSC
2 RIGrenen, Skagen[Skagen Fuglestation]
Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla):
 1 YF SYBrændeskov[Anders Horsten]
Træløber (Certhia familiaris):
 1 RSkindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
Spætmejse (Sitta europaea):
 
Denne sammensatte observation består af 2 eller flere
observationer. Klik for mere information.
3 Skindbjerglund og Rise Skov[Flemming H. Pedersen]
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes):
 
Ellen
3 FUTeglsø, Rold Vesterskov[Axel Pedersen]
 2 SYStore Blåkilde og engarealer[Kaj Nissen]
 7 SYHellum Bakker[Svend Erik Mikkelsen]
 
Lossepladsen
Ved Genbrugspladsen
1 SY